Szkolenie z PSP

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.

Topic author
dzarek
Posty: 2
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 09 lut 2011, 14:04
OSP (gm., woj.): woj.Wielkopolskie, powiat kościan. gm Krzywiń
Status: Offline

Szkolenie z PSP

Post autor: dzarek »

Witam. Należę do osp Żelazno i chciał bym się dowiedzieć czy szkolenie OSP jest darmowe.
Bo słyszałem że takie szkolenia są odpłatne.

Bo w sumie moja drużyna ochotników musiała by odbyć owe szkolenie.
Czy mogę uzyskać odpowiedź jak trzeba takie szkolenie odbyć? i czy jest płatne czy nie??
my będziemy mieć 18 lat. tylko niektórzy końca parę miesięcy później. rocznik mojej ekipy 1993-1994-1995.
i teraz czy cała ekipa zostanie przeszkolona czy tylko ci co będą mieli 18 lat skończone?
Za odpowiedź był bym bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: Artur »

A kto Ci powiedział że masz za szkolenia które prowadzi PSP macie płacić???? Na pewno wasza Komenda Powiatowa takie szkolenia będzie prowadzić w tym roku więc popytaj w komendzie co i jak albo swojego naczelnika lub komendanta gminnego.
Na temat szkoleń to zapraszam do lektury http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/KG_PSP.pdf tu jest wszystko wyjaśnione więc życzę miłej lektury to tylko 85 stron
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: Strazakosp998osp »

Muście mieć ukończone 18 lat bo musicie mieć badania lekarskie oraz ubezpieczenie a żeby to mieć to trzeba mieć ukończone 18 lat
Awatar użytkownika

ratownikosp998
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 lis 2010, 17:52
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: ratownikosp998 »

Strazakosp998osp pisze:Muście mieć ukończone 18 lat bo musicie mieć badania lekarskie oraz ubezpieczenie a żeby to mieć to trzeba mieć ukończone 18 lat
A teraz Wam wszystkim coś odpowiem:

Uważam za TOTALNĄ bzdurę ten zapis w przepisach, że szkolenie pierwszego i drugiego stopnia może odbyć tylko osoba mająca ukończone 18 lat. Dlaczego tak uważam? Po pierwsze, to udało mi się przemycić dwie osoby na kurs. Nikt się nie połapał, zrobili kurs i od kilku miesięcy mają świadectwa! Za miesiąc kończą osiemnastkę i można będzie ich brać do akcji. Nie muszę się martwić, że muszą czekać na organizację nowego kursu podstawowego, z czym jak zapewne wiecie jest różnie.

A teraz od razu odpowiem na potencjalne komentarze, jaki jestem lekkomyślny i nieodpowiedzialny:
Zarzut jaki na pewno przytoczycie, to: A JAKBY COŚ SIĘ IM STAŁO W CZASIE KURSU?!
To mnie zawsze osłabia. Co im się może stać? Na wykładach schyli się po długopis i uderzy głową w ławkę?
Inna sprawa to ćwiczenia praktyczne.
Tu się zgadzam, że może się coś wydarzyć. Ale przecież pozwala się młodzieżowcom ćwiczyć do zawodów sportowo - pożarniczych. Jak wiecie to najczęściej przedział wiekowy 12 - 16 lat. I ćwiczy się wtedy na mokro, z wodą, przy tłoczeniu wody pod ciśnieniem. Tutaj też się wydarzają przeróżne historie i stwierdzę, ze na pewno cześciej są wypadki niż na kursach. Niestety nikt się nad tym nie zastanowił. Co by stało na przeszkodzie, żeby jednak członkowie MDP, po ukończeniu 16 roku życia mogli wziąść udział choćby w kursie pierwszego stopnia?

Nasze przepisy są bez sensu, pisane przez ludzi, którzy niewiele wiedzą o pożarnictwie u podstaw. :mrgreen:
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: Artur »

Ale przecież pozwala się młodzieżowcom ćwiczyć do zawodów sportowo - pożarniczych. Jak wiecie to najczęściej przedział wiekowy 12 - 16 lat. I ćwiczy się wtedy na mokro, z wodą, przy tłoczeniu wody pod ciśnieniem.
a od kiedy to młodzież w wieku 12-16 lat ćwiczy na mokro z wodą tak jak to napisałeś???? Mamy w naszej OSP MDP i oni mają inny tor przeszkód niż OSP bo według regulaminy CTIF a tam na mokro to owszem jest ale przy użyciu hydronetki. Jest zapis w regulaminie zawodów że dopuszcza się młodzież od 16 lat z wyjątkiem funkcji mechanika, rozdzielaczowego i dowódcy. A to że udało Ci się "przemycić" dwóch strażaków przed 18 rokiem to ja bym się tak bardzo nie chwalił na Twoim miejscu bo ktoś może mieć problemy przez Ciebie
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Strazakosp998osp
Posty: 82
Rejestracja: czw 19 sie 2010, 19:28
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: Strazakosp998osp »

Na pewno się połapali bo na świadectwie jest data urodzenia no chyba że podałeś fałszywe dane a za to jest paragraf
Awatar użytkownika

ratownikosp998
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 lis 2010, 17:52
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: ratownikosp998 »

Strazakosp998osp pisze:Na pewno się połapali bo na świadectwie jest data urodzenia no chyba że podałeś fałszywe dane a za to jest paragraf
Napisałem, że przemyciłem, a nie sfałszowałem. :wink:

Chodzi o to, że przy dużej grupie popatrzyli tylko na pesel, a tam rocznikowo się zgadzało. Wiem że to troszkę pokombinowane, ale w jak najbardziej słusznej sprawie. Nadmienie tylko, że chłopcy skończyli kurs na ocenę bardzo dobrą, jako nieliczni!!! Wiem, że mnie napiętnujecie, ale chciałem Wam wykazać, że można by te szkolenia organizować w sposób bardziej przystępny dla ochotników (również tych najmłodszych).

A dla kolegi Artura: W rejonie w którym działa moja OSP nikt nie słyszał o tym regulaminie CTIF. Ja coś tam kojarzę, bo w "STRAŻAK-u" jest sporo o tym, ale nigdy tego nie było. MDP startuje przed seniorami i ma te same zadania, tylko ssawna jest spięta i nie ma ściany. Sami pewnie wiecie o co chodzi. Jeżdżę po wielu zawodach (również poza swój powiat), celem podglądania ekip i wszędzie tam startują dzieciaki w tym dziewczyny. Wiek w niektórych przypadkach jest grubo poniżej szesnastki. :?
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: JakuB »

Tak, ale na ćwiczeniach o zawodów najgorsze co może się stać to uderzenie nasadą, złamanie po przewróceniu itd (nie licząc wybuchu motopompy).
Na kursie mamy przecież dodatkowo drabinę, piłę motorową i komorę dymową.
Awatar użytkownika

ratownikosp998
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 lis 2010, 17:52
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: ratownikosp998 »

Na kursie mamy przecież dodatkowo drabinę, piłę motorową i komorę dymową.[/quote]
Dlatego napisałem, że można by robić np. pierwszy stopień. :wink:
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: Artur »

A dla kolegi Artura: W rejonie w którym działa moja OSP nikt nie słyszał o tym regulaminie CTIF. Ja coś tam kojarzę, bo w "STRAŻAK-u" jest sporo o tym, ale nigdy tego nie było. MDP startuje przed seniorami i ma te same zadania, tylko ssawna jest spięta i nie ma ściany. Sami pewnie wiecie o co chodzi. Jeżdżę po wielu zawodach (również poza swój powiat), celem podglądania ekip i wszędzie tam startują dzieciaki w tym dziewczyny. Wiek w niektórych przypadkach jest grubo poniżej szesnastki. :?
To ma być dobrze w naszych OSP jeśli są rejony Polski gdzie dla nich nazwa CTIF to ciemna magia. To nie ma co kojarzyć tylko trzeba działać kolego ratownikosp998, jeśli nie ma tego w waszych stronach to chyba Organizator zawodów tez nie ma pojęcia jak to wygląda. Regulamin zawodów dla MDP obowiązuje już od 2004 roku
Biuro Zarządu Głównego Związku OSP RP zamieszcza: 1. Regulamin młodzieżowych zawodów sportowo-pożarniczch wg CTIF opracowany na podstawie międzynarodowego regulaminu Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych uchwalonego na posiedzeniu Kierownictwa CTIF w dniu 6 marca 2004 r. w Erpeldingen (Luksemburg) i zatwierdzonego przez Radę Wykonawczą CTIF na posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2004 r. w Laibach. 2. Regulamin tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych wg CTIF - dla dorosłych - (tłumaczenie wydania 6 z 2002 r.). Regulaminy te są obowiązujące. Informujemy również, że regulamin tradycyjnych międzynarodowych zawodów pożarniczych wg CTIF - dla dorosłych - (tłumaczenie wydania 6 z 2002 r.) został wydany przez Biuro ZW Związku OS RP w Gdańsku w 2004 r.
A tu masz regulamin zawodów MDP według CTIF http://www.zosprp.pl/files/regulaminy/mdp-ctif-2010.pdf miłej lektury
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

kulawa.kaczka
Posty: 3
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 18:42
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: kulawa.kaczka »

W jakim zakresie jest to szkolenie??

a.fokowski
Posty: 4
Rejestracja: czw 26 wrz 2013, 06:57
OSP (gm., woj.): Wilamowice, woj. śląskie
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: a.fokowski »

Artur pisze:
a od kiedy to młodzież w wieku 12-16 lat ćwiczy na mokro z wodą tak jak to napisałeś????
No właśnie, też mi się to nasunęło.

salone166
Posty: 5
Rejestracja: ndz 06 paź 2013, 11:29
OSP (gm., woj.): Bydgoszcz, woj, kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: salone166 »

Mam nadzieję, że to było pomyłkowe uogólnienie.

riaxi5
Posty: 4
Rejestracja: pn 04 lis 2013, 11:42
OSP (gm., woj.): 576574634523543
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: riaxi5 »

To jakieś nieporozumienie, od 12 do 16 lat?

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Szkolenie z PSP

Post autor: jerzy988 »

druhu u nas także stosuje sie stary regulamin którego jeszcze nikt nie odwołal ,ponadto przed zawodami czy gminnymi czy powiatowymi są odprawy w celu ustalenia szczegółow regulaminu i są odstępstwa robione by ułatwić udział drużynom ,nikt nie nakazał stosowania regulaminu CTIF a jeśli wygrasz zawody i jedziesz dalej a tam organizator stosuje ten regulamin to trzeba sie go uczyć ,i dlatego młodziezowe druzyny mają ćwiczenia na mokro tak jak seniorzy wyłączając mechanika usuwa sie ścianę dla dziewczat w 2 grupie do 18 lat oraz kobiet seniorzy a ten regulamin CTIF to nie wszystkim i tak sie podoba przez kilka lat obowiązywał regulamin ćwiczenie bojowe na sucho wiekszej głupoty nie wymyślono podobny do CTIF zwroty nawroty i ból głowy wiązanie pętelków i hydronetka a jeszcze wówczas grupa 2 do 18 lat gasiła na sztafecie żywy ogień z gasnicy proszkowej , regulamin CTIF jest stosowany w całej unii ale nie jest obowiązkowy
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat