Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.

Topic author
yo@
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 16:08
Status: Offline

Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: yo@ »

Witam,
ostatnio gdzieś słyszałem informację, że dla członków MDP powyżej 16 lat
można złożyć jakieś dokumenty/oświadczenie co będzie upoważniało ich do wyjazdów
do akcjo ratowniczo-gaśniczych jedynie na własną odpowiedzialność. Czy to prawda?
Jeżeli tak, to jak powinno wyglądać takie oświadczenie, gdzie należy je złożyć?
Prosiłbym o odpowiedź mającą jakieś poparcie, nie przypuszczenia.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

caiman
Posty: 25
Rejestracja: śr 13 sty 2010, 19:04
OSP (gm., woj.): Łódź- Mikołajew
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: caiman »

Nius z głównej:
Limity wiekowe dla uczestników akcji ratowniczych
[czw., 2010-04-29 09:36]

Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat.

Dotychczas udział w takich działaniach mogły brać osoby, które mają najwyżej 60 lat, a po przekroczeniu tego wieku musieli rezygnować ze służby społeczeństwu.

Od 24 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Z nowych przepisów wynika, że bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat. Muszą posiadać aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyć szkolenia pożarnicze.

Podstawa prawna
Ustawa z 19lutego 2010r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. nr 57, poz. 353).
O MDP nie ma wzmianki, więc raczej nie da rady, a przepisów nie przeskoczysz. No chyba, że "nieoficjalnie" wyjedzie, ale nie polecam takiego rozwiązania. Do tego potrzebujesz jeszcze szkolenie pożarnicze, którego raczej bez 18tki nie zrobisz.
OSP Łódź - Mikołajew
http://www.ospmikolajew.pl

Topic author
yo@
Posty: 3
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 16:08
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: yo@ »

Czyli jednak informacja ta okazała się fałszywa.
Czy jest może jakiś adres e-mail jakieś osoby która znałaby doskonale odpowiedź na to pytanie?
Tzn. jakaś osoba zajmująca się tymi przepisami etc.

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: tomsi »

Doskonała odpowiedź na to pytanie jest w ustawie. Masz nawet podane, gdzie to konkretnie jest:

Podstawa prawna
Ustawa z 19lutego 2010r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. nr 57, poz. 353).
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: podymacz »

Jeżeli zapisane jest, że nie mogą brać "bezpośredniego" udziału w akcji, to ja to interpretuję, że pośrednio mogą. :P
A tak poważnie, to czy ustawodawca określił co jest bezpośrednim udziałem w akcji?
Opiszę pewną sytuację:
Mieliśmy kiedyś pożar domu w naszej miejscowości i Ci druhowie którzy zawsze mają najwięcej do powiedzenia nie stawili się na alarm. Już myślałem, że do pożaru pojedziemy w sile tylko czterech seniorów (niepełny zastęp), ale przybyło trzech młodzieżowców (w wieku 16 lat). Podjąłem decyzję o zabraniu ich do akcji. Chłopaki wcześniej aktywnie brali udział w ćwiczeniach i zaznajomieni ze sprzętem i obsługą byli bardzo dobrze. Pokusa skorzystania z ich umiejętności była olbrzymia. I muszę powiedzieć kolegom, że wykazali się znakomicie. Wiem, ze nadmieni ktoś, że "jeżeli coś by się stało, to kłopoty", etc. Ale mając tego świadomość podjąłem to ryzyko i spisali się znakomicie! Oczywiście dostałem straszną awanturę od Komendanta Gminnego. :roll:

Wniosek z tego mam taki: Jeżeli w przepisach jest uwzględnione że istnieje coś takiego jak MDP i chłopaki mogą ćwiczyć do zawodów na sprzęcie z wężami, rozdzielaczami, prądownicami i wszystko jest pod ciśnieniem i wtedy wszystko jest ok, to czemu nie mogą robić tego samego "pośrednio" w czasie prawdziwego pożaru? Jeżeli rodzice wiedzą że mają wysportowane, zdrowe, a przede wszystkim ODPOWIEDZIALNE dziecko, to za ich zgodą powinno się z takich perełek móc skorzystać.

Często w telewizji podają, że gdzieś jakiś chłopiec uratował kogoś z pożaru, zachował się bohatersko w jakiejś sytuacji zagrożenia itp. Przecież mu nie wolno, a jednak pomógł!
Myślę że w czasie, gdy praca społeczna w OSP stanowi jednak duży problem, (ponieważ większość osób przeważnie pracuje poza terenem działania OSP), to możliwość korzystania z pomocy dobrze przeszkolonych młodzieżowców powinna być uwzględniona w jakimś zakresie.
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Primum non nocere - po pierwsze nie szkodzić. Argument, że gdzieś jakiś młody chłopak uratował życie innemu rzeczywiście pobudzają wyobraźnię. Ale czy informacje, że gdzieś tam utonęło dwóch młodych ludzi, albo zginęło dwóch młodych ludzi to nie są dowody, że taka "akcja ratownicza" się nie udała? Młodzi strażacy z MDP muszą poczekać. To jest bezpieczniejsze i rozsądniejsze. Ja uważam, że po pierwsze przepisy są bardzo czytelne, a po wtóre ci młodzi ludzie zdążą się najeździć na pożary. Wszystko w swoim czasie. A stara lekarska maksyma "primum non nocere" jak najbardziej sprawdza się i w służbie pożarniczej. Kto odpowiedzialny wyśle 16 latka na dach płonącego budynku? A kto wyśle go do hektara płonącego zboża? A kto zgodzi się na to, żeby 16-latek wyciągał tonącego lub dryfującego na krze? Rozsądek to rzecz czasami trudna do przełknięcia, ale.... bardzo wskazana. ja uważam, że młodzi druhowie najpierw muszą się solidnie przygotować do służby. Potem dzięki temu bezpieczniej dla innych i siebie będą ratować ludzkie zdrowie, życie i mienie.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: podymacz »

Masz rację druhu Andrzeju. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Chodziło mi tylko o pewien ograniczony udział takich chłopaków w czasie akcji. Nie mówię tu o chodzeniu po dachu itp. Można by było (po uregulowaniu tego przepisami) wykorzystywać takich 16 latków np. do budowania linii wężowych, transportu sprzętu (np. wołając z dachu; "przynieś mi bosak"), lub odganiania gapiów. O taką pomoc mi chodziło. Posyłanie na pierwszą linię ludzi nie przeszkolonych może się wiązać ze sprowadzeniem na nich zagrożenia. Nawet najlepszy ministrant nie odprawia samodzielnie mszy, ale może wspaniale pomagać księdzu. Tak samo w takim przypadku: Asystowanie młodzieżowców przy działaniu ratowniczym może pomóc skierować większą grupę seniorów do realizacji zamiaru taktycznego. Niech nikt nie myśli, że chce posyłać dzieci w środek żywiołu..... :shock:

Paweł z MDP
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Paweł z MDP »

Jestem członkiem MDP mam 16 lat w tym roku (rocznik '94) i sam też bardzo bym chciał chociażby pomagać w akcji, ale powiedzmy sobie otwarcie... nie jestem za siebie sam odpowiedzialny prawnie... gdybym poniósł jakieś obrażenia (tj. trafił do szpitala w stanie ciężkim) KTO BY ZA MNIE ODPOWIEDZIAŁ ??? Odpowiedź jest jedna człowiek, który mnie wziął na akcje i rodzic :?

Często sam rozmyślam, że naprawdę wspaniale byłoby pomóc w akcji. Nawet myślałem o takim czymś:

Nasza jednostka, gdy wyjeżdża na akcje, najczęściej musi wyjechać z naszej gminnej drogi na wojewódzką. Jeden z naszych doświadczonych strażaków zawsze stara się pomóc przy wjeździe na drogę i zatrzymuje jadące samochody, aby nasi ochotnicy mieli łatwiejszy, a przy czym szybszy wyjazd do akcji... Chciałbym chociażby mu w tym pomóc

LECZ WIEM, ŻE JAKO CZŁONEK MDP NIE MOGĘ TEGO ROBIĆ I CZEKAM DO 18-STKI :mrgreen:
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Nasza młodzież pomaga przy wyjazdach do akcji. To oni zostają, by pozamykać remizę (garaż), to oni dopilnują sprzętu, to oni również naprawdę solidnie myją wóz po akcji. Nasza mlodzież też wielokrotnie sprzątala teren wokół remizy i zbiornika pożarowego (dzisiaj hodujemy tutaj ryby, bo mamy głębinówkę) a i sam budynek. Ja wiem, że adrenalina działa. Marzenia i wyobraźnia też nie pozwalają stać "i się gapić". Z tych młodych ludzi, którzy jednak wytrwają - będziemy mieć wielki pożytek! Zaletą każdego strażaka - zawodowego czy ochotnika - a powiem więcej, każdego ratownika, jest OPANOWANIE EMOCJI. Więc to powstrzymywanie młodych od udziału w akcjach ratowniczych, to dobra szkoła opanowania. Nie patrzę krzywo na tych, którzy chcą już jeździć. Nie patrzę krzywo na tych, którzy widzą ten temat inaczej, niż ja. Różnimy się w szczegółach, ale przecież ponad tymi szczegółami jest zgoda: bezpieczeństwo młodych druhów jest ponad wszystkim. Także dlatego, że my, Polacy czasami nie potrafimy uszanować niczego. 16-latek uniemożliwiający podejście do ognia gapiom? Przecież nie posłuchają go! Ci, którzy uczestniczyli w akcjach ratowniczych doskonale wiedzą, że czasami bardzo ostre słowa starego wygi to za mało na niektórych durniów, dla których pożar (wypadek) to tylko sensacja. A przecież ci, którzy gaszą, czy "wycinają" z rozbitego auta rannych muszą mieć pewność, że nikt na nich nie wjedzie, że nikt im nie rozłączy węży, że nikt im nie utrudni ratowania. Jestem za szybkim wprowadzaniem młodzieży do akcji ratowniczych. Ale dojrzalość ludzką mierzy się wytwałością i umiejętnością czekania na swoją kolej. A kiedy już młody druh uzyska pełnoletność - witamy w klubie!!! :)
Poki co pomoc przy zachowaniu czystości i porządku w remizie i otoczeniu, zachowanie czystości pojazdów i sprzętu, honorowe warty w święta kościelne (choćby przy Grobie Pańskim w wielkim tygodniu albo procesja w Boże Ciało) i w inne święta narodowe czy państwowe - to już jest znaczny i ważny wkład młodzieży w życie każdej jednostki. Chłopaki, nie gniewajcie się, ale faceta poznaje się po tym, jak kończy, a nie jak (kiedy) zaczyna :)

Paweł z MDP
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Paweł z MDP »

Mam jedno pytanko :D A mianowicie ile lat ma ta młodzież i jak pomaga przy wyjeździe do akcji :?:
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Nasza mlodziez to chłopcy w wieku 16-lat do czasu zanim ukończą 18. Są młodsi, ale oni narazie nie włączają się w te działania. Czyli pow. 16 lat. A co robią? Otworzą drzwi, posprzątają po wyjeździe - poskładają ubrania, czasami coś spadnie z wieszaka, ułoża buty, uporządkują generalnie to, co zostało w trakcie szykowania do wyjazdu "rozwalone". Potem albo zamkną drzwi do garażu, albo - i to najczęściej - czekają na powrót zespołu. Wtedy uzupelnią zbiornik samochodowy wodą, umyją węże, pozwijają ułoża do suszenia, umyją samochód, itp. Czyli prace porządkowe. Ale przy okazji przecież nauczyli się, co i jak się nazywa, gdzie ma swoje miejsce w remizie a gdzie w wozie, wiedzą o konieczności czystości wszystkiego oraz kolejności poszczególnych czynności. Pomagają! I to bardzo skutecznie pomagają :)

A kiedy kończą 18 lat, robią badania i.... są pełnoprawnymi strażakami, którzy wiedzą do czego służy straż pożarna :) Dorobiliśmy się już takich czterech!!!! :) Nasza MDP jest całkiem mloda, zalozyłem ją kilka lat temu od zera. Więcej http://www.osp-wojciechow.pl.tl/ lub http://www.wojciechow.eu
Awatar użytkownika

Andrzej J. Moroz
Posty: 45
Rejestracja: ndz 19 paź 2008, 10:58
Lokalizacja: Lubelszczyzna
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Andrzej J. Moroz »

Zmieniłem adres witrynki internetowej OSP Wojciechów w poprzednim wpisie na http://www.osp-wojciechow.pl.tl/

HUSARZ
Posty: 39
Rejestracja: pn 03 sty 2011, 17:36
OSP (gm., woj.): Przysietnica Stary Sącz
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: HUSARZ »

Jeśli się jest takiej osoby pewnym bo ma określoną wiedzę najlepiej ją zabrać może nie będzie potrzebna a jeśli..
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: druhprzemek »

Dla mnie jest równie dziwne, że członkowie MDP mogą brać udział w zawodach sportowo-pożarniczych przy sprzęcie gdzie grozi im w sumie to samo niebezpieczeństwo co przy pożarze. Jestem również tego samego zdania, co podymacz, że powinno się zezwolić im na wyjazd jako pomocnicy i uregulować to odpowiednimi zgodami i szkoleniami. Więcej czasami pożytku jest z dwóch młodych ludzi niż z 4 starszych, co nie przychodzą już na ćwiczenia i myślą, że wszystko wiedzą, a gdy dochodzi co do czego to nie potrafią znaleźć węży we własnym wozie. Poza tym nie róbmy z Młodzieżówki niewolników! Oni nie są od przyjdź,przynieś, pozamiataj, tylko po to, aby przygotowywać się do akcji bojowych. Jak już jesteśmy w tym temacie to powinien być uregulowany jeszcze jeden fakt- wyjazd członków MDP na ćwiczenia wozem bojowym. Uważam, że i tutaj powinniśmy obniżyć belkę o 2 lata i również uregulować to zgodami rodziców/opiekunów.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
Awatar użytkownika

Lechu
Posty: 21
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 17:08
OSP (gm., woj.): Bełk woj. Ślaskie
Status: Offline

Re: Wyjazdy do akcji - niepełnoletność - oświadczenie

Post autor: Lechu »

druhprzemek pisze:Dla mnie jest równie dziwne, że członkowie MDP mogą brać udział w zawodach sportowo-pożarniczych przy sprzęcie gdzie grozi im w sumie to samo niebezpieczeństwo co przy pożarze.
TAK podczas ćwiczeń mogą ulec oparzeniu,lub coś wybuchnie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat