Jakie auto wybrać??

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
newaudi
Posty: 17
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 27 lis 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Maniowy (Czosztyn, Małopolskie)
Status: Offline

Jakie auto wybrać??

Post autor: newaudi »

Witam wszystkich. Wczoraj w mojej jednostce OSP odbyło się walne zebranie. Usłyszeliśmy zapewnienia władz samorządowych jak i strażackich że wreszcie będziemy mogli kupić wymarzone auto do naszej jednostki. Wstępne szacunki to 600 tyś. złotych. Jako że posiadamy 20 letniego Stara 244 to myśleliśmy o jakimś GCBA. Po dłuższej dyskusji doszliśmy do wniosku że może nam nie wystarczyć pieniędzy i myślimy o GBA tylko ze zbiornikiem wodnym 4 tyś. litrów. Tutaj zaczyna się moja prośba do was. Co wy o tym myślicie ?? Jakiego dostawce wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?? Może jakieś inne pomysły? Z góry dziękuje. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: Intercooler »

Jeśli 4 tys litrów wody, to już GCBA :) Generalnie na topie jest teraz podwozie Mercedesa Atego, wiem że MotoTruck robi teraz zabudowę GCBA 4/32 na podwoziu właśnie Mercedesa Atego/Axor - http://www.mototruck.pl/?pl_samochody-ciezkie,9 . Będzie to też chyba najtańsza opcja spośród 4 wiodących firm (Wawrzaszek, Szczęśniak, Bocar, Mototruck), a z tego co wiem Mototruck podnosi jakość swoich produktów w porównaniu z poprzednimi latami.
Obrazek
Awatar użytkownika

Topic author
newaudi
Posty: 17
Rejestracja: ndz 27 lis 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Maniowy (Czosztyn, Małopolskie)
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: newaudi »

To już się pogubiłem. Komendant powiatowy PSP zapewniał że ta pojemność łapie się pod GBA. Ładne autko tylko te silniki mają chyba Ad-Blue? Ciekawe co za sygnalizację i nagłośnienie tam mają??
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: Intercooler »

4000 litrów wody to dolna granica dla GCBA. Z tego co się orientuje każdy nowy wóz posiada Ad-Blue aby spełniać normy Euro 4;5. Z sygnalizacją jest różnie, standardowo niestety są montowane sygnały dźwiękowe słabej jakości (GES-110, GAM-150), jednak można sprytnie w specyfikacji wymusić, aby producent zabudowy zamontował jedne z najlepszej klasy sygnały Federal Signal Vama. Co do oświetlenia, to praktycznie wszędzie są już montowane LEDy, ale jeżeli w specyfikacji zażyczycie sobie halogenowe bądź stroboskopowe, to takie zostaną zamontowane.
Ostatnio zmieniony pn 16 sty 2012, 23:14 przez Intercooler, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: fire45 »

Samochód ma być z napędem terenowym?
Awatar użytkownika

Topic author
newaudi
Posty: 17
Rejestracja: ndz 27 lis 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Maniowy (Czosztyn, Małopolskie)
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: newaudi »

Samochód musi być uterenowiony bo to po Podhalu będzie jeździć. No właśnie tymi sygnałami dźwiękowymi się martwię bo to ledwo co słychać. Federal to klasa sama w sobie. Myślę że nad wyciągarką też trzeba będzie pomyśleć o ile fundusze pozwolą.
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: Intercooler »

GCBA 4/32 Mercedes Atego bez wyposażenia kosztuje niestety ok. 650 tys. Musielibyście jeszcze poszukać gdzieś tych 50 tys i byłoby autko :)
Obrazek
Awatar użytkownika

Topic author
newaudi
Posty: 17
Rejestracja: ndz 27 lis 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Maniowy (Czosztyn, Małopolskie)
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: newaudi »

Te 600 tyś. to tak na początek. Trzeba będzie po sponsorach pochodzić to na pewno coś się jeszcze uzbiera. Jak nie drzwiami to oknami :D
Awatar użytkownika

Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: Intercooler »

Życzę powodzenia, abyście zdobyli samochód waszych marzeń :)
Obrazek

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: 1986lukasz »

Panowie to czy samochód jest GBA czy też GCBA nie w każdym przypadku zależne jest od wody tylko od masy całkowitej samochodu. Równie dobrze GCBA może być samochód posiadający 3 lub nawet 2 tony wody.

Co do sygnalizacji wystarczy zaznaczyć w specyfikacji żeby nagłośnienie było 200W lub też 2x100W. Z tego co się orientuje to polskie generatory nie obsługują 200W, a już na pewno nie GAMET.
Należało by również zwiedzić fabrykę producenta i ugadać się w tej kwestii, że w przypadku wygranego przetargu mają zamontować taki a nie inny generator.
Awatar użytkownika

casec
Posty: 25
Rejestracja: wt 03 maja 2011, 13:23
OSP (gm., woj.): OSP Wieliczka, gm. Wieliczka, woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: casec »

Są dwie drogi klasyfikacji auta, mamy ten sam problem. Jedne wytyczne mówią o DMC pojazdu (pow 16t), drugie o ilości środka (min. 5000l). Tak u Nas auto 16 tonowe i 3000 l jest tylko i wyłącznie GBA.

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: fire45 »

Panowie - zorientujcie się we własnym zakresie u "producentów" (np. Bocar) co możecie dostać w okolicach 600 000zł. Jeżeli cena za samochód wyniesie powiedzmy 650 000zł... to uważam, że dacie radę uzbierać 50 000zł. Jak? Sponsorzy, zbiórka złomu. (Polecam! Obecnie złom blisko 80gr./kg. Dobre nagłośnienie sprawy i parę tysięcy wpadnie.)
A na marginesie - wystarczy dobrze zagadać z firmą produkującą zabudowy - a zawsze jakiś "gratis" lub upust są w stanie dołożyć. Pamiętajcie - w samochodzie od razu nie musicie mieć pełnego wyposażenia (agregat oddymiający, Niagara, Lukas...). Możecie wyposażyć go w podstawowy sprzęt i stopniowo wkładać do niego kolejny - tak jak pozwolą Wam na to środku.
http://remiza.com.pl/artykuly/pokaz/197 ... a_OSP.html
Awatar użytkownika

Topic author
newaudi
Posty: 17
Rejestracja: ndz 27 lis 2011, 22:19
OSP (gm., woj.): Maniowy (Czosztyn, Małopolskie)
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: newaudi »

Te 600 tyś. to dofinansowania i wkład własny. Mam taką cichą nadzieje że sponsorzy się znajdą i będziemy mieli na coś lepszego albo na całkiem nowe wyposażenie. Jest u nas w miejscowości jak i gminie parę prężnie działających firm które na pewno coś dołożą. Trochę nowego wyposażenia mamy które by można było przełożyć na nowy samochód.
Awatar użytkownika

czester0
Posty: 252
Rejestracja: pt 30 sty 2009, 22:31
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: czester0 »

W październiku odbierałem GBA z Bocaru - cena 587000 brutto Mercedes Atego za GCBA musisz liczyć ok.50000 zł więcej. Nie sugeruj się specyfikacjami jakie przyślą Ci produceni bo cenę zawyżą na maxa. Ja popełniłem ten błąd i zamiast GCBA mam GBA.

pietruch
Posty: 160
Rejestracja: czw 17 mar 2011, 12:24
OSP (gm., woj.): Rogów, lubelskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Jakie auto wybrać??

Post autor: pietruch »

A ja wam powiem że tanie mięso to psy jedzą.
Coś kosztem czegoś, ktoś mi kiedyś mówił że klejone kabiny w atego ciekną. Nie jeździlem nie wiem, jednak warto to rozważyć zwłaszcza ze takie auto nie będzie za 5 lat wymienione na nówkę.
Proponuję napisać do kilku, -nastu firm produkujących pojazdy specjalne tak do tych wiodących jak ISS czy Stolarczyk jak i tych trochę mniej jak Bocar przedstawić im swoje granice na taki pojazd np. obowiązkowo 4x4, blokady, reduktor, kabina 6 osób, kasę jaką posiadacie + ew. te 20, 30 tys jeżeli macie możliwość i zapytać co Wam zaproponują uwzględniając ww. warunki.
Dostaniecie pewnie kilkanascie "opasłych" maili ale będziecie mogli sobie w miarę dokładnie sprecyzować czego możecie żądać w waszym budżecie.
Warto teraz dobrze przemyśleć sprawę bo potem jak już auto będzie w garażu za to co teraz wycenią na 10k zł później po wykonaniu samochodu zawołają 20k.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat