Star 244 z pługiem

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.

Topic author
andrzej41
Posty: 37
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Star 244 z pługiem

Post autor: andrzej41 »

Witam kolegów mam pytanie odnośnie pługa do 244 ,wiem że do tego auta nie są dedykowane pługi do odsnierzania ale gmina chce nam dorobic jakiś w miarę lekki pług żeby nie przesilać ramy i silnika .Chcę nadmienić że jesteśmy jednostką z okolic zielonej góry więc wielkie zaspy raczej nam nie grożą ale za to mogą być mrozy i tu moje zasadnicze pytanie jak zabezpieczacie pompę ,zawory,i zbiornik z wodą dodajecie jakąś chemie do wody czy może jeżdzicie na sucho w naszym staże jest webasto ale zabudowa orginalna jelcza i mam obawy czy to ogrzewanie wystarczy a może robicie zabudowę przedziału pompy od spodu. Proszę o poradę abysmy dobrze się przygotowali do zimy.I jeszcze jedna sprawa jak się rozliczacie z gminą czy robicie to za darmo czy coś płacą dla jednostki za usługę i jak się rozliczacie za paliwo jakie normy od kilometra czy inna forma rozliczania

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: Kamis »

http://zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 2ug#p30047

Tutaj masz napisane jak 244 radzi sobie z pługiem. Co do zabezpieczenia zbiornika to jeździmy bez wody, nawet jakbyśmy nie odśnieżali to i tak gmina nie chce nam ogrzewać garażu. Spalania - u nas 50/100 :lol:
STAR POWER

Topic author
andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: andrzej41 »

My mamy garaże ogrzewane i oryginalne webasto ale myslałem o dodaniu jakiejś chemi żeby nie zamarzała woda a odsnierzać mielibyśmy drogi gminne na wsiach i raczej nie na zasadzie wyjazd o każdej porze Przy 25cm śniegu na jakich biegach jeżdzicie i naco trzeba uważać

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: Kamis »

Jeździmy na reduktorze ustawionym na biegi polowe i cały czas 4x4. Przede wszystkim uważajcie na wąskie drogi żeby sie nie wpakować do rowu, bo ja miałem pare razy taka sytuacje że wychodziłem ze stara jak z czołgu(tzn drzwi otwierałem do góry :lol: ). Ogólnie patrzcie na wskaźniki na desce rozdzielczej, bo u nas jak sie nie zauważy to lubi sie płyn chłodzący zagotować. A co do reszty to wyjdzie w praniu, tak jak pisałem w tamtym temacie (resory, rama, opony itp).
A ten wasz star to który to rocznik?
STAR POWER

Topic author
andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: andrzej41 »

Nasz star to rocznik 76 ale zakupiony z armi najechane 28000 ale ma wspomaganie i ogulnie w dosyc dobrym stanie.A o jakiej masie proponował byś pług
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: Artur »

Witam! Kolego 37 lat to na samochód dużo mimo że nie wyjeżdżony jest jak piszesz, auto jak stoi to gorzej się lasuje jak byś nim śmigał. Moje zdanie na temat odśnieżania wyraziłem już na tym forum, zobacz sobie to: http://www.zosprp.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=6097 Gmina niech sobie kupi ciągnik duży z przednim napędem i podnośnikiem a do tego pług do odśnieżania i będzie sobie odśnieżać
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: andrzej41 »

Decyzja o zamontowaniu pługa już zapadła w przyszłym tygodniu jedziemy na pomiary i firma ma robić pod naszego stara pług.Będziemy się starać aby wykonali możliwie jak najlżejszą konstrukcje ,mamy jeszcze jedno lekkie auto z wodą więc nadal będziemy w podziale a jak coś sie stanie z autem gmina będzie pokrywać koszty.Odśnieżać mamy drogi wiejskie i bez wielkiej spiny jeśli chodzi o czas reakcji , jesteśmy jednostką pozasystemową i chcemy pozyskiwać jakieś środki na swoją działalność. Z analizy ostatnich lat śniegu u nas jest niewiele maksymalny opad to do 20 -30cm i to w zaspach więc myślę że nasz dziadek poradzi sobie i bez wody jako balast, napędy sprawne, opony terenowe postaramy się nie zajeżdzić auta unas w powiecie jest kilka pługów przy wozach osp wiec i my spróbujemy

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: slawek.998 »

Ośnieżaniem zajmujemy się już czwartą zimę i większych problemów nie mieliśmy a to dlatego że trzeba się do tego dobrze przygotować. Samochód oczywiście z wodą bo zawsze możesz być potrzebny - i tu zawór pomiędzy zbiornikiem a autopompą która jest wtedy sucha.Paliwo dobrej jakości z dodatkami.A najważniejsze to rozsądni kierowcy.Pługi dla samochodów w naszej gminie montowała firma z Jasła (do 244 też) specjalizują się w tym.Pługi są bardzo solidne. Normy spalania nie ma bo przy takich obciążeniach być nie może. Kierowcy dostają około 16 zł. za godz.jazdy. Auta wyposażone są w GPSy.

Kamis
Posty: 184
Rejestracja: sob 11 lut 2012, 22:45
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: Kamis »

slawek.998 pisze:Ośnieżaniem zajmujemy się już czwartą zimę i większych problemów nie mieliśmy a to dlatego że trzeba się do tego dobrze przygotować. Samochód oczywiście z wodą bo zawsze możesz być potrzebny - i tu zawór pomiędzy zbiornikiem a autopompą która jest wtedy sucha.Paliwo dobrej jakości z dodatkami.A najważniejsze to rozsądni kierowcy.Pługi dla samochodów w naszej gminie montowała firma z Jasła (do 244 też) specjalizują się w tym.Pługi są bardzo solidne. Normy spalania nie ma bo przy takich obciążeniach być nie może. Kierowcy dostają około 16 zł. za godz.jazdy. Auta wyposażone są w GPSy.
A sama woda w zbiorniku i w zaworach wam nie zamarza np. podczas 12 godzin odśnieżania?
STAR POWER

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: slawek.998 »

Garaż mamy ogrzewany i wiadomo że woda zanim osiągnie temperaturę zamarzania trochę czasu minie i dlatego staramy się nie odśnieżać dłużej niż 3 godz. potem zjazd do garażu i jeżeli jest taka potrzeba to po 3-4 godz. znów wyjeżdżamy. 12 godzinna akcja w naszej gminie jest raczej niemożliwa bo gminę obsługują 4 samochody strażackie i każdy ma swój rejon więc idzie to dość sprawnie.

Topic author
andrzej41
Posty: 37
Rejestracja: pn 02 sty 2012, 20:13
OSP (gm., woj.): Brody Sulechów Lubuskie
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: andrzej41 »

A gmina przekazuje wam jakieś fundusze za odśnieżanie chodzi mi o to czy osp dostaje jakieś pieniądze do samodzielnego ich wydania chociażby na ognisko lub inną impreze ,lub sprzęt

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: marcin_op »

proponuje jeszcze zapiać brony do stara i jeździć rolnikom pole uprawiać, do tego jeszcze wyposażyć straż w wuko i jeździć czyścić kanalizacje, zamontować kosiarkę rotacyjną i w lecie kosić trawę, z mycia znaków drogowych po zimie zarządcy dróg też by się cieszyli jakby to strażacy zrobili gratis więc jakieś szczotki by się przydały - polecam na wysięgniku hydraulicznym.

Naprawdę żal to wszystko czytać że cała ta OSP upada i przekształca się w darmową firmę porządkową.
Jak macie troszkę szacunku do munduru i służby to przypomnijcie sobie do czego jesteście - a już napewno nie do usług porządkowych. Dla mnie to jest wstyd dla straży że zajmuje się utrzymywaniem porządku.
Od tego są inne firmy która biorą za to niemałe pieniądze.
Dla mnie zawsze straż będzie do niesienia pomocy i ratowania - a nie do sprzątania i usługiwania.
I nie zgodzę się że odśnieżanie w zimie jest niesieniem pomocy, no ale jak gmina widzi że się do tego garniecie to nic nie powie a liczy kasę jaka im została z racji że nie musi płacić firmie.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: Artur »

marcin_op pisze:proponuje jeszcze zapiać brony do stara i jeździć rolnikom pole uprawiać, do tego jeszcze wyposażyć straż w wuko i jeździć czyścić kanalizacje, zamontować kosiarkę rotacyjną i w lecie kosić trawę, z mycia znaków drogowych po zimie zarządcy dróg też by się cieszyli jakby to strażacy zrobili gratis więc jakieś szczotki by się przydały - polecam na wysięgniku hydraulicznym.

Naprawdę żal to wszystko czytać że cała ta OSP upada i przekształca się w darmową firmę porządkową.
Jak macie troszkę szacunku do munduru i służby to przypomnijcie sobie do czego jesteście - a już napewno nie do usług porządkowych. Dla mnie to jest wstyd dla straży że zajmuje się utrzymywaniem porządku.
Od tego są inne firmy która biorą za to niemałe pieniądze.
Dla mnie zawsze straż będzie do niesienia pomocy i ratowania - a nie do sprzątania i usługiwania.
I nie zgodzę się że odśnieżanie w zimie jest niesieniem pomocy, no ale jak gmina widzi że się do tego garniecie to nic nie powie a liczy kasę jaka im została z racji że nie musi płacić firmie.
Popieram Cię Marcin i to w 1000% STRAŻ to nie zakład usług komunalnych. Gmina znajduje sobie takich jeleni do darmowej roboty i laury zbiera a strażackie samochody się niszczą, ciekaw jestem czy ci odśnieżający dostaną nowe auta bo tym starom nie wróże długiej pracy przy odśnieżaniu, wiem coś na temat tego bo brat mój jeździł swego czasu dafem z pługiem i tam nie wytrzymywała rama i dyfry gdzie samochód był przystosowany do tego typu prac ponieważ była to wywrotka.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: slawek.998 »

marcin_op pisze:proponuje jeszcze zapiać brony do stara i jeździć rolnikom pole uprawiać, do tego jeszcze wyposażyć straż w wuko i jeździć czyścić kanalizacje, zamontować kosiarkę rotacyjną i w lecie kosić trawę, z mycia znaków drogowych po zimie zarządcy dróg też by się cieszyli jakby to strażacy zrobili gratis więc jakieś szczotki by się przydały - polecam na wysięgniku hydraulicznym.

Naprawdę żal to wszystko czytać że cała ta OSP upada i przekształca się w darmową firmę porządkową.
Jak macie troszkę szacunku do munduru i służby to przypomnijcie sobie do czego jesteście - a już napewno nie do usług porządkowych. Dla mnie to jest wstyd dla straży że zajmuje się utrzymywaniem porządku.
Od tego są inne firmy która biorą za to niemałe pieniądze.
Dla mnie zawsze straż będzie do niesienia pomocy i ratowania - a nie do sprzątania i usługiwania.
I nie zgodzę się że odśnieżanie w zimie jest niesieniem pomocy, no ale jak gmina widzi że się do tego garniecie to nic nie powie a liczy kasę jaka im została z racji że nie musi płacić firmie.
Nie masz pojęcia o czym piszesz. Nie zajmujemy się odśnieżaniem wszystkich dróg gminnych lecz tylko tych mniej uczęszczanych , dróg którymi mieszkańcy naszego terenu mieszkający powiedzmy na odludziu dowożą dzieci do szkół , jeżdżą po codzienne zakupy czy do lekarza.Jeżeli na przykład przetarcie drogi karetce podążającej do chorego przy metrowych zaspach jest dla ciebie utrzymywaniem porządku a nie niesieniem pomocy to o czym tu więcej pisać.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Star 244 z pługiem

Post autor: slawek.998 »

Do Artur

A co samochód w waszej remizie nie niszczeje. Niszczeje mimo to że w zimie stoi tam bezużytecznie a mógłby nieść pomoc. Każdy z was niebędący w temacie myśli że nasze pojazdy wyjeżdżają rano w teren a wracają wieczorem , tak nie jest wyjeżdżamy tylko gdy napada naprawdę dużo śniegu.Zresztą zapytajcie ludzi z naszego terenu co o tym myślą a szybko przestaniecie wypisywać głupoty.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat