Jak to jest z autami?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Rafal998
Posty: 59
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 02 lip 2008, 16:16
Kontakt:
Status: Offline

Jak to jest z autami?

Post autor: Rafal998 »

Pytanie moje brzmi jak to jest z autami które są przekazywane do danej OSP np. z PSP w Protokole przekazania pisze że PSP....przekazuje nieodpłatnie OSP..... samochód taki i tak...itd.
Czyli samochód staje się własnością osp?
A proszę mi wytłumaczyć dlaczego jeśli samochód jest danej osp, a gmina rejestruje na swój koszt w wydziale komunikacji i wydział komunikacji dostaje protokół przekazania na podstawie którego rejestruje dane auto w dowodzie rejestracyjnym widnieje tam gdzie właściciel pojazdu Urząd Gminy w.....? Co tu nie gra kto zrobił błąd i jak to można naprawić?
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: podymacz »

Nie bardzo rozumiem. Skoro w protokole widnieje że dana OSP otrzymuje samochód, to jest on jej własnością. Gmina nie może w takim wypadku zarejestrować na UG tego samochodu, bo jak? Musielibyście przekazać samochód do gminy.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: Fistach »

podymacz pisze:Nie bardzo rozumiem. Skoro w protokole widnieje że dana OSP otrzymuje samochód, to jest on jej własnością. Gmina nie może w takim wypadku zarejestrować na UG tego samochodu, bo jak? Musielibyście przekazać samochód do gminy.
A pozatym nieprzeszłoby to w urzędzie komunikacji. Bo po pierwsze UG musiałby mieć Wasze pełnomocnictwo a do tego i tak później nie możnaby wpisać UG jako właściciela.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: czester0 »

Samochód przekazany OSP jest własnością OSP. PSP nie ma prawa przekazać bezpłatnie używanego samochodu nikomu innemu jak tylko OSP.
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: QRT »

Zrobili tak żebycie nie musieli płacić za przeglądy, za paliwo i remonty ;-) Jest on zarejestrowany na Gmine i ona za wszystko płaci więc rachunki muszą być na nią. A to, że nie jest wasz samochód to tylko się cieszcie bo z tym są same kłopoty.
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: podymacz »

W mojej gminie każde OSP jest właścicielem samochodów i działek na których są remizy. Układ jest taki że wszystko jest naprawiane i kupowane na Urząd Gminy, a w rachunkach UG jest tylko płatnikiem. Nie ma z tym żadnego problemu.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: JakuB »

czester0 pisze:nikomu innemu jak tylko OSP.
Ja dodatkowo słyszałem, że tylko OSP w KSRG.
QRT pisze:Zrobili tak żebycie nie musieli płacić za przeglądy, za paliwo i remonty ;-) Jest on zarejestrowany na Gmine i ona za wszystko płaci więc rachunki muszą być na nią. A to, że nie jest wasz samochód to tylko się cieszcie bo z tym są same kłopoty.
Nie do końca.
Na jednym z zebrań mieliśmy głosować w sprawie "przekazania" Gminie samochodu, aby ta mogła go wyremontować i skarosować. Głos zabrał zastępca komendanta powiatowego PSP i stwierdził, że cyt. "Gmina nie może posiadać samochodu uprzywilejowanego OSP". Jednocześnie przytoczył ustawę o ochronie przeciwpożarowej jednoznacznie mówiącej, że: cyt. "nie ważne, czy samochód jest na własności OSP, czy innego podmiotu, skoro jest używany do celów ratowniczych to Gmina ma obowiązek go utrzymywać".
Nie prawdą jest również, że są kłopoty, bo niby jakie?

Wyżej wymieniona argumentacja nie tyczy się "dodatkowych" samochodów, np transportera kupionego przez OSP, aby nie jeździć gaśniczymi na zebrania...
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: czester0 »

Dla QRT
Nie pisz głupot o jakiś badaniach , kosztach i rachunkach na Gminę. Ustawa o ochronie przeciwpożarowej jasno opisuje obowiązki Gminy w utrzymaniu gotowości bojowej jednostek OSP.
Zarejestrowanie tego samochodu na Gminę na podstawie protokołu przekazania z PSP jest jawnym złamaniem prawa.
1. PSP nie może przekazać samochodu pożarniczego bezpłatnie nikomu innemu prócz OSP
2.Protokuł przekazania jest wystawiony na jednostkę OSP i ona jest właścicielem tego pojazdu.
3.Gmina musi utrzymać samochód w gotowości bojowej , niezależnie kto jest wpisany w DR.
Wiem co piszę bo mam 2 samochody , które są własnością OSP oraz 1 własności Gminy i wszystkie są ubezpieczane , tankowane i naprawiane na koszt Gminy. Różnica między Gminnym , a Waszym jest taka , że po wycofaniu z podziału bojowego swój możecie sprzedać , a Gminny musicie oddać. Na Waszym miejscu zapytał bym w wydziale komunikacji dlaczego właścicielem samochodu jest Gmina i na jakiej podstawie tak go zarejestrowali.
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: QRT »

czester0 pisze:Dla QRT
Nie pisz głupot o jakiś badaniach , kosztach i rachunkach na Gminę..
Do czester0
Po pierwsze to się nie denerwuj. Bo pisze jak jest z niektórymi autami w naszej Gminie. I wiem, że duża ilość aut typu VW Transporter była kupowana przez Gmine (Nasza Gmina daje duże dotacje dla OSP) i na Gmine są one zarejestrowane. Problem pojawił się nie w mojej jednostce a w sąsiedniej gdy druhowie otrzymali lub załatwili sobie auto z wojska i sami je skarosowali. Gmina stwierdziła, że skoro sami sobie kupili to mają sami sobie je utrzymywać. Ja tylko powtarzam słowa prezesa sąsiedniej jednostki. Pozdrawiam i jeśli coś powiedziałem nie zgodnie z prawem to tylko przez to, że zostałem wprowadzony w błąd.
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: QRT »

JakuB pisze:Wyżej wymieniona argumentacja nie tyczy się "dodatkowych" samochodów, np transportera kupionego przez OSP, aby nie jeździć gaśniczymi na zebrania...
I własnie mi chodziło o te "dadatkowe" :-) VW Transportery (9 osobowe) zastąpiły stare Żuki w małych jednostkach OSP gdzie wykożystuje się je praktycznie na wyjazdy na zawody i inne uroczystości. Aczkolwiek mają sygnały, światła jak normalne wozy strażackie i można nimi jechać na akcje. Pozdrawiam
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Jak to jest z autami?

Post autor: czester0 »

QRT ja się nie denerwuje tylko jeżeli piszemy to opierajmy się na przepisach. Nie ma znaczenia czy właścicielem jest OSP czy Gmina. Utrzymanie samochodów OSP jest zadaniem Gminy i jeżeli jest to samochód bojowy , zgłoszony na podział ,to za wszystko powinna płacić Gmina niezależnie kto jest wpisany w DR. Mam w OSP nowego Mercedesa Atego GBA , jest to nasza własność i gdybym miał zapłacić OC i AC z naszych pieniędzy to bym się wściekł i go sprzedał. Gmina może odmówić utrzymywania samochodów operacyjnych - osobowych chociaż moim zdaniem powinna partycypować w kosztach.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat