Prawo jazdy kat C

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
DowódcaSekcji
Posty: 14
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 15 kwie 2015, 11:55
Status: Offline

Prawo jazdy kat C

Post autor: DowódcaSekcji »

Witam, nie wiem gdzie to zamieścić więc postawiłem na PORADY.

Mam takie pytanie co do prawo jazdy kat C.

Chciałbym takie zrobić, aby móc jeździć wozem bojowym do akcji itd.

Moje pytanie brzmi:

- Jakiego lekarza muszę odwiedzić aby przystąpić do kursu?

- Czy wymagany jest kurs na przewóz rzeczy?

Liczę na szybką odpowiedz. Pozdrawiam.

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: maniek1203 »

Do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego nie musisz mieć kursu na przewóż rzeczy, wystarczy tzw "Wkładka" taka różowa karteczka z pozwoleniem od starosty, żeby ją dostać musisz odwiedzić okuliste, lekarza medycyny pracy i laryngologa, potem przystępujesz do psychotestu i po nim udajesz się do starostwa powiatowego. Do tego wszystkiego trzeba Ci jeszcze Kurs Kierowcy Konserwatora OSP, wiem że to bardzo rzadki kurs, w moim powiecie odbył się taki pierwszy raz, jakieś 2 mies temu. Co do samego Prawka na C to najlepiej zadzwoń do jakiegoś ośrodka szkoleń który prowadzi kursy na C, w ostatnich latach bardzo dużo się zmieniło i nie wiem do końca jak to wygląda choć moje prawko na C mam zaledwie od 3 lat
Awatar użytkownika

GLM
Posty: 478
Rejestracja: wt 30 sie 2011, 16:15
OSP (gm., woj.): Długa Koscielna
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: GLM »

To bardzo ciekawe cyt: "Do tego wszystkiego trzeba Ci jeszcze Kurs Kierowcy Konserwatora OSP " ?????????????????
Święty Florianie patronie nasz ,miej w opiece naszą Straż

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: maniek1203 »

Gdzieś ktoś kiedyś mówił że taki przepis ma wejść w życie... wiem że to bezsens

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: dzidzi998 »

maniek1203 pisze:Gdzieś ktoś kiedyś mówił że taki przepis ma wejść w życie... wiem że to bezsens
Nie siejcie propagandy. Chcąc jeź
dzić pojazdem uprzywilejowanym musisz mieć:
- prawo jazdy z odpowiednią kategorią,
- świadectwo kwalifikacji na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi.
To świadectwo wydaje wydział komunikacyjny w Starostwie i musisz posiadać:
- ukończone 21 lat,
- zaświadczenie od lekarza z medycyny pracy,
- badanie psychologiczne,
- ksero prawo jazdy.
Z tymi kwitami idziesz do starostwa, wypisujesz wniosek, robisz oczywiście opłatę i wydają Ci wkładkę.

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: sloikk »

Podłączę się pod temat. Jestem członkiem OSP po za powiatem, w którym jestem zameldowany. Posiadam wkładkę ze starostwa, gdzie mam meldunek. I tutaj są dwa moje pytania:
Czy mogę jeździć w tej OSP na mojej wkładce?
Czy nie mój starosta może wystawić mi wkładkę, jeśli jestem członkiem OSP w jego powiecie a nie jestem zameldowany?
Pozdrawiam

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: dzidzi998 »

sloikk pisze:Podłączę się pod temat. Jestem członkiem OSP po za powiatem, w którym jestem zameldowany. Posiadam wkładkę ze starostwa, gdzie mam meldunek. I tutaj są dwa moje pytania:
Czy mogę jeździć w tej OSP na mojej wkładce?
Czy nie mój starosta może wystawić mi wkładkę, jeśli jestem członkiem OSP w jego powiecie a nie jestem zameldowany?
Pozdrawiam
Jeżeli wkładkę masz według nowych zasad wydaną przez starostę to na niej pisze " ZEZWOLENIE NA KIEROWANIE POJAZDEM UPRZYWILEJOWANYM LUB POJAZDEM PRZEWOŻĄCYM WARTOŚCI PIENIĘŻNE" to możesz każdym uprzywilejowanym w tym zakresie jeździć. Sprawa komplikuje się w momencie kiedy>jedziesz do akcji jako uprzywilejowany autem straży i nie masz aktualnego ubezpieczenia podczas działań ratowniczo- gaśniczych , wówczas na siebie bierzesz odpowiedzialność, jedziesz do akcji na bombach autem straży i nie masz kursu podstawowego z osp to ponosisz za wszystko odpowiedzialność - wszystko jest dobrze do puki coś się nie stanie.

sloikk
Posty: 282
Rejestracja: wt 11 paź 2011, 20:13
OSP (gm., woj.): Kuźnica Grabowska
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: sloikk »

Normalnie uczestniczę w akcjach, a od niedawna mam wkładkę na uprzywilejowane. A co do ubezpieczenia, to posiadamy grupowe na członków JOT, a jestem jej normalnym członkiem jak wszyscy miejscowi

Topic author
DowódcaSekcji
Posty: 14
Rejestracja: śr 15 kwie 2015, 11:55
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: DowódcaSekcji »

Ostatnio rozmawiałem z jedym instruktorem z OSK. Powiedział, że do samochodów typu GBA/GCBA wymagany jest kurs na przewóz rzeczy ( ponieważ woziłbym wodę ).

Moje pytanie brzmi. Czy jest to prawda czy po prostu sposób wyciągnięcia kasy z OSK??

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: PiotrG »

Ten istruktor to niech się douczy !
By móc jeździc pojazdem uprzywilejowanym w OSP trzeba mieć:
1. odpowiednie prawo jazdy
2. ukończone 21 lat
3. zezwolenie na kierownie pojazdem uprzywilejowanym (wydawane przez starostwo - takie zezwolenie uprawnia do kierowania każdym pojazdem uprzywilejowanym nie tylko w OSP) by otrzymać takie zezwolenie trzeba mieć orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwskazań, dodatkowy kurs na pojazdy uprzywilejowane puki co nie obowiązuje i prawdopodobnie wogule nie będzie obowiązywał (w starostwie powiedzą co trzeba) koszty badań lekarskich, psychologicznych, wydania zezwolenia pokrywane są z budżetu gminy.

radzio1976
Posty: 4
Rejestracja: śr 14 sie 2013, 15:05
OSP (gm., woj.): Postękalice Bełchatów Łódzkie
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: radzio1976 »

Musisz mieszkać w bogatej gminie. Moja gmina pokrywa tylko koszt badań okresowych. Przy wyrabianiu wkładki pokrywaliśmy koszty lekarzy z własnych środków (200 +200). Gmina pokryła tylko koszt wyrobienia wkładek (50)

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: mateo691 »

UWAGA!!!!!

Zmiana ustawy o kierujących pojazdami uprzywilejowanymi z korzyścią dla nas strażaków!!!!! :) :) :)

25 sierpnia br. przez Prezydenta RP została podpisana nowa ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.

Według nowego zapisu,
nie ma konieczności ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Dotyczy to funkcjonariuszy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych.

Zmiana spowodowana jest głównie przyczynami ekonomicznymi. Funkcjonariusze wyżej wymienionych służb odbywają takiego typu szkolenia już wewnątrz jednostek,
 podczas odrębnych ważnych kursów. Powielanie nabywania tej wiedzy jest zbędne i wiąże się z dodatkowym obciążeniem budżetu państwa lub samorządów.

W rezultacie osoby, które ubiegać się będą o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym nie będą miały obowiązku okazywać się świadectwem 
ukończenia tego typu kwalifikacji, nie będzie również potrzeby odbywania dodatkowego uzupełniającego kursu.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

maniek1203
Posty: 41
Rejestracja: pt 01 mar 2013, 16:53
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: maniek1203 »

O tą ustawę właśnie mi chodziło, nie weszło to w życie i dlatego nie jest wymagane posiadanie kursu kierowcy konserwatora.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: mateo691 »

maniek1203 pisze:O tą ustawę właśnie mi chodziło, nie weszło to w życie i dlatego nie jest wymagane posiadanie kursu kierowcy konserwatora.
Trochę źle zrozumiałeś, teraz żeby kierować pojazdem uprzywilejowanym w OSP musisz mieć:odpowiednią kategorię prawa jazdy, zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi od starosty i "kurs kierowców konserwatorów sprzętu osp"
Natomiast od 4 stycznia 2016 musisz posiadać tylko: "kurs kierowców konserwatorów sprzętu osp" i odpowiednią kategorię prawa jazdy :) :)

radzio1976
Posty: 4
Rejestracja: śr 14 sie 2013, 15:05
OSP (gm., woj.): Postękalice Bełchatów Łódzkie
Status: Offline

Re: Prawo jazdy kat C

Post autor: radzio1976 »

mateo691~ aż tak dobrze to chyba nie będzie. Wydaje mi się że różowe wkładki nadal będą obowiązywać .
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat