Bardzo ważne zagadnienie - UBEZPIECZENIA

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Maneri
Posty: 70
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 19 sty 2006, 21:15
Kontakt:
Status: Offline

Bardzo ważne zagadnienie - UBEZPIECZENIA

Post autor: Maneri »

Druhny i druhowie,
myślę, że należy wrócić do dyskusji nad ubezpieczeniami strażaków. Chciałbym przedstawić Wam naszą sytuację.
Jednostki OSP z terenu mojej gminy są ubezpieczone imiennie na dwa lata !!!. Teraz wytłumaczę Wam jaki to absurd.
Mam w swojej OSP kolegę, który od trzech lat działa aktywnie w MDP i od trzech lat marzył o wyjzadach do pożarów. Gdy w grudniu 2005r skończył 18 lat wziełem go na męską rozmowę i próbowałem wytłumaczyć, że nie jest ubezpieczony i musi poczekać jeszcze rok. Chłopak był bardzo roztrzęsiony i chciał zrezygnować ze straży, ale jakoś go namówiłem na pozostanie. W nowym Zarządzie został Gospodarzem. W lutym Pani Prezes Zarządu Gminnego odmówiła mi ubezpieczenia czterech strażaków. Dysponuje tylko 10 strażakami ubezpieczonymi, a do końca czerwca będziemy dysponować dwoma samochodami pożarniczymi, gdzie obsada musi liczyć minimum 18 strażaków.
Nie dała sobie wytłumaczyć, że najlepszym rozwiązaniem są ubezpieczenia 'sekcji' wyjeżdżającej do akcji.
Chciałbym, abyśmy poważnie podeszli do tego zagadnienia. Proszę o wypowiedzi.

* * * * * * * * * * * * * * * * * *
Zapraszam na www.ospjarszewo.republika.pl
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

U nas rozwiązujemy to tak, że ubezpieczamy pojedyncze osoby od dowolnego momentu. Nie musi to być początek roku. Staramy się tego unikać bo to ciągły kłopot z polisami ale jak nie ma wyścia to tak robimy. Często nabór nowych strażaków jest przed zawodami i do startu trzeba ich ubezpieczyć. Czasami nie ma wyjścia i zrobić to z marszu.

Zipo
Posty: 78
Rejestracja: pn 11 lip 2005, 00:42
Lokalizacja: Kraków
Status: Offline

Post autor: Zipo »

U nas mamy ubezpieczenia bezimienne, ich liczby nie jestem w stanie podać ale pewnie wynosi tyle co obsada jednostki wyjerzdrzającej do akcji.
'czasami poprostu brakuje kamieni..."

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

nie może byc takiej sytuacji, że urząd gminy nie ubespiecza strażaków. Napisz pismo do urzędu i złóż na dziennik. Ustnie mogłą Ci powiedzieć wszystko, ale tak naprawdę nie moją prawa nie ubespieczać.

MK
Posty: 3
Rejestracja: wt 28 lut 2006, 22:19
Lokalizacja: Małopolska
Status: Offline

Post autor: MK »

Strażacy uczestniczący w działaniach ratwniczych lub ćwiczeniach powinni być objęci zgodnie z ustawą o ochronie p/poż. ubezpieczeniem imiennym. Ale to na gminie ten obowiązek spoczywa i nawet jeśli nie są, a któryś dozna uszczerbku na zdrowiu to odszkodowanie się i tak mu się należy. Ubezpieczenia bezimienne nie załatwiają sprawy. Najlepiej złożyć listę strażaków do urzędu gminy a urząd musi się to tego ustosunkować. To OSP decyduje ilu strażaków może brać udział w działaniach ratowniczych.
U nas na takiej liście trzeba było zaznaczyć też wiek, szkolenia i fakt posiadania przez każdego ważnych badań lekarskich.
MK

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

Druhowie to gmina w razie wypadku ma obowiazek wypłacić odszkodowanie. Czy zrobi to ubezpieczając się, czy z własnego budżetu to już jej problem. Wy dla swiętego spokoju złóżcie jej listę wyszkolonych i przebadanych zgodnie z ustawą strażaków. Gmina nie może im zabronić wyjazdu do akcji z powodu braku ubezpieczenia. Za gotowość bojową jednostki odpowiedzialny jest naczelnik. Sprawy szkoleń i badań należą do niego. Gmina ma zapewnić pieniądze na badania a PSP nieodpłatnie szkolić strażaków OSP.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Fredek ma 100% racji, pisałem już o tym na tym i tamtym forum. Imiennego ubezpieczenia nie ma w żadnych przepisach. To gmina ubezpiecza swoje własne ryzyko wypłaty odszkodowania. Listy osób wyjeżdżających do akcji nie musimy z gminą uzgadniać ani gmina nie ma prawa w nią ingerować. Powinniśmy ją tylko udostepniać do wiadomości. Jeśli zdarzy się nieszczęście i dojdzie do wypadku, jeśli strażak jest uprawniony do akcji (18-60 lat, badanie i kurs) i naczelnik ma go na swoim wykazie, to powinien dostać odszkodowanie. Jeśli gmina chce swoje ryzyko ubezpieczyć to chyba dla OSP lepiej ale to nie jest warunek odszkodowania. Jest jeszcze drugie ubezpieczenie z okolic art. 30 (na pamięć nie wiem) ono jest obowiązkowe i z reguły jest załatwiane bezimiennie, wg. ilości drużyn.
Moim zdaniem nawet polisy ubezpieczenia imiennego są wadliwe ponieważ w każdej sytuacji powinna płacić gmina a ubezpieczyciel tylko zwracać koszty gminie. Przepis nic nie mówi o wypłacie odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Tiger »

krzysztof siwek pisze: Jeśli zdarzy się nieszczęście i dojdzie do wypadku, jeśli strażak jest uprawniony do akcji (18-60 lat, badanie i kurs) i naczelnik ma go na swoim wykazie, to powinien dostać odszkodowanie.
Witam
Jeżeli chodzi o członków czynnych, mam to samo zdanie. Co jednak z członkami MDP, którzy ulegną wypadowi np na zawodach albo - co może i gorsze - podczas ćwiczeń? W mojej gminie był w zeszłym roku taki wypadek, sprawa oparła się o sąd, gmina musi wypłacić odszkodowanie, a w gminie nadal nie wiedzą, jak ubezpieczyć wsystkich, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Może coś z "ubezpieczenia z okolic art. 30 " - chciałbym im w urzędzie podpowiedzieć, ale nie wiem co... Jeżeli ktoś się orientuje, proszę o odpowiedź.
M
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Art. 32. ustawy o ochronie przeciwpożarowej
1. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej
jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8,
ponoszą podmioty tworzące te jednostki.
2. Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej
ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1.
3. Gmina ma również obowiązek:1) bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej,
2) ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarneji młodzieżowej drużyny pożarniczej,

Tiger
Posty: 124
Rejestracja: czw 18 gru 2003, 13:41
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Tiger »

OK, spytam od innej strony. Czy znacie jakiś "produkt" ubezpieczalni, który pozwala na ubezpieczenie bezimienne, dla strażaków spoza JOT? To, że gmina ma obowiązek, to ja wiem, w gminie też wiedzą, sęk w tym, że nie wiedzą jak. A pewną rolę odgrywają tu również pieniądze oczywiście.
Ostatnio zmieniony pt 24 mar 2006, 09:05 przez Tiger, łącznie zmieniany 1 raz.
O!polskie ratownictwo - http://ratownictwo.opole.pl

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Firmy ubespieczeniowe dostosowywują się do wymagań prawnych, jeżeli prawo nakłada na kogoś obowiązek ubespieczenia, to ubespieczyciel nie zrezygnuje z takiej możliwości. Myślę, że należałoby zadzwonić do firmy, która Was ubespiecza.
Ponadto są firmy specjalizujące się w ubespieczaniu strażaków. Wiadomości uzyskasz w swoim oddziale wojewódzkim.
Osobiście raczej wątpie w to by istniały ubespieczenia osobowe bezimienne.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat