ile gwiazdek ma v-ce prezes ??

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Hamer
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 18 paź 2010, 21:28
OSP (gm., woj.): Poręba poręba ślask
Status: Offline

ile gwiazdek ma v-ce prezes ??

Post autor: Hamer »

Mam takie małe pytanie ile gwiazdek ma v-ce prezes ??

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: sloikk »

w Internecie jest o tym pełno wystarczy wpisać "dystynkcje osp". Jak by się wdać w szczegóły, to nie ma kogoś takiego jak wiceprezes w OSP. Jeśli chodzi Ci o wiceprezesa-naczelnika, to posiada on 3 gwiazdki, natomiast zastępca naczelnika dwie. Być może chodzi Ci o tego drugiego. U mnie w jednostce wiceprezes się mówi na zastępcę naczelnika, ale to tak się po prostu przyjęło, w dokumentach to wygląda tak, jak wyżej napisałem.
Obrazek Obrazek

Topic author
Hamer
Posty: 8
Rejestracja: pn 18 paź 2010, 21:28
OSP (gm., woj.): Poręba poręba ślask
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: Hamer »

chodzi mi o to ze w niektórych jednostkach jest tak ze jest prezes ,v-ce prezes , naczelnik , z-ca naczelnika, gospodarz , skarbnik , sekretarz, członek zarządu , członek zarządu

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: karol1118 »

to ja bym w takim razie proponował wykonanie nowej dystynkcji 3.5 gwiazdki :D
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

ospglinik
Posty: 506
Rejestracja: czw 19 sty 2012, 18:21
OSP (gm., woj.): glinik,podkarpackie
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: ospglinik »

najpierw sprawdż Hamer wujka google a potem pytaj na forum wiceprezes jest zarazem naczelnikiem z tego co czytałem to zastępców naczelników się nie robi w zarządach no może gdzie nie gdzie , a wiceprezes ma trzy gwiazdki
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: JakuB »

sloikk pisze:w Internecie jest o tym pełno wystarczy wpisać "dystynkcje osp". Jak by się wdać w szczegóły, to nie ma kogoś takiego jak wiceprezes w OSP. Jeśli chodzi Ci o wiceprezesa-naczelnika, to posiada on 3 gwiazdki, natomiast zastępca naczelnika dwie. Być może chodzi Ci o tego drugiego. U mnie w jednostce wiceprezes się mówi na zastępcę naczelnika, ale to tak się po prostu przyjęło, w dokumentach to wygląda tak, jak wyżej napisałem.
Piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik sprawuje funkcję wiceprezesa. - cytat wprost ze wzorcowego statutu.
W skrócie- Prezes 4 gwiazdki, Wiceprezesi oraz naczelnik - 3 gwiazdki, zastępca naczelnika - 2, a reszta po jednej.

Maciek90
Posty: 32
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 21:29
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: Maciek90 »

Ty JakuB też do końca nie masz pojęcia o czym piszesz. Trzy gwiazdki ma JEDYNIE naczelnik, który niejako przy okazji automatycznie jest wiceprezesem. Pozostali wiceprezesi, jeżeli takowi są wybrani traktowani są jaki zwyczajni członkowie zarządu i posiadają JEDNĄ gwiazdkę na dystynkcji. Tak więc podsumowując: Prezes - cztery gwiazdki, Wiceprezes Naczelnik - trzy gwiazdki, Zastępca naczelnika - dwie gwiazdki, pozostali członkowie zarządu (sekretarz, gospodarz, skarbnik, kronikarz, wiceprezesi nie będący naczelnikami) - jedna gwiazdka.

lukasz_lad_007
Posty: 5
Rejestracja: pt 12 lis 2010, 08:13
OSP (gm., woj.): Żukowo, POMORSKIE
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: lukasz_lad_007 »

Maciek90 pisze:Ty JakuB też do końca nie masz pojęcia o czym piszesz. Trzy gwiazdki ma JEDYNIE naczelnik, który niejako przy okazji automatycznie jest wiceprezesem. Pozostali wiceprezesi, jeżeli takowi są wybrani traktowani są jaki zwyczajni członkowie zarządu i posiadają JEDNĄ gwiazdkę na dystynkcji. Tak więc podsumowując: Prezes - cztery gwiazdki, Wiceprezes Naczelnik - trzy gwiazdki, Zastępca naczelnika - dwie gwiazdki, pozostali członkowie zarządu (sekretarz, gospodarz, skarbnik, kronikarz, wiceprezesi nie będący naczelnikami) - jedna gwiazdka.
To Ty nie wiesz o czym piszesz! JakuB ma rację a Ty jakieś swoje przepisy wymyślasz!

Łukasz99
Posty: 174
Rejestracja: czw 10 mar 2011, 16:59
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: Łukasz99 »

Wiceprezes musi nosić 3 gwiazdki. Nawet nie wiem jak można interpretować inaczej.

Maciek90
Posty: 32
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 21:29
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: Maciek90 »

Ja interpretuję to tak, że 3 gwiazdki zarezerwowane są dla naczelnika, który wg mnie jest ważniejszą postacią niż wiceprezes. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że każdy wiceprezes ma 3 gwiazdki to trochę to dziwne wg mnie, bo trudno w takim wypadku ocenić który z wiceprezesów (których w jednostce może być kliku) jest również naczelniekiem.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: slawek.998 »

Znowu wprowadzacie zamęt na forum. 3 gwiazdki to dystynkcje naczelnika a nie żadnego wiceprezesa. Kłaniają się znów regulaminy.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: JakuB »

Maciek90 pisze:Ja interpretuję to tak, że 3 gwiazdki zarezerwowane są dla naczelnika, który wg mnie jest ważniejszą postacią niż wiceprezes. Jeżeli rzeczywiście jest tak, że każdy wiceprezes ma 3 gwiazdki to trochę to dziwne wg mnie, bo trudno w takim wypadku ocenić który z wiceprezesów (których w jednostce może być kliku) jest również naczelnikiem.
Idąc Twoim tokiem myślenia to naczelnik powinien mieć 4 gwiazdki, zastępca 3, a reszta zarządu ewentualnie jedną.

Wchodzę trochę w historię pożarnictwa - w razie błędów proszę o poprawienie.
Kiedyś OSP powoływało prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków - ze swojego grona. Czyli kolejno 4, 3, 1 gwiazdek. Naczelnika i jego zastępce powoływał/wybierał(?) Komendant Gminny p-poż - nie mam dokładnego źródła, czy z pośród członków danej OSP. Naczelnik wchodził wtedy dodatkowo jako członek zarządu w randze wiceprezesa (dlatego ma 3 gwiazdki).

Naczelnik ważniejszy niż wiceprezes? Nie do końca się zgodzę, gdyż obydwie funkcje są nieporównywalne. Zauważ, że zarząd nie jest po to, żeby kierować w czasie akcji, tylko po to, aby Stowarzyszenie funkcjonowało. W skrócie: Gwiazdki są dla zarządu, a nie dla JOT'u.

Taka dygresja na koniec: Nie zastanawiało Was nigdy dlaczego Prezes, chociaż ma 50-60 lat, ma 4 gwiazdki, czyli jest powyżej Naczelnika, czyli w czasie akcji mógłby rozkazywać Naczelnikowi?

skulski5
Posty: 59
Rejestracja: czw 24 cze 2010, 15:16
OSP (gm., woj.): Tomaszów Bol. dolnoślaskie
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: skulski5 »

Panowie to jest bardzo proste. Można porównać do zarządu powiatowego. U nas jest pięciu wiceprezesów i noszą tylko jedną gwiazdke. Czyli w Oddziale powiatowym ZOSP Prezes nosi 4 gwiazdki, komendant 3, wiceprezesi i reszta zarządu 1 gwiazdka.
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: JakuB »

:shock: :shock:
Jakim cudem ktoś na to pozwolił ?

Maciek90
Posty: 32
Rejestracja: pt 19 sie 2011, 21:29
Status: Offline

Re: v-ce prezes

Post autor: Maciek90 »

JakuB pisze: Idąc Twoim tokiem myślenia to naczelnik powinien mieć 4 gwiazdki, zastępca 3, a reszta zarządu ewentualnie jedną.

Taka dygresja na koniec: Nie zastanawiało Was nigdy dlaczego Prezes, chociaż ma 50-60 lat, ma 4 gwiazdki, czyli jest powyżej Naczelnika, czyli w czasie akcji mógłby rozkazywać Naczelnikowi?
Dlaczego wnioskujesz, że z mojej wypowiedzi wynika, że to naczelnik powiniem mieć 4 gwiazdki? Nigdzie nie napisałem, że naczelnik jest ważniejszy od prezesa, tylko od wiceprezesa. A czy prezes może rozkazywać w czasie akcji naczelnikowi? Z prezesem i naczelnikiem to jest trochę tak jak u nas w kraju z prezydentem i premierem. Niby to prezydent jest najważniejszą osobą w Państwie, ale tak naprawdę realną władzę ma premier i to on odpowiada za cała gospodarkę itp. kraju. Prezydent pełni głównie funcję reprezentacyjną podobnie jak prezes OSP.

Co do dalszej dyskusji na ten temat myślę, że wypowiedź kolegi skulski5 rozwiewa wszelkie wątpliwości. W moim powiecie sytuacja wygląda identycznie.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat