Ekwiwalent

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
OSPZelewo
Posty: 7
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 03 mar 2010, 22:58
OSP (gm., woj.): osp Żelewo gm Stare Czarnowo woj Zachodniopomorskie
Status: Offline

Ekwiwalent

Post autor: OSPZelewo »

Czy jednostka może zabierać pieniądze za wyjazdy na składki? Czy lepiej żeby każdy dostał do reki te pieniądze i sam martwił się o składkę? Składka wynosi 30zł a za wyjazdy jeden strażak w ciągu roku otrzymuje około 50zl

Marcin Fireman
Posty: 7
Rejestracja: śr 17 mar 2010, 09:57
OSP (gm., woj.): gmina woj mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Marcin Fireman »

Witam, jednostka nie powinna zabierać druhom ekwiwalentu z przeznaczeniem na składki czy na co kol-wiek innego. To niedopuszczalne. Ekwiwalent należy się każdemu biorącemu odział w akcji i jest to jego wynagrodzenie. Zastanawiająca jest kwota jaka dostajecie w skali roku - 50 zł to tylko 4-5 godzin, u nas za godzinę na akcji mamy 15 zł na podstawie uchwały rady gminy, jeśli u was tego nie ma to ja chętnie wam pomogę po jestem radnym w swojej miejscowości i służę wszelką pomocą np. w przygotowaniu stosownej uchwały.

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: dawid_a »

W sumie fajne rozwiązanie aby pobierać z ekwiwalentu na składkę tylko jak to przechodzi to nie wiem.
U nas każdy za każdy wyjazd odbiera kasę osobiście w Urzędzie Gminy i jego sprawa co robi z jego pieniędzmi.
Czasem jest i tak że składkę odbierze z gminy a składki i tak nie zapłaci.

OSP BLIZYN
Posty: 27
Rejestracja: wt 03 mar 2009, 11:43
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: OSP BLIZYN »

u nas jak nie odbierze ktoś pieniędzy prze miesiąc czasu to preze z urzędu gminy dostaje je i wpłaca nam na konto...
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Tomi112 »

coś mi się zdaje że jest ustawa na to i nikt nie może zabrać ekwiwalentu bo złamie prawo każda gmina ustala sama wyskość
ekwiwalentu za udział w akcjach i szkoleniach i nawet żadna uchwała rady gminy nie może zmniejszyć o ile pamięć mnie nie myli to 1do175 od średniej krajowej zazwyczaj to są większe kwoty dzięki naszym radnym.
NA CHŁOPSKI ŁEB :) ani prezes czy KOMENDANT GMINNY a nawet WÓJT nie może zabrać kasy strażakowi bo łamie prawo wówczas podaje się na piśmie prośbę o wypłatę ekwiwalentu na mocy ustawy ........tej i tej......... (nie pamiętam jaka to :) )
i o ile też pamiętam nie ma przedawnienia nawet po 6miesiącach możesz złożyć że nie otrzymałeś za tą i tą akcję kasy i do widzenia łaski nikt nie robi :D

OSP Żarnowiec
Posty: 38
Rejestracja: pn 08 sty 2007, 20:13
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: OSP Żarnowiec »

Witam druhów. Mam pytanie i prośbę zarazem. Pytanie jest następujące - jak u Was wygląda wniosek i czy składacie do wniosku jakieś oświadczenia( np. na jakie konto, stosunek o zatrudnieniu, zbiorcze o wynagrodzeniu) A prośba moja to przesłanie praktycznego wzoru ogólnego wniosku i tych może nie potrzebnych oświadczeń. Pozdrawiam K- t Gminny.
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Tomi112 »

OSP Żarnowiec pisze:Witam druhów. Mam pytanie i prośbę zarazem. Pytanie jest następujące - jak u Was wygląda wniosek i czy składacie do wniosku jakieś oświadczenia( np. na jakie konto, stosunek o zatrudnieniu, zbiorcze o wynagrodzeniu) A prośba moja to przesłanie praktycznego wzoru ogólnego wniosku i tych może nie potrzebnych oświadczeń. Pozdrawiam K- t Gminny.
Jutro zeskanuje i ci najwyżej prześlę a załącznik jeden potwierdzenie z PSP ile osób i od której do której jaki czas
A co do formy wypłacania to u nas UG przelewa na konto jednostki

stachu567
Posty: 2
Rejestracja: pt 12 lis 2010, 22:49
OSP (gm., woj.): osp bogatki gm piaseczno woj mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: stachu567 »

Witam a ja mam taki problem poszedłem do gminy i sie zapytalem kiedy bedzie wyplata za kwartal a taka jedna mila pani z kasy odrazu zadzwonila do komendanta i mu wszystko wyspiewala i teraz chca mnie zawiesic maja do tego prawo bo z tego co wyczytalem to nie i czy jest nato jakas ustawa
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Artur »

Kolego a o co dokładnie im chodzi???? Chcą Cię zawiesić w prawach członka OSP???
Członkostwo ustaje wskutek:
- dobrowolnego wystąpienia z OSP,
- wykluczenia przez władze OSP z powodu prowadzenia działalności sprzecznej z postanowieniami statutu,
- skreślenia z powodu nie usprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich powyżej 1 roku,
- likwidacji OSP,
- śmierci,
- likwidacji osoby prawnej będącej członkiem wspierającym.
A to że zapytałeś o pieniądze nie jest podstawą do tego by Cię zawiesić, komendant niech sobie poczyta jakie są prawa strażaka,jak nie zna się na tym.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

stachu567
Posty: 2
Rejestracja: pt 12 lis 2010, 22:49
OSP (gm., woj.): osp bogatki gm piaseczno woj mazowieckie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: stachu567 »

Tak chcą mnie zawiesić że będę miał zakaz na wyjazdy do akcji i szkolenia itp i co śmieszniejsze aż na pól roku!!! :D a co się dowiedziałem od kolega z sąsiedniej jednostki został zawieszony na rok za to ze pojechał pod wpływem alkoholu do akcji pozdrawiam i dziękuje za wyjaśnienie
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: Artur »

Za to że kolega pojechał na akcję pod wpływem % to inna sprawa i też nie ma takiego prawa. http://www.zosprp.pl/files/regulaminy/W ... innego.pdf jeśli chodzi o komendanta gminnego tu są wytyczne i jego uprawnienia. Nic nie ma o zawieszaniu strażaków, jakieś dziwne zwyczaje panują w waszych stronach.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kronikarz »

Do stachu567. A może jest tak że wszyscy strażacy zrezygnowali z pobierania ekwiwalentu na korzyść zakupu sprzętu a Ty jedyny tylko udzielasz się w wyjazdach i szkoleniach aby pobierać pieniądze. Co na to strażacy z Twojej OSP? W moim regionie był taki przypadek że 10 strażaków z jednej OSP ukończyło kursy i następnie zwrócili się o wypłatę ekwiwalentu około 15 tys. Były prowadzone rozmowy że jeżeli gmina wypłaci taką kwotę to w przyszłości na szkolenia i kursy nie będzie kierowała tak dużej ilości ochotników. Co jest lepsze w roku mieć możliwość przeszkolenia 10 strażaków czy 4 strażaków? Gminy nie mają wielkich pieniędzy a strażacy mają bardzo duże wymagania. Co do wyjazdu kolegi z sąsiedniej jednostki po % to jeszcze dowódca sekcji powinien ponieść konsekwencje.

poranx
Posty: 10
Rejestracja: pn 28 wrz 2009, 20:27
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: poranx »

DO: kronikarz - takie myślenie i powielanie takich myśli na forum jest nietaktowne - ekwiwalent jest istotnym czynnikiem podnoszącym nasze morale w sytuacjach kiedy słyszymy ,że ciągle nie ma pieniędzy na zakup sprzętu .Sugerujesz żeby w imię wyższych potrzeb kierować te pieniądze na zakup sprzętu - NIE KOLEGO !!! TAK SIĘ NIE MOTYWUJE .Urząd Gminy ma mieć pieniądze na wszystkie cele ,a jak on to zrobi to jest jego problem .Wytłumacz mi jak to jest że wzrasta zatrudnienia w U.G , wzrastają zarobki pracowników U.G. a przede wszystkim Wójtów nawet 0 20% w skali roku , a na potrzeby OSP jak zwykle NIE MA PIENIĘDZY .Przyjęto takie tłumaczenia za pewnik i słyszymy go od dwudziestu lat . Ja wiem że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą , ale najwyższy czas z tym skończyć .W naszej gminie od 1991 r , od kiedy ustawa nakłada obowiązek wypłaty ekwiwalentu - nigdy nie był wypłacony ekwiwalent , nawet teraz po zmianie ustawy ,po interwencji i naciskach Wójta Rada Gminy ustaliła go na zaskakująco wysokim poziomie 5 zł/h akcji ( słownie : pięć zł/h ), do tego Wójt postraszył Zarząd Gminny OSP RP mówiąc że jak pobierzemy ekwiwalent to braknie na paliwo do samochodów strażackich.No i mamy pismo Zarządu mówiące ,że wszystkie jednostki zrzekają się pobierania ekwiwalentu.Takie pismo oczywiście w świetle naszego prawa jest nie ważne .Panowie proszę zmieńcie swoje myślenie - zacznijcie się SZANOWAĆ . Pozostawcie U,Gmin te zadanie które mają realizować w myśl ustaw , a Wy czyńcie swoją powinność jak najlepiej.

kronikarz
Posty: 244
Rejestracja: ndz 23 sie 2009, 12:08
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kronikarz »

Do poranx - i tu kolego sam sobie odpowiedziałeś, 5 zł za godzinę, na moim terenie jest 15 zł za godzinę. Strażak, któremu pracodawca nie wypłaci pieniędzy za czas spędzony na akcji może napisać podanie i Urząd wypłaci mu ekwiwalent właśnie w takiej kwocie 15 zł. Jednak z tego prawa mało kto korzysta. Nawet rolnicy nie ubiegają się o wypłatę. Tak jak napisałem nie dotyczy to wszystkich strażaków ale są negatywne przypadki świadczące o pobieraniu ekwiwalentu jak to ktoś napisał na tym forum pracują przy plamie oleju kilka godzin albo gaszą palącą się trawę na przestrzeni 4 metrów kwadratowych przez kilka godzin. Bardzo mnie ciekawi jak są wyposażone jednostki z Twojego rejonu i w jaki sposób zdobywacie sprzęt. Jeżeli będzie to w miarę blisko mojej miejscowości jestem w stanie pojechać lub zaprosić do siebie i możemy wymienić doświadczenia, które mogą być obustronnie przydatne. Dla przykładu moja OSP znajduje się w mieście i jest w ostatniej kolejności zaopatrywana w sprzęt jednak nie możemy narzekać mamy to co jest nam niezbędne a i niekiedy o wiele więcej np. trzy agregaty prądotwórcze, trzy motopompy Niagara, Tohatsu i Honda, walizkę PSP R-1, deskę ratowniczą i szyny, każdy ma własny mundur koszarowy i bojowy, większa część mundury wyjściowe oraz wiele innego drobnego sprzętu. Pisać można jeszcze wiele ale najlepiej porozmawiać. Moja OSP jest z woj. opolskiego. Jeżeli będzie taka wola zapraszam, może i ja czegoś nowego się nauczę, nigdy dosyć wspólnych doświadczeń i rozwiązań problemów. Pozdrawiam.

kola
Posty: 9
Rejestracja: czw 18 lis 2010, 21:51
OSP (gm., woj.): siedlisko lubuskie
Status: Offline

Re: Ekwiwalent

Post autor: kola »

nikt nie ma prawa zabierać ekwiwalentu to jest bezprawie , a za jazdę % to morze dać naganę czy upomnienie ale to zależy od naczelnika ,czy to po piwie czy 0,5 l
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat