Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: rajczak »

Witam serdecznie. Mamy zamiar zakupić w tym roku 2 aparaty ODO. Będą to nasze pierwsze aparaty i chcemy je kupić za własne pieniądze. Nie wiem tylko gdzie najlepiej zakupić takie aparaty, żeby nie przepłacić. Od razu piszę, że w moim powiecie stosuje się aparaty MSA Auer. Szukałem po internetowych sklepach i choć wśród takowych rzadko zdarza się, że podana jest cena to znalazłem i takie gdzie ceny były i w jednym ta cena to 4500zł brutto, na innej zaś prawie 5500zł brutto. Może ktoś kupował niedawno takowe aparaty i podzieliłby się informacją gdzie i za ile je kupił? Mam na myśli kompletne aparaty tj. noszak, reduktor, automat, maska i butla.

Przy okazji, że zakładam już temat, to może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami z programem "ORLEN wspiera strażaków", gdyż w związku z planowanym zakupem mamy zamiar zwrócić się do tej fundacji, a czytając wątki dotyczące wcześniejszych edycji tego programu, widzę że różnie to bywało, więc jakby ktoś zgłosił się do programu w 2015 roku, to proszę o opinie i ewentualne rady.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: Sylwek »

W pierwszej kolejności trzeba rozmawiać z OW ZOSP o aparatach z dotacją. Trzeba przypilnować ustaleń, bo zdarza się, że dają aparaty całkiem inne niż się zamawiało ale jak uda am się załapać na dotację to powinno wyjść najtaniej.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: mateo691 »

hmmm... dziwne, że od razu mówisz, że w Twoim powiecie stosuje się aparaty MSA Auer. W KP / KM PSP osoba odpowiedzialna za AODO nie posiada narzędzi do FENZY, Dragera? Przecież i tak większe sprawy naprawcze wykonuje się w serwisach.
Ostatnio musiałem przestudiować oferty sklepów co do AODO i mój wniosek jest taki, że MSA Auer jest drogi w porównaniu do innych firm ;)

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: karol1118 »

Strefa 998 kupowałem na koniec roku kompletne Auery to netto ok 3500
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: rajczak »

Sylwek pisze:W pierwszej kolejności trzeba rozmawiać z OW ZOSP o aparatach z dotacją. Trzeba przypilnować ustaleń, bo zdarza się, że dają aparaty całkiem inne niż się zamawiało ale jak uda am się załapać na dotację to powinno wyjść najtaniej.
Czy mógłbyś kolego rozwinąć ten wątek? Co ma do tego oddział wojewódzki, skoro dotacja miałaby iść z zupełnie innego źródła, a aparaty zamawiane w sklepie? No chyba, że takie zakupy powinny odbywać się za pośrednictwem OW ZOSP to wtedy co innego. Byłbym bardzo wdzięczny, żebyś mnie poinstruował jak krok po kroku powinna przebiegać cała ta procedura z dotacją, bo jak pisałem na początku wcześniej nie dokonywaliśmy żadnych zakupów w taki sposób, a nie chcemy narobić sobie kłopotów z powodu niewiedzy w tych kwestiach.
mateo691 pisze:hmmm... dziwne, że od razu mówisz, że w Twoim powiecie stosuje się aparaty MSA Auer. W KP / KM PSP osoba odpowiedzialna za AODO nie posiada narzędzi do FENZY, Dragera? Przecież i tak większe sprawy naprawcze wykonuje się w serwisach.
Ostatnio musiałem przestudiować oferty sklepów co do AODO i mój wniosek jest taki, że MSA Auer jest drogi w porównaniu do innych firm ;)
AUER faktycznie drogi, ale nie chodzi już o samą obsługę bo narzędzia pewnie są, ale jeśli w KP obsługują tylko AUERA to i pewnie doświadczenie lepsze mają, i lepiej znają ten sprzęt. Nie wiem natomiast jak jest z dopasowaniem butli do aparatów? Czy np. butla fenzy może działać z aparatem auer czy nie? Bo jeśli nie to pozostaje nam wyłącznie auer bo na akcji czasami zachodzi potrzeba wymiany butli, natomiast jeśli nie jest to przeszkodą to będę musiał udać się do KP i przedyskutować tą sprawę.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: mateo691 »

rajczak pisze: AUER faktycznie drogi, ale nie chodzi już o samą obsługę bo narzędzia pewnie są, ale jeśli w KP obsługują tylko AUERA to i pewnie doświadczenie lepsze mają, i lepiej znają ten sprzęt. Nie wiem natomiast jak jest z dopasowaniem butli do aparatów? Czy np. butla fenzy może działać z aparatem auer czy nie? Bo jeśli nie to pozostaje nam wyłącznie auer bo na akcji czasami zachodzi potrzeba wymiany butli, natomiast jeśli nie jest to przeszkodą to będę musiał udać się do KP i przedyskutować tą sprawę.
Z tego co wiem to zawory w butlach są znormalizowane więc można je używać w innych aparatach, jednak nie jestem w 100% pewny.
Przykład z JRG w której nabijamy butle, jest 1 sprężarka a nabijają butle Fenzy, Auer i Draeger łatwo można wywnioskować, że jak nabijają butle różnych producentów to zawory są takie same :)

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: dzidzi998 »

Kolego - sprawy wyglądają w ten sposób.
Jeżeli dana Komenda Powiatowa (Miejska ) posiada odpowiednio wyposażoną stacją(aparatownię) to dla niej ani dla OSP nie ma żadnego znaczenia czy są to Auery czy Fenzy. Osoba ,która wykonuje w tej stacji przeglądów aparatów powietrznych ,tzw roczny ma odpowiednie uprawnienia zarówno na Auery jak i Fenzy (u nas tak jest). Nie ma znaczenia czy nabija Fenzy, Auer, Scot, DRAGER, BUTLA 300 BAR CZY BUTLA 200 BAR.
Problem następuje dopiero w momencie przeglądu tzw. głównego. Tutaj nie wszystkie komendy mają odpowiedni sprzęt i odpowiednie papiery do tego. Najlepiej podjedź sobie do komendy PSP i spytaj się gdzie są wykonywane przeglądy główne tych aparatów. Druga sprawa to cena takiego przeglądu. Na dzień dzisiejszy przegląd Auera jest strasznie drogi, a mianowicie w granicy 1050 zł. brutto za części, natomiast Fenzy kosztuje 375 złotych (same części).Sam widzisz jaka różnica. Trzecia sprawa to butla. Możesz sobie kupić kompozytową, ale cena znacznie wyższa i użyteczność takiej butli 15 lat. Możesz kupić stalówkę , dożywotnio użytkujesz - w obu tych przypadkach po 5 latach musisz poddać butlę pod UDT i znowu wydatek.
Kwestia ceny aparatów to wujek gogle jest nie oceniony. Jak chcesz skompletować takie aparaty to sobie jeszcze przeglądnij to forum bo MSA AUER stracił dopuszczenie na pewne sygnalizatory bezruchu a niektóre sklepy by się ich pozbyć to dalej wciskają je nam, a w razie jakiegokolwiek zdarzenia można trafić do kryminału za to.
Kwestia zamiany butli Auer czy Fenzy to to samo, aczkolwiek każdy producent mówi , że nie należy tego zamieniać. Odradzam SCOTY bo w zimie na mrozie porażka. Jak coś pomogłem to dziękuję. :)
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: rajczak »

Pomogłeś kolego, ja też dziękuję. Prosiłbym jeszcze o porady jak w kwestii formalnej wygląda taki zakup. Mam tu na myśli rozmowę w OW ZOSP o której wspomniał kolega Sylwek. Prosiłbym o takie poinstruowanie, bo jak już wspominałem doświadczenie w tych sprawach nie mamy, a znając życie pewnie stos papierów trzeba będzie przerzucić.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: mateo691 »

rajczak pisze:Pomogłeś kolego, ja też dziękuję. Prosiłbym jeszcze o porady jak w kwestii formalnej wygląda taki zakup. Mam tu na myśli rozmowę w OW ZOSP o której wspomniał kolega Sylwek. Prosiłbym o takie poinstruowanie, bo jak już wspominałem doświadczenie w tych sprawach nie mamy, a znając życie pewnie stos papierów trzeba będzie przerzucić.
Na początku roku był nabór wniosków o dofinansowanie na sprzęt ratowniczy można było uzyskać dofinansowanie chyba do 25%.
Zawsze możesz sprawdzić na stronie www wojewódzkiego ZOSP czy jest jeszcze opcja zalapania się na dofinansowanie na ten rok ;)


A co do ceny w tym miesiącu będę kupował 2 kompletne aparaty Fenzy, 4 butle stalowe i 4 sygnalizatory bezruchu; cena to ok. 14341 zł ;)

dzidzi998
Posty: 172
Rejestracja: wt 11 lis 2008, 11:30
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: dzidzi998 »

Jak jesteś z Małopolski to teraz jest w Urzędzie Marszałkowskim taki projekt Bezpieczna Małopolska i też można skorzystać - dla OSP poza KSRG

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: Sylwek »

rajczak pisze:Czy mógłbyś kolego rozwinąć ten wątek? Co ma do tego oddział wojewódzki, skoro dotacja miałaby iść z zupełnie innego źródła, a aparaty zamawiane w sklepie? No chyba, że takie zakupy powinny odbywać się za pośrednictwem OW ZOSP to wtedy co innego. Byłbym bardzo wdzięczny, żebyś mnie poinstruował jak krok po kroku powinna przebiegać cała ta procedura z dotacją, bo jak pisałem na początku wcześniej nie dokonywaliśmy żadnych zakupów w taki sposób, a nie chcemy narobić sobie kłopotów z powodu niewiedzy w tych kwestiach.
Chodziło mi o dotację z ZOSP. Nie pisałeś, że masz dotację z innego źródła - zakładałem, że macie środki swoje lub gminne. Z tego co mi wiadomo, nawet jeśli macie dotację z innego źródła to możecie ją połączyć z dotacją lub dopłatą ZOSP RP. Z reguły jest tak, że jak się w ZOSP bierze dotację to i tam się kupuje. Jeśli by się miało opłacą to to nie jest problem. Kwestia tylko terminu składania wniosków i czasu realizacji - czasem trwa to dłużej niż iść do sklepu i kupić. Kwestia jak musicie rozliczać tę pierwszą dotację - jakie są terminy, czy nie będą źle patrzeli, że łączycie dotacje itd. Procedura generalnie jest opisana na stronie waszego OW ZOSP albo trzeba do właściwego dzwonić lub się przespacerować.


Co do wyboru marki - podstawowa obsługa to faktycznie nie ma znaczenia jaki aparat. Ale już jak trzeba jakieś uszczelki czy membrany wymienić co pewien czas to konserwator z uprawnieniami MSA może się nie podjąć wymiany w Fenzy. Trzeba by z nim porozmawiać, czy podpisze papiery, nie wydaje mi się, że się zgodzi. Samo posiadanie MSA nie oznacza, że będziecie kompatybilni z PSP bo niektóre KM używają masek i reduktorów BD96 a obecnie pewnie już kupicie AirMaxx - mają inne złącza. Ale z własnego doświadczenia wiem, że zawsze łatwiej jakieś przeglądy półroczne załatwić.
Przegląd co 6 lat w serwisie MSA faktycznie drogi - raczej tak pod 1500 zł z maską o ile wszystko sprawne i nie trzeba wymieniać czegoś ekstra. Nie wiem ile Fenzy.
Co do butli to już producenci piszą, że ma być od producenta aparatu chociaż złącza jak i wymiary są znormalizowane i pasują. Gdzieś czytałem, że MSA i Fenzy jest istotna różnica w rozwiązaniu zaworu dlatego producenci zabraniają.
Faktycznie na obrazkach mają i inaczej rozwiązane zawory
MSA do dołu:
Obrazek
Fenzy z boku
Obrazek
Awatar użytkownika

Topic author
rajczak
Posty: 85
Rejestracja: sob 30 maja 2009, 17:40
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: rajczak »

Chyba najlepiej będzie udać się do KP i przedyskutować to z kimś kto się tym zajmuje. A jak już będzie wiadomo co kupić i ile to będzie kosztowało, to będzie można myśleć o szukaniu funduszy.

Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc. Jakby co to będę jeszcze pytał.

klepi
Posty: 53
Rejestracja: wt 16 lut 2016, 07:20
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: klepi »

u nas w łódzkim dotacje na aparaty można składać do 29 marca- wiec jest jeszcze czas.
co do ceny to prezentuje się to tak
AUER DO ZAPŁATY PRZAZ STRAŻ 3360 SZTUKA
DRAGER -3100
SCOTT- 3100
FENZY 3360
To są ceny po uzyskaniu dotacji która wynosi 1800 zł. czyli jakbyś chciał kupować bez tej dotacji to musisz doliczyć 1800 zł. ceny podane z czujnikami bezruchu i temperatury.
Mi wydaje sie że to będzie trochę mniej bo ceny były podawane orientacyjnie gdyż w tym roku wprowadzono 23% vat na sprzęt ppoż. a mi osobiście wydaję się że te ceny nie poszły tak do góry. zastrzeżono w zosp że ceny są orientacyjnie i mogą mieć wahnięcie z tendencją raczej w dół. Co innego dostać tą dotacje, ale to już inny temat.

mateo691
Posty: 116
Rejestracja: wt 17 lut 2015, 17:16
OSP (gm., woj.): powiat:......, woj. Lubuskie
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: mateo691 »

klepi pisze:u nas w łódzkim dotacje na aparaty można składać do 29 marca- wiec jest jeszcze czas.
co do ceny to prezentuje się to tak
AUER DO ZAPŁATY PRZAZ STRAŻ 3360 SZTUKA
DRAGER -3100
SCOTT- 3100
FENZY 3360
To są ceny po uzyskaniu dotacji która wynosi 1800 zł. czyli jakbyś chciał kupować bez tej dotacji to musisz doliczyć 1800 zł. ceny podane z czujnikami bezruchu i temperatury.
Mi wydaje sie że to będzie trochę mniej bo ceny były podawane orientacyjnie gdyż w tym roku wprowadzono 23% vat na sprzęt ppoż. a mi osobiście wydaję się że te ceny nie poszły tak do góry. zastrzeżono w zosp że ceny są orientacyjnie i mogą mieć wahnięcie z tendencją raczej w dół. Co innego dostać tą dotacje, ale to już inny temat.
To nasz sklep związkowy ma aparaty o 364 zł drożej niż w prywatnym sklepie ze sprzętem pożarniczym. Jednak napisałeś, że są to ceny orientacyjne więc mam taką nadzieję, że nie okradają nas z kasy....bo przecież nasz związkowy sklep nie powinien sobie naliczać marży ;)

1982tomek
Posty: 1
Rejestracja: śr 18 sty 2012, 20:10
OSP (gm., woj.): Libusza. gmina Biecz woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: Zakup aparatów powietrznych AUER. Gdzie najlepiej?

Post autor: 1982tomek »

Witam.
Wiecie może gdzie można kupiść 2 aparaty kap. FENZY z papierami i w jakiej cenie Nie musz być nowe
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat