OSP nie będące w KSRG

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
leszkoma
Posty: 30
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

Witam druhów . Chciałbym sie dowiedzieć czy jestescie zainteresowani problemem jednostek które nie są powołwne do systemu KSRG . Co Was boli i z jakimi problemami sie spotykacie nie będąc w systemie .Czy widzicie na waszym terenie różnice w traktowaniu braci strażackiej tych którzy są w systemie i tych co są poza nim . Z strażackim pozdrowieniem czekam na odpowiedz .
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: wujo2010 »

Temat wałkowany na okrągło
1.Brak możliwości pozyskiwania dotacji z niektórych instytucji.
2.Brak dysponowania ze względu na procedury .
3.Brak miejsc na szkolenia - pierwszeństwo KSRG .
Wszystkie trzy punkty kończą się tym że ochotnicy zniechęcają się i odpuszczają.

Topic author
leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

I chyba nadszedł czas aby coś zmienić . Chciałbym wiedziec ile jest takich jednostek jak piszesz . Chciałbym znac fakty - kiedy tak było i w jakiej jednosce. Gadac to może każdy ale jak przychodzi powiedziec to wprost to nikt nie ma nic do powiedzenia .Znalazłem dojscie w Warszawie ale to muszą być fakty i konkretne jednostki - wówczas cos można z tym zrobić . Jesli będą chetni to podejmuje sie zadania walki z nierównym traktowaniem jednostek z poza KSRG.
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: wujo2010 »

Jak ma kolega dojście do Warszawy to na początek proponuje z tym zrobić porządek !!!!
http://strazacki.pl/artyku%C5%82y/uzywa ... puszczenia
Większość OSP z poza systemu użytkuje właśnie używane auta z UE .

Topic author
leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

Masz racje tylko samemu jest trudno . Jak powiedział Prezes Waldemar- ,,siła jest w w organizacji i gdy walczy cały zastep a nie jedna osoba ''
Pokażmy że możemy i chcemy !!!
Co do CNBOP to byłem tam osobiscie bo i nasza jednostka kupiła GBA z zagranicy. Tam pracują ludzie co mają podwójne zdanie na te przepisy.
Jedno które mowi o przepisach i tak jak jest w Waszym artykule .
Drugie - prywatne które mowi jak jest w praktyce .
Nas nie stać na takie badanie samochodu .
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: wujo2010 »

leszkoma pisze:Masz racje tylko samemu jest trudno . Jak powiedział Prezes Waldemar- ,,siła jest w w organizacji i gdy walczy cały zastep a nie jedna osoba ''
Pokażmy że możemy i chcemy !!!
Co do CNBOP to byłem tam osobiscie bo i nasza jednostka kupiła GBA z zagranicy. Tam pracują ludzie co mają podwójne zdanie na te przepisy.
Jedno które mowi o przepisach i tak jak jest w Waszym artykule .
Drugie - prywatne które mowi jak jest w praktyce .
Nas nie stać na takie badanie samochodu .
Prezes Waldemar miał całą kadencje żeby coś w tym kierunku zrobić tyle w temacie . Pozdrawiam kolegę i wytrwałości życzę. Instytucje do których pisałem a nie dostałem wsparcia to Starostwo Powiatowe i WORD nie będę ujawniał swoich danych ponieważ z " koniem się nie kopie " a po drugie za to że jestem za bardzo aktywny w pozyskiwaniu sprzętu ( jak to się wyraził zarząd gminy im więcej sprzętu tym większe koszty utrzymania :mrgreen: ) byłem kilkukrotnie przywoływany do porządku . Pozdrawiam :)

Topic author
leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

Z kąd ja to znam . Starasz sie aby było lepiej i nie dla samego siebie ale dla ratowania życia i mienia innych a tu głowę suszą .A co do Prezesa to trzeba go oświecic . Byłem w Warszawie na uroczystosci i powiedziałem jemu to na forum spotkania to po kilku dniach miałem tel z zarządu głównego .

Topic author
leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

Widze ze to temat martwy i nie budzący zainteresowania . Wszystko i wszystkim jest OK. Chciałem coś z tym zrobic ale samemu to tylko wiatr w oczy .

Darek1989
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 kwie 2016, 23:11
OSP (gm., woj.): woj. Mazowieckie
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: Darek1989 »

Niestety ale ciężko coś z tym zrobić...O OSP pamięta się jak dzieje się coś złego...A jak jest spokój to se głosy że publiczne pieniądze idą w błoto bo w OSP to tylko picie jest.KSRG było może dobrym pomysłem ale ma tyle plusów co minusów...Kiedyś jak jeszcze nie bylo KSRG w naszej gminie były 3 jednostki z podobnym sprzętem,liczba wyjazdów i nie było przepaści.Teraz jest w gminie jedna jednostka w systemie i ciągle mają jakieś wymagania a reszcie może coś skapnie...Ze szkoleniami w psp-pierwszeństwo ma system...System wysyła na sztukę no bo wstyd powiedzieć że się nie ma kogo wysłać.My czekamy na 3 czy 4 miejsca bo na więcej nie chcą nam dac kasy "bo przecież nie jesteście w systemie" a później się dziwia ze nie ma pełnej obsady w starze jak na 10 przeszkolonych w jednostce 6 było w tym czasie w pracy...To samo jak próbujemy coś załatwić dla straży.I słyszymy że byłaby inna rozmowa gdybyśmy byli w KSRG.A i starać się też nie ma sensu o KSRG bo "macie mało wyjazdow" tylko że po co nas ktoś wezwie do wypadku jak na samochodzie jest szlamowka,agregat i kilka węży?Wójt nawet nie chce słyszeć o włączeniu nas do systemu bo to wydatek rzędu 60-80 tysięcy...Błędne koło które doprowadzi do tego że jak będzie jakiś kataklizm to KSRG nie będzie wiedziało w co ręce kłaść a jednostki spoza systemu się rozpadna bo nikt nie będzie wiecznie walczyć z wiatrakami...Ale najważniejszy jest PR i lepiej pan Pawlak wygląda przy 5 nowych mercach jednostek z systemu niż przy 15 starach jednostek które w systemie nie sa.Do tego jeszcze dochodzę przepisy o sprowadzanych samochodach strażackich,i za kilka lat będzie tak że jednostki w systemie będę jeździć coraz lepszym sprzętem a reszta będzie się bała z garażu wyjechać żeby się samochód na drodze na pół nie złamał...

Topic author
leszkoma
Posty: 30
Rejestracja: ndz 19 gru 2010, 20:49
OSP (gm., woj.): wielkopolskie - poznański
Lokalizacja: pow.Poznań
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: leszkoma »

Więc za czym czekamy ?? Tyle złego sie dzieje a my nawet nie umiemy sie zjednoczyć i napisać o tym . Jesli ja sam wysle pismo to mnie oleją ale jesli bedzie to tysiąc pism albo podpisów to co innego .Zapraszam . Napiszcie na priv .

Darek1989
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 kwie 2016, 23:11
OSP (gm., woj.): woj. Mazowieckie
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: Darek1989 »

Moim skromnym zdaniem samo pisma to za mało.PSL był przy rządach 8 lat i nie zrobił prawie nic żeby trochę to wszystko poprawić.Teraz odpowiedz na pismo będzie taka że to PiS wszystko utrudnia i że by chcieli pomóc ale mają związane ręce.Kolejna sprawa.Jeżeli wypłynie coś ze ochotnikom jest źle to zaraz popłynie propaganda ze przecież są dotacje i inne cuda,pokażą parę jednostek z systemu i wtedy ktoś kto nie siedzi w temacie powie co oni chcą jeszcze?Moim zdaniem kazda jednostka niesystemowa też powinna mieć jakieś wytyczne co do sprzętu.A tak jak nie ma wymagań to niech każdy robi tym co ma bo gminy mają inne wydatki...I wg mnie najlepszy efekt dały by reportaże które nakręcone w ciekawy sposób dotarły by do naprawdę wielu ludzi i obnazylo prawdę.Ciekawe jakby się druh Pawlak wtedy wytłumaczył z tych zabytków w remizach,z tego że niektóre jednostki mają nomexy 15 letnie które nadają się do kosza ale na inne nie stać więc trzeba w nich robić...I dopiero wtedy ludzie zobaczą jak to wygląda "od kuchni"A i przydały by się jakieś kontrole gotowości bo znam przypadki ze jednostki mają po 70 członków,co chwilę wysyłają na szkolenie a na zawody mają ciezko zebrać 8 ludzi...I na papierze jednostka na medal S w realiach kolos na glinianych nogach
Awatar użytkownika

podymacz
Posty: 660
Rejestracja: czw 06 maja 2010, 10:24
OSP (gm., woj.): Więcławice gmina Michałowice woj. Małopolskie
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: podymacz »

leszkoma pisze:I chyba nadszedł czas aby coś zmienić . Chciałbym wiedziec ile jest takich jednostek jak piszesz . Chciałbym znac fakty - kiedy tak było i w jakiej jednosce. Gadac to może każdy ale jak przychodzi powiedziec to wprost to nikt nie ma nic do powiedzenia .Znalazłem dojscie w Warszawie ale to muszą być fakty i konkretne jednostki - wówczas cos można z tym zrobić . Jesli będą chetni to podejmuje sie zadania walki z nierównym traktowaniem jednostek z poza KSRG.
Już mieliśmy zmieniać i reformować - kilka lat temu. Na tym forum była burzliwa dyskusja, w temacie "niepotrzebne osp". Poszukaj i poczytaj.
Oddolnie nic nie zmienisz. Jeśli na górze - a zwłaszcza bez pomocy Związku OSP, nie zmienią myślenia, to dalej będzie postępować marginalizacja OSP poza KSRG.

Darek1989
Posty: 53
Rejestracja: pt 15 kwie 2016, 23:11
OSP (gm., woj.): woj. Mazowieckie
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: Darek1989 »

To wszystko to niestety walka z wiatrakami.Związek się cieszy bo na dwa z pięciu gmin w powiecie przypada naprawdę dobry samochód z wyposażeniem, więc jeżeli jest w miarę spokojnie to starczy.Statystyki piękne bo ilu to jest ochotników w straży.Tylko że większość i to duża jest bez szkoleń i bez sprzętu.Następny jest rząd - oni to mają gdzieś bo liczą że jakoś to będzie, a są ważniejsze wydatki niż ochrona przeciwpożarowa.Władza na niższym szczeblu też zadowolona - nie ma wymogów nie ma wydatków...Kolejna sprawa to że nawet niektóre jednostki z KSRG dostają śmieszne pieniądze i w sumie nie dziwię się wielu wójtom że nie chcą pompować kasy w swoich gminach, żeby kolejny jednostki dostały się do systemu bo im to się nie opłaca...A jak ktoś się za bardzo wychyli i doposaży jednostkę w lepszy sprzęt to później płaci ludziom za to że robią robotę po innych gminach albo powiatach.Wg mnie powinna być jedna stawka dla jednostek z systemu, i nie powinny być rozlokowane na chybił - trafił, tylko jakoś strategicznie żeby nie było tak że są dwie jednostki z systemu obok siebie na krańcu gminy, bo akurat tam było najlepsze poparcie w wyborach, a na drugim końcu gminy stoi rozlatująca się remiza w której KGW trzyma talerze...Jednostki spoza systemu ale w gotowości bojowej tez powinny otrzymywać co roku jakąś dotacje np chociaż połowę tego co system...Przy dobrym zarządzaniu i wkładzie własnym, bo np jest działalność w straży ta jednostka miała by łatwiej wejść do systemu niż jak to jest na dzień dzisiejszy, że najwięcej musi włożyć gmina.Badania to też lekka przesada bo chodzić po 5 czy 6 lekarzach zniechęci niejednego, bo niestety z OSP się nikt nie utrzyma, a łatwić wolne w pracy żeby przejść kilku lekarzy nie każdy może...Rozumiem że to działania i w ogóle, ale prawda jest taka że do większych zdarzeń i tak przyjeżdża PSP i to oni "grają pierwsze skrzypce" a reszta jest do pomocy, a przy mniejszych zdarzeniach nie ma jakiegoś dużego ryzyka.No chyba że się mylę :) Oczywiście nie tęsknie za czasami kiedy kto stal przy remizie to jechał, ale według mnie nie powinno się popadać ze skrajności w skrajność. Zwłaszcza że za te badania płaci gmina i naprawdę te pieniądze zamiast do lekarzy mogły by trafić do remiz w postaci jakichś pilarek albo innego sprzętu który by usprawnił działania ratowników .
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: OSP nie będące w KSRG

Post autor: wujo2010 »

podymacz pisze:
leszkoma pisze:I chyba nadszedł czas aby coś zmienić . Chciałbym wiedziec ile jest takich jednostek jak piszesz . Chciałbym znac fakty - kiedy tak było i w jakiej jednosce. Gadac to może każdy ale jak przychodzi powiedziec to wprost to nikt nie ma nic do powiedzenia .Znalazłem dojscie w Warszawie ale to muszą być fakty i konkretne jednostki - wówczas cos można z tym zrobić . Jesli będą chetni to podejmuje sie zadania walki z nierównym traktowaniem jednostek z poza KSRG.
Już mieliśmy zmieniać i reformować - kilka lat temu. Na tym forum była burzliwa dyskusja, w temacie "niepotrzebne osp". Poszukaj i poczytaj.
Oddolnie nic nie zmienisz. Jeśli na górze - a zwłaszcza bez pomocy Związku OSP, nie zmienią myślenia, to dalej będzie postępować marginalizacja OSP poza KSRG.
Popieram kolegę Podymacz , od siebie dodam że nie ma żadnych ulg ani bonusów, które byłyby zachętą dla ludzi młodych żeby działać w jednotskach OSP ,za parę lat będzie już za pózno .Według mnie cały zarząd ZG OSP RP do dymisji !!!!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat