1% dla OSP w 2008 r.

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
john.kowalczyk
Posty: 40
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 15 paź 2006, 11:44
Status: Offline

1% dla OSP w 2008 r.

Post autor: john.kowalczyk »

Czy ktoś wie w jaki sposób w roku 2008 można będzie przekazywać 1% podatku na OSP (chodzi mi o wykazanie tego w zeznaniu). Słyszałem, że mają zostać wpowadzone procedury uproszczone przez U.S. polegające . na wskazywaniu instytucji dla której chcemy przekazać 1% a U.S. sam przeleje pieniądze na konto OPP. Czy ktoś coś o tym wie? Czy za rok 2007 rzeczywiście będzie taka możliwość?

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG »

Witam
Mam pytanie : Jak stać się OPP i co się z tym wiąże ?.
Okazuje się, że sporo jednostek OSP posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (Monitor Polski z 2007 r. Nr 99 poz. 1078):
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/m07a78.pdf
Oni chyba nie mają problemu gdzie przekazać swój 1%.
Pozdrawiam

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

To w zasadzie proste, tylko nalezy sie zastanowic czy warto?
1. Należy dostosować statut (ewentualnie dostosować skład zarządu i komisji rew.)
2. Zaprowadzić pełną księgowość.
3. Składać i publikować corocznie sprawozdania (kiedyś płatne, nie wiem jak obecnie).
4. Liczyć się z możliwością okresowych kontroli.
5. Zarejestrować w KRS jako OPP

Kiedyś też zapaliłem pomysłem swoją jednostkę, nawet uchwaliliśmy nowy statut, lecz po dokonaniu bilansu zysków i kosztów odpuściliśmy sobie (biuro rachunkowe i koszty publikacji znacznie przekraczały potencjalne zyski).
Dzisiaj, kiedy łatwiej przekazać pieniądze, może należałoby wrócić do tematu? Chociaż... jeśli poprzez ZOSP wróci do nas nawet tylko 75 % przekazanych wpłat , to uwazam, że nie warto zakładać OPP.
Znam jednostki ze swojego terenu, ale ich skarbnicy nawet nie wiedzą, że są OPP całą księgowość prowadzi im gmina.

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba »

Proszę o zapoznanie:

http://www.zosprp.pl/?q=node/705

oraz

http://www.zosprp.pl/?q=node/709

Przypuszczać należy z bardzo dużym prawdoodobieństwem, że będzie ta jak dotychczas bo nic oprócz sposobu przekazywania pieniędzy się nie zmieniło.
Szamot

dat
Posty: 21
Rejestracja: pn 06 gru 2004, 08:42
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dat »

o :) powrócił temat o jednym procencie tym razem w dziale Porady Prawne zamiast w aktualnosciach :) :) tylko ciekawe dlaczego bez moich wypowiedzi w których infomowałem o tym iż jest możliwość wskazania w PIT na jaką jednostkę ten 1% przeznaczamy :) jestem pewien ze na pewno w tym temacie sie wypowiadalem bo zakladal go wlasnie john.kowalczyk :) :)

zastanawiam się czy jestem już na cenzurowanym? a jesli tak to dlaczego? :) następny krok to ban na forum :) :)

Panie Tomku :) Druhu Tomku? Dwa słowa w tej kwestii jeśli można proszę :) pytanie kieruje do Druha bo to Druh 6 stycznia dodal info oficjalne od ZOSP RP :)

mimo tego BARDZO ALE TO BARDZO SIĘ CIESZĘ iż ZOSP RP zauważyło mozliwość okreslania w PIT dla jakiej jednostki mozna przekazac pieniadze - prosze mi wierzyc :) o nic wiecej naprawdę mi nie chodziło :D :D he he he

pozdrawiam jak zawsze serdecznie :)
Dat
zapraszam na strazak.com - serwis ka¿dego stra¿aka :)

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Post autor: PiotrG »

Tomasz Poręba pisze:...Przypuszczać należy z bardzo dużym prawdoodobieństwem, ...
Wolałbym bardziej pewne sformuowania.
Coś konkretnego od ZG jak to w końcu będzie wyglądało.
Fajnie, że jest "dla nas" program do obliczania podatku, ale takie programy można znaleźć również gdzie indziej - wolałbym takich nie szukać.
Puki co to nie jestem pewien z jakim prawdopodobieństwem trafi do mojej jednostki nawet 75% z mojego 1%.
Wasz program do obliczania podatku bardzo chętnie rozpropaguję wśród pozostałych ochotników (i nie tylko) na moim terenie (nie wszyscy mają dostę do internetu), ale potrzebuję konkretnych informacji.

Kol. dh DAT chyba było coś nie pomyśli medratora w tamtym poście bo i moje wypowiedzi zniknęły.
Qrcze, nabieram przekonania, że nie bardzo zależy naszym władzom, by przekazywać 1% na sam "dół" (obym się mylił).
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn 07 sty 2008, 09:44 przez PiotrG, łącznie zmieniany 1 raz.

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Post autor: dawid_a »

dat pisze:o :) powrócił temat o jednym procencie tym razem w dziale Porady Prawne zamiast w aktualnosciach :) :) tylko ciekawe dlaczego bez moich wypowiedzi w których infomowałem o tym iż jest możliwość wskazania w PIT na jaką jednostkę ten 1% przeznaczamy :) jestem pewien ze na pewno w tym temacie sie wypowiadalem bo zakladal go wlasnie john.kowalczyk :) :)

zastanawiam się czy jestem już na cenzurowanym? a jesli tak to dlaczego? :) następny krok to ban na forum :) :)
modearatorzy po prostu nie robią nic i tyle - powinni dawno polączyć oba tematy aby nie smiecic forum i najlepiej temat przykleic bo będzie o nim mowa do maja.

gintek
Posty: 1
Rejestracja: pn 07 sty 2008, 10:27
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: gintek »

Witajcie.

To jak to w konću jest, można przekazać 1% na wybrana jednostkę OSP?
W informacji która pojawiła sie na stronie www.zosprp.pl niestety nie znalazłem nigdzie gdzie wpisać jednostkę osp na która maja trafić pieniądze.
Może wiecie jak to się będzie odbywało?

Pozdrawiam :D

dat
Posty: 21
Rejestracja: pn 06 gru 2004, 08:42
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dat »

w 2 linku który zamiescil druh TOmasz jest informacja jak przekazywac pieniadze konkretnej jednostce - oczywiscie to czy zostana przekazane zalezy od dobrej woli Organizacji Pozytku Publicznego w naszym przypadku ZOSP RP

cytuję:
"Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w:
poz. 135 – PIT-28,
poz. 311 – PIT-36,
poz. 107 –PIT-36L,
poz. 123 – PIT-37,
poz. 59 – PIT-38.

Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.

Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. "

Dziwne ze moje wczesniejsze wypowiedzi w tym temacie zostały wykasowane :) do dzisiaj nie wiem dlaczego :)
zapraszam na strazak.com - serwis ka¿dego stra¿aka :)

dawid_a
Posty: 162
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Post autor: dawid_a »

dat pisze:w 2 linku który zamiescil druh TOmasz jest informacja jak przekazywac pieniadze konkretnej jednostce - oczywiscie to czy zostana przekazane zalezy od dobrej woli Organizacji Pozytku Publicznego w naszym przypadku ZOSP RP

cytuję:
"Jednocześnie, podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).

Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”....
dokladnie - zresztą popytajcie o pismo z 3 stycznia 2008 jest tam pokazane jak wypelnic ten punkt "inne informacje w tym ulatwiające kontak z podatnikiem" na podstawie jednostki OSP BUKOWIEC, 99-999 BUKOWIEC.....

em.jot
Posty: 5
Rejestracja: ndz 13 sie 2006, 20:21
Status: Offline

Post autor: em.jot »

Mam pytanie.
Ile z tego 1% wróci do wskazanej jednostki i w jakiej formie? Dotychczas były to pieniądze do wykorzystania przy zakupach w biurach terenowych OSP, a to do końca chyba nie było zgodne z prawem.

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek »

em.jot pisze:Mam pytanie.
Ile z tego 1% wróci do wskazanej jednostki i w jakiej formie? Dotychczas były to pieniądze do wykorzystania przy zakupach w biurach terenowych OSP, a to do końca chyba nie było zgodne z prawem.
Co to są biura terenowe OSP?

Ja kupowałem tam gdzie były korzystne ceny na fakturę wystawianą na Oddz. Woj. Związku, dopłacając różnicę z pieniędzy OSP, korzystając przy tym z 7% VAT-u.

Pedros
Posty: 35
Rejestracja: czw 16 wrz 2004, 13:51
Status: Offline

Post autor: Pedros »

Mam to samo pytanie.
Na zebraniach walnych wielu członków pyta: "Ile procent wpłat znowu ukradnie nam Związek?"

Mam nadzieję, że Tomasz Poręba zamiast kasować wypowiedzi jak za komuny zacznie się konkretnie wypowiadać.

Strazak_Sam
Posty: 20
Rejestracja: czw 05 lip 2007, 13:56
Status: Offline

Post autor: Strazak_Sam »

Pedros Ty nie bądź taki napastliwy.
Jak mówią, że zostali okradzeni to niech oddadzą sprawę na policję albo do prokuratury. Z reguły Ci co nic nie dają mają największe pretensje.

Ty sobie lepiej wejdź w sprawozdanie i popatrz jakie kwoty to są i kto ile daje. Zapytaj ich ile oni - ci okradzeni dali.

STOP BRUTALNOŚCI NA TYM FORUM I TAKIEGO WYRAŻANIA OPINI.

LUDZIE ZACZNIJCIE PISAĆ NORMALNIE TO TAKIE NIEMODNE I NIE TRENDY DZISIAJ SŁOWO.

NAJLEPIEJ WIEJŚĆ GDZIEŚ ZRZUCIĆ Z SIEBIE BŁOTKO I BAŁAGANIK ZOSTAWIĆ.

PREDROS TWÓJ POST NADAJĘ SIĘ DO WYKASOWANIA.

em.jot
Posty: 5
Rejestracja: ndz 13 sie 2006, 20:21
Status: Offline

Post autor: em.jot »

usunięty
Ostatnio zmieniony wt 05 lut 2008, 10:22 przez em.jot, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat