Nadawanie Stopni w OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

1986lukasz
Posty: 127
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: 1986lukasz »

Panowie, a jak to jest z tymi stopniami jak ktoś ma ukończony podstawowy, ewentualnie podoficerski kurs psp i powiedzmy staż 5 lat?

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: maxikasek »

TAk z ciekawości. A co mają kursy specjalistyczne do stopnia funkcyjnego dowódca roty czy sekcji?

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Bonk »

chyba chodzi o to, że ktoś może nie mieć kursu podstawowego w OSP, a mieć kurs podoficerski w PSP (czyli jest jednocześnie członkiem OSP i podoficerem w PSP) :wink:
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: maxikasek »

Nie o to mi chodzi. PSP i OSP to dwie rózne bajki. CHodzi mi o to co ma kurs ratownika przedmedycznego (czy bardziej po poslku ratownika) czy operatora urządzeń hydraulicznych do bycia lub nie dowódcą sekcji czy plutonu? :wink:

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: 1986lukasz »

W pierwszym poście jest opisane za co można awansować i dostawać poszczególne stopnie. Nie wiem jednak skąd takie coś jest wzięte bo nigdy wcześniej się tym nie interesowałem.
Pytanie moje jest następujące jaki mogę mieć stopień w jednostce OSP mając ukończony podstawowy kurs OSP, obsługi aparatów i urządzeń hydraulicznych, a ponad to podstawowy i podoficerski kurs PSP. Członkiem jednostki jestem od 10 lat.

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: maxikasek »

Generalnie stopnie w OSP są funkcyjne, więc poza strażakiem (który otrzymuje się na starcie w JOT) i st. strażakiem- wszystkie pozostałe otrzymuje się na czas pełnionej funkcji. Regulaminu jako takiego chyba nie ma- bo mało kto zajmował się takimi pierdołami do tej pory ;-).
Awatar użytkownika

Sławko
Posty: 71
Rejestracja: śr 15 lis 2006, 18:01
Lokalizacja: OSP Zagrodno
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Sławko »

Nie słyszałem o takim regulaminie, ale może jestem w błędzie. Jeżeli ktoś wie gdzie go szukać to niech napisze. W swojej jednostce od pewnego czasu, noszę się z zamiarem uporządkowania tego tematu. Myślę o stworzeniu regulaminu i zatwierdzeniu go na walnym zebraniu jako wewnętrzny regulamin jednostki. Może napiszecie więcej propozycji co do kryteriów przyznawania stopni. 8) :idea: :idea:
PZDR
Jak dobrze być strażakiem :-)
Slawko OSP - forum www.strażak.pl

Michał_Nowak
Posty: 5
Rejestracja: wt 21 wrz 2010, 13:29
OSP (gm., woj.): Kębłowo(gm.Wolsztyn, woj. wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Michał_Nowak »

W mojej jednostce sprawę stopni i awansów uporządkowaliśmy w 2007 r. wraz z powołaniem JOTu. Szukaliśmy jakiegoś regulaminu, bądź wytycznych, ale nic takiego nie zostało nigdy opracowane. Zdania wśród druhów weteranów pożarnictwa na temat stopni są nieco podzielone. Niektórzy uważają, iz powinniśmy nosić stopnie strażaka lub st. strażaka, a pozostałe stopnie związane są z pełnioną funkcją. Jeżeli z wytycznych wynika, ze powinniśmy mieć np. 4 d-ców sekcji, to tylu możemy mieć. Nawet jeśli mamy wyszkolonych więcej osób, to i tak tylko 4 może posiadać taki stopień. Ja się z tym nie bardzo zgadzam i dlatego opracowaliśmy swoje zasady, których staramy się trzymać. Oto one:
Zasady nadawania stopni członkom OSP
strażak – wstąpienie do OSP
st. strażak – 3 letni staż w OSP lub w przypadku członków JOT ukończenie „Szkolenia strażaków ratowników OSP cz. I i II” oraz 1 rok stażu.
dowódca roty – 2 letni staż na stanowisku st. strażaka lub w przypadku członków JOT ukończenie „Szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP” oraz 1 rok stażu na stanowisku st. strażaka
pomocnik dowódcy sekcji – 2 letni staż na stanowisku dowódcy roty lub w przypadku członków JOT ukończenie „Kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy” i 1 rok stażu na stanowisku dowódcy roty lub 2 letni staż na stanowisku dowódcy roty
dowódca sekcji – 3 letni staż na stanowisku pomocnika dowódcy sekcji lub w przypadku członków JOT ukończenie „Szkolenia dowódców OSP” oraz 1 rok stażu na stanowisku pomocnika dowódcy sekcji
pomocnik d-cy plutonu – członkostwo w JOT i ukończenie „Szkolenia naczelników OSP” oraz 1 rok stażu na stanowisku dowódcy sekcji
dowódca plutonu - członkostwo w JOT i ukończenie „Szkolenia komendantów gminnych OSP” lub 2 letni staż na stanowisku pomocnika dowódcy plutonu
członek zarządu – stopień nadawany w przypadku wyboru do zarządu OSP na stanowisko członka zarządu, gospodarza, skarbnika lub sekretarza
zastępca naczelnika – stopień nadawany w przypadku wyboru do zarządu OSP na stanowisko zastępcy naczelnika OSP
naczelnik – stopień nadawany w przypadku wyboru do zarządu OSP na stanowisko naczelnika OSP
wice prezes – stopień nadawany w przypadku wyboru do zarządu OSP na stanowisko wice prezesa OSP
prezes – stopień nadawany w przypadku wyboru do zarządu OSP na stanowisko prezesa OSP
członek komisji rewizyjnej – stopień nadawany w przypadku wyboru do komisji rewizyjnej OSP na stanowisko członka komisji rewizyjnej
przewodniczący komisji rewizyjnej – stopień nadawany w przypadku wyboru do komisji rewizyjnej OSP na stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: kwas »

Strazak5 a jaki stopień przydzieliłbyś osobie która ukończyła kurs komendantów gminnych? :)

Michał_Nowak
Posty: 5
Rejestracja: wt 21 wrz 2010, 13:29
OSP (gm., woj.): Kębłowo(gm.Wolsztyn, woj. wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Michał_Nowak »

kwas pisze:Strazak5 a jaki stopień przydzieliłbyś osobie która ukończyła kurs komendantów gminnych? :)
jeżeli strażak ten nie pełni innej funkcji w OSP np. naczelnika, członka zarządu itp. lub w Związku np. komendant gminny ZOSPRP oraz posiada odpowiednie doświadczenie, to mógłby otrzymać stopień dowódcy plutonu. zostało to ujęte w naszych zasadach. nie są to idealne zasady, ale lepsze takie niż żadne i totalny bałagan.

karol2000
Posty: 2
Rejestracja: sob 19 kwie 2014, 00:14
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: karol2000 »

Cześć! :D
czytając wasze posty widzę że nie jest łatwo jednoznacznie dopasować stopnie...
Mama pytanie bo nie wiem co zrobić i jakie stopnie nadać poszczególnym druhom. U siebie w OSP mam kilka osób które mają przeszkolenie a nie mają lat stażu tzn:

druh nr.1 ma 23 lata i szkolenie podstawowe od 2010r. KKPP od 2012r. ratownictwo techniczne i kurs dowódców OSP robione jedno po drugim w bardzo krótkim odstępie czasu od roku 2013

druh nr.2 ma 25 lat szkolenie podstawowe od 2010r. i ratownictwo techniczne od 2013r.

druh nr.3 ma 24 lata szkolenie podstawowe od 2010r. ratownictwo techniczne i kurs dowódców OSP robione jedno po drugim w bardzo krótkim odstępie czasu w roku 2013

druhowie nr. 2 i 3 nie mają szkolenia KKPP ale mogli przystąpić do pozostałych szkoleń które już obecnie posiadają

chodzi mi o to że Ci druhowie nie mają lat stażu ale mają spore doświadczenie i szkolenia żeby mieć wyższy stopień niż inni którzy są dłużej w OSP ale nie mają tych kursów. uwzględniając że staż liczy się od 18 roku życia.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Fistach »

karol2000: tylko po co to ?

karol2000
Posty: 2
Rejestracja: sob 19 kwie 2014, 00:14
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: karol2000 »

Fistach: chociażby po to aby druhny/druhowie którzy nie są wybrani do zarządu bo tam są przydzielane stopnie/funkcję np. naczelnik, prezes itp. od razu jak zostaną wybrani. Reszta druhów/druhen jest trochę "pomijana" w tym. skoro mogą mieć jakieś stopnie które faktycznie są dostępne i im się należą bo się szkolą i podnoszą swoje umiejętności to dlaczego tego nie wykorzystać?. działa to bardzo pozytywnie na morale strażaków i wiedza że poza poświęceniem i ciężką pracą na rzecz straży są doceniani poprzez nadanie im stopni. mała rzecz a cieszy...

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: Fistach »

karol2000 pisze:Fistach: chociażby po to aby druhny/druhowie którzy nie są wybrani do zarządu bo tam są przydzielane stopnie/funkcję np. naczelnik, prezes itp. od razu jak zostaną wybrani. Reszta druhów/druhen jest trochę "pomijana" w tym. skoro mogą mieć jakieś stopnie które faktycznie są dostępne i im się należą bo się szkolą i podnoszą swoje umiejętności to dlaczego tego nie wykorzystać?. działa to bardzo pozytywnie na morale strażaków i wiedza że poza poświęceniem i ciężką pracą na rzecz straży są doceniani poprzez nadanie im stopni. mała rzecz a cieszy...
Prawdziwego Strażaka (przez duże S) cieszyć powinno samodoskonalenie i dążenie do perfekcji a nie jakieś durne stopnie/funkcje przyznawane na lewo i prawo nie wiadomo po co (często po koleżeńsku). Ale rozumiem, że dla niektórych zdobycie kolejnego stopnia jest tak strasznie ważne, że wielu osobom podnosi morale.
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Nadawanie Stopni w OSP

Post autor: OSP Uchorowo »

Osobiście uważam że stopień "Strażak" uzyskuje się po szkoleniu szeregowych cz.I , u nas po samym wstąpieniu zostaje się członkiem czynnym
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat