Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: czester0 »

Macie rację . Przepis dotyczy nowych kierowców , którzy nie będą mieli uprawnień do 11.02.2012
Jest jeszcze inny problem dotyczący zezwoleń do prowadzenia pojazdów służbowych. W nowych przepisach nigdzie nie ma mowy czy strażak z uprawnieniami do kierowania poj. uprzywilejowanym musi robić badania do prowadzenia pojazdu służbowego. Nikt na forum nie poruszył tego tematu , a problem już jest , bo przy najmniejszej kolizji ubezpieczyciel żąda zaświadczenia i badań na pojazd służbowy. Na samochody własności gminy takie zaświadczenia wydaje wójt,prezydent itd ale na samochody własności OSP wydaje naczelnik. Może ktoś już przerabiał ten temat , to proszę o info.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: PiotrG »

czester0 pisze:Macie rację . Przepis dotyczy nowych kierowców , którzy nie będą mieli uprawnień do 11.02.2012
Jest jeszcze inny problem dotyczący zezwoleń do prowadzenia pojazdów służbowych. W nowych przepisach nigdzie nie ma mowy czy strażak z uprawnieniami do kierowania poj. uprzywilejowanym musi robić badania do prowadzenia pojazdu służbowego. Nikt na forum nie poruszył tego tematu , a problem już jest , bo przy najmniejszej kolizji ubezpieczyciel żąda zaświadczenia i badań na pojazd służbowy. Na samochody własności gminy takie zaświadczenia wydaje wójt,prezydent itd ale na samochody własności OSP wydaje naczelnik. Może ktoś już przerabiał ten temat , to proszę o info.

Pierwsze słyszę o badaniach na pojazd służbowy.
Wiem o badaniach kierowców zawodowych (kodeks pracy, ustawa o transporcie drogowym) ale czy ochotnicy muszą posiadać badania na pojazd służbowy ?? (co to jest pojazd służbowy w OSP ??)
Z tego co wiem to ubezpieczyciel żąda m.in. prawa jazdy, zaświadczenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym (jeśli kolizja/wypadek był w trakcie jazdy w ruchu uprzywilejowanym) i oświadczenia właściciela pojazdu że dana osoba kierowała pojazdem za jego wiedzą i zgodą (tu ewentualnie zezwolenia na kierownie pojazdami).
Ale badania na pojazd służbowy ?? - nie słyszałem. Podaj podstawę prawną na ten wymóg.
Przeciez kierowcy w OSP nie muszą być zatrudnieni w gminach.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: czester0 »

Dla Piotr G.
"Dodam jeszcze że koszt wydania zezwoleń przez Starostę a w zasadzie wysokość opłaty za wydanie tego zezwolenia nie powinien przekraczać 100,00 zł. (art. 111 ust. 1 pkt. 4) ustawy o kierujących pojazdami) plus opłata ewidencyjna" - zapomniałeś Piotrze napisać , że Gmina zapłaci ale z Naszego budżetu na utrzymanie jednostek OSP
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: czester0 »

We wtorek opiszę doładnie sprawę Kierowcy samochodu służbowego.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: PiotrG »

czester0 pisze:Dla Piotr G.
"Dodam jeszcze że koszt wydania zezwoleń przez Starostę a w zasadzie wysokość opłaty za wydanie tego zezwolenia nie powinien przekraczać 100,00 zł. (art. 111 ust. 1 pkt. 4) ustawy o kierujących pojazdami) plus opłata ewidencyjna" - zapomniałeś Piotrze napisać , że Gmina zapłaci ale z Naszego budżetu na utrzymanie jednostek OSP
Witam
Nie zapomniałem dopisać o ponoszonych kosztach przez gminy. Po prostu nie pisałem o tym bo temat wątu nie dotyczy kosztów ale wymogów do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.
Jeśli chodzi o Nasz budżet to Naszym (mieszkańców gminy) budżetem nie jest tylko budżet przeznaczony "na OSP" ale również przeznaczony na sport, kulturę, budowę dróg, wodociągów i innych spraw, którymi zajmuje się gmina.
I jeśli ustawy nakładają na gminę ponoszenie różnych kosztów to te koszty są ponoszone z "Naszego gminnego budźetu", który jest określony w konkretnej kwocie.
A jeśli chodzi o koszty związane z "utrzymaniem OSP" to były, są i będą pokrywane z częsci budżetu przeznaczonej na utrzymanie bezpieczeństwa ppoż. - bo taki jest plan budżetu (i to w każdej gminie) i nie może być tak, że za badania lekarskie OSP Gmina zapłaci z części budżetu przeznaczonej np. na budowę dróg.
Dysponentem pieniędzy przeznaczonych na OSP nie jest Naczelnik czy Prezes jednostki OSP tyklo Wójt/Burmistrz - on i tylko on (oczywiście w ramach planu budżetu zatwierdzonego przez Radę) daje zezwolenie na wydatkowanie pieniędzy np. na zakup węży czy samochodu.
Są oczywiście możliwe przesunięcia pieniędzy np. na "działalność OSP" ale to dzieje się w ramach jednego całego budżetu gminnego i aby była mozliwośc dodania nam kasy to tę kasę komuś muszą zabrać.
Odnośnie opłaty za wydanie zezwoleń do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi to temat poruszyłem w innym wątku:
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4393
ale nie został on podjęty przez innych, choć uważam że zawarty tam pomysł jest godny uwagi.
A wracając do kierowcy pojazdu służbowego to bardzo chętnie poznam przepisy regulujące to zagadnienie, bo nie bardzo wiem co to jest pojazd służbowy w OSP (jakaś definicja by się przydała)
Pozdrawiam
Piotr G.

Siwy63
Posty: 43
Rejestracja: śr 10 mar 2010, 17:43
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Siwy63 »

Ja mam trochę inne pytanie, chodzi o finansowanie badań dla kierowców i wydania zaświadczenia .Ustawa mówi że ma koszty pokrywa urząd gminy, ale na jakiej podstawie . Urząd może pokryć koszty badań kierowcom którzy są przez nią zatrudnieni, a w naszej gminie zatrudnieni są konserwatorzy sprzętu , i to czasami tak że jednostka ma dwa samochody a jest jeden konserwator, Wiadomo że jest nim kierowca , ale nie wiem na jakiej podstawie prawnej urząd gminy który obowiązują przepisy o samorządach ma zapłacić za kierowców którzy nie są tam zatrudnieni. Tak przy okazji nie wiem jak to jest u kolegów ale w mojej osp jest pięciu kierowców z prawem jazdy C i badaniami lekarskimi , i tak naprawdę żaden nie będzie z własnej kieszeni płacił , bo wszyscy uważają i moim zdaniem mają rację , że dość robią za darmo, naprawiają samochody, sprzęt , remontują remizę i wiele innych rzeczy, i nie będą płacić z własnej kieszeni za to żeby jeździć samochodem straży( wszyscy są kierowcami zawodowymi) więc mam obawy czy czasami nie dojdzie do tego że gdy zawyje syrena przybiegną strażacy i wśród nich będą kierowcy ale żaden nie będzie chciał jechać? Ja jestem w osp ponad 30 lat i pracowałem psp ale dzisiaj mam takie trochę dziwne wrażenie że z strażaków ochotników chce się zrobić zawodowców z tym że funkcjonariusz PSP dostaje pensję , a ochotnik robi to za darmo.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: PiotrG »

Siwy63 pisze: ... a ochotnik robi to za darmo.
Sam sobie odpowiadasz na pytanie.
Ochotnik robi za darmo, dlatego jest ochotnikiem. I jeżeli ktoś wstąpił do OSP by zarabiać to niech od razu składa rezygnację, bo takie osoby tylko psują reputację ochotnikom.
A tak na marginesie to nie cakiem za darmo, bo jest wypłacany ekwiwalent za udział w działaniach ratowniczych i szkoleniach - poszukaj na tym forum to znajdziesz informacje na ten temat .
A wracając do twojego pierwszego pytania to podstawą do opłacania badań lekarskich ochotnikom przez gminy jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej. I tu gmina ma wręcz ustawowy obowiązek pokrywać koszty tych badań i to nie tylko ratowników ale i kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Więc ochotnik nie musi być zatrudniony przez gminę by gmina płaciła za niego za badania lekarskie, ubezpieczenie czy odpowiednie wyposażenie w ubrania specjalne itp.
Ustawa prawo o ruchu drogowym nie wymusza zatrudniania kierowców przez gminy, by ci mogli jeździć alarmowo. Tak samo ustawa o kierujących pojazdami (która niebawem wejdzie w życie) takiego wymogu nie zawiera.
Jeśli gmina nie chce pokrywac kosztów badań kierowców w OSP to łamie przepisy ustawowe, za co Wójt/Burmistrz może ponieść konsekwencje.
Pozdrawiam

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: karol1118 »

Do Siwy63 w naszej gminie za wszelkie badania placi Gmina ,na cos w końcu ten budżet na OSP jest.
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Siwy63
Posty: 43
Rejestracja: śr 10 mar 2010, 17:43
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: Siwy63 »

dzięki za podpowiedź , ale jeżeli mówisz o ekwiwalencie za akcje, to znam przepisy w tym zakresie i mamy wypłacany , ale przecież większość druchów odbiera ekwiwalent a potem żeby było zgodnie z prawem wpłaca do skarbika jednostki, i tak naprawdę nikt na tym nie zarabia . Bynajmniej tak jest u mnie w jednostce, jestem dość dlugo strażakiem i kiedyś nic nie było płacone a druchów było o wiele więcej, pozdrawiam.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: czester0 »

Obiecałem , że podam podstawy prawne dotyczące prowadzenia pojazdu służbowego:
Dziennik Ustaw nr.2 poz.15 z 2004 r
zmiany Dziennik Ustaw nr.88 poz.503 z 15.04.2011
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami
My posiadamy uprawnienia art. 122 ust.2 Prawo o ruchu drogowym. Rozmawiałem dzisiaj z Głównym Konsultantem Medycyny Pracy i jak zwykle urzędas nic nie pomógł tylko odesłał mnie do Ministra Zdrowia bo on wydał rozporządzenie , a Ministerstwo nie jest od interpretacji przepsów i odesłali mnie do Radcy Prawnego itd.
Mamy następny martwy przepis , bo nikt nie potrafi odpowiedzieć czy kierowca w Osp posiadający uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane musi robić dodatkowo badania o których mowa w rozporządzeniu. Lekarze twierdzą , że tak i ich rozumiem bo to dodatkowe 200 zł , a my nie będziemy robić nic innego tylko chodzić do lekarzy na badania .
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: JakuB »

Mi się wydaje, że trochę się zagalopowałeś z tym.
1) w kodeksie drogowym jest definicja pojazdu uprzywilejowanego. Nie ma natomiast def. pojazdu służbowego.
2) czyż nie jest tak, że badania się pokrywają (na pojazd uprzywilejowany jest więcej badań)?
W zasadzie rozporządzenie (aktualizacja) dodaje tylko stwierdzenie: "osoby posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, kierującej pojazdem w ramach obowiązków służbowych.", czyli w zasadzie nic nie dodaje.
3)chyba najważniejsze - nic na ten temat nie mówią w Gminach na zebraniach oraz w telewizji, bo jeżeli samochód OSP mieściłby się w definicji samochodu służbowego, to wymienione przez Ciebie artykuły dotyczyłyby również PSP, Policji, Karetek itd...

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: slawek.998 »

Wyczerpujące wyjaśnienie tematu w nr.1/2012 Strażaka.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: JakuB »

slawek.998 pisze:Wyczerpujące wyjaśnienie tematu w nr.1/2012 Strażaka.
Mógłbyś w skrócie napisać jak to wyjaśnili ? Nie prenumeruję w tym roku
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: czester0 »

Dla Jakuba B
Zauważyłeś że sytuacja dotyczy kat.A,B itd ale przeczytałeś rozporządzenie z 2011 r , a to są zmiany do istniejącego rozporządzenia Dziennik Ustaw nr.2 poz.15 z 2004 r
i tam jest mowa o innych kategoriach. W naszym rejonie od dawna mamy 2 zaświadczenia - 1 dla kierujących pojazdem uprzywilejowanym , a 2 zezwolenie do prowadzenia pojazdu służbowego. Dzisiaj mam odprawę w KM i tam wszystko wyjaśnią dokładnie. Mogę ci wysłać jak wygląda zezwolenie na pojazd służbowy własności gminy i jak na własność OSP. Wiem , że część OSP , a nawt Gmin o przepisie nic nie wie ale to nie zwalnia z odpowiedzialności. Jestem z dużego miasta , gdzie OSP podlega pod Wydz. Zarządzania Kryzysowego i pracownik tego wydziału ruszył temat bo on ma kierować na badania.

MW
Posty: 14
Rejestracja: czw 12 lip 2007, 11:24
Status: Offline

Re: Uprawnienia do kierowania pojaz. uprzywil. – nowe zasady

Post autor: MW »

Aby uniknąć kosztów kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi art. 16 ust. 1 pkt. 4 (ciekawe jaki będzie ich koszt) należy do 11 lutego 2012 roku wydać strażakom-kierowcom (jeszcze na "starych" zasadach) zaświadczenie Wójta/Burmistrza. Następnie do 11 sierpnia br. wymienić je w Starostwie na Zezwolenie. Kolejne nowe Zezwolenia będą już tylko wymagały badań lekarskich i psychologicznych.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat