Interpretacja statutu

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Łukasz99
Posty: 174
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Interpretacja statutu

Post autor: Łukasz99 »

Ostatnio spotkałem się z jednostką z piękną remizą ale bez auta ani garażu. Dowiedziałem sie ze działalność bojową mają zawieszoną z uwagi na brak ubrań i sprzętu. Czy wobec tego dalej są OSP?
W statucie czytamy

1. Celem stowarzyszenia jest:
1) prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną, organami samorządowymi i innymi podmiotami.
2) udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń.
3) informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi.
4) rozwijanie wśród członków ochotniczej straży pożarnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej.
5) wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz niniejszego statutu.
6) działania na rzecz ochrony środowiska.
A więc mało z tego a właściwie nic nie można wypełnić nie mając jednostki bojowej.
A co wy sądzicie na ten temat?

jak46
Posty: 24
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 16:25
OSP (gm., woj.): Jakubowice. Ożarów. Świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: jak46 »

Bez obaw, ze strażą ochotniczą zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach jest tak jak w przysłowiu o wojskowym chlebaku, mianowice - Pytanie; Do czego służy chlebak - Odpowiedź prawidłowa; do noszenia granatów.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

PiotrPrezes
Posty: 47
Rejestracja: czw 12 sty 2012, 09:12
OSP (gm., woj.): Pomorskie Pomorskie
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: PiotrPrezes »

Cele statutowe mogą wypełniać prowadząc :
3) informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi.
4) rozwijanie wśród członków ochotniczej straży pożarnej kultury fizycznej i sportu oraz prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej -
6) działania na rzecz ochrony środowiska -

Nigdzie nie pisze że jednostki OSP aby fukcjonować muszą wypełniać wszystkie cele statutowe .

Topic author
Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: Łukasz99 »

Prawnie owszem, jest to dozwolone, ale co nam dają takie jednostki? Zapewne wielu widziało już coś takiego. Jaki to ma sens jeśli zostaje się tylko stowarzyszeniem? Uważam ze nazywanie czegoś takiego OSP to lekka przesada.

skulski5
Posty: 59
Rejestracja: czw 24 cze 2010, 15:16
OSP (gm., woj.): Tomaszów Bol. dolnoślaskie
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: skulski5 »

Paweł-Nacz ma racje... Ja jestem w dwóch OSP i planuje założyć OSP obok w miejscowości. W pierwszej byłem Naczelnikiem i prowadziłem MDP, była biedna jednostka (biedna gmina) ale postwiłem na MDP a zwłaszcza na zawody, no i dzieki sukcesom młodzieżówki w województwie pozyskaliśmy auto ( z Holandi) i wiele sprzętu, ale sie z tej miejscowości wyprowadziłem i postanowiłem zrezygnować z tej funkcji to na sprawozdawczo-wyborczym wybrali mnie na Przewodniczącego KR. Zapisałem sie do OSP w tej miejscowości której aktualnie mieszkam (inna gmina), była to bardzo biedna jednostka (mimo że gmina bogata), założyłem w niej MDP chłopięcą i dziewczęcą z reszta pierwszą bo wczesniej nie było i to był sukces. Pierwsze zawody powietowe sukces, dwie "moje" drużyny zajęły I miejsca (To było w tamtym roku), zaczelismy też działalność kulturalno oświatową , sportową itd... Głośno było o nas w całym powiecie bo MDP wystepowało na różnych festynach ze swoim programem artystycznym. Nagle z gminy i z funduszu sołeckiego i nie tylko dla naszej jednostki zaczął napływac sprzęt dzięki m.in. dzięki MDP. Po nie całym roku wybrali mnie do zarządu (z-ca naczelnika) bo rozkęciłem jednostke. Mieszkańcy sąsiedniej miejscowości poprosili mnie abym założył u nich OSP oraz MDP bo zazdroszczą nam takiej aktywności młodzieży. Wójt nie jest za tym, ale powiedział że liczy sie z tym że tak tam rozkręce OSP że będzie musiał jakiś sprzęt zakupywać bo go ludzie zjedzą, bo jednostka preżnie będzie działała. DLATEGO PROPONUJE CI ZAŁÓŻ MDP I ZACZNIJ Z NIMI DZIAŁAC W RÓZNYCH KIERUNKACH A ZOBACZYSZ ZE TO WAM POMOŻE POZYSKIWAĆ SPRZĘT. Naprawde warto

skulski5
Posty: 59
Rejestracja: czw 24 cze 2010, 15:16
OSP (gm., woj.): Tomaszów Bol. dolnoślaskie
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: skulski5 »

To była wypowiedź do tej jednostki która nie działa :?

Topic author
Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: Interpretacja statutu

Post autor: Łukasz99 »

Zawieśmy temat na chwile a ja dokładniej dowiem się odnosnie tej jednostki. Jeśli faktycznie działają inaczej to przyznam się do błędu.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat