Umowa darowizny między Gminą, a OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Bonk
Posty: 145
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Umowa darowizny między Gminą, a OSP

Post autor: Bonk »

Witam,

W dniu dzisiejszym dostałem umowę darowizny sprzętu zakupowanego do naszej jednostki do roku 2012.
Przekazany przez Miasto sprzęt ma łączną wartość prawie 500tys złotych.
Umowa została podpisana przez Prezydenta Miasta oraz przeze mnie i Skarbnika mojej jednostki.
W Załączniku do umowy znajduje się spis przekazanego sprzętu. Jest w nim również samochód lekki Ford Transit. Umowa darowizny wiąże się z tym, że będę musiał przerejestrować auto z Urzędu Miasta na swoją OSP, ale nie w tym rzecz.

Jak wygląda to z Urzędem Skarbowym ? Czy muszę złożyć jakieś pismo/oświadczenie/druk do Naczelnika Urzędu Skarbowego ?
Jak wiadomo sprzęt ten będzie wykorzystywany tak samo, jak do tej pory, czyli na cele statutowe naszej działalności, z tym, że zmienił się jego właściciel.

Ktoś może wie coś na ten temat i jest mi w stanie pomóc?
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/

awokado
Posty: 51
Rejestracja: sob 10 sie 2013, 13:53
Status: Offline

Re: Umowa darowizny między Gminą, a OSP

Post autor: awokado »

Organizacja nie płaci podatku docho­dowego od osób prawnych, jeśli otrzy­mana przez nią darowizna zostanie przekazana na jej cele statutowe, które zawierają się w katalogu celów zwolnionych z podatku dochodowego od osób prawnych (art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Obowiązek sporządzania deklaracji CIT-D pojawia się, gdy:
-wartość jednorazowej darowizny przekracza 15 000 zł,
-wartość wszystkich darowizn przekazanych jednej organizacji w danym roku przekracza 35 000 zł.
CIT-D to załącznik do rocznej, obowiązkowej dla każdej organizacji pozarządowej, deklaracji CIT-8.

Z obowiązku składana tej deklaracji zwolnione są organizacje, których przychód za dany rok podatkowy nie przekracza 20 000 zł. (nie mylić przychodu z dochodem!)

Ponadto ustawodawca nakłada obowiązek udostępnienia do publicznej wiadomości, poprzez publikacje w internecie, w środkach masowego przekazu lub wyłożenie dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych informacji na temat otrzymanych darowizn.

źródło: ngo.pl

redmary@o2.pl
Posty: 3
Rejestracja: wt 26 lis 2013, 19:06
OSP (gm., woj.): Bochnia Małopolska
Status: Offline

Re: Umowa darowizny między Gminą, a OSP

Post autor: redmary@o2.pl »

nie wiedziałem wcześniej o tym :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat