1%podatku - 15% HARACZU

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Witam w zaszłym roku odliczyłem po raz pierwszy 1% podatku na naszą jednostkę osp .W sumie wyszło około 83.20 zł na moim pit 37.W tym miejscu zadaje pytanie dlaczego faktycznie na naszą jednostkę wpłyneło 55 zł.Co stało sie z naszymi złotówkami .Wygłąda na to że ktoś po drodze ... [cenzura]... nasze złotówy.
Ostatnio zmieniony czw 11 lut 2010, 14:26 przez czarny92, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: 1%podatku

Post autor: kamil237 »

A to jest akurat bardzo proste do wytłumaczenia :)

Zarząd główny ZOSP RP
Zarząd wojewódzki ZOSP RP
Zarząd powiatowy ZOSP RP

Każdy z nich z pieniędzy przekazanych na jednostkę bierze swoją dolę. Jak dobrze pamiętam to w tym roku jest po 5% na każdy.

Jeżeli chcecie uniknąć takiej sytuacji musicie przekształcić jednostkę w OPP, wtedy przekazane wam pieniądze będą szły bezpośrednio na wasze konto a nie za pośrednictwem Związku OSP RP.

I nie myliłem się, tu masz link:

http://www.zosprp.pl/files/1proc10/Regulamin.pdf

§ 6.
1. Środki zadeklarowane przez podatników zgodnie z § 3 ust. 2 i § 4 ust. 1 niniejszego Regulaminu zostaną podzielone w następujący sposób:
1) 85 % dla wskazanej jednostki,
2) 5 % dla zarządu oddziału powiatowego Związku,
3) 5 % dla zarządu oddziału wojewódzkiego Związku,
4) 5 % dla Zarządu Głównego Związku,
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Dzięki Kamil za info wierzyć mi sie nie chce że to wygląda w ten sposób.Ale fak jest faktem teraz już rozumiem w jakim celu jest możliwośc przekazania 1% podatku .Widać w Zarządzie siedzą sami mądrzy ochotnicy,tak to właśnie pozyskują środki zwane ,,czysta kasa bez roboty'' ha ha to tylko w polsce jest możliwe pobieranie HARACZU bo tak należy to nazwać ,od biednych ochotników z ich ciężko zapracowanych złotówek.

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Bonk »

Myślę, że te 5 % dla każdego z w/w organów jest przeznaczone dlatego, że to oni są jednostkami OPP, a nie my.
To ZG OSP musiał zatrudnić księgowe, które mają za zadanie to wszystko rozliczać.
Wpłynęło ponad 2 mln złotych do ZG - pomyśl sobie, ile osób musiało to rozliczać i się głowić nad tym wszystkim.

Wyobraź sobie, że Twoja OSP jest OPP, masa pism do urzędu skarbowego, rozliczenia comiesięczne itp.
Pieniądze wpływają bezpośrednio na Twoje konto, ale i tak wydajesz te 15% na paliwo, księgową itp
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

Anzel11
Posty: 10
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 18:47
OSP (gm., woj.): OSP Sulęcin (Krzykosy, woj. wielkopolskie)
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Anzel11 »

Nie zgodzę się z Tobą Bonk, uważam pobieranie 5% przez wszystkie szczeble naszych zarządów za wysoce przesadzone, i nazwanie sprawy haraczem jest jak najbardziej słuszne, uważam że my sami jako OSP ponosimy o wiele większy trud aby ten 1% zdobyć niż Zarządy które w swoich szeregach mają dobrze opłacanych urzędasów. Może Zarząd Główny oraz Wojewódzki rzeczywiście ma jakiś udział w rozdysponowywaniu pieniędzy i wiąże się to z ich wysiłkiem (i tak jednak dają sobie dużo czasu bo pieniądze średnio wpływają w połowie listopada ) Ale co robi Zarząd Powiatowy? Skoro z otrzymanych środków i tak należy rozliczyć się z Zarządem Wojewódzkim ( Wszystkie faktury na podstawie których otrzymuje się zwroty wystawiane muszą być na Zarząd Wojewódzki) Prawda jest taka że biednemu zawsze wiatr w oczy. Bo małym OSP nie prowadzącym działalności gospodarczej nie opłaca się przekształcać w OPP.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: kronikarz »

Jeżeli ktoś orientuje się w sprawach finansowych to wie ile czasu należy poświęcić na różne instytucje w tym i Urząd Skarbowy. Osobiście się zgadzam na pobieranie pewnej kwoty pieniędzy przez ZG bo wykonuje kawał dobrej roboty rozliczanie, propaganda, plakaty, ciągłe dążenie do łatwiejszego sposobu przekazywania 1%. Przypomnijcie sobie jak to było na początku teraz jest o wiele łatwiej. Jednak tak jak moi poprzednicy nie potrafię się zgodzić na oddawanie pieniędzy dla ZW i ZP. Jak na razie nikt nie wytłumaczył na co będą te pieniądze przeznaczone. Jeżeli ZW i ZP wyjaśnią logicznie na co przeznaczą pozyskane pieniądze to może i zmieni się pogląd w tym temacie. W naszej jednostce z roku na rok zwiększa się kwota ale jeżeli ZW i ZP będą korzystały z przywileju otrzymania pieniędzy nie robiąc nic w tym temacie to za jakiś czas pieniądze przestaną napływać. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Koledzy druhowie są w waszych wypowiedziach wartosciowe słowa,ale pomyslcie tak naprawde czy ZG miał na mysli właśnie nas biedne OSP ? czy raczej w tym całym przecięwzięciu myślał o swoich zyskach,bo niby 5% to nie wiele od jednego darczyńcy ale w skali kraju to wielka góra kasy .Ktoś pisał o księgowych o masie papierów że ktoś to musi zrobić ,tak to prawda ktoś musi i muśi miec zapłacone za prace.Jestem przekonany że to wszystko mydlenie oczu chodzi tylko o kase .Nie przypominam sobie żebyśmy cokolwiek dostali z ZG.Czy nie byłoby prościej przeznaczyć 1% np; na Urząd Gminy z dopiskiem na OSP ,bo w koncu ta instytucja wie najlepiej jakie są potrzeby danej OSP i jestem przekonany że np: nasz Wójt A.J. nie oskubał by nas z naszych złotówek.

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Bonk »

Myślę, że zarówno ZW jak i ZP czy też ZM mają w swoich sprawozdaniach z działalności, czy też finansowych informację, na co zostały przekazane te środki, więc jeśli poprosicie o taką informację, powinna zostać Wam pokazana.

Myślę, że jeżeli chodzi o ZG to środki te przeznaczone zostają także w formie dotacji na sprzęt i umundurowanie - z których każda OSP może skorzystać do któregoś tam stycznia, ale nie chcę wprowadzać nikogo w błąd.
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

Tedi
Posty: 25
Rejestracja: wt 25 lis 2003, 19:43
OSP (gm., woj.): Chłapowo (Władysławowo)
Lokalizacja: POMORSKIE
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Tedi »

Chciałbym odpowiedzieć Druhowi Czarnemu92.
Może i masz rację, że 15% to dużo, ale chciałbym zapytać o kilka rzeczy.
Ilu członków liczy Twoja OSP?
Ilu z nich przekazało 1% dla swojej OSP?
Skoro Twoja OSP jest "biedna" to dlaczego nie wystąpicie o status OPP, wtedy zarobicie 15% więcej.

Piszę tak dlatego, bo wiem jak to wygląda w mojej jednostce. Na prawie 50 członków w zeszłym roku 1% przekazał jeden tylko strażak i jedna osoba spoza straży. I to wcale nie ci którzy prowadzą biznes i mogą przekazać po kilkaset złotych, a ci którzy z etatu mogą dać kilkanascie lub kilkadziesiąt złotych.
Więc trzeba się wziąć do działania i zebrać 1% chociażby tylko od swoich strażaków. I nie staję tu w obronie ZG, ZW i ZP, tylko widzę jak my działamy. Robimy niewiele, a chcemy wszystko.A co do Wójtów to też jest różnie.
:oops:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

TEDI nasza jednostka liczy 63 druhów z czego połowa prowadzi gospodarstwa rolne wieć nie odliczą 1%
Po drugie przekształcić sie na OPP = co mieśięczne rozchody na prowadzenie dokumentacji a zaznaczam nie stać nas na to ,nie mamy żadnych dochodów.Co do ilu przekazało to przeczytaj pierwszy wątek z 11 luty 10.02h. Liczymy że w tym roku wszyscy nrozliczający sie z US. druhowie przekaża 1%.A co za tym idzie zostanie pobrany większy HARACZ.

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: Bonk »

Tedi pisze:1% przekazał jeden tylko strażak i jedna osoba spoza straży
Skąd masz takie informacje i czy jest możliwość otrzymania z ZP lub ZW danych osobowych "darczyńców" ?
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: kamil237 »

Tak jest taka możliwość. Takie dane przekazuje US danej OPP dla której zostały przeznaczone pieniądze z 1% ale tylko pod warunkiem iż podatnik w zeznaniu podatkowym zaznaczył odpowiedni punkt iż wyraża zgodę na przekazanie OPP tych danych czyli imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości przekazanej kwoty. Dowiaduj się konkretów w US bo dokładnie nie wiem jak to wygląda ale taka możliwość na 100% istnieje.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: TadekB »

Zapewne jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku.
Jest prawdą, że gdybyśmy jako małe jednostki chcieli być OPP, nie bardzo by nam się to opłaciło. Związek jest OPP i załatwia za nas trochę spraw, więc oddanie dla ZG 5% jakoś za bardzo boleć nie powinno.
Nie podoba mi się pozostałe 10%, bo co dla nas w tej sprawie robi zarząd wojewódzki? Ktoś może powiedzieć, że załatwia sprawy finansowe związane z rozdysponowaniem 1%, ale nie łudźmy się - biura wojewódzkie rozliczając nam bezgotówkowo tą kasę zarabiają na nas, bo w gruncie rzeczy prowadzą sprzedaż (podobno w innych województwach można dostać pieniądze do kasy OSP, ale w moim to nie działa).
A 5% dla zarządu powiatowego to już prawdziwa granda, bo zarząd powiatowy nic szczególnego dla mnie nie zrobił i z całą pewnością nie kiwnął palcem w sprawie 1%, za którym chodzimy my - członkowie OSP.
Z całą pewnością ZG coś powinien z tym zrobić, ale wątpię, abyśmy się tego doczekali.
998 + 112 = 1110 !
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Święte słowa druhu Tadku powiem że jestem w stanie przymknąc oko na 5 % dla ZG ale pozostałe 10% to rozbój w biały dzień.Na samą myśl że po drodze zniknie 15% z mojego 1% już jestem wk>>>ony. :x
Awatar użytkownika

Topic author
czarny92
Posty: 65
Rejestracja: czw 11 lut 2010, 09:49
OSP (gm., woj.): ///wielkopolska///
Status: Offline

Re: 1%podatku - 15% HARACZU

Post autor: czarny92 »

Witam wszystkich zainteresowanych poborem haraczu.Jak zapewne wiecie aby 1% podatku trafiło na daną jednostkę należy przedstawić w ZW Fakturę Vat za zakupione przedmioty .Sprawa wygląda niebagatelnie prosta -kupiliśmy farbę wysłalismy fakturę i czekamy na zwrot do kwoty 1%.I w tym miejscu zaczynają sie schody bowiem otrzymalismy pismo że należy OPISAĆ fakturę co zostało zakupione !!!. OPISAĆ FAKTURE-czy tam pracują upośledzeni? Na fakturze wszystko jest wydrukowane co zostało zakupione i za ile .Ale skoro chcieli tak też uczyniliśmy.Jakby jeszcze było mało to otrzymaliśmy pismo że po zwrot należy przyjechać osobiście do Poznania.Ręce nam opadły ,mieszkamy ok 55 km od Zarządu w P-ń.Koszt przejazdu wynosi ok.35 zł a więc fatygować bedziemy sie po 20 zł.TO JEST APSURD.Chyba każda OSP ma konto bankowe i to stanowi problem do ZW aby przelać kase ,lub też przesłać przekazem pocztowym .Podsumowując to wszystko to chyba zmienie zdanie z Haraczu na Kradzież bo ZW robi wszystko aby tych pieniązków nie oddać .Mam nadzieję że niebawem wyjaśnimy ten apsurd.Koledy Druhowie wypowiedzcie sie jak to wygląda w waszych wojewudztwach.Pozdrawiam
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat