Klucze i smok ssawny na podeście


Topic author
dana879
Posty: 136
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 30 sie 2012, 21:57
Status: Offline

Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: dana879 »

Witam,

Interesuje mnie pewna informacja ... Czy przed startem na zawodach sportowo - pożarniczych podczas ustawiania sprzętu do ćwiczenia bojowego klucze do węży ssawnych mogą być nałożone na łączniki smoka ssawnego czy powinny leżeć na podeście osobno ????

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: sslawek77 »

wystarczy przeczytać ze zrozumieniem regulamin:

1. "Sprzęt nie może być ze sobą połączony"
2. "przejmuje od mechanika smok ssawny"
3. "Przodownik z pomocnikiem łączą smok ssawny z pierwszym odcinkiem węża
ssawnego kluczami otrzymanymi od mechanika"
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: szymon0407 »

witam! tam masz racje sprzęt nie może być połączony oraz nie można nałożyć przed startem klucza na łącznik! ale na smok juz tak (bynajmniej tak jest w mojej okolicy) widziałem ostatnio na jednych zawodach jak pewna jednostka miała nałożony klucz dla przodownika na smoku w odległości około 10 cm od łączników drugi zaś klucz był nałożony na zębach od smoka. smok pozycja lezącą. Inna jednostka natomiast miała smoka ustawionego w pozycji pionowej klucz zaś był nałożony na grzbiecie smoka. gdy znajdę zdjęcia z pewnością je tu wrzucę :D
pozdrawiam!

Topic author
dana879
Posty: 136
Rejestracja: czw 30 sie 2012, 21:57
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: dana879 »

Właśnie też tak zauważyłem u kilku jednostek na zawodach, że klucz założony był na zęby od smoka ssawnego a drugi stał pionowo obok sita smoka. Jakby ktoś posiadał takie zdjęcia lub filmiki smoka ułożonego na podeście z kluczami lub inne kombinacje to proszę wklejać ! :)
pozdrawiam

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: sslawek77 »

i to jest błąd jak klucz jest zapięty, jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok, ale wcześniej nie może być.

tu jest wyjaśnienie od głównego sędziego w tej sprawie
http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=4312
Awatar użytkownika

TadekB
Posty: 309
Rejestracja: pn 07 lut 2005, 13:20
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: TadekB »

Według mnie to lekka nadinterpretacja, bo "połączyć" można dwa łączniki lub łącznik z nasadą, a klucz co najwyżej można założyć na łącznik/nasadę, lub jak koledzy mówicie - zapiąć. Samo nieprawidłowe ułożenie sprzętu na podeście błędem nie jest (błąd to jest coś, za co regulamin przewiduje punkty karne) - sędzia nie powinien dopuścić drużyny do startu i poprosić o poprawienie ułożenia sprzętu.
Mimo, że interpretacja mi się nie podoba, ale jest na papierze (co w przypadku tego regulaminu jest niezwykłą rzadkością) - powinniśmy się więc jej trzymać.
998 + 112 = 1110 !

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: marcink46 »

sslawek77 pisze:jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok

.... to także jest BŁĄD!
Smok nie może być podany z kluczem/-ami

W moim powiecie jedna jednostka to stosuje bo ma układy w komendzie powiatowej .....żaden z sędziów nawet nie zareagował.
Sędzia stoi na przeciwko i nie reaguje....
Sędzia stoi na przeciwko i nie reaguje....
smok.jpg (81.93 KiB) Przejrzano 4836 razy
Regulamin mówi jasno:
- sprzęt nie może być połączony
- mechanik podaje smok. [ tam jest KROPKA - czyli sam smok bez kluczy]
- przodownik z pomocnikiem łączą otrzymanymi kluczami ...także regulamin nie precyzuje w jaki sposób klucze zostają podane, za to na pewno najpierw podany zostaje SAM SMOK, potem KLUCZE które przodownik z pomocnikiem mogą założyć na łączniki i dopiero teraz SPIĄĆ/POŁĄCZYĆ (sprzęt). Podanie SMOKA z KLUCZEM ...połączonego lub nie połączonego czyli jednocześnie ze SMOKIEM jest błędem!
Ostatnio zmieniony czw 29 sie 2013, 14:59 przez marcink46, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: szymon0407 »

wstępnie wrzuciłem tylko zdjęcie jak znajdę filmik u siebie to również podam linka

Obrazek
Awatar użytkownika

szymon0407
Posty: 60
Rejestracja: pt 17 maja 2013, 18:28
OSP (gm., woj.): OSP Galew Brudzew wielkopolskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: szymon0407 »

ogólnie mówiąc takie cuda wianki są zbędne jeżeli chłopaki od ssawny z mechanikiem są dograni. trening to podstawa wczoraj mialem mozliwosc obserwowania pewnej jedostki smok lezal na wezach ssawnych a klucze obok polozone jeden na drugim naprzemiennie tak ze po rozdzieleniu nie trzeba bylo jednego obracac tylko podac pomocnikowi i przodownikowi. chlopaki spieli ssawne w 11.8s a calosc bojowki 32,5s ale trening przodownik mowil ze juz 15 lat spina ssawne.

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: marcink46 »

Link z innego tematu, prawidłowo wykonania linia ssawna: mechanik podaje najpierw sam smok, potem klucze, przodownik i pomocnik nakładają klucze na łączniki i dopiero wtedy ŁĄCZĄ. Każde inne odstępstwo jest BŁĘDEM.

http://www.youtube.com/watch?v=rUICp5lk_4s

sslawek77
Posty: 446
Rejestracja: pn 17 maja 2010, 20:06
Lokalizacja: z OSP
Kontakt:
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: sslawek77 »

marcink46 pisze:
sslawek77 pisze:jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok
.... to także jest BŁĄD!
Smok nie może być podany RAZEM/JEDNOCZESNIE z kluczem/-ami
mój błąd, sam za tym forsowałem, że nie może być założony ,tylko samemu, a teraz jakoś mi się namieszało

acidapple
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 sty 2012, 23:23
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: acidapple »

Miałem się nie wypowiadać w tym temacie, ale szymon0407 wstawił zdjęcie mojej jednostki z ostatnich zawodów to się wypowiem. Regulamin jest napisany, tak jak jest i jeżeli nie ma czegoś konkretnie to można to obejść.
marcink46 pisze:
sslawek77 pisze:jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok
.... to także jest BŁĄD!
Smok nie może być podany RAZEM/JEDNOCZESNIE z kluczem/-ami
z tym się nie zgodzę. Nie ma jasnego zapisu zapisu w regulaminie, typu "Mechanik podaję najpierw smok bez kluczy, a następnie klucze". I tu mamy już pole do popisu czy podajemy ze smokiem czy nie, ważne żeby nie były na łącznikach. Jest jasno wyjaśnione nawet przez sędziego głównego, więc proszę najpierw przeczytać i następnie wyciągnąć wnioski.

http://imageshack.us/photo/my-images/689/31111389.jpg/

To tak samo jak z slalomem na tyczkach. Tyczka ma się nie przewrócić, ale nie jest napisane, że nie można jej sobie przesunąć jak jest możliwość

http://imageshack.us/photo/my-images/163/xpws.jpg/

I takich trików jest więcej, ten który wpadnie na kolejny pomysł jest o krok przed innymi drużynami :)

marcink46
Posty: 77
Rejestracja: czw 16 lip 2009, 15:36
Lokalizacja: Lubelskie
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: marcink46 »

acidapple pisze: marcink46 napisał(a):

sslawek77 napisał(a):jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok


.... to także jest BŁĄD!
Smok nie może być podany RAZEM/JEDNOCZESNIE z kluczem/-ami



z tym się nie zgodzę. Nie ma jasnego zapisu zapisu w regulaminie, typu "Mechanik podaję najpierw smok bez kluczy, a następnie klucze". I tu mamy już pole do popisu czy podajemy ze smokiem czy nie, ważne żeby nie były na łącznikach. Jest jasno wyjaśnione nawet przez sędziego głównego, więc proszę najpierw przeczytać i następnie wyciągnąć wnioski.
Już wyżej pisałem że w regulaminie pisze wyraźnie: mechanik podaje smok. Tu jest KROPKA czyli już nic więcej ze smokiem, poza tym gdzieś ktoś pisał na forum, że na odprawie przed Krajowymi w Koninie ustalono że najpierw SMOK potem KLUCZE i widać to na filmach. Skan który podałeś jest w tym temacie: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=4312 ...w 2-gim punkcie pisze, że smok można podać razem z kluczem (BŁĄD) ale nie może być połączony/nałożony na łącznik ...ale napisał to ten sam sędzia główny sędzia z Krajowych 2011 ...na których zabronił takiego podawania/nakładania!!! Tak więc to chyba JEGO (prywatna) interpretacja!

Topic author
dana879
Posty: 136
Rejestracja: czw 30 sie 2012, 21:57
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: dana879 »

Wydaje mi się że teraz to juz zależy wyłącznie od sedziów a niektórzy dobrze regulaminu nie znaja lub sie nie dopatrują. Rok temu na zawodach powiatowych pomocnik roty II drużyny, która wygrała te zawody łączył wyraznie dwa odcinki węży ssawnych na środku i pkt karnych nie było a co do ustawienia na podescie to jeden z kluczy był prawdopodobnie założony na łączniku smoka. W tym roku trenujemy tak podobnie !

acidapple
Posty: 19
Rejestracja: sob 21 sty 2012, 23:23
Status: Offline

Re: Klucze i smok ssawny na podeście

Post autor: acidapple »

marcink46 pisze:
acidapple pisze: marcink46 napisał(a):

sslawek77 napisał(a):jak ci go mechanik zapnie po starcie to ok


.... to także jest BŁĄD!
Smok nie może być podany RAZEM/JEDNOCZESNIE z kluczem/-ami



z tym się nie zgodzę. Nie ma jasnego zapisu zapisu w regulaminie, typu "Mechanik podaję najpierw smok bez kluczy, a następnie klucze". I tu mamy już pole do popisu czy podajemy ze smokiem czy nie, ważne żeby nie były na łącznikach. Jest jasno wyjaśnione nawet przez sędziego głównego, więc proszę najpierw przeczytać i następnie wyciągnąć wnioski.
Już wyżej pisałem że w regulaminie pisze wyraźnie: mechanik podaje smok. Tu jest KROPKA czyli już nic więcej ze smokiem, poza tym gdzieś ktoś pisał na forum, że na odprawie przed Krajowymi w Koninie ustalono że najpierw SMOK potem KLUCZE i widać to na filmach. Skan który podałeś jest w tym temacie: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=4312 ...w 2-gim punkcie pisze, że smok można podać razem z kluczem (BŁĄD) ale nie może być połączony/nałożony na łącznik ...ale napisał to ten sam sędzia główny sędzia z Krajowych 2011 ...na których zabronił takiego podawania/nakładania!!! Tak więc to chyba JEGO (prywatna) interpretacja!

Teraz sobie odpowiedziałeś na pytanie jak trzeba to robić. Regulamin jest niesprecyzowany i dlatego jeżeli na odprawie sędziowie pozwalają na takie coś to się stosuje, jeżeli nie to nie. Różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami, przy zgranej rocie i mechaniku, jest niewielka.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat