Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
Intercooler
Posty: 179
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Intercooler »

Witam. Ostatnio rozglądałem się za klinami i podkładami do stabilizacji samochodów. Jednak ceny mnie przeraziły, stąd zacząłem się zastanawiać nad samoróbkami z drewna. Jak to wygląda u Was? Czy w którejś z Waszych jednostek używa się drewnianych podkładów i klinów? Jeżeli tak prosiłbym o jakieś zdjęcia, ewentualnie wymiary i opinie na temat użytkowania. Chodzi mi głównie o te "schodki" (zdjęcie) oraz kilny pod koła. Pozdrawiam.
Obrazek

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Fistach »

Intercooler pisze:Witam. Ostatnio rozglądałem się za klinami i podkładami do stabilizacji samochodów. Jednak ceny mnie przeraziły, stąd zacząłem się zastanawiać nad samoróbkami z drewna. Jak to wygląda u Was? Czy w którejś z Waszych jednostek używa się drewnianych podkładów i klinów? Jeżeli tak prosiłbym o jakieś zdjęcia, ewentualnie wymiary i opinie na temat użytkowania. Chodzi mi głównie o te "schodki" (zdjęcie) oraz kilny pod koła. Pozdrawiam.
Kliny schodkowe możesz również użyć przy kołach ale koła samochodów osobowych są dla nich nieco za małe.

Zrób kliny o zbliżonych wymiarach co te oryginalne i będą dobre. Jak masz okazję przejdź się do jednostki która posiada oryginały i pomierz. Zwróć uwagę, na wyżłobienia, wcięcia czy wystające fragmenty, które redukują ryzyko ślizgania się klina po klinie i zapewniają większe bezpieczeństwo.

Ważną sprawą będzie też dobór drewna:

- jeśli będzie miękkie to pojazd będzie na nim ładnie "siadał" ale będą się szybciej zużywać
- twarde zachowywać się będą zupełnie odwrotnie, będą lepsze do stabilizacji cięższych pojazdów.

Ze względu na cenę "oryginalnych" elementów mało która jednostka ma ich na tyle aby być w stanie dobrze ustabilizować pojazd osobowy, a przecież samochody terenowe bądź ciężarowe wymagają ogromnej ilości materiału do stabilizacji. Wpływ na to ma też oczywiście pozycja w jakiej zastaniesz pojazd. W zależności ile masz miejsca w samochodzie pomyśl o wykonaniu większej ilości elementów. Uważam, że minimum należy posiadać:

- 2 kliny schodkowe
- 10 - 12 klinów prostych
- 12 podkładek prostokątnych o różnych grubościach (po 4 szt. w każdej z 3 grubości)

Skontaktuj się też z lokalnym zakładem obróbki drewna - jeśli usłyszą, że to dla OSP to prawdopodobnie wykonają to po kosztach jeśli nawet nie za darmo. Zapewnią też dużą dokładność wymiarową i wszystko do siebie będzie bardzo dobrze pasować.

Pamiętaj też, że kliny i podkłady powinny być trzymane w pojemnikach. Nie będziesz biegał przecież co chwilę do samochodu tylko weźmiesz dwa pudełka z materiałami do stabilizacji i z nich przy samochodzie (tym z wypadku) będziesz pobierał materiały do stabilizacji. Dobre do tego są zwykłe plastikowe skrzynki jak np. tutaj:

Obrazek
(środkowa skrytka na górze)

Wymiary tych skrzynek dobierz tak aby w każdym z pudełek zmieścił się ten sam zestaw (np. klin schodkowy, (jeśli się zmieści) 6 klinów prostych, 6 podkładek płaskich). Wtedy jeden ratownik bierze jedno pudełko drugi drugie i stabilizują jednocześnie pojazd po obu stronach i nie muszą się wymieniać klinami bo każdy ma to samo pod ręką.

Napisz do chłopaków z OSP Łodygowice oni mają wykonane elementy do stabilizacji - niestety nie są one zbyt dobre bo na mój gust za śliskie ale pewnie coś więcej Ci jeszcze powiedzą - jak nie znajdziesz kontaktu to napisz do mnie na pw.

Powodzenia!
Awatar użytkownika

Topic author
Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Intercooler »

Dzięki wielkie za obszerną wypowiedź, skorzystam z każdej Twojej rady :)
Obrazek

damian44
Posty: 33
Rejestracja: sob 10 gru 2011, 13:26
OSP (gm., woj.): Pecna Mosina Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: damian44 »


Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Sylwek »

Tu jest ciekawy zestaw do stabilizacji z drewna http://www.sklep-ratowniczy.pl/stabiliz ... p-146.html

Sprawdziłem - u mnie link działa.
Ostatnio zmieniony pt 11 maja 2012, 13:04 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Fistach »

Sylwek pisze:Tu jest ciekawy zestaw do stabilizacji z drewna http://www.sklep-ratowniczy.pl/stabiliz ... p-146.html
Nie dziala mi link.
Awatar użytkownika

QRT
Posty: 53
Rejestracja: czw 14 sty 2010, 18:54
OSP (gm., woj.): Biadki GM kROTOSZYN WOJ WIELKOPOLSKIE
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: QRT »

Uwazaj kolego na samoróbki bo jeśli coś się stanie w czasie akcji taki klin się złamie albo przesunie i komuś coś się stanie to ubezpieczalnia nie wypłaci pieniędzy. Wszystki urządzenia którymi pracujemy w czasie akcji muszą mieć atesty :-(
"Chociażbym chodził ciemną doliną,
zła się nie ulęknę,
bo Ty jesteś ze mną."
Psalm23

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Sylwek »

Poważnie? Możesz mi podesłać linka do klocków do stabilizacji z atestem CNBOP?
A może jakiś konkretny przepis, gdzie będą ujęte jakieś normy i wymagania dla tego sprzętu?
Bardzo chętnie się douczę.

damian44
Posty: 33
Rejestracja: sob 10 gru 2011, 13:26
OSP (gm., woj.): Pecna Mosina Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: damian44 »

Tak to sa samorobki.
Problem polega na tym ze sprzety z CNBOP sa duzo drozsze;) a swoja droga jakos nie znalazlem tego typu sprzetu z certyfikatem. Nie bede udawal ze to nasz pomysl te podpory w sumie to sa zerzniete od chlopakow z KPPSP Gniezno:) oni tam to uzywaja i uwierz mi udowodnili mi naocznie ze juz nie raz i nie dwa kawalkiem belki uratowali zycie:).... A swoja droga :):) ten co ma na swoim wozie wszystko z aktualnym atestem CNBOP niech pierwszy rzuci kamieniem:):)..

Strefa998
Posty: 87
Rejestracja: śr 25 sty 2012, 21:48
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Strefa998 »

Kilka nowości w temacie stabilizacji i nie tylko http://strefa998.pl/71-ratownictwo-techniczne

Na dniach pojawią się zestawy z drewna jak właśnie kliny, podklady itp
Sklep strażacki oferujący pełen wachlarz sprzętu pożarniczego. www.strefa998.pl

Strefa998
Posty: 87
Rejestracja: śr 25 sty 2012, 21:48
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Strefa998 »

Kompleksowe rozwiązanie jeżeli chodzi o stabilizację pojazdów :

http://strefa998.pl/71-ratownictwo-techniczne
Sklep strażacki oferujący pełen wachlarz sprzętu pożarniczego. www.strefa998.pl

damian44
Posty: 33
Rejestracja: sob 10 gru 2011, 13:26
OSP (gm., woj.): Pecna Mosina Wielkopolskie
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: damian44 »

a ta cena to w rublach czy w kopiejkach?? ludzie przeciez to kawal drewna jeszcze niepotrzebnie wyheblowane bo sie bedzie slizgac super pomysl wykonanie tez ale cena z kosmosu wzieta

Strefa998
Posty: 87
Rejestracja: śr 25 sty 2012, 21:48
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Strefa998 »

Dobranie materiału, obróbka termiczna, szlifowanie, heblowanie, bejcowanie, lakierowanie, montaż skówek, sznurków... to wszystko kosztuje , już pomijamy koszty transportu, pakowania, opisania, zaprojektowania itd.

Oczywiście nikt nikomu nie obroni wykonania tego u znajomego stolarza, pewnie nie będą tak wykonane... ale może wyjdzie taniej :)
Sklep strażacki oferujący pełen wachlarz sprzętu pożarniczego. www.strefa998.pl
Awatar użytkownika

Topic author
Intercooler
Posty: 179
Rejestracja: śr 11 sty 2012, 16:50
OSP (gm., woj.): powiat tarnowski, województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Intercooler »

Za taką cene można kupić już profesjonalne gumowe zestawy Lukasa czy Holmatro. Taka cena za drewniane jest zbyt duża, życzę powodzenia w sprzedaży ...
Obrazek

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Stabilizacja samochodu - kliny, podkłady

Post autor: Fistach »

Intercooler pisze:Za taką cene można kupić już profesjonalne gumowe zestawy Lukasa czy Holmatro. Taka cena za drewniane jest zbyt duża, życzę powodzenia w sprzedaży ...
wcale nie jest. ten zestaw jest dużo lepszy niż ten od Holmatro czy Lukasa.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat