kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
SenseY
Posty: 67
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Post autor: SenseY »

Na podstawie ustawy - prawo o ruchu drogowym - i jej poprawki obowiązującej od 1 stycznia doszedł nowy artykuł 95a w którym określone jest że kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi mieć ukończone 21 lat (to moim zdaniem mądra zmiana), oraz że musi possiadać przy sobie także zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i badaniach lekarskich i psychologicznych (i tutaj nie mam zdania). Nie wiem jak ma się to do ochotników, przecież oni takiego zaświadczenia nie mają, bo są ochotnikami.
Jeżeli ktoś jest w stanie mi to wyjaśnić to proszę o kontakt

boncki
Posty: 10
Rejestracja: pn 01 gru 2003, 01:10
Lokalizacja: Kamieniec Z±bkowicki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: boncki »

Cze.
To swiadectwo kwalifikacji nie starcza . Jeszcze troche to krte szczepien bedziemy wozic z soba.

arkadiusz tasior
Posty: 60
Rejestracja: sob 10 sty 2004, 15:14
Lokalizacja: paw³owice sl±skie
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: arkadiusz tasior »

co do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych to kierowca musi mieæ uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów a przepis który czyta³e¶ odno¶i sie jedynie do zawodowych stra¿aków albo kierowców zawodowych

Topic author
SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

przepis który czytałeś odnośi sie jedynie do zawodowych strażaków albo kierowców zawodowych
Skąd taki wniosek?

arkadiusz tasior
Posty: 60
Rejestracja: sob 10 sty 2004, 15:14
Lokalizacja: paw³owice sl±skie
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: arkadiusz tasior »

kolego a jak mo¿e stra¿ak ochotmik mieæ za¶woadczenie od pracodawcy jesli nie pracuje napradê znam dobrze przepisy s³u¿b mundurowych mswia i wiem ¿e ten przepis nie dotyczy stra¿akow osp . ktos zapomnia³ wnie¶c poprawki do tych przepisów po prostu b³±d ludzki

Gość
Status: Offline

Re: kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Post autor: Gość »

wzór tego zaświdczenia przewiduje że kierowca jest zatrudniony lub osobiście wykonuje przewozy - i jedno albo drugie należy skreślić - moim zdaniem gmina może wydać takie zaświdczenie - ale może jest jakiś prawnik to niech coś napisze na ten temat!!!!

KG
Status: Offline

Post autor: KG »

Druhowie dokładne rozporzadzenie wejdzie do 30 stycznia br. i nie kombinujcie jak poprzednik że zna przepisy MSW bo nie ma najwyrazniej zielonego pojecia o tym co pisze w Dziennikach Ustaw . BO Wydział Komunikacji niema prawa wydać nikomu Swiadectwa Kwalifikacji dla PSP jest OK ale dla OSP ktoś zapomniał o was i pisanie że nie jest potrzebny żaden dokument jest totalną bzdurą .

Prezes
Posty: 1
Rejestracja: pn 02 lut 2004, 14:32
Status: Offline

Kierowanie pojazdami OSP w akcji

Post autor: Prezes »

  • :lol:

    Od dwóch dni próbujê w Ministerstwie Infrastruktury - dowiedzieæ siê
    czego¶ na temat ¶wiadectw kwalifikacyjnych.
    Zlikwidowano je - bo by³y za drogir dla STAROSTÓW, a koszty druku
    nie pokrywa³y wp³ywów z ich sprzeda¿y.
    Polecam wszystkim uzasadnienie do rozporz±dzenia z 22 grudnia 2003 roku w sprawie postepowania z dokumentacj± zwi±zan± z prac± kierowcy.

    www.mi.gov.pl

    Pozdrawiam.
    Józef Michalski = Miastko PREZES

CHRIS
Status: Offline

Re: kierowanie pojazdem uprzywilejowanym

Post autor: CHRIS »

Co do wkładki to informuję Cię, że idziesz na badanie psychotechniczne i do lekarza. Składasz wniosek do wydziału komunikacji właściwego Twojego miejsca zamieszkania i po okolo 1 miesiący otrzymasz tzw. "wkładkę" która to uprawnia cie do jazdy pojazdami uprzywilejowanymi. Ja już od 2 lat posuada takową oczywiście dla pojazdów do 3,5 tony bo takowe prawojzady posiadam.
Pozdrawiam.
Krzysztof

Chris
Status: Offline

Pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Chris »

  • Drogi Krzysztofie !

    Masz racje, ale tak było do 31 grudnia 2003 r.
    Od 1 stycznia zmieniły się przepisy i zaświadczenie
    o kwalifikacjach do kierowania pojazdami " na kogutach"
    wydaje PRACODAWCA.
    Dlatego próbuję wyjaśnić co z kierowcami OSP.

    Pozdrawiam.

Gość
Status: Offline

Post autor: Gość »

spróbuj jak najszybciej

pozdrowienia

Kolt
Status: Offline

Kierowca w OSP

Post autor: Kolt »

:shock:
Koledzy w Straży jestem od 1995r a od 99r. jestem prezesem w tej jednostce, dla szybkiej poprawy gotowości bojwej dogadałem się z Panią burmistrz i środki przeznaczone na uposażenie dla kierowców przekazuje nam w formie dotacji na zakup sprzętu ppoż., jest to kwota w wysokości 6500 zł.
W trakcie tych rozmów z w/w Panią uwidoczniła się luka prawna w ustawie o ochronie ppoż. a mianowicie w ustawie tej nie ma żadnej wzmianki o formie zatrudnienia kierowcy i wysokości uposażenia za tą pracę , chociaż gmina ma obligatoryjny obowiązek finansowania nasz.
Przyjrzałem się również rozporządzeniu, które reguluje wysokość wynagrodzenia dla pracowników gmin i tam też nic nie znalazłem na w/w temat, jest tylko mowa o komendancie gminnym tzn. jakie musi mieć wykształcenie i ile może zarobić.
Może wspólnie poprosimy Zarząd w Warszawie o interwencję w tej sprawie.

Topic author
SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

Panie KG czy weszło już to rozporządzenie i gdzie mozna je znaleźć. Mianowicie czy ten problem cały czas jest aktualny czy został on już rozwiązany?[/url]

strażak
Posty: 63
Rejestracja: wt 16 gru 2003, 13:28
Status: Offline

Post autor: strażak »

Kolego "KG" rozporz±dzenie MI w sprawie postêpowania z dokumentacj± zwi±zan± z prac± kierowcy zosta³o wydane 22.12.2003 i jest opublikowane w Dz.U.Nr 230,poz.2303 z 2003 r. i tam jest wzór za¶wiadczenia a warunki s± opisane w art.4 ust.3 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 149, poz. 1452 z 2003 r.)
KG PSP zadba³a o swoich stra¿aków (zawodowych) i oni ju¿ ju¿ maj± opracowany wzór za¶wiadczenia który rozprowadzaj± poprzez Komendy Wojewódzkie do JRG a o ochotników nikt siê nie martwi.
ZG ZOSP RP teraz ma inny "wa¿ny" problem - Nadzwyczajny Zjazd w sprawie zmiany Statutu Zwi±zku (notabene tego ³adnego w niebieskich ok³adkach który dopiero co niedawno by³ aktualizowany i wydrukowany - za pieni±dze, które przyda³yby siê w OSP)

dav998
Posty: 13
Rejestracja: czw 25 sie 2005, 12:29
Status: Offline

Post autor: dav998 »

Powiem wam krótko jak u nas jest robisz badania psychologiczne i lekarskie, dajesz to komendantowi i gmina ci wystawia zaswiadczenie ktore uprawnia cie do kierowania pojazdami uprz. w danej osp a kto ma ważne świadectwo kwalifikacji moze na nim jezdzic az straci ważność pozdrawiam.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat