Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Nurtujące kwestie na temat szkoleń i doskonalenia umiejętności pożarniczych.
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Jarek »

Fistach pisze:
karol1118 pisze:Kurs podstawowy trwa 104godz.
Tak ale jego 2 części. OSP I i II
Zgodnie z aktualnym programem szkoleń dla strażaków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczo gaśniczych przygotowanym przez KG PSP to na tą chwilę obowiązuje Kurs podstawowy wg wytycznych z 2006 roku.
Wg tych wytycznych Kurs podstawowy realizuję się w całości (dawniej Szeregowców I i II) w wymiarze 104h lub 2 dwóch modułach cz.I - 60h i cz.II - 51h.
Wynika z tego że kurs Podstawowy może trwać zależnie 104 godziny albo 111 godzin.

W mojej KP PSP aktualnie teorie zalicza się na zasadzie e-learning'u a praktyka organizowana jest w KP PSP.

Co do tytułów (już kiedyś o tym pisałem w innym temacie).
Strażak Ratownik - tytuł wynikający z Ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zdobywa go członek OSP po zaliczeniu Kursu podstawowego (2 etapy ) - to upoważnia do brania udziału w działaniach rat. gaś.

Ratownik - tytuł wynikający z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tak jak opisał to kolega wcześniej zdobywa się go po skończeniu KPP, nie trzeba być członkiem OSP, jest to kurs dla wszystkich. (upoważnia do wykonywania przedmedycznych czynności ratunkowych - rurki UG, podawanie tleny itd).

Ratownik medyczny - tytuł zdobywany po ukończeniu szkoły wyższej lub studium, oraz kończący się egzaminem państwowym. Uprawnia do wykonywania zawodu Ratownika Medycznego w zespołach ratownictwa medycznego itd.

Pierwsze 2 uprawnienia mogą być wykorzystane przez strażaków, z tym że mimo takiej samej nazwy uprawniają nas do zupełnie czego innego.
3 tytuł w OSP czy PSP nie ma większego znaczenia gdyż uprawnienia każdego strażaka kończą się na KPP.
Inna sprawa że należy ratować ludzi w sposób skuteczny i taki jak potrafimy. więc jeśli jakiś ratownik medyczny w straży przekroczy uprawnienia to raczej nie będzie w związku z tym problemów.

Topic author
fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: fire45 »

Jarek, korzystacie z platforma.wint.pl?
Jakie konkretnie tematy z tego portalu przerabiacie na kurs podstawowy?
Awatar użytkownika

Jarek
Posty: 308
Rejestracja: wt 28 gru 2010, 12:44
OSP (gm., woj.): Dolice (Gmina Dolice, woj. Zachodniopomorskie)
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Jarek »

Materiały szkoleniowe pobieramy bezpośrednio ze strony naszej KP PSP.

Tematy? Wszystkie tematy dotyczące danego kursu :)

Topic author
fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: fire45 »

Jarek, możesz podesłać na PW link do strony Twojej KP PSP?
Awatar użytkownika

adamus79
Posty: 41
Rejestracja: śr 02 mar 2011, 19:21
OSP (gm., woj.): OSP Jasionka gm. Parczew woj Lubelskie
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: adamus79 »

Jarek pisze:
Fistach pisze:
karol1118 pisze:Kurs podstawowy trwa 104godz.
Tak ale jego 2 części. OSP I i II
Wg tych wytycznych Kurs podstawowy realizuję się w całości (dawniej Szeregowców I i II) w wymiarze 104h lub 2 dwóch modułach cz.I - 60h i cz.II - 51h.
Wynika z tego że kurs Podstawowy może trwać zależnie 104 godziny albo 111 godzin.
Dokładnie tak jak pisze kolega ja przerabiam właśnie taki w mojej KPPSP ten 104 godzinny jest to tzw. kurs jednoetapowy
Co prawda pod koniec 90 lat byłem na takim kursie jednak była to tylko ,,kurs szeregowych I stopnia" który w chwili obecnej nie jest już honorowany węc trzeba było przeprosić się z kredkami :D i znowu do szkoły
Co się tyczy wykładowców to jest różnie jeden realizuje temat w 5 min (no bo wy to wiecie-rozumiecie) a dziś mieliśmy takiego rozkaz to rozkaz a więc zabrakło czasu na zakończenie tematu ale został on solidnie rozpracowany
Jeśli kogoś interesuje mogę podesłać materiały szkoleniowe na e-mail

spidi
Posty: 1
Rejestracja: ndz 04 mar 2012, 10:16
OSP (gm., woj.): Jedrzejów woj. świętokrzyskie
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: spidi »

ospglinik pisze:z tymi kursami druhowie to kicha normalnie kasy nie mają o badania się ciężko doprosić nie mówię już o podstawowy sprzęt który się zużywa
Często jest tak,że kasa jest tylko zarząd danej jednostki ma ``plecaków``, których promuje do PSP... Mnie obiecano podstawowy dwa lata temu i cisza w temacie...teraz wysłali samych świeżych(nie widziałem ich żeby chociaż raz byli na zbiórce, czy uczestniczyli w jakimkolwiek dniu gospodarczym) z aspiracjami do Państwowej...Kumoterstwo i tyle. przez takie podejście ludziom się odechciewa. Mnie też
Awatar użytkownika

pol102
Posty: 61
Rejestracja: sob 28 maja 2011, 18:51
OSP (gm., woj.): Mochy (Przemęt, wielkopolskie)
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: pol102 »

Tylko mi nie działa platforma.wint.pl czy może to globalna usterka?

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Fistach »

pol102 pisze:Tylko mi nie działa platforma.wint.pl czy może to globalna usterka?
Sprawdziłem. U mnie też nie działa.

Prezesowa
Posty: 6
Rejestracja: śr 04 sty 2012, 17:58
OSP (gm., woj.): OSP Raciborowice, gmina Warta Bolełwiecka, Dolny Śląsk
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Prezesowa »

Fistach pisze:Kurs podstawowy to coś koło 60h albo dokładnie. Tylko nie 60 minutowych a 45 minutowych (jak w szkołach). Są opracowane szczegółowe wytyczny łacznie z tym co na poszczególnych zajęciach robisz (przynajmniej w teorii). wiem wiem
Prezesowa pisze:A tak odnośnie tych wątków z KPP, MCR... udzielenia pierwszej pomocy ma każdy obywatel RP, za nie udzielenie pomocy grożą kary, więc tak na prawdę ratownikiem jest każdy. Jeśli chodzi o strażaków w kursie podstawowym jest PP, a na Strażaków ratowników medycznych musi być odpowiednia szkoła, bądź szkolenie.
Ja jestem już na etapie kończenia ratownictwa medycznego na wyższej uczelni i śmiem stwierdzić, że ilekroć spotkałam się gdześ indziej z PP to mnie ciarki przechodzą adekwatnie ludzkich braków, wąskiego myślenia i nie stosowania się do nowych wytycznych, ale to takie moje uwagi :/ a te myśli dotyczyły osób które szkolą, nie szklone...
A aspirynkę to można podać zawsze nawet gdy się podejrzewa zagrożenie, pomóc można zaszkodzić niekoniecznie. :)
Oczywiście, że każdy ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy. Tylko, że ratownik ma dwa znaczenia. Jest to strażak który ratuje kogoś/coś oraz jest to tytuł, który zdobywa się po egzaminie. Doprawdy zdaje sobie z tego sprawę, ratownik0 ratownik medyczny inne uprawnienia, obowiązki itd...

Kurs PP na kursie ochotników niewiele uczy (zupełnie jak cały kurs no ale cóż) ale daje jakieś podstawy żeby zobaczyć czy ktoś to będzie chciał robić dalej (jeśli nie to może powinien zrezygnować z wyjazdów do akcji?).

Nie ma szkoły Strażaków ratowników medycznych (ratownik i ratownik medyczny to dwa różne tytuły o których pisałem wcześniej). Jeżeli chcesz być strażakiem to idziesz do PSP a jak chcesz później zostać ratownikiem medycznym to za zgodą d-cy idziesz do szkoły weekendowo i jak skończysz szkołę (wraz z egzaminem) to 2 czy 2,5 roku po jej rozpoczęciu zostajesz tym ratownikiem medycznym.

A jak Ty chcesz żeby ludzie stosowali się do wytycznych? Jak w całym życiu może będą mieć 2 - 3 przypadki kiedy trzebaby tej pierwszej pomocy udzielić? Jak mają to robić jak w naszym kraju nie trzeba posiadać apteczki PP w samochodzie?
Prezesowa pisze:A aspirynkę to można podać zawsze nawet gdy się podejrzewa zagrożenie, pomóc można zaszkodzić niekoniecznie. :)
To nienajlepiej cię nauczyli. Nie rozumiem skąd twoje zdanie, że nie najlepiej mnie nauczyli. Doktor ten czy inny uczy tak, jak sam doświadczył i wie najlepiej, pomóc można w różny sposób...

z mojej strony eot.

Piotrr
Posty: 1
Rejestracja: śr 20 cze 2012, 12:56
OSP (gm., woj.): zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Piotrr »

Fistach pisze:
pol102 pisze:Tylko mi nie działa platforma.wint.pl czy może to globalna usterka?
Sprawdziłem. U mnie też nie działa.
Działa, działa, cały czas działa!
www.platforma.wint.pl

Krzysiek25
Posty: 29
Rejestracja: ndz 17 lut 2013, 17:59
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Krzysiek25 »

Dostarczyłem dziś prezesowi dokumenty na kurs bo się w najbliższym czasie rozpocznie i mam do was pytanie czy po ukończeniu kursu podstawowego dostanę jakieś świadectwo czy legitymację ?? bo wyleciało mi z głowy zapytać prezesa :?

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Kamis »

Dostaniesz zaświadczenie ukończenia kursu. Nie macie naczelnika, że prezes się takimi sprawami zajmuje?
STAR POWER

Krzysiek25
Posty: 29
Rejestracja: ndz 17 lut 2013, 17:59
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: Krzysiek25 »

mamy mamy ale pracuje a prezes że tak powiem "czasowy" jest to papiery przyjmie ;) do naczelnika musiałbym wieczorem jechać albo jutro czy w niedzielę.
Awatar użytkownika

bonek92
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip 2011, 00:05
OSP (gm., woj.): OSP GRODZIEC(Śląskie)
Lokalizacja: Będzin
Kontakt:
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: bonek92 »

Ja przechodziłem ten kurs rok temu i mieliśmy spotkania przez 2 miesiące w soboty i niedziele w KW PSP tam omawiali z nami część teoretyczną i odbywały się zajęcia praktyczne w ostatni dzień kursu był egzamin teoretyczny i praktyczny . Kto chciał mógł dostać cały materiał na płycie cd by się zapoznać samemu z nim . Jak to strażacy zawodowi to tłumaczyli to w skrócie to co ważniejsze .Bardzo dobrze wspominam swój kurs .

CZERWONABESTIA
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 mar 2014, 19:52
OSP (gm., woj.): osp puńców,goleszów,śląskie
Status: Offline

Re: Obecnie : Kurs podstawowy strażak - ratownik

Post autor: CZERWONABESTIA »

JAK NAJBARDZIEJ ZGADZAM SIĘ Z KOLEGĄ BONEK92,KURS I STOPNIA ROBIŁAM NA PRZEŁOMIE 09/10-2013 CZYLI CALKIEM NIEDAWNO ,MATERIAŁY DOSTĘPNE BYŁY NA STRONIE PSP POD KTÓRE NALEŻYMY ,TEORIA W WEEKENDY I RAZ W TYGODNIU POTEM DOŁĄCZYŁA PRAKTYKA ,NIE WIEM JAK U INNYCH,ALE NASI INSTRUKTORZY Z PSP SPORO NAM PRZEKAZALI ,POTEM SPRAWDZIAN NA KOMORZE DYMOWEJ,I POTEM FAKTYCZNY EGZAMIN W JEDEN DZIEŃ TEORIA ,JEŚLI ZDAŁEŚ TO ZARAZ NA PLAC I PRAKTYKA !!PO SKOŃCZONYM KURSIE DOSTAJESZ CERTYFIKAT ODBYCIA GO I ZOSTANIA STRAŻAKIEM-RATOWNIKIEM, MOŻESZ ZOSTAĆ WŁĄCZONY DO PODZIAŁU BOJOWEGO,GDZIE DOSTAŁAM SIĘ NA DZIEŃ PO ODEBRANIU PAPIERÓW. CO DO KURSU KPP TO JAK SAMA NAZWA MÓWI POMOC PRZEDMEDYCZNA ,AKTUALNIE JESTEM W TRAKCIE,PO KURSIE JESTEŚ STRAŻAKIEM -RATOWNIKIEM MOGĄCYM UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ I BYNAJMNIEJ NIE BĘDZIESZ STARSZYM RATOWNIKIEM ALBO RATOWNIKIEM MEDYCZNYM! A CO DO WYPOWIEDZI PANI PREZESOWEJ TO MOŻE LEPIEJ ,ŻEBY LUDZIE ROBILI TYLKO TO CO IM WOLNO I PODAWALI TYLKO TO CO IM WOLNO ,A STRAŻACY NIE PODAJĄ LEKÓW-ŻADNYCH,TO ROBIĄ RATOWNICY MEDYCZNI WŁAŚNIE,NAWET ASPIRYNKA MOŻE SIĘ DLA STRAŻAKA OKAZAĆ "BOLESNA" BO WIELU JEST OSTATNIO TAKICH CO TO MAJĄ FRAJDĘ Z FILMOWANIA STRAŻY,POLICJI CZY POGOTOWIA NA AKCJI ,A POTEM PROBLEMY TYLKO................
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat