Rozmowa przez radio

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
lordvolver
Posty: 12
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 01 lut 2015, 17:46
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Rossosz
Lokalizacja: Rossosz, Biała Podlaska,
Kontakt:
Status: Offline

Rozmowa przez radio

Post autor: lordvolver »

Chciałbym się dowiedzieć co konkretnie mam mówić przez radio jako dowódca zastępu ?
Od chwili wyjazdu do chwili powrotu do bazy
Z góry dziękuje za odpowiedź : :)

fire45
Posty: 268
Rejestracja: pt 16 gru 2011, 16:43
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: fire45 »

Kolega kurs dowódców ma ukończony? :shock:

Topic author
lordvolver
Posty: 12
Rejestracja: ndz 01 lut 2015, 17:46
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Rossosz
Lokalizacja: Rossosz, Biała Podlaska,
Kontakt:
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: lordvolver »

Jeszcze nie, ale chciałbym się dowiedzieć już teraz :)
Kurs dowódcy będe miał za dwa miesiące

jerzy988
Posty: 343
Rejestracja: ndz 06 sty 2013, 20:57
OSP (gm., woj.): OSP BRONISŁAWOWO gm.sadlinki woj. pomorskie
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: jerzy988 »

krótko i zwięźle -wyjeżdzam ile osób ,meldunek o przybyciu na miejsce ,rozpoznanie ,meldunek co się dzieje ,przystapienie do działan,meldunek o zakończeniu akcji i udaniu sie do remizy ,meldunek o przybyciu do remizy , moze coś przeoczyłem i na pewno

bogdanskarbnik
Posty: 178
Rejestracja: sob 13 lut 2010, 18:02
OSP (gm., woj.): kielnarowa podkarpackie
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: bogdanskarbnik »

Kolega jerzy pominął że zwracamy się na "ty" bez używania imion

leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: leszkoma »

Kolego pominą ze nie używamy nazwisk poszkodowanych oraz używamy nr operacyjny a nie nazwę jednostki w działaniach.

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: karol1118 »

leszkoma pisze:Kolego pominą ze nie używamy nazwisk poszkodowanych oraz używamy nr operacyjny a nie nazwę jednostki w działaniach.
U nas Powiecie oraz w sąsiednim używa się nazw jednostek.... I nikt nie robi problemów wręcz przeciwnie dyżurni wręcz preferują taką korespondencje z osp co innego samochodu z jrg tu juz tylko po numerach w
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: sloikk »

Ja będąc w dwóch OSP w różnych powiatach też używam nazw jednostek. Jako że w powiecie w którym jestem zameldowany nie jesteśmy w KSRG, to używamy nazwy miejscowości (mimo, że reszta używają kryptonimów). Jest to spowodowane tym, że przy kilku wyjazdach w roku dyżurny na PSK nie zna naszych numerów i często musiał się zastanawiać i doszukiwać jaka jednostka go wywołuje, a tak problem z głowy i nikt wyrzutów nam nie robi.
W drugiej OSP także wszyscy używają nazw miejscowości, nawet KSRG, podając po tym oznaczenie samochodu z którego się zgłasza (SLRT, GBA, GCBA itd.). Np. "OSP Miejscowość GBA zgłasza wyjazd do zdarzenia..."

Kolego poszukaj prezentacji ze szkolenia dowódców, wszystko będziesz miał wyjaśnione nt. łączności.
Ja do tego, co koledzy powyżej wymienili dodam, że warto zgłaszać do PSK wszystko, co ma wpływ na przebieg zdarzenia lub dojazdu. Np. zwłaszcza jeśli zostałeś zadysponowany jako pierwsza (miejscowa) jednostka i stoisz na przejeździe kolejowym, co znacznie wydłuży dojazd i temu podobne zdarzenia.
Pozdrawiam

lovek
Posty: 31
Rejestracja: czw 02 sie 2012, 07:56
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: lovek »

U mnie wygląda to tak:

Odbieram zgłoszenie z Stanowiska Kierowania...
np. Olsztyn998 tu Forum-10, odbiór! Forum to jest nazwa twojej jednostki xD
Dyżurny odpowiada... Zgłaszam się udaj się swoim np. 399-61 do pożaru domu, odbiór!
I ty odpowiadasz np. zrozumiałem, prawidłowo

Wyjezdzajac juz wozem...

Olsztyn998 tu 399-61 odbiór!
Dyżurny odpowiada... Zgłaszam się!
Wyjezdzam, sklad 6 osob - MUSISZ PODAC LICZBE OSOB WYJEZDZAJACYCH mozesz jeszcze podac adres dla potwierdzenia.
Po dojezdzie na miejsce zglaszasz Olsztyn998 tu 399-61 jestem na miejscu udaje sie na rozpoznanie jesli jestes pierwszy na miejscu. chyba juz mniej wiecej wiesz jak to robic

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: XCerber »

Pytanie poza konkursem.
Czy tylko u mnie w powiecie radiostacja bazowa (w remizie) na swoj kryptonim? a nie jakies Pacanowo-10, itp? po co sa te 10tki?
Awatar użytkownika

ravenlok
Posty: 41
Rejestracja: wt 09 gru 2014, 16:49
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: ravenlok »

lordvolver pisze:Chciałbym się dowiedzieć co konkretnie mam mówić przez radio jako dowódca zastępu ?
Od chwili wyjazdu do chwili powrotu do bazy
Z góry dziękuje za odpowiedź : :)
A masz przeszkolenie dowódcy OSP?
Awatar użytkownika

ravenlok
Posty: 41
Rejestracja: wt 09 gru 2014, 16:49
Status: Offline

Re: Rozmowa przez radio

Post autor: ravenlok »

XCerber pisze:Pytanie poza konkursem.
Czy tylko u mnie w powiecie radiostacja bazowa (w remizie) na swoj kryptonim? a nie jakies Pacanowo-10, itp? po co sa te 10tki?
10 to tzw. "punkt dowodzenia". Np w PSP jest tak że jak w mieście jest kilka JRG to oprócz MSK/SKKM każda JRG ma swój "punkt" czyli np. JRG 1 będzie miało np. 301-10. I z tego się wzięła idea w OSP aby zgłaszać się z radiostacji które są przy systemach alarmujących DSP/DTG (zależy jakie kto posiada) jako właśnie np. 459-10 lub np. Pacanowo-10.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat