Samochód cywilny od sponsora na SLOp

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
CarlosMOSP
Posty: 11
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 13:25
OSP (gm., woj.): Kraśnik, lubelskie
Status: Offline

Samochód cywilny od sponsora na SLOp

Post autor: CarlosMOSP »

Witam kolegów Strażaków i całą resztę! Jak w temacie, poszukuję informacji o możliwości i procedurze zarejestrowania samochodu jako SLOp. W skrócie sprawa wygląda tak. Samochód udostępnia sponsor. Umowa to jasna sprawa, ale co dalej? Jak zmienić wpis w dowodzie na pożarniczy? Światła i sygnał to jasna sprawa jeżeli ma być uprzywilejowany. Później tylko badanie techniczne czy coś jeszcze? Może ktoś już miał taki przypadek, bo w komunikacji pan zrobił duże oczy i stwierdził, że nie bardzo ma czas teraz rozmawiać.

Dostałem informację od jednego z internautów, że cyt." nie ma znaczenia czy są z MSW, Policji, BORu, Pogotowia, czy od prywatnego sponsora. Są to samochody straży pożarnej i nie wymaga się na nie uzyskiwania pozwolenia. W tym przypadku ważny jest użytkownik a nie właściciel. " No i niby jest to logiczne ale nie znam tematu dogłębnie. Treść paragrafu też czytałem, ale nie jest do końca jasne to wszystko.

Proszę o pomoc ;)
p.s.
Szukałem takiego tematu ale nie znalazłem nic w tych w miarę aktualnych. Jeżeli jednak coś było to sorki i poproszę o link ;)

DanielOSP
Posty: 255
Rejestracja: śr 23 lis 2011, 20:03
OSP (gm., woj.): warmińsko-mazurskie
Status: Offline

Re: Samochód cywilny od sponsora na SLOp

Post autor: DanielOSP »

Zwykłego samochodu osobowego nie zarejestrujesz jako pożarniczy. W dowodzie rejestracyjnym w wydziale komunikacji mogą ci zrobić adnotację, że jest to pojazd uprzywilejowany (coś takiego jak wpisanie haka). Aby to zrobić musisz po zamontowaniu belki udać się na Stacje Kontroli Pojazdów, zrobic badania na pojazd uprzywilejowany i z dokumentami z badania iść do starostwa. Aby zarejestrować samochód jako pożarniczy to musiałby on być wcześniej tak zarejestrowany albo aktualnie posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP. Ale aby był to SLOp to spokojnie wystarczy pojazd uprzywilejowany.

Topic author
CarlosMOSP
Posty: 11
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 13:25
OSP (gm., woj.): Kraśnik, lubelskie
Status: Offline

Re: Samochód cywilny od sponsora na SLOp

Post autor: CarlosMOSP »

Czyli jednak nie będzie to takie bardzo trudne :) Bo już tak różne bajki słyszałem na ten temat, że miałem rezygnować z przeprowadzenia tego manewru :)
Ale w dowodzie rejestracyjnym musi być już moja jednostka? Czy przejdzie bez zmiany właściciela tylko z umową użyczenia w użytkowanie zawartą między obecnym właścicielem (sponsorem, który ewentualnie opłaci też ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i paliwo) i moją OSP? W mojej (naszej) gestii pozostanie tylko zdobycie oświetlenia i modulatora.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat