Komendant gminny- władca absolutny ?

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
el komendante
Posty: 38
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 23:37
Lokalizacja: OSP
Status: Offline

Komendant gminny- władca absolutny ?

Post autor: el komendante »

:twisted: Czy komendant gminny ma prawo samowolnie decydować które jednostki OSP będą dotowane i utrzymywane z budżetu gminy a które mają być "do wycięcia " , tj. mają się same utrzymać lub rozwiązać ?Zarząd miejsko-gminny bez słowa sprzeciwu podpisuje się pod decyzjami komendanta i nie ma nic do powiedzenia. Kto jest przełozonym komendanta gminnego ze strony związku OSP ? pozdro.
Ostatnio zmieniony pt 20 kwie 2007, 09:41 przez el komendante, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: Artur »

Witam!
zobacz to może to oto Ci chodzi
"W Y T Y C Z N E
w sprawie działalnosci komendanta gminnego
Zwiazku Ochotniczych Straż Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej"
http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/kom ... 242005.pdf
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

44g37R7@neostrada.pl
Posty: 60
Rejestracja: pn 09 paź 2006, 21:19
Status: Offline

Post autor: 44g37R7@neostrada.pl »

Możesz ewentualnie doprowadzić do nadzwyczajnego zjazdu OSP z
terenu gminy i przy pomocy delegatów z innych OSP wnioskować o
zmianę zarządu miejsko-gminnego lub samego komendanta gminnego
ZOSP RP. Musisz zapoznać się ze statutem.

OSP Żarnowiec
Posty: 38
Rejestracja: pn 08 sty 2007, 20:13
Status: Offline

Komendant Gminny

Post autor: OSP Żarnowiec »

Witam Druhów. Jestem Komendantem Gminnym od ostatniego Zjazdu Gminnego. Wcześniej byłem V-ice Prezesem Gminnym. Dawniej jak i teraz mamy ustalone, że Władze Gminne nie mieszają się Nam do dwóch paragrafów budżetu/ tj. zakupy i usługi remontowe/ przydzielonego na Ochtnicze Straże Pożarne, których w Gminie mamy 12 jednostek. Pozostałe paragrafy obsługuje księgowość UG. Nigdy nie ustalam Sam czy dać jednej, a zabrać drugiej. Staramy się na Zarządzie Gminnym tak dysponować budżetem, aby wszystkie jednostki mogły realizować potrzeby podane w planach działalnośći.
Pozdrawiam Komendant Gminny.

Topic author
el komendante
Posty: 38
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 23:37
Lokalizacja: OSP
Status: Offline

Post autor: el komendante »

Co Ja mam Wam drodzy koledzy powiedzieć skoro po mojej interwencji na zebraniu Zarządu Miejsko Gminnego usłyszałem , że cyt. Gdybyśmy mogli to rozwiązalibyśmy większość jednostek ... :!: Do niedawna myślałem że Związek ma nas wpomagać i służyć pomocą . lecz w mojej gminie jest chyba inaczej. :cry: Pozdrawiam

Darek
Posty: 3
Rejestracja: pn 03 lis 2003, 14:29
Status: Offline

Post autor: Darek »

Dobre sobie Witam Jestem Komendantem Gminnym 7 rok i denerwuja mnie takie texty ludzie na mojej gminie funkcjonuje 6 OSP z czego 3 to bym odrazu rozwiązał jest to stowarzyszenie ludzi którym sie chce albo niechce , bardziej to drugie. Nigdy nic nie robia a do gadania to najwiecej maja , brak szkoleń , badań , kierowców skandal i do tego min. jest komendant gminny żeby to wytepić a jak sie nie da to wstrzymac finansowanie. Jest to logiczne działnaie tego człowieka. a zastanów sie co ty bys zrobił na jego miejscu gdybyś miał tą funkcje i wymagał odpiwiedniego stanu wyszkolenia a wszyscy to olewali. Pewnie zrobił byś to samo.

Topic author
el komendante
Posty: 38
Rejestracja: wt 14 mar 2006, 23:37
Lokalizacja: OSP
Status: Offline

Post autor: el komendante »

A skąd sie wzięły te braki w wyszkoleniu co kolego ? Ktos kieruje na kursy i badania , a ktoś to zatwierdza i organizuje. W przypadku "mojej" OSP nie kryję , że jeszcze 3-4 lata temu wszystko leżało "na pysk". Ale nadszedł dzień zmiany zarządu, wzięliśmy się ostro do pracy i efekty mamy lepsze od Bronka Talara :). Zresztą za długo tu pisać co naprawdę osiągnęliśmy tylko przez ostatnie cztery lata. Po prostu szkoda mi moich chłopaków, którym mimo szczerych chęci i wielkiego zaangażowania niedługo z powodu braku śladowego wsparcia finansowego zostanie grabienie liści przed strażnicą . Pewnie że lepiej rozwiązać Straz na wiosce i mieć problem z głowy ale w takim wypadku zapraszam do mnie po godz.23 i proponuję przejść sie na spacer . Pewnie grzeczna młodzież będzie juz spała i nikt nas nie zaczepi. Przecież tyle tu możliwości rozrywki i zajęcia . Pamiętaj kolego PIENIąDZE TO NIE WSZYSTKO. :!:

Darek
Posty: 3
Rejestracja: pn 03 lis 2003, 14:29
Status: Offline

Post autor: Darek »

No i tu jesteś kolego w wielkim błędzie. Najpierw posłuchaj co mówią ochotnicy a dopiero potem wymyslaj texty typu" pieniadze to nie wszystko" Muwisz tak jak ci starzy komuniści którzy wszystko mysleli że jak ochotnik to do końca nimorać za frajer. A CI LUDZIE MAJA RODZINY, DZIECI, KTÓRE MUSZĄ ZA COŚ ŻYC według twojej oceny w osp powinni byc kawalerzy , wdowcy i ludzie z nikim i z niczym niezobowiązani. Niestety już powoli to się zaczyna zmieniać takie myslenie odchodzi do lamusa. Zapytaj sie ochotników czy chcą uzyskac kase za swoje czynności i czy bedą sie w tedy bardziej angażować Wes przykład z innych OSP gdzie to juz funkcjonuje i funkcjonuje prawidłowo gdyż dowódca może wymaga ć od podwładnych wykonania zadania w innym wypadku to poprostu on to zleje z góry na dół

Krzysztof Strzoda
Posty: 37
Rejestracja: pn 19 mar 2007, 14:27
Lokalizacja: Śląsk
Status: Offline

Post autor: Krzysztof Strzoda »

Komendantem Gminnym zostałem w wieku 26 lat, w 1993 roku. Mam w gminie 8 jednostek OSP, które dysponują 14 samochodami. Wyposażenie jest bardzo różne - adekwatne do oczekiwań względem danej jednostki. Są jednostki wyszkolone i uzbrojone "po zęby", ale też i trochę słabsze, których roczne utrzymanie wynosi około 3 - 4 tys.zł. Dla gminy to żadne pieniądze, a dla sołectwa jedyna "grupa ludzi" chętnych do pomocy po linii straży, ale też ogólnie sołectwa, kościoła, szkoły itp. Nigdy nie zgodziłbym się na to, aby którąkolwiek jednostkę zlikwidować ! Dopiero od tego roku płacimy ekwiwalent. Twierdzę, że jeszcze bardziej poprawiła się dyspozycyjność oraz dyscyplina w zastępach. W ubiegłym roku kurs szeregowych ukończyło 46 osób. 5 lipca zaczynam następny kurs, na który mam 28 zgłoszeń. Tegoroczne zawody gminne wygrała jednostka uznawana za jedną ze słabszych. Wyobraźcie sobie jakiego dostali kopa do działań! Zawsze mówię: zróbcie coś za stówę - ja Wam dołożę dwieście. Trzymajcie się! Ducha nie gaście! [/list]

dambo12
Posty: 2
Rejestracja: czw 16 sie 2007, 13:27
Lokalizacja: Orońsko
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dambo12 »

@Darek, nie masz racji co do rozwiązywania jednostek, mówisz że nic nie robią, zmobilizuj ich, rusz głową, a potem d...pą by to zmienić, po to chyba jesteś tym komendantem. A może jesteś jakimś karierowiczem który winduje swoją jednostkę kosztem innych?
Obrazek
Obrazek

Tom_Krak998
Posty: 32
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 20:00
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Post autor: Tom_Krak998 »

Uważam że jeśli jednostka działa jedynie dla tradycji kulturowych to sens inwestowania w nią dużych pieniędzy jest niewielki. Jestem komendantem gminnym w gminie, w której już od dawna wójt wspomina o likwidacji 5 jednostek i skierowaniu funduszy do jednej centralnej, w której gmina podpisze z ludźmi umowy i oczywiście dobrze ją wyposaży. Pomysł zabierania ludziom pasji jaka jest Ochotnicza Straż Pożarna jest dla mnie lekko raniony, lecz w moim wypadku jest tak, że nie mam żadnego wpływu na decyzję wójta, z drugiej zaś strony wójt nie jest na tyle władny żeby zlikwidować stowarzyszenie, może jedynie odciąć jednostkę od gminnych pieniędzy lub zabrać jednostce budynek strażnicy i sprzęt jeśli oczywiście na mocy jakichś aktów prawny to gmina jest właścicielem. Stowarzyszenie zaś jeśli nie rozpadnie się samo to będzie istnieć

Tom_Krak998
Posty: 32
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 20:00
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Post autor: Tom_Krak998 »

el komendante pisze:A skąd sie wzięły te braki w wyszkoleniu co kolego ? ktoś kieruje na kursy i badania , a ktoś to zatwierdza i organizuje.
Zgadza się od tego właśnie jest Komendant Gminny tylko ja jakoś nie mogę znaleźć magicznego sposobu żeby nakłonić ludzi, żeby zrezygnowali na jakiś czas z pracy, szkoły itp. i wzięli udział w kursie czy szkoleniu. Pewnie mi odpiszecie że mogę użyć argumentu wykluczenia z OSP, ale jeśli tak będzie to kto będzie gasił te pożary, jeśli w ciągu 2 lat 3/4 składu zmieniło miejsce zamieszkania, wyjechało na wyspy albo są tak zapracowani na miejscu, że nie mają czasu na OSP spojrzeć. W mojej Gminie tak to wygląda i coraz częściej opadają mi ręce kiedy otrzymuje jakieś nowinki. Z drugiej strony jest urząd Gminy, z którym ciężko się dogadać a Komendanta Gminnego traktuje jak patałacha. Zazdroszczę tym komendantom, którzy jak czytam maja wiele do powiedzenia
Pozdrawiam!

Tom_Krak998
Posty: 32
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 20:00
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Post autor: Tom_Krak998 »

Witam!!
Zamierzam jednak zakończyć zaszczytną społeczną służbę i mam w związku z tym pytanie, a mianowicie czy komendanta gminnego może odwołać jedynie zjazd gminny?? czy może on zrezygnować w trakcie trwania kadencji??

maxikasek
Posty: 48
Rejestracja: pt 13 lip 2007, 00:21
Status: Offline

Post autor: maxikasek »

Statut ZOSP :wink: Zarząd Gminny może odwołać do 1/3 swojego składu i powołac na ich miejsce nowych członków bez zwoływania Zjazdu Gminnego. Każdy tez może sam zrezygnować.

Tom_Krak998
Posty: 32
Rejestracja: ndz 07 sie 2005, 20:00
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Status: Offline

Post autor: Tom_Krak998 »

Dzięki za info!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat