Zmiany regulaminu CTIF MDP

Dział poświęcony funkcjonowaniu MDP. Wszystko co dotyczy młodzieży w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Zmiany regulaminu CTIF MDP

Post autor: TadekB »

Kiedy ukażą się zmiany do regulaminu CTIF MDP? Obiecywane były po zawodach krajowych MDP. Chwała Bogu już luty, za dwa miesiące młodzież wyjdzie na boiska i zacznie trenować, a zmian w polskim regulaminie nie widać.

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Re: Zmiany regulaminu CTIF MDP

Post autor: Tomasz Poręba »

TadekB pisze:Kiedy ukażą się zmiany do regulaminu CTIF MDP? Obiecywane były po zawodach krajowych MDP. Chwała Bogu już luty, za dwa miesiące młodzież wyjdzie na boiska i zacznie trenować, a zmian w polskim regulaminie nie widać.

Do końca marca będą dostępne na naszej stonie internetowej.

Pozdrawiam
Szamot
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Zmiany regulaminu CTIF MDP

Post autor: TadekB »

Marzec minął ...

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Re: Zmiany regulaminu CTIF MDP

Post autor: Tomasz Poręba »

TadekB pisze:Marzec minął ...
Jeszcze troszeczkę cierpliwości mam już wersję ostateczną ale jeszcze nie jest podpisana przez Komendanta Głównego PSP i Prezesa ZG ZOSP RP do końca kwietnia na pewno będzie.
Przepraszam
Szamot

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Mam pytanie odnośnie regulaminu zawodów MDP CTIF. Czy podczas rozwinięcia bojowego zawodnik nr. 6 podczas prostowania lini wężowej przynajmniej na 2 pierwszych odcinkach może podczas tej czynności użyć swojego noszaka w którym poprzednio znajdował się wąż. Oczywiście noszak na końcu odłoży do pojemnika na noszaki. Czytałem regulamin i nigdzie nie napotkałem na zapis iż są za to przyznawane punkty karne. Jak ktoś może mi pomóc będe zobowiązany.

Może też sędziowie przymkną oko na to :wink:
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Z tego co mi wiadomo to zawodnik nr 6 odpina noszak o węża wąż podłącza do hydrantu, a więc nic on do drugiego odcinka nie ma.
Po drugie jak można noszakiem wyprostować wąż.
Oświadom mnie proszę.

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Chodzi o to że zawodnik nr. 6 biegł u nas jako ostatni prostując wąż, i wpadł na pomysł aby pod wąż włożyć noszak i będzie on go przeciągał pod wężem czymając w dłoniach jego końce. Mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi. Ale chyba zrezygnuje z tego pomysłu bo zmieniliśmy trochę naszą taktykę dzieki czemu zamykamy się w czasie 46 s. :lol: [średnia wieku 14 lat] bez tego rozwiązania, poprostu każdy zawodnik naciąga swój odcinek węża dzieki czemu 6 nie traci zbednego czasu tylko rozwija ostatni odcinek ktorego końcówkę przejmuje od 8.

pozrdawiam
'czasami poprostu brakuje kamieni..."
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Zawodnik nr 6

Post autor: TadekB »

Druhowie.
Regulamin mówi, że żadnemu zawodnikowi nie wolno prostować skrętów na odcinku, którego osobiście nie rozciągał (punkt 10.3.3. regulaminu - tzw. "katalog błędów" - titer ("kropa") 15), za co dostaje się 10 pkt. karnych za każdy stwierdzony przypadek. Zawodnik nr 6 może więc likwidować skręty na czwartym (ostatnim) odcinku węża licząc od linii startu.

Na marginesie - te 46 sekund to całe rozwinięcie bojowe czy tylko rozwinięcie linii wężowej? A jeśli całe rozwinięcie bojowe, to na jakich hydronetkach?
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Zawodnik nr 6 jeszcze raz

Post autor: TadekB »

I dlaczego zawodnik nr 6 bierze końcówkę węża od 8? Powinien od 9. (regulamin - 10.2.3.)

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Przepraszam, mój błąd. Oczywiście że bieże od zawodnika nr. 9. Co do prostowania odcinków to się zgadza i dlatego właśnie przeżuciliśmy się na nowy spośób. Tamten sposób był wynikiem tak zwanej "starej szkoły" gdzie kilka lat wstecz szkolili nas starsi druchowie którzy oczywiście wszystko wiedzieli najlepiej, co dziwne na zawodach ten sposób wykorzystywały wszystkie drużyny z terenu gminy i żadna za to nie dostawała punktów karnych :shock: normalnie jakaś paranoja. W tym roku postanowiliśmy to zmienić i szkolimy się sami, to znaczy że za przygotowanie drużyn do zawodów odpowiadam ja - dowódca drużyny, co najdziwniejsze starzy druhowie nie byli tym zadowoleni i na moja głowę wrzucili jeszcze przygotowanie pozostałych drużyn w tym KDP co w pełni mi się udało tak więc mamy 4 drużyny [brak old boyów :wink: ] tylko że to powinno leżeć chyba w konpetencjach naczelnika a tak ja spedzam dziennie 8 godzin na placu ćwiczeń. W przyszłym roku wybory i mamy nadzieje to zmienić. Co do hydronetek to stosujemy te regulaminowe ponieważ wybraliśmy się delegacją MDP do komendy powiatowej PSP i wyprosiliśmy sobie pożyczenie na okres 3 tygodni kompletnego toru do zawodów MDP według CTIF. Oczywiście sprzęt nie dotarł w całości tak że dostaliśmy tylko same przeszkody, 4 odcinki weżów i jeden noszak :shock: o raz 1 hydronetkę. Hydronetka ma regulaminową pojemność i długość węża oraz jest zakończona prądowniczką. A rekord został poprawiony do 45 s. Jak na zawodach chłopcy zmieszczą się w 55 s. bez punktów karnych to będe mógł sobie pogratulować.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Zawody CTIF MDP

Post autor: TadekB »

Nie wiń starych druchów, bo do 2004 roku bazowaliśmy na regulaminie wydanym w roku 1999, który nie przewidywal punktów karnych za prostowanie węży. Przez 4 lata regulamin CTIF MDP nie był aktualizowany i zostaliśmy trochę z tyłu za Europą. Poza tym "wierchuszka" CTIF-u w Polsce ma nastawienie następujące: my tu sobie miejmy jakiś regulamin, niekoniecznie zgodny z międzynarodowym, a drużyny, które będą jechały na olimpiady i tak się przeszkoli według międzynarodowego. Stąd takie kwiatki - na różnym szczeblu mamy różny poziom znajomości "nowinek" w regulaminie. Poza tym o "przeszkoleniu" drużyn na nowe reguły może myśleć tylko ten, kto sam drużyn nie trenuje. No i jeszcze wypacza to wyniki - może sie okazać, że dwie drużyny robiąc według różnych reguł mogą zająć różne pozycje w tabeli. Ale to zupełnie inna bajka.

Wyników gratuluję. Startowaliście w krajówce, czy co? :shock:

Już reklamowałem rzecz w innym dziale formu, ale na moim powiecie rusza ośrodek szkoleniowy harcerskich drużyn pożarniczych. Pierwsze szkolenie (26-28 sierpnia br.) będzie poświęcone właśnie CTIF MDP, w szkoleniu mogą brać udział ludzie spoza struktur harcerskich (strażacy mile widziani). Jeśli będziesz zainteresowany pod adresem tadek.straz@wp.pl odpowiem na ewentualne pytania (wszystkim, nie tylko Zipo).

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Już po zawodach [ wynik 1012 pkt. co uważam za zły :( ] i drugie miejsce. Tu dochodze do setna sprawy ponieważ przegraliśmy przez 7 pkt. i przez to że sędziowie dobrowolnie naginali regulamin CTIF i nie policzyli drużynie przeciwnej punktów karnych. Dla nich np. 6-ścio krotne depnięcie lini rowu to nie błąd " ponieważ w tym roku są wyjątkowo łaskawi" podobnie miało się z niewłaściwym ułożeniem prądowniczki na podeście [rażąca wystawała] po skończonym nalewaniu i z tym że drużyna przeciwna przeciągneła wąż z niewłaściwej strony kładki. Moje apelacje i protesty na nic się zdały i musieliśmy zadowolić się 2 miejscem. Pytam sie gdzie tu sprawiedliwośc i czy kiedykolwiek się to zmieni z powrotem bo jeszcze 5 lat temu wszystko było ok a w tym roku to jakaś paranoja na tych zawodach było. Jedyne czego było mi żal to chłopców ponieważ naprawdę się napracowali i mocno wierzyłem tak samo jak oni że odniosą zwycięstwo.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Sędziowanie

Post autor: TadekB »

W temacie "Zawody CTIF" wyraziłem swoją opinię na temat sędziowania i zapisów w regulaminie, a teraz jeszcze raz w skrócie:
uważam, że na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim powinno dopuszczać się odwołania. O poziomie zawodów nie decyduje ich organizacja (chociaż jest ważna), poziom drużyn (bardzo ważny), ale poziom komisji sędziowskiej.
Niestety obserwuję straszny opór w tej materii. Na zawodach CTIF OSP w Parczewie (krajówka sprzed roku) obok sędziów z PSP widać było sędziów w mundurach OSP. Jak się wspomni o podobnym rozwiązaniu dla MDP to zarówno kierownictwo PSP dowolnego szczebla jak i działacze OSP dostają wysypki. A przecież można wyszkolić niezły sztab sędziowski i później doszkalać w przypadku zmian regulaminu. Przecież regulaminów CTIF nie uczą w żadnej szkole pożarniczej (tam króluje tylko regulamin PSP oparty na innej filozofii - czas, czas, czas...). Może by tak nasz szanowny ZG ZOSP pomyślal nad tym problemem, bo tak jak napisałeś - najbardziej szkoda nie nas, opiekunów, ale dzieciaków, którzy wkładają dużo pracy w naukę tego sportu. A potem na zawodach nagradzana jest drużyna, która robi wszystko byle jak, byle szybciej (czas, czas, czas...). Zorganizowanie szkoleń dla kadry sędziowskiej to nie problem - ZG ZOSP wyszkolił na swój koszt sporo ludzi. W ubiegłym roku dwaj strażacy z naszego województwa uczestniczyli w takim szkoleniu z CTIF MDP prowadzonym przez Austriaków. Jednym byłem ja, drugim - kolega z KW PSP. I prawie się udało wprowadzić zmiany, bo kolega z KW przeszkolił komisję. Niestety nie został sędzią głównym, w kilku przypadkach górę wzięły stare nawyki i przyzwyczajenia, co zafałszowało wyniki. Było jakby lepiej, ale nie do końca.
Proponuję ruszyć temat szkoleń dla komisji. Czekam na Wasze opinie pod adresem ctif@wp.pl . Może ktoś wreszcie zwróci uwagę na ten ciągle przemilczany problem.
Awatar użytkownika

Topic author
TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Regulamin zawodów CTIF

Post autor: TadekB »

Powstaje strona poświęcona regulaminowi zawodó MDP: www.ctif.webpark.pl
Zapraszam wszystkich zainteresowanych do przesyłania uwag i informacji oraz do korzystania z oferty szkoleniowej na stronie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat