do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
OSPlike
Posty: 1
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 12 lut 2014, 08:20
Status: Offline

do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: OSPlike »

Witam koledzy. Mam prośbę o pomoc. Moja OSP miał wyjazd w listopadzie 2013 roku. Wnioski o zwrot ekwiwalentu złożyliśmy w lutym 2014. Władze gminy nie chce nam wypłacić ekwiwalentu. Twierdzą, że to już za późno. Ale takie roszczenie jest ważne chyba 3 lata (KPA) a nie tylko do końca roku. Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem? Pomóżcie.

strazaczek
Posty: 5
Rejestracja: pt 07 lut 2014, 12:31
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: strazaczek »

Musicie w UG mieć Zarządzenie Wójta w sprawie wypłaty ekwiwalentu za działania ratownicze. Wejdź na BIP UG gdzie powinny się one wszystkie znajdować i przeczytaj sobie. Tam na pewno jest wszystko określone kiedy składać wniosek i na jakich zasadach to się odbywa i kiedy odbędzie się wypłata. U mnie wniosek składa się do końca roku bo księgowość też rok musi zamknąć a rok zamknięty rokiem straconym. Chyba że jakoś dobrą wolą wójta pójdzie z bieżącego budżetu.
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: kwas »

Nie jest tak że rok zamknięty jest rokiem straconym.
Trzeba wyjść od tego jakim typem platności jest ekwiwalent za udział w działaniach.
I ty mamy dwa okresy. Trzyleni i dziesięcioletni. Nie jestem prawnikiem. Ale wg mnie okres 10 letni miałby tu zastosowanie. Wynika to z art. 118 k.c. Oczywiście najczęściej takie roszczenie kończy się w sądzie bo druga strona nie chce płacić.

Bonk
Posty: 145
Rejestracja: śr 11 lis 2009, 16:30
OSP (gm., woj.): Łódź - Sikawa (woj. łódzkie)
Kontakt:
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: Bonk »

U mnie termin składania wniosków za ostatni kwartał roku ubiegłego w Urzędzie Miasta minął z dniem 31.01.2014. Jednostki, które tego nie zrobiły, nie będą miały wypłaconego ekwiwalentu.
Obrazek

Ochotnicza Straż Pożarna Łódź - Sikawa
https://www.facebook.com/Ochotnicza-Str ... 705960626/
Awatar użytkownika

kwas
Posty: 380
Rejestracja: wt 13 cze 2006, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: kwas »

Kto się spóźnił zapewne usłyszy że jest już po terminie. I jak się da zbyć to nic nie dostanie. A jak się upsze i powoła się na kodeks cywilny to różnie może być. W ostateczności w takiej sytuacji można iść do sądu.

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: jerzy988 »

termin przedawnienia dla ekwiwalentu wynosi 10 lat.dotyczy to jednak tylko sytuacji,gdy rada gminy nie wydała uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu . w sytuacji zostanie wydana uchwała w sprawie ekwiwalentu i zarzadzenie w sprawie tej uchwały ,w którym okreslono termin złożenia wniosku o wypłate i członek osp nie złozy tego wniosku w terminie traci prawo do wypłaty za okres za który nie złożył ,,wówczas nie działa 10-letni termin przedawnienia -- -cytat prawnik zwiazku dariusz p kała

Dariusz P. Kała
Posty: 100
Rejestracja: czw 08 wrz 2011, 13:13
OSP (gm., woj.): Zielonka, Mazowieckie
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: Dariusz P. Kała »

Odrobina lektury nigdy nie zaszkodzi a może pomóc nie tylko w takich przypadkach:)

http://www.doradzamyprawnie.pl/blogi-pr ... 02-12.html

trzeba zjechać w dół bo coś strona szwankuje

mella21
Posty: 3
Rejestracja: pt 21 lut 2014, 09:28
Status: Offline

Re: do kiedy można zgłaszać wypłatę ekwiwalentu?

Post autor: mella21 »

Dziękuję za info...zawsze się przydaje...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat