badania lekarskie

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Krzyś
Posty: 80
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

badania lekarskie

Post autor: Krzyś »

Dokopałem się do obowiązującego w dalszym ciągu rozporządzeni Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r.
Stanowi ono że (wyciąg):
okresowymi, bezpłatnymi badaniami lekarskimi objęci są wszyscy członkowie OSP, biorący udział w działaniu ratowniczym,
badania powinny być przeprowadzone nie żadziej niż co dwa lata,
na badanie kieruje OSP,
badanie przeprowadzają pubiczne zakłady opieki zdrowotnej,
w wyniku badania wydawane jest orzeczenie o zdolności do udziału w akcjiach ratowniczych,

Konsultowałem to z profesorem prawa administracyjnego, który podobnie jak ja jest zdania, że rozporządzenie to jest obowiązującym prawem.

Moja jednostka nigdy z tej formy nie korzystała.

Mam pytanie: Jak u Was wyglądają badania strażaków i czy ktoś z Was korzystał z praw przysługujących na podstawie w/w rozporządzenia.

Maneri
Posty: 70
Rejestracja: czw 19 sty 2006, 21:15
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Maneri »

Witam, dzięki Krzysiek, dla wielu z Nas będzie to rozporzędzienie, na które będziemy mogli się powołać.
W mojej jednostce dotychczas było tak, że Naczelnik OSP składał listę członków OSP deklarujących swój udział na podziale bojowym i Urząd Miasta i Gminy kierował wszystkich na badania, płatne po 30 zł za osobę.
Teraz będziemy je mieli za darmo... :) Dzięki serdeczne.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Zapraszam www.ospjarszewo.republika.pl
"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"
Awatar użytkownika

maszko
Posty: 30
Rejestracja: śr 12 maja 2004, 23:39
OSP (gm., woj.): Bielawa Górna, gm. Pieńsk, woj. dolnośląskie
Lokalizacja: Czerwona Woda
Status: Offline

Post autor: maszko »

Chlopie spadles mi z nieba.
My w tamtym roku musielismy zaplacic po 40 zl.
Teraz za te zaoszczedzone pieniadze bedziemy mogli kupic jakis sprzet.
Pozdrawiam
Łukasz Siemaszko
OSP Bielawa Górna

Kalu217
Posty: 11
Rejestracja: czw 30 mar 2006, 20:32
Lokalizacja: Wyryki
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Kalu217 »

To bardzo ciekawe, proponuje rozwinąć ten temat bardziej. Gdzie zlaźć to rozporządzenie i jak sie nim legitymować. Mamy dużo zaleglych badań, a dzięki temu zrobimy to bez pomocy władz gminy - oni maja juz nas troszke dość.

Topic author
Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Dz.U. 1993 nr 10 poz. 48
Próbuj zgodnie z treścią dokumentu.
Nie wiem, czy ktoś już z tego kożystał i z jakim efektem, a też bardzo chciłbym się dowiedzieć.
Trudnością może być to, że badania robi się w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, których nie jest już tak dużo jak w 1993 r.
Skoro my strażacy nie wiemy nic o takiej możliwości to i zakłady opieki zdrowotnej też napewno nie.
Myślę, że wcale łatwo nie będzie ich przekonać, ale warto, bo prawo jest po naszej stronie.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Druhowie nie podniecajcie sie za bardzo.

W dniu 14.02.2004r. powołując się na ustawę wymienioną w postach powyżej, wystosowałem do Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zapytanie o wskazanie adresu zakładu opieki zdrowotnej, w którym możemy przeprowadzić nieodpłatnie badania.

Po pięciu dniach otrzymaliśmy odpowiedź, że w myśl zapisów art. 32, ust. 3, pkt3 ustawy z dnia 24.08.1991 o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 02.147.1229 z późn. zm.) koszty okresowych badań lekarskich ponosi gmina i z uwagi na powyższy zapis o wskazanie adresu opieki zdrowotnej należy zwrócić się do właściwego terytorialnie urzędu gminy.

Topic author
Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Straszak zacytowałem Twój post tu http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1522.0.
Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.

Mam do Ciebie pytanie, czy Twój urząd gminy na podstawie tego rozporządzenia i informacji, jakie uzyskałeś w NFZ wskazał wam publiczny zakład opieki zdrowotnej i czy płaciliście za badania w tym zakładzie?

W tej sytuacji postawiłbym również pytanie czy nie jest naruszeniem dyscypliny budżetowej, jeżeli urząd gminy sfinansuje badanie lekarskie w inny zakładzie, niż wskazanym w rozporządzeniu.

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

Straszak zacytowałem Twój post tu http://www.strazak.pl/forum/index.php?topic=1522.0.
Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko.
Pewnie, że nie mam nic przeciwko.
Mam do Ciebie pytanie, czy Twój urząd gminy na podstawie tego rozporządzenia i informacji, jakie uzyskałeś w NFZ wskazał wam publiczny zakład opieki zdrowotnej i czy płaciliście za badania w tym zakładzie?

W tej sytuacji postawiłbym również pytanie czy nie jest naruszeniem dyscypliny budżetowej, jeżeli urząd gminy sfinansuje badanie lekarskie w inny zakładzie, niż wskazanym w rozporządzeniu.
Za badania płaciliśmy już wcześniej, 2 - 3 lata przed wysłaniem pisma do NFZ, chodziło mi jedynie o to, aby udowodnić komendantowi gminnemu, że niesłusznie.

Częściowo miałem rację badania nieodpłatnie były prowadzone, przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, tylko do 28 marca 2003r.

Temat trochę rozszerzę.

Po odpowiedzi uzyskanej z NFZ, zacząłem temat trochę drążyć.

Otóż ustawa z dnia 27 lutego 2003r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 2003.52.452 z dnia 28 marzec 2003r.) w art.1, ust. 7) wprowadziła do tekstu ustawy,następujące zmiany:
7) w art. 32 w ust. 3 dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
"3) ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich, o których mowa w art. 28 ust. 6.
Jak wiadomo ustawa ma większą moc prawną niż rozporządzenie, zresztą nieaktualne po wejściu ustawy w życie.

Tak więc gminy zostały pogrzebane - płacz i płać.

LEON1982
Posty: 17
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 22:32
Lokalizacja: LESZCZYNY
Status: Offline

badanie lekarskie

Post autor: LEON1982 »

Witam. U mnie w gminie badania są bezpłatne dla strażaków. Obowiązek ponoszenia kosztów badań lekarskich przez gminę wynika z art. 32 ust. 3 pkt 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Gmina ogłasza przetarg i informuje nas w jakim NZOZ-ie mamy je zrobić. Jeśli komuś nie pasuje to może badania zrobić na własny koszt w innym zakładzie opeiki zdrowotnej.
Jednakże ważność badań przekracza okres 2 lat.
Dla strażaków którzy mają predyspozycje zdrowotne do pracy na wysokościach (ponad 3 m) badanie mają ważność 2 lata, dla takich którzy nie mają wysokościowych jest to okres 4 lat.
Pozdrawiam
Ln

Topic author
Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

quote="LEON1982"]Witam. U mnie w gminie badania są bezpłatne dla strażaków. Obowiązek ponoszenia kosztów badań lekarskich przez gminę wynika z art. 32 ust. 3 pkt 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Gmina ogłasza przetarg i informuje nas w jakim NZOZ-ie mamy je zrobić. Jeśli komuś nie pasuje to może badania zrobić na własny koszt w innym zakładzie opeiki zdrowotnej.
Pozdrawiam[/quote]

Moim zdaniem tak to powinno wyglądać.
Mam tylko pytanie jak PSP odnosi się do badań ponad dwuletnich.
Rozumiem, że zakres waszych badań jest dosyć duży, ale nie wszyscy mają wszystkie badania.
Zacytuję twój post tak samo jak Straszaka. Dziękuję.
Pozdrawiam.

LEON1982
Posty: 17
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 22:32
Lokalizacja: LESZCZYNY
Status: Offline

badania

Post autor: LEON1982 »

Witam. PRzez przypadek znalazłem taką :
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o ochronie przeciwpożarowej.

a w niej:
Rozdział 5
Uprawnienia strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i członków ochotniczych straży pożarnych

6. Członek ochotniczej straży pożarnej biorący bezpośredni udział w działaniach ratowniczych ma prawo do okresowych bezpłatnych badań lekarskich.


polecam lekture ustawy
www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1229.htm
Ln

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Post autor: Straszak »

To prawda, ma prawo, zgodnie z przytoczonym przez Ciebie art.28 ust.6.
jednak nowela ustawy z dnia 08.06.2005r. Dz.U.05.100.835 nakłada obowiązek badania lekarskiego dla członka OSP biorącego bezpośredni udział w akcji ratowniczej Art.1 ust.5)
5) w art. 19 po ust. 1a dodaje się ust. 1b w brzmieniu:
"1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.";
http://bap-psp.lex.pl/serwis/du/2005/0835.htm

młody prezes
Posty: 31
Rejestracja: śr 21 gru 2005, 15:07
Lokalizacja: OSP Janiszewice
Status: Offline

Post autor: młody prezes »

a kto w tkim razie za nie placi bo fakt ze dla strazaka sa darmowe ale przychodnie wykrecaja sie ze ktos i tak musi za nie zaplacic a gmnina z kolei mowi ze ona na topieniedzy nie ma!! a co jesli sie komus cos stanie nie dostanie zadnego odszkodowania ani ewentualnej renty (gdyby nie daj Boże cos powazniejszego)
i co w tej sprawie mamy zrobic??
pozdrawiam

straz.tk
Posty: 12
Rejestracja: pt 12 sie 2005, 21:20
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: straz.tk »

Gmina nie może "nie mieć pieniędzy". Badania są rzeczą tak samo podstawową jak ubezpieczenie i bez nich nie można brać udziału nie tylko w akcjach, ale i zawodach, szkoleniach etc. Środki takie powinny, i z pewnością są zabezpieczone w budżecie gminnym.

fajerman-1
Posty: 193
Rejestracja: ndz 30 kwie 2006, 11:15
Status: Offline

Post autor: fajerman-1 »

Dziwne ze Gminie brak kasy na obowiazkowe badania członków czynnych.A jezeli cos sie stanie kto za to wszystko odpowie.A co na to Zarzad jednostki prezes naczelnik który odpowiada za przeprowadzanie badan nie wspomne o komendancie OSP.
Cos tam u was nie gra moze Zarzad?!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat