Dystynkcja

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
mkos91
Posty: 18
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 01 kwie 2011, 15:06
OSP (gm., woj.): Porąbka śląskie
Status: Offline

Dystynkcja

Post autor: mkos91 »

Mam Takie pytanie odnośnie dystynkcji, zmieniliśmy zarząd i mamy nowego prezesa a sprawa konkretnie rozchodzi się o starego prezesa czy odbiera się mu dystynkcje z danym stopniem. I czy jest coś takiego jak prezes honorowy z racji tego ze był kilka kadencji prezesem???
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: kamil237 »

Kolejna osoba która uważa, że lepiej zapytać niż poświęcić kilka sekund na przeszukanie forum.
BYŁO!
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=1434
Przeczytaj cały wątek i masz odpowiedź na swoje pytanie.
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: 1986lukasz »

Z tego co się orientuje to były członek zarządu, po zakończeniu swojej kadencji może nadal nosić dystynkcje.
Awatar użytkownika

kamil237
Posty: 472
Rejestracja: pn 06 lip 2009, 21:30
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: kamil237 »

1986lukasz pisze:Z tego co się orientuje to były członek zarządu, po zakończeniu swojej kadencji może nadal nosić dystynkcje.
Jakąś podstawę prawną na ten temat masz?
Bo za bardzo nie rozumiem. Każdy zostawia swoje dystynkcje i co po paru kadencjach mamy 4 naczelników, 3 prezesów, itd? I jak się połapać w tym kto tak naprawdę rządzi?
Syrena wyje a ja jeszcze tutaj?!
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: seligow »

mkos91 pisze: I czy jest coś takiego jak prezes honorowy z racji tego ze był kilka kadencji prezesem???
Jeżeli mu nadacie taki tytuł, to będzie. A co do odchodzących to powstała taka dystynkcja z krokiewką na dole i jak Wam bardzo zależy, to można takie poprzyszywać, tylko czy jest sens? Z tego co wiem to są tylko na zamówienie...
Starszy sikawkowy

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: 1986lukasz »

kamil237 pisze:
1986lukasz pisze:Z tego co się orientuje to były członek zarządu, po zakończeniu swojej kadencji może nadal nosić dystynkcje.
Jakąś podstawę prawną na ten temat masz?
Bo za bardzo nie rozumiem. Każdy zostawia swoje dystynkcje i co po paru kadencjach mamy 4 naczelników, 3 prezesów, itd? I jak się połapać w tym kto tak naprawdę rządzi?
Zgadzam się z Tobą, ale popatrz na to z perspektywy czasu. Kadencja trwa 5 lat, zmiany na stanowiskach są stosunkowo niewielkie, a pomnożyć to przez 4 daje 20 lat. Biorąc jeszcze pod uwagę, że funkcję prezesa obejmują starsi-doświadczeni druhowie z naczelnikami jest podobnie (lecz nie zawsze), tak więc patrząc na to z tej perspektywy nie jest to aż tak dziwny przepis. Aczkolwiek różnie w życiu bywa.
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: druhprzemek »

Powinno być tak: kończysz kadencję, masz inną funkcję, oddajesz swoje stare dystynkcje. koniec kropka wykrzyknik. Później jest tak, że połowa członków ma prezesa a druga wiceprezesa. Trzeba tego strasznie pilnować i tępić. Jeżeli chodzi i Prezesa Honorowego, to taki tytuł nadaje Zarząd i wtedy członek ten może zostawić sobie naszywki. W innych przypadkach należy co 5 lat pilnować tego tematu.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: QRT »

Witam mam pytanko może troche nie w tym temacie ale mam problem jestem prezesem OSP ostatnio zostałem Przewodniczącym powiatowej komisji rewizyjnej. Jak to się w praktyce odbywa nadal nosze dystynkcje prezesa czy przewodniczącego? Bo u nas w gminie np jest tak, że każdy prezes jest członkiem zarządu miejsko gminnego i nikt nie zmienia dystynkcji z 4 gwiazdek na jedną :-) Pozdrawiam
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23
Awatar użytkownika

druhprzemek
Posty: 170
Rejestracja: sob 26 lut 2011, 10:24
OSP (gm., woj.): OSP Suchań woj. zachodniopomorskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: druhprzemek »

Podążając za regulaminem: nosisz taką dystynkcję z którą Ci wygodniej. To zależy jak Tobie leży. Jeżeli uważasz, że czujesz się bardziej prezesem niż przewodniczącym KR to noś prezesa i na odwrót. Tylko błagam Cię, jeżeli już wybierasz jedną funkcję to nie daj Panie Boże nosić inną rogatywkę niż tą, która jest dopasowana do Twojej dystynkcji. Nie rób też tak, że na jednym mankiecie nosisz prezesa, a na drugim przewodniczącego, bo już i takie kwiatki widziałem, że chcieli robić.
Ten jest większy między ludźmi kto umie służyć i kto poświęci siebie dla dobra innych.

Myślisz, że jesteś twardzielem? Udowodnij i zaloguj się!
http://www.supersoldier.pl/enlist/79420

artwow
Posty: 44
Rejestracja: pt 25 lis 2011, 19:04
OSP (gm., woj.): Cała Polska, śląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: artwow »

Witam
Ja też chciałem sie dowiedzieć jednej rzeczy. Komu można nadać dystynkcje na mundur "strażak" a kimu " st, strażak" Strażak osobie który ukończyła kurs podstawowy, czy ogólnie zapisała sie do straży ale czeka dopiero na jakis kurs.. Bo jeżeli osobie ktora ukonczyla kurs podstawowy nada sie dystynkcja strażak to komu potem stopień st. strażak... Dzięki bardzo za odpowiedz
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: seligow »

Kolego artwow, co do dystynkcji od Strżaka do Dowódcy Plutonu, to nie ma żadnych wytycznych dotyczących ich nadawania. W praktyce możesz sobie w dniu wstąpienia do OSP naszyć powiedzmy dowódce sekcji... Osobiście jestem przeciwnikiem tych dystynkcji...
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: QRT »

My w naszej OSP ustaliliśmy uchwałą zarządu kto i za co dostaje stopnie. Poszukaj na forum był juz temat o tym. Poza tym ustaliliśmy uchwałą walnego zebrania szczegułowe zadania wszystkich członków zarządu. Bo nasz statut nic nie mówił na przykład czym ma sie dokładnie zajmować gospodarz. Objmujący daną fubkcje wiedzieli na co się piszą. I teraz nie ma problemu, że gospodarz np nie chce wykosić trawnika bo to do niego nie należy. Pozdrawiam
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23

artwow
Posty: 44
Rejestracja: pt 25 lis 2011, 19:04
OSP (gm., woj.): Cała Polska, śląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: artwow »

Dzięki za odpowiedz... Myśle ze stopień strażak nadam członka OSP którzy zapisali sie do straży lecz nie odbyli jeszcze kursy podstawowego a stopień starszy strażak to tym co są po kursie podstawowym itd... Pozdrawiam
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: seligow »

Koledzy strażacy.
Napisałem list do ZG ZOSP RP z prośbą o wyjaśnienie kwestii nadawania dystynkcji od strażaka do dow. plutonu. Poniżej zamieszczam odpowiedź prawnika, może komuś się przyda:
Warszawa, dnia 19 grudnia 2011 r.



Kwestia zasad nadawania dystynkcji dla członków OSP leży w gestii samej OSP. W przypadku, gdy na gruncie statutowym kwestia ta nie jest uregulowana (a zwykle nie jest) zasady te ustala walne zebranie członków jako najwyższa władza stowarzyszenia.

Uregulowanie tej sprawy w postaci szczegółowego regulaminu przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest z przyczyn prawnych dość trudne. Art. 19 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 178 poz. 1380 z póź. zm.) stanowi, że ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach. Ochotnicza straż pożarna jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami.

Tak więc OSP jako samodzielny byt prawny (posiadający osobowość prawną) jest podmiotem prawnie odrębnym od ZOSP RP, którego jest członkiem. Stąd wprowadzane przez Związek regulacje w postaci regulaminów nie mogą bezpośrednio ingerować w wewnętrzne sprawy OSP. Regulamin umundurowania wprowadza jedynie jednolite zasady dotyczące umundurowania, a odnoszące się do wszystkich OSP. W sytuacji, w której prawo do noszenia określonych dystynkcji zależy od uregulowań wewnętrznych OSP Związek w tym zakresie nie ma możliwości władczego się wypowiadania. Teoretycznie zgodę na tego typu działanie powinni wyrazić wszyscy członkowie Związku, co przy kilkunastu tysiącach OSP jest awykonalne.

Potencjalnie możliwe byłoby opracowanie tego typu wytycznych, ale miałyby one jedynie charakter pewnej propozycji (wzorca), podobnie jak się to dzieje w przypadku publikowanych przez ZOSP RP wzorcowych statutów OSP, które stanowią materiał pomocniczy przy uchwalaniu przez OSP własnego statutu.

W celu wewnętrznego uregulowania w OSP zasad nadawania dystynkcji członkom OSP sugeruję skorzystanie z doświadczeń innych OSP w tym zakresie (zwyczaj). Sądzę, że pomocne w tym względzie mogą być publikacje w „Strażaku” i na stronie internetowej Związku pod adresem:

http://www.zosprp.pl/?q=content/umundurowanie



Z wyrazami szacunku
XYZ
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

marcinas7majster
Posty: 79
Rejestracja: wt 19 sty 2010, 15:00
OSP (gm., woj.): OSP BANIE - woj.Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Dystynkcja

Post autor: marcinas7majster »

Robi się wielki bałagan na tym forum. Sprawa stopni w OSP jest już w kilku wątkach. Ktoś powinien coś z tym zrobić. Wypowiem się w sprawie noszenia dystynkcji funkcyjnych. Jestem tego samego zdania, co kol. druhprzemek. Nie może być takiej sytuacji, że mamy 4 Naczelników i 5 Prezesów w jednej jednostce. U mnie tak jest i bardzo mnie to denerwuje ale przysiągłem sobie, że zrobię w końcu z tym porządek. Ale ta wymiana, czy ściąganie to powinno być w świadomości poszczególnych strażaków. W tej chwili jest tak, że z byłymi prezesami, czy naczelnikami nie da się rozmawiać. Niech jakiś młodszy funkcyjny powie starszemu byłemu funkcyjnemu koledze, żeby ściągnął dystynkcje, to od razu jest obraza majestatu, że jak młody może dystynkcji pozbawiać! Nie mam racji? Każdy powinien pogodzić się z tym, że czas mija, że młodzi przychodzą i obejmują funkcje. Całkiem inna kwestia jest jeśli chodzi o zasłużonych prezesów, naczelników i innych. Wtedy stosowna uchwała Zarządu powinna nadać miano na przykład "Prezesa Honorowego". Wydaje mi się, że uchwała Zarządy wystarczy, bo nie jest to nadanie tytułu członka honorowego OSP. I zamawia się wtedy takiej osobie jak najszybciej "prezesa z V na dole" i po problemie :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat