Finase w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

acer
Posty: 17
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 03 lut 2013, 17:43
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: acer »

Doszły mnie słuchy że Wójtowie, Burmistrzowie chcą wprowadzić zmiany w utrzymywaniu OSP. Tzn np w Gminie jest 10 jednostek OSP budżet na te jednostki to 160.000 zł i Gmina ta kase podzieli na te jednostki i każda jednostka ma sie utzymać przez cały rok za te pieniądze. Czyli opłaty za paliwo, naprawy, ubezpieczenia itp. Wiąże się to z tym że zwiększy sie papierologia w OSP, wszystkie faktury trzeba bedzie zbierac i przedstawic w Gminie sie z nimi za przekazanie pieniedzy na gotowosc bojową. tylko co bedzie jak w danym roku bedzie duzo akcji i braknie kasy na paliwo Gmina nie chetnie bedzie chciała dac powie że trzeba było oszczędzać. Czy u was już to wprowadzają ?

darek1688
Posty: 14
Rejestracja: ndz 27 sty 2013, 23:10
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: darek1688 »

acer pisze:Doszły mnie słuchy że Wójtowie, Burmistrzowie chcą wprowadzić zmiany w utrzymywaniu OSP. Tzn np w Gminie jest 10 jednostek OSP budżet na te jednostki to 160.000 zł i Gmina ta kase podzieli na te jednostki i każda jednostka ma sie utzymać przez cały rok za te pieniądze. Czyli opłaty za paliwo, naprawy, ubezpieczenia itp. Wiąże się to z tym że zwiększy sie papierologia w OSP, wszystkie faktury trzeba bedzie zbierac i przedstawic w Gminie sie z nimi za przekazanie pieniedzy na gotowosc bojową. tylko co bedzie jak w danym roku bedzie duzo akcji i braknie kasy na paliwo Gmina nie chetnie bedzie chciała dac powie że trzeba było oszczędzać. Czy u was już to wprowadzają ?
U mnie coś takie coś jest od dwóch lat i co roku brakuje nam pieniędzy. Wtedy idzie pismo do gminy o zwiększenie (bo np. było dużo wyjazdów) i zwiększają pule. Łaski nie robią.
Awatar użytkownika

Kamil21
Posty: 56
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: Kamil21 »

Doszły mnie słuchy że Wójtowie, Burmistrzowie chcą wprowadzić zmiany w utrzymywaniu OSP. Tzn np w Gminie jest 10 jednostek OSP budżet na te jednostki to 160.000 zł i Gmina ta kase podzieli na te jednostki i każda jednostka ma sie utzymać przez cały rok za te pieniądze. Czyli opłaty za paliwo, naprawy, ubezpieczenia itp. Wiąże się to z tym że zwiększy sie papierologia w OSP, wszystkie faktury trzeba bedzie zbierac i przedstawic w Gminie sie z nimi za przekazanie pieniedzy na gotowosc bojową. tylko co bedzie jak w danym roku bedzie duzo akcji i braknie kasy na paliwo Gmina nie chetnie bedzie chciała dac powie że trzeba było oszczędzać. Czy u was już to wprowadzają ?
heh a co jak zostanie coś z tych pieniędzy? to co na drugi rok przechodzą:)

acer
Posty: 17
Rejestracja: ndz 03 lut 2013, 17:43
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: acer »

Z tego co sie orientuję to np Gmina ci da 20.000 zł a ty do 30 grudnia wydałeś 18.000 zł i jak przedstawiasz faktury w urzedzie to wiedza ze zostało ci 2.000 zł i musisz wrócic bo na drugi rok nie przechodza czyli najlepiej je wydac kupić sprzęt albo np Paliwo do samochodów albo do kanistrów zeby było na drugi rok w razie W.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: slawek.998 »

Nigdzie nie pisze że tak ma być lecz jest to jedna z opcji finansowania OSP przez gminy.

jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: jarek.osp »

U nas ten system funkcjonuje już od kilku lat i według mnie jest bardzo dobry. Jako skarbnik OSP prowadzę sobie w excellu ewidencję środków gminnych, bez ograniczeń mogę robić zakupy do 500zł, powyżej 500zł muszę zadzwonić do gminy w celu zrobienia zamówienia. Opisaną fakturę oddaje do gminy. Pula jest podzielona na paragrafu typu: materiały, usługi, telefon i jedyne co się z tym wiąże muszę pilnować aby na danym paragrafie mieć określoną sumę - jeżeli braknie w ciągu roku to pismo do gminy o przesunięcie między paragrafami. Jak braknie nam kasy to pismo z uzasadnioną prośbą i wójt zawsze co nieco dorzuci, jednak środki dodatkowe aby nie przeciągać wykorzystujemy głównie na paliwo. Jak zostanie - to w ostatnich dniach grudnia kupujemy jakieś wyposażenie, aby wykorzystać cały budżet.
Jak dla mnie takie rozwiązanie ma same zalety, w sumie to Zarząd OSP decyduje o przeznaczeniu tych środków i wydaje je praktycznie tak jak uważa za stosowne.

acer
Posty: 17
Rejestracja: ndz 03 lut 2013, 17:43
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: acer »

Czyli mam rozumiec np: na paliwo masz 6.000 zł, na usługi 2.000zł i na materiały 2.000 zł i raczej starasz sie nie pczekroczyc tej kwoty chyba że braknie na paliwo wtedy musisz. Jeszcze zapytam ile jest u ciebie jednostek w gminie ? jaki jest budzet i ile dostaliscie np na tamten rok czy na ten? ile macie na paliwo itp ? Jak byś mógł podac ze szczegułami to bede wdzięczny

Raku
Posty: 204
Rejestracja: śr 30 lis 2011, 14:02
OSP (gm., woj.): Bierna, Sulików, Dolnośląskie
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: Raku »

W mojej gminie tak jest i nie ma większych problemów. Wystarczy, że umowa jest dobrze skonstruowana np:

Dotacja celowa może być przeznaczona na sfinansowanie następujących wydatków z zakresu ochrony p.poż i ratownictwa:
pkt 3. zakup etyliny, oleju napędowego, olejów silnikowych, wody destylowanej i innych płynów eksploatacyjnych do samochodów, motopomp i innego sprzętu pożarniczego oraz remonty i naprawy samochodów pożarniczych

Po prostu są wypisane pkt na które OSP może przeznaczyć dotację, z jednoczesnym nie podawaniem kwoty (bo kto może przewidzieć ile wyda na paliwa itp), jeżeli OSP ma dotację np 10 tyś to te 10 tyś może przeznaczyć na same paliwa, może też przeznaczyć 2 zł. Dobry zapis w umowie i nie ma żadnego problemu.

jarek.osp
Posty: 36
Rejestracja: czw 17 maja 2012, 12:09
OSP (gm., woj.): Łodygowice (Śląskie)
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: jarek.osp »

Co do podziału to dokładnie tak jak mówisz to wygląda, w gminie mamy tylko 4 jednostki OSP. Tzn starasz się nie przekroczyć - źle to jest ujęte - to co nam trza to kupujemy, jak braknie kasy to piszemy prośbę z umotywowaniem o dodatkowe środki, ale te dodatkowe staramy się przeznaczać głównie na paliwo.

tad30
Posty: 16
Rejestracja: pt 25 mar 2011, 20:10
OSP (gm., woj.): OSP Binarowa gm. Biecz woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: tad30 »

Witam.
Gratuluję tym jednostkom OSP, które dostają tyle pieniążków ile im trzeba. Widać bogata gmina i ludzie w niej przychylni.
Pozdrawiam.

OSP Nastazin
Posty: 11
Rejestracja: wt 17 kwie 2012, 15:39
OSP (gm., woj.): Nastazin ( gm. Maszewo, pow. Goleniów, woj. Zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Finase w OSP

Post autor: OSP Nastazin »

Do jarek.osp,a jaki macie budżet? chodzi o wszystkie 4 jednostki
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat