OSP nie chce przyjmować nowych członków

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
niezgodnaa
Posty: 3
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: czw 23 kwie 2015, 09:52
Status: Offline

OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: niezgodnaa »

Jestem na forum nowa i nie bardzo wiem gdzie mogę o to spytać, a bardzo potrzebuję jakiejś rady.
Mianowicie chodzi o to, że w naszej OSP wpłynęło kilkanaście podań o przyjęcie do straży i wszystkie bez konkretnego powodu zostały odrzucone. Bez powodu.. No może nie zupełnie. Nasza OSP to, że tak to ujmę, "rodzinny interes". 3 mężczyzn z jednej rodziny zajmuje najważniejsze stanowiska w straży, jeden z nich już od 40 lat. Dodatkowo zaznacza ciągle, że to jest jego straż, nie uznaje zasad obowiązujących w straży, tłumacząc, że ma swoje własne i on tu rządzi.
Niedawno odbyło się zebranie, na którym byli obecni, miedzy innymi ta "wielka trójka", 2 innych mężczyzn i jeden, którego chcą wyrzucić ze straży dlatego, że ma własne zdanie (powinien być jeszcze jeden obecny, którego też chcą wyrzucić, jednak nie mógł on być obecny, gdyż zebranie odbyło się w środę o godz. 16, a on w tym czasie pracował). Na zebraniu został także poruszony temat podań. Prezes Straży wyjaśnił, że nie przyjmie nowych członków, gdyż to jest jego straż, nowi członkowie są mu niepotrzebni, a jak chcą tak bardzo do straży, to niech założą swoją własną. Następnie wyprosili tego faceta, co go chcą wyrzucić, mówiąc, że decyzję podejmą sami, co dalej z jego członkostwem. Po 3 dniach dostał list, w którym powiadomili go, że odwołują go z OSP i w ciągu 2 tygodni ma oddać mundur. Nie podali żadnego powodu. List dostał też ten drugi - jako powód podane było m.in. że namawia nowych członków do wstąpienia do straży. No śmiechu warte, to jest powód do wyrzucenia?
Obecni członkowie, to mężczyźni po 40, jeden z nich ma 65 lat, i wciąż jeździ na akcje. Kierowca nie ma uprawnień, tylko tyle, że ma prawko. Nie potrafią rozcinać samochodu po wypadku (nie wiem jak to nazwać fachowo). W trakcie ostatniego wypadku pomagał im mężczyzna, którego nie przyjęli do straży, bo jest "za stary" (ma ok. 30 lat). 18-latka też nie przyjęli, bo za młody.
Można coś z tym zrobić? Po udaniu się do Wójta, żadnego wsparcia nie udzielił. Gdzie szukać w takim razie jakiejś pomocy? Bo przecież nie może tak być, straż ma udzielać pomocy, a w chwili obecnej nawet tego nie potrafią. I nie jest to prywatny interes.

Trochę się rozpisałam, ale mam nadzieję, że ktoś się poświęci i przeczyta. :)
Awatar użytkownika

bohun
Posty: 192
Rejestracja: śr 24 cze 2009, 08:11
OSP (gm., woj.): (pow. olkuski, małopolskie)
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: bohun »

Ciężki temat do rozgryzienie.
Co mi przyszło na myśl to możesz udać się do kogoś w gminie odpowiedzialnego za OSP lub Obronę Cywilna i może im przedstaw cała sprawę i oni coś pomogą choć mogą być problemy bo jeżeli "wasz" prezes żyje z nimi w zgodzie to to problem może być ciężki do ruszenia. Pozostaje jeszcze zarząd Gminny lub Powiatowy gdzie możesz się udać z tym problemem. To co opisałaś to jakaś farsa ze jeden człowiek rządzie strażą "bo to jego straż" no ale cóż widocznie w niektórych miejscowościach tak jest. Może inie forumowicze jeszcze coś ci doradza od strony prawnej - usunięcie zarządu itp. Powodzenia.

Topic author
niezgodnaa
Posty: 3
Rejestracja: czw 23 kwie 2015, 09:52
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: niezgodnaa »

Wiem, że będzie ciężko, ale bez sensu tak to zostawić.
Dzięki wielkie :)

Dziadeusz
Posty: 59
Rejestracja: pt 17 lut 2012, 22:24
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: Dziadeusz »

Bez dostania się do straży wiele nie zrobisz.
Postaraj się delikatnie mówiąc dogadać z obecnym zarządem np przy okazji ćwiczeń do zawodów (sami przecież nie wystartują) może wtedy was przyjmą i możecie zacząć działać nad zmianami od środka.
Awatar użytkownika

yrahsjd
Posty: 71
Rejestracja: pt 31 maja 2013, 09:47
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: yrahsjd »

Po co wam to szambo, niech sobie robią jak chcą. Poszukajcie w innych miejscowościach.

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: karol1118 »

Czy nie mowa o Osp W pow mlawskim?
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

zaromekk
Posty: 3
Rejestracja: śr 09 wrz 2015, 11:39
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: zaromekk »

Te informacje z pewnością mi się przydadzą, dzięki
Awatar użytkownika

lider1989
Posty: 18
Rejestracja: czw 03 wrz 2015, 08:34
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Ujazd Górny
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: lider1989 »

"Jego Straż" To zadałbym mu szybko pytanie czy on tą straż finansuje czy dostaje od gminy?! Pewnie, że od gminy! Jeżeli są członkowie w straży tej co się nie zgadzają z ich rządami w przyszłym roku są wybory na zebraniu Walnym przegłosować "Wielką Trójcę" i to ma podstawę prawną i wyrzucić ich z zarządu! To się nazywa BETON, który nie chce zmian, a jak młodzi przyjdą to zmiany są nieuniknione. My u Nas też taki BETON mamy ale na przyszłych wyborach poszerzamy skład zarządu z 5 do 9 i ze Starych władz zostaje tylko Prezes bo chce coś zmieniać i się rozwijać. Kolejnym na pewno trafnym pomysłem aby ich zagiąć nadać temat prasie, która szybko zacznie węszyć i rozdmucha ten problem, że się ugną. Przeczytaj statut swojej jednostki i tam na pewno jest zapis z jakich powodów wyklucza się członków i Ci wykluczeni niech pójdą do nich pokażą, że bezpodstawnie ich wyrzucili i zrobią z tym porządek: u Wójta, W zarządzie Gminym OSP, można się pokusić do głównego zarządu napisać i oczywiście do prasy!

Andrzejek
Posty: 3
Rejestracja: wt 15 wrz 2015, 16:31
Status: Offline

Re: OSP nie chce przyjmować nowych członków

Post autor: Andrzejek »

Kiepsko...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat