Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
zorro42
Posty: 15
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 02 lut 2010, 22:33
OSP (gm., woj.): Brańszczyk, mazowieckie
Status: Offline

Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: zorro42 »

Mam takie pytanie, kto powinien rządzić podczas akcji ratowniczo-gaśniczej?????????
U nas się przyjęło że kierowca wydaje polecenia i dowodzi całą akcją ale z tego co pamiętam ze szkoleń to powinien robić to kto inny!!!???
A jeśli nie kierowca rządzi to kto wyznacza taką osobe??????????
Pozdrawiam Rycerzy Floriana
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Jarek »

Hmmm... wydaje mi się tak:

Dowodzi Naczelnik poprzez dowódców pluotnu/sekcji - zależy od jednostki.
Jeśli nie ma naczelnika to dowódca sekcji.
Jeśli są na miejscu akcji min 2 jednostki OSP to naczelnik jednostki, w której to rejonie działania ma miejsce zdarzenie.
Zawsze hierarchia jest taka: Naczelnik -> Dowódcy Plutonu -> Dowódcy sekcji -> Dowódca roty
( w sytuacji skrajnie trudnej: miejsce działania - rejon OSP A, zastęp OSP A bez naczelnika, dojeżdża OSP B z naczelnikiem spoza rejonu, należy się dogadać... teoretycznie naczelnik jest wyżej ale przeważnie to dowódca jednostki na swoim terenie dowodzi - oczywiście j. n. do przyjazdu PSP)
Jeśli na miejscu jest OSP i PSP to dowódca zastępu z PSP przejmuję dowodzenie.

Pozdrawiam Jarek.

EDIT:
PS. Jeśli kierowca jest naczelnikiem/dowódcą może dowodzić, ale lepiej byłoby wyznaczyć innego druha, najlepiej po kursie dowódców sekcji min;)
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Tomi112 »

Naczelnik "A"(OSP z poza KSRG) jednostki na której terenie jest prowadzona akcja
Jak nie ma naczelnika to poszczególni dowódcy jak kolega wyżej napisał
W momencie gdy dojedzie kolejna jednostka z poza KSRG wraz z naczelnikiem "B" akcją dowodzi naczelnik "A"
w momencie dojechania jednostki z KSRG automatycznie oni przejmują dowodzenie a poprzedni dowodzący najprawdopodobniej zostaje z dowódcą lub jest dowódcą odcinka
następnie przejmuje dowodzenie PSP
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: podymacz »

Chwila, chwila! Napiszcie mi proszę gdzie jest napisane, że jak dojeżdża jednostka KSRG na teren działań OSP z poza systemu, to dowodzi KSRG. Mnie uczono, że na terenie działania OSP dowodzi Naczelnik z tej właśnie OSP (jeżeli był pierwszy). Nic mi nie mówili, że jak do nas przyjeżdża KSRG, to już od razu mają dowodzić!
Awatar użytkownika

Tomi112
Posty: 58
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 08:06
OSP (gm., woj.): _____________woj.lubelskie_____________
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Tomi112 »

podymacz pisze:Chwila, chwila! Napiszcie mi proszę gdzie jest napisane, że jak dojeżdża jednostka KSRG na teren działań OSP z poza systemu, to dowodzi KSRG. Mnie uczono, że na terenie działania OSP dowodzi Naczelnik z tej właśnie OSP (jeżeli był pierwszy). Nic mi nie mówili, że jak do nas przyjeżdża KSRG, to już od razu mają dowodzić!

A mnie uczono na kursie że dowodzi na moim terenie KSRG

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Strazakosp998osp »

Tak jak kolega wyżej napisał po przyjeździe OSP z KSRG oni przejmują dowodzenie od innego OSP. To już na kursie OSP czI mówią. To widać jak jesteście wyszkoleni
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: seligow »

To pokaż mi kolego Strazakosp998osp gdzie jest tak napisane, jakaś ustawa, rozporządzenie?
Skoro jesteś tak perfekcyjnie wyszkolony, to znalezienie jakiegoś przepisu powinno być pestką...
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: podymacz »

Z tego co mi wiadomo, nie ma oddzielnych kursów dla dowódców/naczelników OSP jednostek KSRG/nie systemowych. Więc nie rozumiem czemu tak strasznie KSRG ma zaraz przejmować dowodzenie na moim terenie, kiedy dowódca z tamtej jednostki ma takie samo świadectwo ukończenia kursu jak ja?! Coś mi tu zalatuje kolejnym fanatykiem KSRG. Obudźcie się panowie! Nie jesteście w całej Polsce tylko Wy! Już kiedyś niejaki Majkis pisał, że należy zabronić wyjeżdżania jednostkom spoza systemu. Zastanawiam się, czy czasem strażak998osp, to nie jakaś rodzina Majkisa?! :P
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: seligow »

Pamiętam Majkisa...
Jak to było?
jednostki spoza KSRG powinny pełnić jedynie rolę reprezentacyjną
Niektórym się wydaje, że system robi z nich "prawie" zawodowców...
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: podymacz »

No tak. Niestety dzięki takim postulatom naszych kolegów niesystemowi mają wszędzie pod górkę. Według Nich jesteśmy gorsi i tyle. Tylko że na powodzi jakoś nie było podziału na KSRG/nie KSRG. Tak powinno być zawsze! Każdy kto pragnie pomagać powinien mieć taką możliwość. Nie tylko Ci, co mają na czole napis KSRG... :twisted:

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Strazakosp998osp »

Tak moja jednostka jest w KSRG ale nie podniecam się tym jaki inni nie jestem za tym aby ci z poza systemu nie wyjeżdżali bo jak my mamy jechać np. 5 km od mojej miejscowości to wiem że tamci będą szybciej i komuś będzie udzielona pomoc na czas. A odnośnie przepisu to jutro poszukam bo teraz nie mam czasu na to.

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Strazakosp998osp »

I teraz cytat z rozp. Ministra SWiA z 31 lipca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad kierowania i współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej biorących udział w działaniu ratowniczym:
"§ 2. 1. Kierowanie działaniem ratowniczym rozpoczyna się z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych sił z jednostki.
2. Kierowanie działaniem ratowniczym są obowiązani przejąć w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca plutonu,
4) strażak uprawniony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki,
5) strażak uprawniony do kierowania taktycznego.
3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania.
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania. "
I jeszcze cytat z rozporządzenia Ministra SWiA z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
"§ 25. 1. Uprawnionymi do kierowania interwencyjnego są w kolejności:
1) dowódca zastępu,
2) dowódca sekcji,
3) dowódca zmiany,
4) strażak wyznaczony przez komendanta, kierownika lub szefa jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu.
2. W sytuacji gdy na miejscu zdarzenia są tylko siły systemu nie będące jednostkami ochrony przeciwpożarowej, kierującego działaniem ratowniczym wyznacza dyżurny powiatowego (miejskiego) stanowiska kierowania, jeśli nie określa tego plan ratowniczy danego powiatu.
§ 26. 1. Kierowanie interwencyjne są obowiązani przejąć w kolejności:
1) uprawniony dowódca z jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania,
2) strażak wyznaczony przez komendanta jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy,
3) strażak wyznaczony przez komendanta powiatowego (miejskiego).
2. Kierowanie interwencyjne może przejąć również:
1) naczelnik ochotniczej straży pożarnej, właściwej dla miejsca zdarzenia, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko ochotnicze straże pożarne włączone do systemu,
2) komendant, kierownik, szef bądź inny kierujący, jeżeli w działaniu ratowniczym biorą udział tylko siły i środki jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do systemu, o której mowa w art. 15 pkt 1a-4a ustawy."

Proszę macie. A tobie Podymacz to się dziwie jak przeszłeś szkolenie moja jednostka też podlega po KM PSP Kraków i my na szkoleniu nie mamy łatwo dziwie się też innym jak widać wszyscy tak jesteście wyszkoleni to nie chcę wiedzieć jaką macie wiedzę z działań ratowniczo gaśniczych oby nie taką jak w przepisach
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: seligow »

No ale z tego co napisałeś wynika:
3. Kierującym jest pierwszy przybyły na miejsce zdarzenia dowódca z jednostki, do czasu przybycia osoby posiadającej uprawnienia do przejęcia kierowania.
5. W przypadku przybycia na miejsce zdarzenia dowódców tej samej hierarchii, obowiązany do przejęcia kierowania jest dowódca z jednostki, dla której miejsce zdarzenia stanowi teren własnego działania.
pyt.1 Czym się różnią uprawnienia dowódcy z systemy i z poza systemu?
4. W przypadku przybycia jednostek ochotniczych i zawodowych, obowiązany do przejęcia kierowania jest kierujący z jednostki zawodowej.
pyt.2 KSRG to ciągle są ochotnicy, czy już zawodowa straż?


A ten drugi przepis:
Cytat z rozporządzenia Ministra SWiA z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
...jak łatwo odczytać DOTYCZY KSRG, a nie wszystkich jednostek ochotniczych.
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: Jarek »

pyt.1 Czym się różnią uprawnienia dowódcy z systemy i z poza systemu?
Cześć:) Moim zdaniem te uprawnienia nie różnią się niczym, ponieważ opierają się na tych samych wytycznych, nawet organizowane są wg tego samego programu;)

pyt.2 KSRG to ciągle są ochotnicy, czy już zawodowa straż?
Nie, zdecydowanie nie;) I ja wiem że jednostki spoza KSRG czasami lepiej działają niż te z Systemu. Są lepiej wyposażone czasem i zorganizowane.

Ten paragraf który tu przytoczyłeś, nawiązuję chyba do PSP, z tym że jakieś stare nazewnictwo się wkradło, bo zawodowa straż była kiedyś :D
Czemu jest taka moda by KSRG było lepsze? :) Chyba chodzi o to, że system był stworzony dla pewnej unifikacji OSP, gdyby faktycznie udało się osiągnąć zamierzony poziom to OSP z KSRG były by dużo lepiej wyposażone, wyszkolone itp. Zapewne chodzi też o coś podobnego do JOT. Organizacje działające w jednej strukturze, kontrolowane przez nią, unifikowane są łatwiejsze do opanowania w zdarzeniach masowych, gdzie potrzeba uruchomić siły np z 2-3 województw. Myślę, że temu miała służyć idea KSRG. Oczywiście wszyscy wiemy, że jeszcze to nie działa i musiało by upłynąć wiele lat i pieniędzy żeby to osiągnąć:)

Moja OSP jest w KSRG gdyby ktoś pytał :)
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Kto rządzi podczas akcji ratowniczo-gaśniczej???

Post autor: podymacz »

Strazakosp998osp pisze:Proszę macie. A tobie Podymacz to się dziwie jak przeszłeś szkolenie moja jednostka też podlega po KM PSP Kraków i my na szkoleniu nie mamy łatwo dziwie się też innym jak widać wszyscy tak jesteście wyszkoleni to nie chcę wiedzieć jaką macie wiedzę z działań ratowniczo gaśniczych oby nie taką jak w przepisach
Przeszkolony kolego, to ja jestem. Robiłem kursy, praktycznie wszystkie organizowane dla OSP przez SA PSP i KM PSP w Krakowie, oraz odbyłem szkolenie podstawowe i podoficerskie PSP. Jakoś naprawdę nie mogę sobie przypomnieć o tej wyższości dowódców z KSRG nad pozostałymi jednostkami. Z kolei wiem że wielu naczelników i prezesów z KSRG tak właśnie sobie to wszystko interpretuje, bo czują się lepsi. A co do tego że nie jesteś fanatykiem KSRG to dobrze. Dość mam bredni ślepo zapatrzonych debeściaków-zawodowców z systemu, jak to inne OSP są słabe i niewyszkolone. Wyobraźcie sobie, że jest wiele OSP, które mają duże ambicje i spokojnie mogłyby samodzielnie prowadzić działania. A sianie propagandy przez omawianego Majkisa, jak to nie jesteśmy profesjonalni, tylko szkodzi. Tych przepisów przytoczyłeś sporo, ale w 90% uważam że nie tyczą się tego wątku. Końcówka owszem. Spytam wkrótce w wydziale operacyjnym, więc wpiszę jak to widzi PSP.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat