Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
michał264
Posty: 23
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

a wiec jak sądzicie :
można udzielać kwalifikowanej pomocy przed medycznej bez przeszkolenia z nowo dodanego sprzętu bez dodatkowych szkoleń recetyfikujących po którym to dopiero mamy zdany egzamin a w konsekfencji uprawanienia do ich stosowania?

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: 1986lukasz »

Oczywiście, że można. Kto napisał, że nie wolno. To jest tylko dodatkowy sprzęt ułatwiający prace ratowników.
A to czy go użyjesz czy też nie zależy od Ciebie.
Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma dodatkowych szkoleń certyfikujących z nowym sprzętem w PSP R1, (wg mnie jest to w ogóle nie potrzebna dyskusja).

Topic author
michał264
Posty: 23
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

No właśnie okazuje sie że nie ma szkoleń ,nie ma kto i nie ma sprzętu na którym by miał być przeprowadzony TO POWAZNY PROBLEM !!! Wychodzi na to że jest chęć na chwile obecna by tylko firmy sprzedające w necie nowy sprzęt do zestawów PSP r1 zarobiły kasiorke i nic wiecej ...

A kto napisał ze wolno?!?! Bo 1986 lukasz twierdzi ze oczywiscie ze mozna i jak nie ma nigdzie napisane ze nie wolno to wolno hehe .U mnie w jednosce OSP połowa ludzi nie wie jak wykorzystać stary zestaw a co dopiero nowy i niby dodatkowy sprzęt ma ułatwić prace strażaka ratownika bez jego wcześniejszego przeszkolnia super. Po drugie jeśli już masz dodatkowy sprzęt i bedziesz mial z niego przeszkolenie wraz z egzaminem i gdy go nie użyjesz kiedy trzeba bo ci sie nie bedzie chcialo założyć lub stwierdzisz ze sie boisz go użyć to moze nie nadajesz sie na ratownika i przy następnym razie niech ktos inny wykorzysta szanse udania sie na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy bo może bedzie wstanie lepiej komuś pomóc niż ty.

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Fistach »

Michał ale ja mówiąc o stazie taktycznej mówię o tym:

https://www.paramedyk24.pl/396,staza-taktyczna-cat.html

Opis:
Taktyczna opaska zaciskowa CAT

Staza taktyczna CAT zalecana do użycia w sytuacji zranienia kończyn z masywnym krwawieniem tętniczym lub żylnym niemożliwym do opanowania tradycyjnymi sposobami.

Topic author
michał264
Posty: 23
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

Fistach tak domyśliłem się co masz na myśli o nazewnictwo nie musimy sie spierać:)
Myśle tylko o tym że jeśli ktoś nie ma pojęcia o jakiś sprawach w tym wypadku medycznych, może je bagatelizować z nie wiedzy ,nie zastanawiać sie nad nimi i popełnić błąd który go może słono kosztować. Przyklad opaski zaciskowej podałem jako najprostszy by go zobrazować tu na forum aby więkoszość ludzi zrozumiala w czym jest problem a sprawa omawiania dalszych pułapek w zakładaniu rurki krtaniowej , maski krtaniowej jest jeszcze wieksza i powinna zostać nauczona i przeegzaminowana na kursie.

1986lukasz
Posty: 127
Rejestracja: pn 19 lip 2010, 23:48
OSP (gm., woj.): województwo Śląskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: 1986lukasz »

@miachał264 nie wiem skąd u Ciebie tak podręcznikowe i prawne podejście do kpp.
Torby PSP R1 kazali uzupełnić o zestaw więc je uzupełniamy, a to czy ktoś umie z tego korzystać to tylko jego własna wiedza i umiejętności. Ktoś sam poszuka i nauczy się czy to w necie, tv czy od kolegi przy piwie, a drugi oleje to i poczeka na certyfikacje. Będzie omówione używanie "tych nieszczęsnych rurek lub masek krtaniowych" to dobrze dla tej osoby, nie będzie też nic złego się nie stanie. Ile masz sytuacji, że Ty musisz je założyć? Przecież zawsze jest na miejscy zespół pogotowia i oni mają obowiązek przejąć poszkodowanego.
Czy do używania młotka, aby wbić gwóźdź też potrzebny jest specjalny kurs?
Wiadomo przecież, że kurs kpp nie uprawnia do używania rzeczy z torby PSP R1 tylko do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. PSP R1 jest narzędziem, które ma usprawnić prace ratownika.

PS na ostatniej certyfikacji pokazali nam fajną rurkę nosowo-gardłową, zdecydowanie najlepsze narzędzie z wszystkich pozostałych narzędzi do udrożnienia. Nie jest ono wyszczególnione w zestawie PSP R1, a jednak je pokazali i Ci ratownicy ich używają.
Czy wg Ciebie mogą to robić, bo czepiasz się naprawdę bzdur, o czym delikatnie napisałem w swoim poprzednim poście.

Pozdrawiam

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Paweł-Nacz »

michał264 pisze:ok dzięki a czy może ktoś wie czy na kursie pierwszej pomocy przed medycznej szkolą już według nowych zasad z wykorzystaniem sprzętu podanym w wykazie obecnie fikcyjnie jak się okazuje wymaganym ?

No nie chwaląc się my z takim sprzętem na kursie z zakresu kpp kolegów strażaków zaznajamiamy :P
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Paweł-Nacz »

Fistach pisze:
michał264 pisze:Tak miałem na myśli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy . Jak to " jeżeli jest dobra szkoła szkoląca ratowników to tak"?? mym zdaniem nie ma opcji by bylo inaczej !!! Przecież w piśmie Komendanta Głównego PSP o zasadach organizacji ratownictwa medycznego w ksrg w lipcu 2013r dokładnie określono zasady nauczania przez kogo i jakim sprzętem a organizatorem szkoleń chyba jest PSP i ona wydaje papier że się odbyło szkolenie . Wiec jestem ciekaw czy ktokolwiek takowy odbył z tymi obowiązującymi zasadami od lipca 2013r? Fistach byłeś teraz na kursie kpp ? dzieki
Na kurs recertyfikujący się wybieram za niecały miesiąc. Co do dobrej czy złej szkoły - jak kurs kosztuje w jednej 800 zł a w drugiej 500 zł to nie oczekuj tej samej jakości kształcenia. Kiepska szkoła nie przywiezie nawet swojego sprzętu tylko wszystko będzie robione na sprzęcie, który ćwiczący strażacy posiadają... Ale tak jest wszędzie.
michał264 pisze:(PS. to ze ktoś potrafi np założyć rurke krtaniową czy taktyczna opaskę zaciskową bo mu kolega w straży przy piwku pokazał nie oznacza ze może jej użyć bez stosownych szkoleń z papierkiem wydanym przez PSP no chyba ze jest zawodu ratownikiem medycznym .... w innym wypadku w razie popełnienia błędu rodzina ofiary której nie właściwie udzielono pomocy może ciągać po sadach to tylko moje skromne zdanie) pozdrawiam
Po pierwsze lepiej żeby mu pokazał przy piwku (zakładam, że nie mają po 4 promile ;)) niż żeby mu nie pokazał i żeby gość zobaczył to pierwszy raz przy wypadku.
Po drugie papierek wydaje komisja egzaminacyjna a nie PSP.
Po trzecie niemiecki prawnik napisał w swojej książce kiedyś:
"Zastosowanie jakiegoś środka dającego bodaj nadzieję, jest tam gdzie grozi śmierć zawsze słuszniejsze niż nieuczynienie niczego. Osąd wydający się przedtem słuszny pozostaje niepodważalny nawet, jeśli okaże się potem, że wybór środka przyniósł w efekcie zamiast zażegnania - przyspieszenie zgonu. Prawo nie wymaga, aby rezygnować z ostatniej szansy nawet wówczas, gdy zamierzona czynność może zawieść. Przeciwnie, oczekuje, że zostanie ona wykonana."
Przy czym ja nie zakładałbym np. rurki którą nie umiem się posługiwać. Mamy proste procedury - nie da się/nie ma/itp. założyć rurki to wykonujesz luksowanie żuchwy.

Fakt, że są sytuacje, w których należy iść do sądu (będąc poszkodowanym w wypadku). Przykład (tu to tylko na szczęście pokazy):

https://www.youtube.com/watch?v=OBxrv1p1gQM (od 2 minuty).

Jesteśmy strażakami i mieszkańcy/poszkodowani oczekują od nas wykonywania usług które robimy - czyli ratowania - na wysokim poziomie. Tak samo jak chcesz aby hydraulik zrobił dobrą instalację w domu tak samo masz prawo do najlepszej opieki medycznej. A że niektórym się nie chce...

Mógłbym polemizować :P Wjakimś tam stopniu masz racje, ale nie do końca. My jako OSP kurs robimy za 300 zł, recertyfikację za 120, gdzie jest dodatkowy dzień na doszkalanie. Ale przede wszystkim jest to dla nas misja, jest duże zapotrzebowanie na taki kurs, a jest bardzo mało dostępny. Na pewno uczymy posługiwania się rurkami krtaniowymi, maskami krtaniowymi i itd. :) na fantomie do nauki przyrządowego udrażniania dróg oddechowych.A ze sprzętu, który zapewniają strażacy to R1 żeby omówić co w niej jest i deska - technicznie dla nas nieosiągalne żeby wozić swoją.

A odnośnie rurek i masek krtaniowych - sprzęt prosty w użyciu, a robi niesamowitą robotę. Jak na dyżurze nie uda mi się zaintubować to po kilku próbach rurkę czy maskę zakładam za pierwszym razem :) i już jest sukces
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Paweł-Nacz »

1986lukasz pisze:@miachał264 nie wiem skąd u Ciebie tak podręcznikowe i prawne podejście do kpp.
Torby PSP R1 kazali uzupełnić o zestaw więc je uzupełniamy, a to czy ktoś umie z tego korzystać to tylko jego własna wiedza i umiejętności. Ktoś sam poszuka i nauczy się czy to w necie, tv czy od kolegi przy piwie, a drugi oleje to i poczeka na certyfikacje. Będzie omówione używanie "tych nieszczęsnych rurek lub masek krtaniowych" to dobrze dla tej osoby, nie będzie też nic złego się nie stanie. Ile masz sytuacji, że Ty musisz je założyć? Przecież zawsze jest na miejscy zespół pogotowia i oni mają obowiązek przejąć poszkodowanego.
Czy do używania młotka, aby wbić gwóźdź też potrzebny jest specjalny kurs?
Wiadomo przecież, że kurs kpp nie uprawnia do używania rzeczy z torby PSP R1 tylko do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. PSP R1 jest narzędziem, które ma usprawnić prace ratownika.

PS na ostatniej certyfikacji pokazali nam fajną rurkę nosowo-gardłową, zdecydowanie najlepsze narzędzie z wszystkich pozostałych narzędzi do udrożnienia. Nie jest ono wyszczególnione w zestawie PSP R1, a jednak je pokazali i Ci ratownicy ich używają.
Czy wg Ciebie mogą to robić, bo czepiasz się naprawdę bzdur, o czym delikatnie napisałem w swoim poprzednim poście.

Pozdrawiam
Mylisz się, mając ważne uprawnienia z zakresu kpp jesteś wręcz zobowiązany do używania sprzętu który znajduje się w zestawie R1. Podaj mi przynajmniej jeden element zestawu, którego ratownik kpp nie może używać
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Paweł-Nacz
Posty: 55
Rejestracja: pn 18 lis 2013, 17:12
OSP (gm., woj.): Opole Lubelskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Paweł-Nacz »

Mówicie o stazie, ale nie jest to zwykła staza, jakiej używa służba zdrowia. A dlatego że ma wałek, którego obracając powodujemy zaciskanie naczynia powyżej miejsca zranienia. Dlatego nazywa się jak nazywa, ale traktujmy ją jako "opaskę zaciskową", którą oczywiście ratownik kpp może stosować, pod warunkiem że wie kiedy ją założyc i jakie niesie to za sobą konsekwencje.

Co do rurek nosowo gardłowych, fajny sprzęt, nawet w większości karetek ich nie ma :P A zdecydowanie większą skuteczność i łatwiejsze założenie jest w przypadku rurek i masek krtaniowych
"...bo do remizy Bóg wzywa najlepszych..."

Topic author
michał264
Posty: 23
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

Muszę wam powiedzieć ze z zawodu jestem ratownikiem medycznym na co dzień pracuję w pogotowiu ratunkowym.

Co nie którzy nadal twierdzą ze jest to obowiązek by sprzęt był uzupełniony w psp r1 jednak ja nie jestem tego pewnien gdyż żadne przepisy nie mówią jasno o tym ( jedno pismo z lutego 2013r komendana głownego psp bez wskazania okresu przejsciowego ,niejasne informacje w samej komendzie PSP co do szkoleń). Jak widać duże utrudnienia by ludzie mogli z niego być przszkoleni. Juz dowiedziałem sie ze gdzieś były szkolenia z tym sprzętem dobrze jednak nadal uważam aby ktoś mogł go użyć musi przejs szkolenie i egzamin w innym wypadku beda mu groziły konsekwencje prawne w razie jakiejś draki .

Tak jak ktoś wspomniał rurki nosowo gardlowej nawet nie ma w kareatce pogotowia bo jest badziewiem nikt w sluzbie zdrowia sie nie bawi w udrażnianie drug oddechowych w ten sposób jest to jakas alternatywa w urazach twarzowo -czaszkowych gdy usta twarz uległa znacznej deformacji alternatywa moze byc ta rurka nosowo gardłowa jednak nie daja ona bezpiecznego udroznienia drug oddechowych . A więc wątpie by strażak ratownik ja potrafił założyć w uraze twarzowo czaszkowym

1986Łukasz pytasz czy mogą używać -jesli sa ratownikami medycznym (medykami ogólnie) mogą ,ty nie możesz bo nie ma go w zestawieniu sprzętu wymaganym w zestawie psp r1 i patrz wyżej opis stosowania .

łukasz a jak zespól pogotowia bedzie zajety na innym wyjeżdzie i przyjedzie ale za godzine to ty bedziesz udawł że coś robisz co nie :)
kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy jak sama nazwa mowi jest kwalifikowana udzielana przez osoby przeszkolone i z udziałem sprzętu
bez sprzętu pomoc udzielona osobie w potrzebie -nazywa się pierwsza pomocą nawet udzielona przez lekarza to jest to nadal tylko pierwsza pomoc.
Już rozumiesz łukasz czy jeszcze cos nie jasnego dlaczego tak upieram sie przy tym by sprzęt dodany do zestawu powinien byc stosowany po egzaminie na kursie kpp.
Dla mnie założenie rurki krtaniowej jest błacha dla pani stasi ze sklepu spożywczego moze też ale jak ja założy np u osoby poszkodowanej w wypadku nie przytomnej ale z odruchami wymiotnymi i mu się zachłyśnie wymiocinami to broń Boże by nie skończyło to się jego śmiercia z winy pani stasi,

Mam pytanie za 100 punków kto mi powie?
co należy zrobić jak już się założy rurkę krtaniową aby sprawdzić czy jest prawidłowo załżona bo jeśłi bedzie złe założona to może sie okazać ze zamiast udrożnić drogi oddechowe to je zatkaliśmy na amen???




bez sprzetu taka pomoc nazywa się poprostu pierwszą pomocą .

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Fistach »

Jeszcze raz powtórzę - nie ma obowiązku uzupełniania R-1.

Rozumiem, że skoro jesteś ratownikiem medycznym to wszyscy strażacy z Twojej jednostki(+zaprzyjaźnieni z Tobą druhowie z innych OSP w Twoim rejonie) potrafią posługiwać się rurkami kratniowymi i pozostałym sprzętem? :)

Topic author
michał264
Posty: 23
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

fistach
Nie bo ich nie mają a ja nie jestem od tego by ich szkolić . Jednak jesli sie pojawią bede do tego zobowiazany chociażby moralnie. W zasadzie nie wiem czy ktoś wie ale ratownik medyczny na dzień dzisiejszy wedle ustawy o Państwowoym Ratownictwie Medycznym poza systemem nie moze wykonywać medycznych czyności ratunkowych które wykonuje w pracy bo uprawnienia ma tylko w systemie. A nawet powinien skończyć kurs kwalifkowanej pierwszej pomocy gdy chce działac w OSP no tak tak parodia prawda ale takie jest prawo hehe a kto prowadzi kursy z kpp oczywiście ratownicy medyczni:)

Fistach nie ma obowiązku uzupełnienia r1 ehmm serio??? a co pisze Komendant Komendant Główny PSP w lipcu 2013r dla zabawy? to po co to napisał? Tak tak juz ktoś pisał będzie kontrol przy przeglądach to wykażą tylko braki spoko jakie braki to wymagane jest czy nie?

Topic author
michał264
Posty: 23
Rejestracja: śr 01 paź 2014, 17:17
OSP (gm., woj.): województwo małopolskie
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: michał264 »

A T tak w ogóle fistach to nic wcześniej nie pisałeś aby nie było obowiazkowe uzupełnienie zestawu ....

Fistach
Posty: 919
Rejestracja: pn 06 cze 2011, 17:21
OSP (gm., woj.): Kraków, Małopolska
Status: Offline

Re: Czy istnieje obowiązek uzupełnienia zestawu PSP R1 ?

Post autor: Fistach »

michał264 pisze:fistach
Nie bo ich nie mają a ja nie jestem od tego by ich szkolić . Jednak jesli sie pojawią bede do tego zobowiazany chociażby moralnie. W zasadzie nie wiem czy ktoś wie ale ratownik medyczny na dzień dzisiejszy wedle ustawy o Państwowoym Ratownictwie Medycznym poza systemem nie moze wykonywać medycznych czyności ratunkowych które wykonuje w pracy bo uprawnienia ma tylko w systemie. A nawet powinien skończyć kurs kwalifkowanej pierwszej pomocy gdy chce działac w OSP no tak tak parodia prawda ale takie jest prawo hehe a kto prowadzi kursy z kpp oczywiście ratownicy medyczni:)
Jak to nie jesteś od tego, żeby ich szkolić (faktycznie nakazu prawnego nie masz)? Ale czy strażak PSP (o dużej wiedzy i umiejętnościach) będąc w jednostce OSP nie jest od tego żeby kolegów-druhów szkolić? Oczywiście tak jak pisałem formalnie nic nie musisz ale mając taką a nie inną wiedzę chyba by wypadało.
michał264 pisze: Fistach nie ma obowiązku uzupełnienia r1 ehmm serio??? a co pisze Komendant Komendant Główny PSP w lipcu 2013r dla zabawy? to po co to napisał? Tak tak juz ktoś pisał będzie kontrol przy przeglądach to wykażą tylko braki spoko jakie braki to wymagane jest czy nie?
Napisali kupcie to i tamto - jak nie dali kasy to pretensje mogą mieć tylko do siebie. Ja uważam, że dobrze jest uzupełnić zestaw o sporą część dodatkowego sprzętu ale rozumiem, że nie każdej OSP na to stać...
Komendant Główny nie jest przełożonym strażaków OSP... przełożonymi strażaków jest naczelnik (JOT), prezes (danej OSP) i walne zebranie - podobnie jest np. z tym, że nie dotyczą nas przepisy BHS z PSP. To tylko OCHOTNICZA Straż Pożarna.

Pisałem - cytując wypowiedź (zobacz mój pierwszy post w tym temacie).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat