Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Dariusz P. Kała »

Uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi – nowe zasady

Od 11 lutego 2012 roku zmieniają się zasady nabywania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Osoby posiadające takie uprawnienia przed dniem wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami, zachowują je także po wejściu ustawy w życie. Jednak osoby starające się o takie uprawnienia po 11 lutym 2012 r. będą musiały ukończyć dodatkowy kurs.
Nowe zasady będą obowiązywać na skutek wejścia w życie nowej ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami(Dz. U. z 2011 r., Nr 30, poz. 151 ze zm.) i zastąpią dotychczasowe, które określone były przez ustawę Prawo o ruchu drogowym.
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: podymacz »

Dzięki za cenną informację. A co z wyjazdami w porze nocnej, na terenach podmiejskich do pożaru trawy? :P

Rumburak
Posty: 8
Rejestracja: pn 05 gru 2011, 18:19
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Rumburak »

Czy przypadkiem osoby, które w chwili obecnej posiadają stosowne uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, nie będą musiały przejść dodatkowego kursu w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy?

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Dariusz P. Kała »

Odpowiedź w "Strażaku" 2012, nr 1.
Ostatnio zmieniony pn 05 gru 2011, 20:23 przez Dariusz P. Kała, łącznie zmieniany 3 razy.

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Dariusz P. Kała »

Rumburak pisze:Czy przypadkiem osoby, które w chwili obecnej posiadają stosowne uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, nie będą musiały przejść dodatkowego kursu w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy?


Strażak OSP, który nabył uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym przed 11 lutym 2012 roku, zachowuje dotychczasowe uprawnienia bez konieczności odbywania kursu przewidzianego dla osób, które będą starać się o te uprawnienia po 11 lutym 2012 roku.
Strażak zachowujący uprawnienia ma jednak obowiązek posiadać zaświadczenie (wydane przez właściwego wójta burmistrza, prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych) do dnia 11 sierpnia 2012 r. i okazywać je na żądanie uprawnionych organów(np. Policji). Do dnia 11 sierpnia 2012 r. ma też obowiązek wymienić to zaświadczenie na zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy, wydawane przez starostę.

Całość odpowiedzi w "Strażak" 2012, nr 1
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: podymacz »

Oj, naprawdę szkoda mi czasu na dyskusje z Panem. Ewidentnie do niczego to nie prowadzi, bo widzimy wszyscy że jedyną i największą wyrocznią prawa dla OSP w Polsce stał się Pan Dariusz.
Ja jak już wspominałem wcześniej temat sygnałów dźwiękowych doprowadzę do właściwego zakończenia, bo moje przekonanie o swojej racji jest tylko silniejsze, dzięki Pana zawiłym interpretacjom. Jeżeli instytucja do której się zwróciłem, potwierdzi słuszność Pańskich wywodów, to przeproszę za zamieszanie.
Co do "siepaczy", to chyba Panu nerwy puszczają. Nazywać bandytami forumowiczów OSP? :lol:

http://www.krzyzowki.info/siepacz


Ooooo! :lol: Widzę, że "Siepacze" zniknęli z Pańskiej wypowiedzi?! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

I nawet zniknęła cała wypowiedź?! No ładnie, ładnie. Ja przynajmniej się nie wycofuję z tego co mówię. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony pn 05 gru 2011, 22:38 przez podymacz, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: marcin_op »

Czyli rozumiem, że osoby które teraz mają uprawnienia, i w ciągu tych 6-ciu miesięcy wymienią je na zezwolenia to już NIGDY nie będą musiały kończyć tego kursu ? Tylko po prostu co 5 lat przedłużać ważność zezwolenia przy pomocą badań lekarskich i psycho. Dobrze myślę ??

Bo słyszałem też taką opinię, że te osoby które teraz nabędą automatycznie prawo do zezwolenia, to po czasie jak ono straci ważność żeby je przedłużyć i tak trzeba będzie przejść to szkolenie. No ale to tylko tak luźno ktoś mi powiedział a z ustawy to raczej nie wynika. Bo wydaje mi się że skoro pisze że jeśli miał uprawnienia przed wejściem i uznaje mu się je automatycznie to już na zawsze, prawda ?

Rumburak
Posty: 8
Rejestracja: pn 05 gru 2011, 18:19
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Rumburak »

Dariusz P. Kała pisze:
Rumburak pisze:Czy przypadkiem osoby, które w chwili obecnej posiadają stosowne uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, nie będą musiały przejść dodatkowego kursu w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy?


Strażak OSP, który nabył uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym przed 11 lutym 2012 roku, zachowuje dotychczasowe uprawnienia bez konieczności odbywania kursu przewidzianego dla osób, które będą starać się o te uprawnienia po 11 lutym 2012 roku.
Strażak zachowujący uprawnienia ma jednak obowiązek posiadać zaświadczenie (wydane przez właściwego wójta burmistrza, prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych) do dnia 11 sierpnia 2012 r. i okazywać je na żądanie uprawnionych organów(np. Policji). Do dnia 11 sierpnia 2012 r. ma też obowiązek wymienić to zaświadczenie na zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy, wydawane przez starostę.

Całość odpowiedzi w "Strażak" 2012, nr 1
Czyli mam rozumieć, że osoby które obecnie posiadają uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym zachowują swoje uprawnienia po 11 lutym 2012 roku i niejako „z automatu” będą miały prawo do wymiany posiadanego zaświadczenia na zezwolenie.
Czy ta „wymiana” to inny tryb niż określony w art. 109 ustawy, który warunkuje wydawanie zezwoleń przez starostę, a jedną z przesłanek wydania zezwolenia jest przedstawienie zaświadczenia o ukończeniu kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi?

Topic author
Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Dariusz P. Kała »

Strażak OSP, który nabył uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym przed 11 lutym 2012 roku, zachowuje dotychczasowe uprawnienia bez konieczności odbywania kursu przewidzianego dla osób, które będą starać się o te uprawnienia po 11 lutym 2012 roku.

Strażak zachowujący uprawnienia ma jednak obowiązek posiadać zaświadczenie (wydane przez właściwego wójta burmistrza, prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych) do dnia 11 sierpnia 2012 r. i okazywać je na żądanie uprawnionych organów(np. Policji). Do dnia 11 sierpnia 2012 r. ma też obowiązek wymienić to zaświadczenie na zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy, wydawane przez starostę.

Zgodnie z art. 131 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami, strażaka OSP uprawnionego do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie tej ustawy(tj. 11 luty 2012 r.), uznaje się za osobę spełniającą wymóg ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, który przewidziany jest pod rządami nowej ustawy. Oznacza to, że strażak taki po wymianie zaświadczenia (od wójta burmistrza, prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych) na zezwolenie uzyskane od starosty na mocy art. 109 nowej ustawy, nie będzie musiał kończyć kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Zezwolenie uzyskane od starosty będzie przedłużane na mocy art. 109 ust. 3 nowej ustawy, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: wujo2010 »

już kiedyś były wkładki od starostwa , teraz są zaświadczenia . I znowu zmiana, ja mam pytanie : kto zapłaci za wydanie tego uprawnienia ze starostwa ? i po co znowu te zmany :?:

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: marcin_op »

Dzięki za odpowiedź :)

A co do kosztów to w ustawie o kierujących pisze jasno:

Art.107 pkt 7 - Koszty kursów dla kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

Art.109 pkt 6 - Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych są finansowane z budżetu gminy.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: PiotrG »

Dodam jeszcze że koszt wydania zezwoleń przez Starostę a w zasadzie wysokość opłaty za wydanie tego zezwolenia nie powinien przekraczać 100,00 zł. (art. 111 ust. 1 pkt. 4) ustawy o kierujących pojazdami) plus opłata ewidencyjna

rycho prezes 998
Posty: 41
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 10:06
OSP (gm., woj.): Dolnosląskie gm.Dzierżoniów
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: rycho prezes 998 »

Dla mnie to jest wielka bzdura,u mnie wygląda to tak dostaję od gminy na konto pulę pieniędzy na cały rok i muszę tak gospodarzyć żeby mi starczyło,wiem że na drugi rok dostanę tyle sam co w tym roku,Wójt mi powie dostałeś kasę to sobie zapłać tylko ja nie będę miał z czego i nie długo jeżeli ktoś tam na górze nie oprzytomnieje to trzeba będzie zamykać remizy jedną po drugiej,

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: bogdanskarbnik »

Wynika z tego że posiadający dotychczas uprawnienia nie muszą mieć ukończonego kursu, lecz nowi kierowcy muszą ukończyć specjalny kurs.A co z tymi co mają ważne badania psychotechnicze do np. 2013 r. czy po tym okresie muszą ukończyć kurs czy tylko przedłużyć zezwolenia na starych zasadach?
Awatar użytkownika

damian_osp
Posty: 571
Rejestracja: ndz 24 kwie 2011, 10:15
OSP (gm., woj.): OSP Posada Zarszyńska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: damian_osp »

bogdanskarbnik pisze:A co z tymi co mają ważne badania psychotechnicze do np. 2013 r. czy po tym okresie muszą ukończyć kurs czy tylko przedłużyć zezwolenia na starych zasadach?
"Oznacza to, że strażak taki po wymianie zaświadczenia (od wójta burmistrza, prezydenta miasta, potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich oraz psychologicznych) na zezwolenie uzyskane od starosty na mocy art. 109 nowej ustawy, nie będzie musiał kończyć kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Zezwolenie uzyskane od starosty będzie przedłużane na mocy art. 109 ust. 3 nowej ustawy, po przedstawieniu orzeczenia lekarskiego i psychologicznego."

Ja z tego rozumie że osoby teraz uprawnione nie będą wogóle musiały odbywać tego kursu
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat