Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadzy.

Wczesna identyfikacja zagrożeń i działania prewencyjne, które mogą im zapobiegać.
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadzy.

Post autor: rajczak »

Witam, zadałem to pytanie we wcześniejszym temacie ale odpowiedzi się nie doczekałem a bardzo mi na niej zależy. W internecie na kilku stronach o tematyce pożarniczej znalazłem wskazówki postępowania w razie pożaru sadzy, była tam też taka wskazówka mówiąca aby w wylot komina wsypać sól kuchenną. Nie znalazłem jednak nigdzie odpowiedzi dlaczego akurat sól i na czym polega jej działanie gaśnicze? A i korzystając z okazji, chciałbym również poznać Wasze opinie na temat użycia gaśnicy na samym dole komina. Czy jest to skuteczna metoda gaszenia czy bezsensowne zużycie gaśnicy?
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: Artur »

Kolego metoda gaszenia solą kuchenną palącej się sadzy jest sprawdzona i stosowana od wielu lat, dlaczego sól kuchenna tego nie wiem ale używaliśmy do gaszenia sadzy i jest bardzo skuteczna, pamiętać należy o użyciu sita kominowego lub mokrej płachty . Co do gaśnicy to najlepsza jest proszkowa i zastosowanie jej w wyczystkę na dole (najczęściej przy piecu), też sprawdzone i skuteczne działanie. A tu jest wszystko o "Pożar sadzy w przewodzie kominowym – postępowanie" http://www.strazacki.pl/szkolenia/677-p ... stepowanie
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: rajczak »

cytat z ww linku "Najlepszym sposobem na gaszenie palącej sadzy jest wsypanie w wylot komina soli kuchennej. W przypadku jej braku można użyć piasku (częściej spotykane z powodu dostępności oraz ceny). Gdy powyższe sposoby się nie sprawdzają można użyć gaśnicy proszkowej. W tym przypadku prąd proszku podajemy w wyczystkę na dole (najczęściej przy piecu)."

Nadal zastanawia mnie jak działa sól? Czy utleniając się w wysokiej temperaturze wytwarzają się jakieś gazy wypierające tlen od palącej się sadzy czy jest to jakaś inna reakcja chemiczna a może fizyczna? Bardzo mnie to zastanawia i proszę o szczegółową odpowiedź.
Awatar użytkownika

artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: artur_wyszonki »

A ja mam pytanie też w temacie. Czy sól drogowa sprawdza się tak dobrze jak kuchenna w przypadku pożaru sadzy?
Awatar użytkownika

fireman90
Posty: 638
Rejestracja: sob 03 cze 2006, 10:58
Lokalizacja: śląskie
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: fireman90 »

artur_wyszonki pisze: Czy sól drogowa sprawdza się tak dobrze jak kuchenna
Skoro była stosowana w produktach spożywczych zamiast kuchennej (słynna afera), to zapewne i do palącej sadzy się nada :) .
Jajakobyły

styro
Posty: 5
Rejestracja: śr 11 lut 2015, 12:49
OSP (gm., woj.): 741258963258741
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: styro »

Teraz coraz częściej jako sól drogową używa się soli kuchennej.

marcin43
Posty: 3
Rejestracja: pn 09 lut 2015, 13:34
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadz

Post autor: marcin43 »

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie?
Nadal zastanawia mnie jak działa sól? Czy utleniając się w wysokiej temperaturze wytwarzają się jakieś gazy wypierające tlen od palącej się sadzy czy jest to jakaś inna reakcja chemiczna a może fizyczna? Bardzo mnie to zastanawia i proszę o szczegółową odpowiedź.
Dzięki za odp;)

tomek101
Posty: 14
Rejestracja: wt 12 kwie 2016, 07:48
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadzy.

Post autor: tomek101 »

Co do szczegółowej odpowiedzi to najlepiej poradzić się jakiegoś chemika jak reaguje chlorek sodu na związki węgla i smoliste znajdujące się w sadzy.

firebird89
Posty: 15
Rejestracja: śr 13 sty 2016, 09:53
OSP (gm., woj.): Poznań, Krzesiny
Status: Offline

Re: Działanie gaśnicze soli kuchennej w przypdku pożaru sadzy.

Post autor: firebird89 »

Z solą jest bardzo dobry pomysł. Mój znajomy kupił sobie świetny kominek na http://www.moj-kominek.pl/ niestety nie uważał i zostawił go samego w czasie rozpalania i wywołał pożar. Sól i straż na szczęścicie pomogły :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat