sk³adaka cz³onkowska w OSP

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Meg
Posty: 28
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pn 22 gru 2003, 09:53
Status: Offline

sk³adaka cz³onkowska w OSP

Post autor: Meg »

Witam Braæ Stra¿ack± :)

Zastanawiam siê jak to jest ze sk³adk± cz³onkowsk±, któr± rzekomo ka¿dy stra¿ak ochotnik powinien p³acic do kasy OSP. Logicznie my¶l±c je¶li poproszê stra¿aków o tak± wp³atê, oni zwyczajnie nie wy¶miej±, bo udzielaj± siê za frajer i jeszcze ka¿e im siê za to p³aciæ ?.
Czy mo¿ecie na¶wietliæ mi t± sprawê. Proszê

dat
Posty: 21
Rejestracja: pn 06 gru 2004, 08:42
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dat »

wysokosc skladki czlonkowskiej ustala sie w statucie stowarzyszenia
mozna oczywiscie uznac ze skladki nie bedzie
ale duzo lepiej ustalic ja np na poziomie np. 20 zlotych rocznie (tak jest u nas) jest to kwota zadna (pamietajmy ze rocznie) i nie ma powodow do wysmiewania a pozwala wylapac osoby ktore maja zupelnie w nosie przynaleznosc do strazy a tylko zapisaly sie kiedys tam bo cos tam

zwykle w statucie jest tak ze nie oplacanie skladek moze byc powodem wykluczenia czlonka stowarzyszenia - uwazam ze powinno sie to robic w stosunku do osob zupelnie nie zaangazowanych bo przeciez nie ilosc czlonkow sie liczy a jakosc

pomijajac skladke czlonkowska to u nas czasami robimy zbiorki pieniezne miedzy soba na jakis pilny cel za ktory gmina nam zwrocic nie chce - i choc nie wszyscy to Ci najbardziej zaangazowani daja pieniadze - bez gadania i wysmiewania

pozdrawiam
Dat
zapraszam na strazak.com - serwis ka¿dego stra¿aka :)

piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

składki

Post autor: piotrkruk »

Witam.
W mojej jednostce składki zostały wprowadzone dopiero od 2001 roku bo poprzedni Zarząd uważał to za bzdurę. Po zmianie ekipy wprowadziliśmy początkowo 1 zł za miesią, czyli 12zł rocznie. Dwa lata temu na walnym zebraniu członkowie sami zaproponowali, żeby podnieść do 2 zł/ miesiąc i tak zostało. Jest to doskonała metoda, jak wspomniał przedmówca, na pozbycie się członków aktywnych tylko na walnym zebraniu lub wcale.
Poza tym są to pieniądze które, się zawsze przydzadzą w jednostce. My mamy ze składek około 1000 zł!!!!

Straszak
Posty: 110
Rejestracja: wt 23 mar 2004, 16:50
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Status: Offline

Re: składki

Post autor: Straszak »

Czołem druhowie.

Problem składek istnieje w każdej jednostce OSP.

Dat, obowiązek opłacania składki członkowskiej powinien być zawarty w statucie OSP, ale nie jej wysokość.
Jeżeli, tak jak mówi piotrkruk, druhowie podjeli uchwałę o podwyższeniu składki, to następnym krokiem powinna być zgłoszona, przez Ciebie, do Krajowego Rejestru Sadowego zmiana statutu (jeżeli wpiszemy w statucie wysokość składki), komu to potrzebne?, kto zechce co rok, dwa lub trzy...(po każdej zmianie wysokości składki) "latać do Sądu".

W naszej OSP częściowo problem rozwiazaliśmy tak, że naczelnik inkasuje składkę ( 15 zł rocznie) po akcji ratowniczej z ekwiwalentu, który druhowie otrzymują z Urzędu Gminy.
Jest to działanie, mozna powiedzieć śmiało, bezprawne, ale wszyscy na to przystali. Problem powstaje gdy ktoś nie jeździ do akcji ratowniczych, najczęściej piszą oni prośbę o prolagatę składki, część z nich ją spłaca, a pozostali niestety muszą sie pożegnać z członkostwem w OSP.

Statut mówi, że za nieusprawiedliwione zaleganie ze składką powyżej jednego roku, można członka pozbawić członkostwa w OSP. My przyjelismy zasadę , że skreślamy członków z zaległościami dłuższymi niż dwa lata.

Dla członków czynnych, uczacych się w szkołach dziennych (chodzi o niepracujących i uczących się) na mocy uchwały Walnego Zebrania stosujemy obniżkę składki o 2/3 jej podstawowej wysokości, po dostarczeniu zaświadczenia ze szkoły, że dany druh jest uczniem danej szkoły.

Aby młodzież nawykła do obowiazku opłacania składki, także Oni ją płacą, w wysokości dwa zł rocznie.

Pozdrawiam brać strażacką.

michal
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip 2004, 22:06
Status: Offline

Post autor: michal »

Z tego co wiem to OPS dzia³a jako stowarzyszenie a cz³onkowie stowarzyszenia musz± p³aciæ sk³atki. Wysoko¶æ sk³adki jest okre¶lana uchwa³± na walnym zebraniu dla cz³onków czynnych, przewa¿nie w statucie jest ¿e cz³onek honorowy jest z niej zwolniony, a wspieraj±cy sam ustala wysoko¶æ wsojej sk³adki.
U nas jest to 10 z³ rocznie, i cz³onek po nieusprawiedliwionym zaleganiu ze sk³asdk± powy¿ej 1 roku zaosaje wykluczony.
Micha³ Wolak

osp.babice
Posty: 2
Rejestracja: pt 14 sty 2005, 08:57
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: osp.babice »

a u nas sk³adek siê wcale nie p³aci.

piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

a to przyjacielu jest niezgodne ze statutem (chyba, że przyjęliście statut ze zmianami o niepłaceniu - ale wątpie w to), w którym pisze jasno i wyraźnie, że do obowiązków członka osp należy zalicza siępłacenie składek. poza ty pisze również, że kto nie płaci prze więcej niż 12 miesięcy może zostać usunięty z OSP po pisemnym upomnieniu.
Jeżeli nie zmenialiście statutu to na pewno do KRS poszła informacja, że płacicie składki o określonej wysokości. także przemyślcie temat bo łamiecie "prawo"..... :D
pozdrowionka
p.k.

wodnik_szuwarek
Posty: 4
Rejestracja: śr 30 mar 2005, 15:09
Lokalizacja: DOLINA KARPIA - Przeciszów
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: wodnik_szuwarek »

Składki w ngo's powinno się płacić moim zdaniem w zależności od dochodów w rodzinie na głowę. Biedni np. po 1zł na rok a bogaci odpowiednio więcej do ustalenia, nawet kilkaset zł rocznie, jeżeli są aż tak niesamowicie zamożni. Nie odczują tego wcale.

Młodzież niepracująca w zależności od dochodu na głowę w rodzinie. Skomplikowane? :lol:

Byłoby jednak sprawiedliwie, a OSP miałaby kasę na ekstra wydatki, np. wycieczki. Kto nie płaci, to lekceważy OSP, kolegów. Zwykle nie chce mu się nic zrobić, co OSP z martwych dusz? Statystyki?
Zapraszam do forum www.dolinakarpia.one.pl

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

U nas płacimy też od niedawna. Stawkę określa walne zebranie. W tym roku składka wynosi 12 zł rocznie, do tej pory ściagnęliśmy około 30%. Na razie nikt nie protestuje. A tak na marginesie - nie można w statucie zapisać, że nie ma składek bo nie przepuści tego sąd rejestrowy. Obowiazek składek wynika z ustawy o stowarzyszeniach i musi być zapisany w statucie.

piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

wodnik_szuwarek pisze:Składki w ngo's powinno się płacić moim zdaniem w zależności od dochodów w rodzinie na głowę. Biedni np. po 1zł na rok a bogaci odpowiednio więcej do ustalenia, nawet kilkaset zł rocznie, jeżeli są aż tak niesamowicie zamożni. Nie odczują tego wcale.

Młodzież niepracująca w zależności od dochodu na głowę w rodzinie. Skomplikowane? :lol:

Byłoby jednak sprawiedliwie, a OSP miałaby kasę na ekstra wydatki, np. wycieczki. Kto nie płaci, to lekceważy OSP, kolegów. Zwykle nie chce mu się nic zrobić, co OSP z martwych dusz? Statystyki?

Ja myślę, że 1 zł lub 2 zł na miesiąc nie zrobi problemu ani bogatemu ani biednemu, bo casami więcej się wydaje dziennie na np: piwo........ także jedno piwo miesięcznie mniej .... hihih(poza tym jak to rozgraniczysz - będziesz przeglądał zaświadczenia o dochodach - bzdura) chyba że nie płacicie cały rok i trzeba zapłacić jednorazowo (24 zł dla młodego niepracującego człowieka to może być problem)

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

A ja myślę że skoro walne zebranie uchwaliło daną wysokość składki to strażacy powinni płacić. Przyjmując się do OSP godzili się na pewne warunki w tym m.in. na płacenie składek. A skoro nie chcą się podporządkować to znaczy że nie akceptują statutu a więc łamią swoją przysięgę. Takie postępowanie dyskwalifikuje ich jako członków czynnych.
Jak to mówi mój sekretarz w jednostce "Jeśli im się nie podoba to niech zmienią organizację".
Strażak ochotnik jest członkiem stowarzyszenia i musi płacić bo tak mówi prawo. Czy to jest słuszne prawo?
Otóż są druhowie którzy są biedni i pracują w OSP "za dwóch". Ale są również druhowie którzy o straży przypominają sobie gdy jest walne zebranie bądź inne uroczystości, gdzie można się za darmo objeść, nachlać i wykrzykiwać populistyczne hasła.
Ochotnik winien pracować, wspierać wszystko to co jest związane z ochroną ppoż. i dla takich można by było wprowadzić zmianę w naszym prawie i zmniejszyć bądź umożyć składkę.
Natomiast krzykacze i jemu podobni, powinni mieć podwyższoną składkę, po to aby nawet zrezygnowali. Takie osoby psują pracę prawdziwych druhów. (potocznym językiem nazywa się to "odchamianie" - przepraszam za wyrażenie).

piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

a ja myślę, że jak ktoś się czuje prawdziwym strażakiem to 12 czy 24 zł na rok to dla niego żaden problem..... a zawsze krzyczą i narzekają ci którzy są strażakami w od imprez

Dietrich
Posty: 6
Rejestracja: pt 15 paź 2004, 17:27
Status: Offline

Post autor: Dietrich »

Witam. Jak zwykle troszkê mnie tu nie by³o, wiêc wtr±cê parê groszy do tego temaciku, który rozwija siê od grudnia.
P³acenie sk³adek, jasno okre¶lone jest w statucie jednostki i naklada na kazdego czlonka w³asnie takie zobowiazanie finansowe. To taka tradycja, kiedy¶, nie kazdy potrafi³ pisaæ, wiêc trzeba by³o komu¶, kto tak± umiejêtno¶æ posiada³, zap³aciæ. Koszty zwi±zane z prowadzeniem biura, tak zreszta jak dzisiaj, poch³ania troche kaski. Czasy siê zmieni³y, papier jest troche tañszy, ale pojawi³y sie inne koszty. Kto dzia³a w jednostce z KSRG, wie, ¿e za prowadzenie rachunku bankowego te¿ trzeba p³aciæ, lekarzowi, który przeprowadzi badania lekarskie cz³onków OSP, te¿ trzeba co¶ odpaliæ ewentualnie sprezentowaæ i w zwi±zku z tym posiadanie mamony w podrêcznej kasie jest jak najbardziej wskazane.
Ale chcia³bym zwróciæ uwagê na jeszcze jeden problem. Statut mówi, ¿e cz³onkiem stowarzyszenia jest ten, który op³aca regularnie sk³adki. OK.
Za³ó¿my hipotetycznie, ¿e stra¿ak X uleg³ wypadkowi podczas akcji. Co robi ubezpieczyciel, ¿eby nie wyp³aciæ pieni±¿ków? Prosi o potwierdzenie, ¿e stra¿ak X jest cz³onkiem OSP a co za tym idzie, czy regularnie wp³aca³ sk³adki. "Hmmm, nie wp³aca³, to znaczy, ¿e siê nie udziela³. Wiêc czemu mam p³aciæ komu¶, kto w swietle Waszego statutu powinien byæ dawno skre¶lony z ewidencji?" - pomy¶li sobie i zacznie dr±¿yæ temat a wiadomo, ¿e tam gdzie nie posprz±tane - jest syf na ka¿dym kroku.
Dlatego dla w³asnego spokoju proponuje jednak op³acaæ skladki, bo przecie¿ te niewielkie sumy z regu³y ustalane przez Walne nikomu kieszeni nie zdrenuj±.
W mojej jednostce rozwiazali¶my to w ten sposób: poniewa¿ wszyscy zrzeklismy siê pieni±¿ków za akcje na rzecz wp³aty do wspólnej kasy, skarbnik ksiêguje za ka¿dego cz³onka wp³atê sk³adki (nawet za tych, którzy z racji wieku w akcjach nie bior± udzia³u), a raz w roku na zebraniu sprawozdawczym wszyscy podpisuja listê na której widnieje jak byk, ¿e taka sk³adkê ui¶ci³. Kwit oczywi¶cie trafia do opas³ej teczki skarbnika i czeka na ewentualne zamachanie nim, przed jakimi¶ dociekliwymi oczêtami. Nikt w ten sposób nie biednieje, nikt za nikim nie lata i nie prosi o sk³adkê, a i tak w podrêcznej kasie jest zawsze tych parê tysi±czków na drobne wydatki - czego i Wam ¿yczê.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat