Badania na pojazdy uprzywilejowane

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
Suma15
Posty: 32
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Suma15 »

Witam,
Mam pytanie do Druhów. Posiadam Prawo Jazdy kategorii C, szkolenia uprawniające do działań ratowniczych itd. Chciałbym wyrobić sobie wkładkę do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Moje pytanie jest takie, czy koszty badań lekarskich, psychotechnicznych oraz wystawienia zaświadczenia ze starostwa musi mi gmina zwrócić? Czy też nie?
Zaznaczam, że w mojej gminie nie ma etatowych kierowców, samochody bojowe są trzy, a kierowców z wkładką pięciu.
Bywa tak, że po alarmie nie ma odpowiedniej ilości kierowców (pracują jako zawodowi driverzy i po prostu nie ma ich). Ja jestem praktycznie zawsze na miejscu ( pracuję jakieś 500 m. od siedziby OSP) no ale jechać nie mogę jako kierowca bo nie mam uprawnień.
Z tego co udało mi się dowiedzieć to gmina ustaliła sobie limit własnie pieciu kierowców i każdy powyżej tego limitu musi sobie zrobić wszystko na własną reke jeśli chce jezdzić.
Czy to jest zgodne z przepisami prawa?
Dodam jeszcze, że jednostka jest w KSRG jako jedyna w gminie. Wg mnie 5 kierowców to trochę mało jak na jednostkę o takim znaczeniu operacyjnym na terenie gminy.
Pozdrawiam i czekam na rady

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: slawek.998 »

Oczywiście że jest zgodne z prawem ale należało by się zastanowić nad tym dlaczego ty nie masz jeszcze uprawnień skoro cały czas jesteś "pod ręką" Jeżeli sam zrobisz uprawnienia gmina nie ma obowiązku zwracać ci poniesionych kosztów.Musisz ich przekonać i to chyba jest najbardziej rozsądne wyjście żeby tobie wyrobili uprawnienia w zamian za kierowce którego najwięcej niema w domu.

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Suma15 »

Niestety wtedy było tak że wyrabiali te nowe zaswiadczenia tylko tym którzy posiadali stare wydane przez wójta ( przyczyna wiadoma chyba wszystkim - kurs na pojazdy uprzywilejowane). Na tamtą chwilę nie byłem w ogóle brany pod uwagę bo nie miałem zaświadczenia wydanego na podstawie starej ustawy czyli przez wójta. Teraz wiemy, że przepis się zmienił i do stycznia 2016r. kurs nie jest potrzebny i spokojnie mogę dostać takie zaświadczenie ze starostwa. jedyny koszt to badania i wydanie zaświadczenia. No ale jest za późno bo gmina zrobiła uprawnienienia osobom które praktycznie wogóle nie jeżdzą. jeden kierowca nawet nie ma kursu podstawowego wiec i tak jezdzić nie może pomimo że ma uprawnienia na pojazdy uprz.
Spróbuję pogadać z naczelnikiem, może przekona "ekspertów ochrony p.poż" w gminie, że 5 kierowców to troszkę mało a ja z racji dyspozycyjności wart jestem zainwestowania okolo 300 zł w celu poprawy bezpieczeństwa w gminie i gotowości bojowej naszej jednostki :)

A jeszcze jedno pytanie do was koledzy. Czy w starostwie załatwię sobie sprawę sam? czy musi to być załatwione za pośrednictwem gminy? no bo pewnie jakieś potwierdzenie członkostwa w OSP będzie potrzebne bo chyba na ładny uśmiech nie uwierzą w starostwie że jestem strażakiem OSP :)

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Suma15 »

Kolego Slawek.998 a mógłbys mi przytoczyć jakiś przepis z ustawy który mówi o tym, że to gmina decyduje o tym, że taka a nie inna liczba osób z zezwoleniem do kierowania jest potrzebna? bo chciałbym znać podstawę prawną tego a jakoś nigdzie nie mogę znaleźć.

slawek.998
Posty: 516
Rejestracja: ndz 31 gru 2006, 11:16
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: slawek.998 »

Poszukaj na forum a znajdziesz zapis że to wójt - burmistrz odpowiedzialny jest za zabezpieczenie ppoż gminy i to on decyduje co , kto , ile. W twoim przypadku naciskałbym mocno na naczelnika bo to on jest odpowiedzialny za te sprawy, a tak nawiasem mówiąc to co to za jednostka w której kierowca ma uprawnienia a nie posiada wyszkolenia, niezły tam macie bałagan. Za taki stan rzeczy odpowiada oczywiście wasz naczelnik.

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Suma15 »

Naczelnik zmienił nam się na walnym w zeszłym roku, więc nie do końca to tylko jego wina. Poza tym w chwili gdy wymieniane były zaświadczenia wydawane przez wójta na te ze starostwa, ja nie mogłem takiego uzyskać dlatego ze gmina musiała by mnie wysłać na kurs do kier pojazdami uprzywilejowanymi. A to ze kierowca nie miał kursu strażaka ochotnika nie znaczy ze gmina nie może mu pokryć kosztów wymiany na to ze starostwa. Po prostu wymieniali wszystkim którzy mieli stare zaświadczenie.
Wygląda na to ze będę musiał sam sobie zapłacić i tyle.
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: bohun »

Nie jestem ekspertem w temacie ale z tego co wiem to wkładki "wójta" trzeba było wymienić w starostwie na zaświadczenia "starosty" w czerwcu. Jeśli nie posiadałaś takiego wydanego przez wójta to nie mieli podstawy by wydać tobie zaświadczenie. Teraz prawdopodobnie poza badaniami lekarskimi i psychologiem będziesz musiał przejść specjalny kurs którego do tej pory nie było. Ale jak on ma wyglądać i kto go ma przeprowadzić to jeszcze chyba nie wiadomo. Osobny temat to koszty ale o tym było w innym wątku.
U nas w OSP mamy dwa wozy i na każdy jest przewidziany w Gminie jeden kierowca, ale zaświadczenie o prowadzeniu pojazdu uprzywilejowanego oraz aktualne badania ma 6 druhów. Z tego co piszesz to twoim przypadku ktoś po prostu przespał sprawę bo należało by Cię wpisać jako kierowca przed 2013r zrobić wkładkę a w czerwcu wymienić ją na zaświadczenie. Teraz pozostaje Ci załatwienie sprawy przez naczelnika w Gminie. Niech porozmawia z osobą odpowiedzialna z OC czy straże i może coś uradzą. Powodzenia

Topic author
Suma15
Posty: 32
Rejestracja: czw 28 lis 2013, 17:21
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: Suma15 »

Akurat kursu na chwile obecna nie potrzeba bo w maju bodajże weszło rozporządzenie które znosi konieczność przejścia kursu do stycznia 2016.
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: bohun »

To skoro piszesz że znieśli taki kurs to czemu Tobie takiej wkładki a potem zaświadczenia nie wydano :?:

JakubZ
Posty: 132
Rejestracja: pt 29 kwie 2011, 00:20
OSP (gm., woj.): Pilzno, woj. Podkarpackie
Lokalizacja: Pilzno
Kontakt:
Status: Offline

Re: Badania na pojazdy uprzywilejowane

Post autor: JakubZ »

bohun pisze:Nie jestem ekspertem w temacie ale z tego co wiem to wkładki "wójta" trzeba było wymienić w starostwie na zaświadczenia "starosty" w czerwcu. Jeśli nie posiadałaś takiego wydanego przez wójta to nie mieli podstawy by wydać tobie zaświadczenie. Teraz prawdopodobnie poza badaniami lekarskimi i psychologiem będziesz musiał przejść specjalny kurs którego do tej pory nie było. Ale jak on ma wyglądać i kto go ma przeprowadzić to jeszcze chyba nie wiadomo. Osobny temat to koszty ale o tym było w innym wątku.
U nas w OSP mamy dwa wozy i na każdy jest przewidziany w Gminie jeden kierowca, ale zaświadczenie o prowadzeniu pojazdu uprzywilejowanego oraz aktualne badania ma 6 druhów. Z tego co piszesz to twoim przypadku ktoś po prostu przespał sprawę bo należało by Cię wpisać jako kierowca przed 2013r zrobić wkładkę a w czerwcu wymienić ją na zaświadczenie. Teraz pozostaje Ci załatwienie sprawy przez naczelnika w Gminie. Niech porozmawia z osobą odpowiedzialna z OC czy straże i może coś uradzą. Powodzenia
Kurs na pojazdy uprzywilejowane zostały przesuniete do 2016r. A co dokładnie potrzebujesz w starostwie to dowiesz się w swoim starostwie, ponieważ co starostwo to inne wymagania. Napewno potrzebujesz badania psychologiczne, badania lekarskie - tyle powinno wystarczyć, ale jak pisałem wyżej co starostwo to inne wymagają papierów.

A co do pokrycia kosztów, to każdy wójt ma zapewnić ochronne p.poż. na swoim terenie. Więc jeśli uzna, że 5 kierowców w Twojej jednostce to ilość wystarczająca to nic mu prawnie nie zrobisz. Jedyne wyjście to załatwić sprawę polubownie.
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat