Kto jest właścicielem sprzętu w OSP?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
marcin_lis
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 25 maja 2006, 22:00
Lokalizacja: Opole - Dobrzeń W.
Status: Offline

Kto jest właścicielem sprzętu w OSP?

Post autor: marcin_lis »

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie.

Kto jest prawnie właścicielem samochodu bojowego, jeżeli zakupił go Urząd Gminy i wyłożył na ten cel 50tyś. zł, a resztę pokryto z dotacji zarządu ZOSPRP? Czy właścicielem jest OSP, czy gmina?

osp-sikawa
Posty: 34
Rejestracja: śr 15 gru 2004, 20:32
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp-sikawa »

W tym wypadku raczej gmina, ale moze sie myle. U mnie jest tak, ze wlascicielem jednego wozu jest Delegatura, a drugiego to najstarsi gorale nie wiedza :D
www.ospsikawa.republika.pl <---- Zapraszamy na nową stronę :P

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Witam.

W dowodzie rejstracyjnym masz napisane.
Raczej niewydaje mi się by związek dotował urzędowe samochody.

Pozdrawiam.

Topic author
marcin_lis
Posty: 3
Rejestracja: czw 25 maja 2006, 22:00
Lokalizacja: Opole - Dobrzeń W.
Status: Offline

Post autor: marcin_lis »

Krzyś pisze:Witam.

W dowodzie rejstracyjnym masz napisane.
Raczej niewydaje mi się by związek dotował urzędowe samochody.

Pozdrawiam.
Rzeczysiście ZOSPRP niedotuje urzędowych samochodów. Jednak w moim przypadku pojawia się, więc inne pytanie, mianowicie czy komendant gminny wraz z wójtem gminy po zakupie nowego samochodu może przekazać „stary” innej jednostce bez porozumienia z zarządem OSP??

W mojej jednostce OSP po zakupie nowego samochodu stary przekazano, i nikt z członków zarządu nie miał nic do powiedzenia. Dlatego pytam, kto jest właścicielem prawnym tych samochodów.

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Witam.

Właściwie to Ty powninieneś wiedzieć, kto jest właścicielem samochódów, które są w Twojej straży. Również powinieneś wiedzieć jakie inne prawa rzeczowe macie do samochodów jeżeli nie jesteście ich właścicielami.
Raczej wątpię, żeby było tak, że dostajecie nowy samochód w zamian starego i nikt z Waszej straży o niczym nie ma pojęcia.

Pozdrawiam.

Topic author
marcin_lis
Posty: 3
Rejestracja: czw 25 maja 2006, 22:00
Lokalizacja: Opole - Dobrzeń W.
Status: Offline

Post autor: marcin_lis »

Witam

Dla mnie jest jasne, że samochody są własnością OSP, i tu nikt nie ma wątpliwości. Jednak są osoby, które twierdzą inaczej (np. komendant gminy z wójtem) i te osoby bez porozumienia z OSP decydują, co stanie się z starym samochodem po zakupie nowego.
Niestety nie jestem prawnikiem i nie znam aktów prawnych, w takim stopniu by udowodnić komendantowi ze powinni przed podjęciem pewnej decyzji zapytać czy OSP się z tym zgadza.

I niestety jest tak, że jak dostaniemy nowy samochód to stary dostanie jakaś inna OSP!!

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Post autor: Krzyś »

Witam.

Jeżeli to OSP jest właścicielem samochodów, to powinniście mieć na to jakiś dokument, np. umowę kupna sprzedaży.
Na podstawie jakich faktów twierdzisz, że samochód jest OSP?
Co jest wpisane w dowodzie rejstracyjnym samochodu?

Pozdrawiam

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Na naszym terenie większość sprzętu należy do gmin. Na poczatku lat 90-tych komendy powiatowe PSP przekazały własność sprzetu i pojazdów użytkowanych w OSP gminom. To chyba reguła w całym kraju. Z kolei sprzęty i pojazdy kupione czy pozyskane w inny sposób przez OSP powinny być majątkiem straży np. sprzęty kupione z dotacji na KSRG lub dofinansowane przez Związek OSP. Więc trzeba zapytać gospodarza lub skarbnika w OSP oraz w księgowości w gminie. Nikt z forum tego nie wyjaśni.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat