Dystynkcje

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
manio
Posty: 96
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Dystynkcje

Post autor: manio »

Witam
Jakiej dystynkcji powinien używać z-ca prezesa nie będący zarazem naczelnikiem, tej z jedną gwiazdką - członek zarządu, czy tej z trzema gwiazdkami?
W regulaminie nie ma przecinka, czyli nie wiadomo jak to odczytywać, wiceprezes i naczelnik (jako dwie różne osoby), a może wiceprezes naczelnik (jedna osoba i tylko jej należą się trzy gwiazdki).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: GLM »

3 gwiazdki
Załączniki
dystynkcje_4.jpg
dystynkcje_4.jpg (48.71 KiB) Przejrzano 5669 razy
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

mega61
Posty: 10
Rejestracja: pn 06 lut 2012, 12:53
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: mega61 »

Witam.Naczelnik pełni funkcję wiceprezesa z urzędu a wiceprezes jest członkiem zarządu i ma dystynkcję z jedna gwiazdką.Pozdrawiam. :D

Topic author
manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: manio »

mega61 pisze:Witam.Naczelnik pełni funkcję wiceprezesa z urzędu a wiceprezes jest członkiem zarządu i ma dystynkcję z jedna gwiazdką.Pozdrawiam. :D
A gdzie tak jest napisane, że trzy gwiazdki to tylko z urzędu przysługują- proszę o jakąś podstawę, wzmiankę w papierach ZOSP.
Pozdrawiam

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: JakubZ »

Moim zdaniem viceprezes nie będący naczelnikiem powinien nosić 1 gwiazdę. Bo inaczej to by nie wiadomo było kto jest naczelnikiem, a kto viceprezesem.
Obrazek
Awatar użytkownika

seligow
Posty: 679
Rejestracja: pn 15 mar 2010, 13:31
OSP (gm., woj.): Seligów woj.Łódzkie
Lokalizacja: Łowicz
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: seligow »

Ludzie kochani, temat był wałkowany wiele razy ot chociażby tutaj http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... dki#p23799

Kwestię naczelnika jako wiceprezesa bardzo dobrze wyjaśnił @JakuB
Miałem kiedyś odpowiedź od kogoś z ZG na pytanie o tą dystynkcję, ale gdzieś mi wcięło, jak znajdę, to wrzucę. Było w niej potwierdzenie słów kolegi @JakuB: Wiceprezes nosi trzy gwiazdki.
Starszy sikawkowy
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: GLM »

Prawidłowa odp. to 1* v-ce prezes to członek zarządu , a temat to już był dawno wałkowany ( mała wrzawa się zrobiła) :D :arrow: :arrow: :arrow: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4928
Załączniki
V-ce Prezes.jpg
V-ce Prezes.jpg (2 KiB) Przejrzano 5532 razy
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż
Awatar użytkownika

JakuB
Posty: 230
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 14:27
OSP (gm., woj.): Nowa Wieś woj Pomorskie
Lokalizacja: Nowa Wieś /Gdańsk
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: JakuB »

seligow pisze:Ludzie kochani, temat był wałkowany wiele razy ot chociażby tutaj http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.ph ... dki#p23799
GLM pisze:temat to już był dawno wałkowany ( mała wrzawa się zrobiła) :D :arrow: :arrow: :arrow: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=4928
Dwa odniesienia do tego samego wątku ;) Wrzawa się zrobiła, temat zamknięto niestety. Póki co podtrzymuję swoje zdanie.

Dorzucę trochę do pieca: co myślicie o noszeniu gwiazdek na ubraniach koszarowych i specjalnych? Już samego naczelnika pomijam, ale prezes osp, prezes zog zosp itd...

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: DanielOSP »

Dystynkcje na ubraniach koszarowych i bojowych? Dla mnie nieporozumienie. Sporo prezesów, wiceprezesów a często -o zgrozo- naczelników posiada tylko szkolenie podstawowe a są w jednostce strażacy po kursie dowódców (i nie mają "gwiazdek", najczęściej wogóle nie posiadaja dystynkcji). Takie "gwiazdki" na nomexach wprowadziłyby tylko zamęt podczas działań. Wogóle uważam, że ZG ZOSP RP powinien od początku uchwalić wzory dystynkcji które byłyby dla podziału bojowego i podać szczegóły ich nadawania (brać pod uwagę posiadane szkolenia, czas słuzby w OSP itp.). Wtedy to by miało sens. Najwyżej prezesi chodziliby ze stopniem st. str. :D
Awatar użytkownika

Kamil21
Posty: 56
Rejestracja: pn 29 sie 2011, 14:10
OSP (gm., woj.): Balków.Piątek, łódźkie
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: Kamil21 »

W pełni popieram ostatnie zdanie mojego przedmówcy.

Topic author
manio
Posty: 96
Rejestracja: pn 06 sie 2012, 12:32
OSP (gm., woj.): Bożków (Nowa Ruda, dolnośląskie)
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: manio »

Witam
Czyli jak do tej pory nie ma konkretnej odpowiedzi na moje pytanie, zadawane już wielokrotnie na tym forum.
Mnie również wydaje się, że 3 gwiazdki.
Odnośnie oddzielenia dystynkcji zarządu od całej reszty (JOT-u) to po mojemu wyglądało by to tak że:
stopnie od strażaka po dowódcę plutonu i z-ca naczelnika i samego naczelnika powinno umieszczać się na ubraniach specjalnych i koszarowych, pozostali członkowie zarządu i komisji rewizyjnej powinni mieć stopnie wynikające z ich "przeszkolenia bojowego" i ich dystynkcje z gwiazdkami i "r" nie powinny być zamieszczane na tych ubraniach (jak wskazuje na to obecny regulamin).
Na mundurach wyjściowych dystynkcje powinny pozostawać tak jak do tej pory wskazuje regulamin.
Pozdrawiam

jens16
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 gru 2012, 10:46
OSP (gm., woj.): Gradki(woj.świętokszyskie)
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: jens16 »

Witam, czy istnieje takie coś jak dystynkcja gospodarza? Ktoś mi mówił że tak, ale z tego co wiem to nie. Chyba że są jakieś zmiany.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: kwas »

Nie ma. Gospodarz nosi dystynkcję "członek zarządu"
Awatar użytkownika

OSP Uchorowo
Posty: 97
Rejestracja: wt 22 kwie 2014, 21:11
OSP (gm., woj.): Uchorowo, Murwana Goślina, wielkopolska
Kontakt:
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: OSP Uchorowo »

A jak wygląda temat dystynkcji ''wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej''
Spotkałem się z dwiema gwiazdkami i R pod nimi
Ale czy to prawidłowe ?
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: Dystynkcje

Post autor: kwas »

Zgodnie z regulaminem wiceprzewodniczący nosi dystynkcję taką samą jak członek komisji rewizyjnej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat