Sprawa wynagrodzeń za udział w akcjach członków OSP.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Czy jesteś za bezpośrednim poborem wynagrodzenia za udział w akcjach członków OSP?

Czas głosowania minął ndz 25 lut 2007, 21:38

Odpowiedź na pytanie TAK + uzasadnienie
31
51%
Odpowiedź na pytanie NIE + uzasadnienie
30
49%
 
Liczba głosów: 61

Topic author
greg
Posty: 8
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 25 lut 2006, 17:41
Status: Offline

Sprawa wynagrodzeń za udział w akcjach członków OSP.

Post autor: greg »

Myślę, iż jest błędem wypłata gotówki członkom OSP za udział w akcjach. oczywiście nie mówię żeby pracować za darmo, ale możnaby stworzyć z tych środków fundusze dla każdej z jednostek na zakup sprzętu. Skoro jesteśmy ochotnikami to czemu mamy czerpać z ludzkiego nieszczęścia korzyści?

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

Nie. Nigdy nie braliśmy wypłat za akcje i nie mamy zamiaru. Wszystkie jednostki z terenu gminy zrzekły sie wypłaty jednogłośnie. W zamian władze przeznaczyły te pieniądze na doposażanie jednostek. Bezpośradnie wypłaty gotówki mogą czasami niestety skutkować narodzinami różnego rodzaju patologi. Jedyne uposarzenie biorą u nas kierowcy i komendant gminny.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

wocik
Posty: 27
Rejestracja: ndz 09 paź 2005, 20:49
OSP (gm., woj.): Czerwieńsk Lubuskie
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: wocik »

NIgdy nie pobieraliśmy zadnych pieniązków za udział w akcjach. W normalnej sytuacji uwazam, ze tak powinno być. Jezeli jednak Urząd Gminy chce abyśmy płacili za zuzycie wody do umycia własnych samochodów urządzeniem wysokociśnieniowym, to zastanawiam się czy warto być bezinteresownym. Jezeli ileś razy słyszałem juz o płaceniu za paliwo nieuzasadniony wyjazd (np z MDP na ćwiczenia) to zaczynam być za płaceniem za udział w akcjach. W najblizszy wtorek zebranie sprawozdawczo-wyborcze i myślę, ze uda nam się coś z tym zrobić. Powiem szczerze, iz nie chciałbym tych pieniędzy - w końcu jestem strazakiem ochotnikiem, ale jak jeszcze raz usłyszę ze mam za cos zapłacić, to powiem, ze zrobię to zaraz po tym jak gmina zapłaci mi.
Pozdrawiam
Choinka się pali, a firanki świecą.
http://ospczerwiensk.xt.pl/

OSP Grabowiec
Posty: 32
Rejestracja: ndz 01 maja 2005, 12:49
Lokalizacja: grabowiec
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: OSP Grabowiec »

W naszej gminie płaca za udział w akcjach 13zl za godzine, pieniądze przeznaczamy na osp kupujemy mundury wyjsciowe jakis podreczny sprzet ,ja jestem za tym aby nie płacili ale jak płaca to te pienądze nich zostają w naszych jednostkach

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

W naszej gminie płaci się 10 za akcje i 4,50 za kursy i ćwiczenia organizowane przez PSP. Nasze własne szkolenia i ćwiczenia są bez zapłaty. Oddałem głos za TAK i piszę dalej dlaczego - w przepisach musi się znaleźć jakiś sposób rekompensowania utraconego wynagrodzenia z powodu wyjazdu ratowniczego. Podoba mi się system niemiecki, gdzie nie potrąca się wypłaty i rachunek za to wystawia się gminie. Nie wiem jak załatwiana jest sprawa utraconego wynagrodzenia w wolnych zawodach. Przyjmuję do wiadomości, że na straży się nie zarabia ale nie każmy członkom OSP do tego dopłacać. W sezonie najczęstszych wyjazdów dochodzi do znacznych strat w wynagrodzeniu. Co wtedy powiedzieć rodzinie - ku chwale ojczyźnie?
Ekwiwalent nie jest wynagrodzeniem. To rekompensata utraconych pożytków. I tak należy go rozumieć. Może trochę poprawił bym prawo. Na początek wyrównałbym stawkę w całym kraju, potem uzależnił wysokość od faktycznego potrącenia wynagrodzenia. Ryczałt zostawiłbym tylko w zawodach, gdzie nie jest mozliwe obliczenie strat. Pozdrawiam Krzysiek

prezesbogdan
Posty: 26
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 10:51
Lokalizacja: OSP Ścinawka Dolna
Status: Offline

ekwiwalenty

Post autor: prezesbogdan »

w naszej gminie płaci się za udział w działaniach ratowniczych .Nie jest to wysoka kwota-5 zł za godzinę. Radni kilka lat temu byli temu przeciwni ale nie mieli wyboru bo sprawa mogła się skończyć w sądzie. Twierdzili że jesteśmy ochotnikami. Radny dostaje swoją dietę i też nikt go na siłę do rady nie ciągnie , na sesjach siedzi sobie w ciepełku popija kawkę i połowę czasu przegada o pierdołach a strażak w ciągi godziny nieraz tak się napracuje że głowa boli , dodatkowo za te 5 zł musi jeszcze ubranie bojowe wyprać i czasem nic mu ztego nie zostaje, może tylko katar jak przemarznie. Osobiście według mnie forma wypłaty jaka teraz obowiązuje jest zła.Powinna być to stała kwota miesięczna w formir diety tak jak maja radni. Ten system co jest teraz doprowadza do patologi wśród strażaków. U mine w jednostce aby dostać ekwiwalent trzeba mieć szkolenie BHP , podstawowe i badania lekarskie.

franek1
Posty: 2
Rejestracja: wt 28 lut 2006, 15:32
Lokalizacja: SUSZ
Status: Offline

Post autor: franek1 »

W ostatnim Strażaku (marzec ) jest opisane ze Burmistrz nie ma prawa zmieniac zarzadzenia co do wysokości ekwiwalentu przepis wyraznie mówi ,ze za udział w akcji lub szkoleniu mamy płacone DO jednej 1/175 to znaczy ze mozemy dostac np 1/150 ,1/120 ale nie 1/300 czy 1/500 bo jest do 1/175. mozna to obliczyc 13,08 x 175=2,289 ta kwota podawana jest przez GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY. 13,08 to najmniejsza stawka, która może wypłacic Burmistrz czy Wójt. Moze zas za akcje dac np 1/150 to znaczy 2,289 podzielone 150 =15,26 CZYTAJCIE Strażaka zostało to wyjaśnione przez prawnika i potwierdzone przez Wojewodę i utrzymane w mocy przez Sąd Administracyjny w Lublinie.

ttomi
Posty: 8
Rejestracja: pt 10 mar 2006, 14:28
Lokalizacja: Modliborzyce
Status: Offline

za akcje!

Post autor: ttomi »

Uważam że niepowinno w OSP byc płacenia za akcje indywidualnie kazdemu strażakowi pieniądze to powinien otrzymywać zarząd i przeznaczać je zgodnie z potrzebami. Już widzę tę walkę przy wyjeżdzie i rzepychanie sie kto jedzie a ktonie!!!
Racja jest jak d... kazy ma swoją!!!

sisiek2
Posty: 14
Rejestracja: czw 02 lut 2006, 13:33
Lokalizacja: Wyrzysk
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: sisiek2 »

Nie jest tak źle jak myślisz. W naszej gminie płacą 7 zeta za godzinę. Połowę z tego dostajemy za pompowanie wody, usuwanie gniazd os i szerszeni i zabezpieczenia lądowiska. Sami doszliśmy do wniosku, że nie będziemy pobierali diet za te ostatnie zdarzenia.
Jestem na tak ponieważ, tek jak to poruszono, radny siedzi i dostaje 110,- za posiedzonko. My się jednak trochę musimy nagimnastykować żeby na te dwa piwka zarobić.
http://ratownictwo.toplista.pl
Wpisz tu Twoją stronę. Będzie nas więcej.

Kornel
Posty: 29
Rejestracja: śr 09 lis 2005, 12:03
Lokalizacja: woj pomorskie
Status: Offline

Post autor: Kornel »

u nas w jednostce płacą 20 zeta zagodzine ale kasa idzie na sprzęt i umundorowanie a troche wyjazdów jest więc można inwestowac
Ostatnio zmieniony czw 07 gru 2006, 08:21 przez Kornel, łącznie zmieniany 1 raz.

ospciepielow1
Posty: 6
Rejestracja: wt 04 kwie 2006, 12:37
Lokalizacja: Ciepielów
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: ospciepielow1 »

OK, CZy ktoś się kiedyś zastanawiał ile czasu wymaga przygotowanie strażaka do akcji gaśniczej? treningów, szkoleń itd.

Te pieniądze u nas 10 zł są śmieszne, biorąc pod uwage jakie jest ryzyko gdzie czasem płaci się za to najwyższą cene.

sosnowski krzysiek
Posty: 1
Rejestracja: czw 08 gru 2005, 16:01
Lokalizacja: golymin
Status: Offline

ekwiwalenty za udział w akcji

Post autor: sosnowski krzysiek »

Popieram wypłatę ekwiwalentów, jednakże nie bezpośrednio członkom OSP. W naszej gminie płacimy 1/175 wynagrodzenia za godzinę t.j ok 13 zł. Pieniądze te trafiają do Skarbników jednostek i są traktowane jako dobrowolne wpłaty członków OSP. W ten sposób znalazły się środki na zakup sprzętu, remonty samochodów (wymiana silników w samochodach z benzynowych na Diesla), czego nie chce, bądź nie może sfinansować gmina. Ponadto są środki na organizację wycieczek strażaków wraz z żonami (niech kobity mają coś z tego, że mąż jest strażakiem) oraz różne imprezy (bilety do kina czy teatru, kulig dla MDP itp.)

sisiek2
Posty: 14
Rejestracja: czw 02 lut 2006, 13:33
Lokalizacja: Wyrzysk
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: sisiek2 »

Bardzo mądrze. Kobitki też ludzie :P
http://ratownictwo.toplista.pl
Wpisz tu Twoją stronę. Będzie nas więcej.

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

quote="krzysztof siwek"] Podoba mi się system niemiecki, gdzie nie potrąca się wypłaty i rachunek za to wystawia się gminie. Nie wiem jak załatwiana jest sprawa utraconego wynagrodzenia w wolnych zawodach.
Odpowiadam Krzysztofowi:
W kontaktach z nami Niemcy pochwalili nasz system uznając, że ich jest niesprawiedliwy w stosunku do rolników i innych prowadzących prywatną działalność, ponieważ oni nie otrzymują żadnego ekwiwalentu, a tracą czasami bardzo dużo.
Jeszcze w poprzedniej kadencji nasz zarząd gminny ZOSP po konsultacji na zebraniach sprawozdawczych podjął uchwałę precyzującą i porządkującą zasady wypłacania ekwiwalentu i od tego czasu nie mamy z tym problemu.
To na, co jest przeznaczany ekwiwalentm jest wewnętrzną sprawą członków jednostki. Prawo zabrania decydowania za otrzymującego, jego dobrą wolą będzie przekazanie go na inne cele lub zrzeczenie się.
Ostatnio zmieniony pn 10 kwie 2006, 10:13 przez Fredek, łącznie zmieniany 1 raz.

ochotnik-z
Posty: 2
Rejestracja: ndz 23 kwie 2006, 11:44
Status: Offline

forsa

Post autor: ochotnik-z »

Jestem za wypłacaniem diet za udział w akcjach. Nie wiąże się to tylko z wielkim ryzykiem jakie ponosimy ale matez odźwięk typowo materialny. Minęły bezpowrotnie czasy komuny, teraz gdy wiekszość zakładów to spółki lub zakłady prywatne to pracownicy sa rozliczani za każą godzine nieobecności i nikt im nie podaruje ani złotówki to dlaczego mamy być stratni za to że kogoś ratujemy. Pamietam czasy gdy człowiek nie przyszedł do przcy bo był na akcji to majster jeszcze pochwałe dał a o tym żeby zabrał dniówko to nie było mowy bo zaraz by wylądował u POPa. Dlatego jestem za tym aby w obecnych czasach pobierać diety za wyjazdy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat