Co raz mniej społeczników

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
naczelnikospmrocza
Posty: 116
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 19:17
OSP (gm., woj.): Mrocza , kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: naczelnikospmrocza »

no właśnie :-( oni wiedzą że my się nie posuniemy do tego żeby nie wyjeżdzać bo nam sumienie nie pozwoli i dlatego mają na nas wylane

akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: akbeg1899 »

naczelnikospmrocza pisze:no właśnie :-( oni wiedzą że my się nie posuniemy do tego żeby nie wyjeżdzać bo nam sumienie nie pozwoli i dlatego mają na nas wylane
To trzeba to zmienić aby się z nami liczyli nie tylko wtedy gdy potrzebna nasza pomoc ale też w innych sytuacjach. Bo to wszystko prowadzi do tego, że za kilka lat będą takie wymagania, że 90% jednostek nie będzie w stanie spełniać wytycznych. Jak nie powiemy ,,dość" to dalej będą wszystko robić za naszymi plecami.

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: Feniks »

Mnie tam - o ile będzie to w wyższym celu (pozwolić zginąć kilkudziesięciu, by przez lata uratować tysiące) sumienie pozwoli. Bo zauważcie, że w tym tempie za kilkanaście lat ludzie i tak będą ginąć, bo nie będzie już OSP....
Awatar użytkownika

wujo2010
Posty: 436
Rejestracja: ndz 15 maja 2011, 12:10
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: wujo2010 »

Trzeba być dobrej myśli
http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kukiz-15- ... 74776.html może nie wszystko stracone .

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: Feniks »

Fajnie, że ktoś dostrzegł trudną sytuację OSP, ale akurat taką realizację tego pomysłu uważam za złą i mam nadzieję że w tej formie nie przejdzie. Bo OSP to nie tylko alarmy, ale też prace społeczne, wyjazdy gospodarcze no i wreszcie 50% uczestnictwa w akcjach promuje małowyjazdowe jednostki (łatwiej być na 6 akcjach z 11 niż na 61 ze 120).
Awatar użytkownika

YouMe
Posty: 5
Rejestracja: czw 08 wrz 2016, 18:20
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: YouMe »

No sytuacja jest trudna. Tylko co na to poradzić?
Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu.

karol1118
Posty: 501
Rejestracja: pn 26 gru 2011, 18:10
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: karol1118 »

Może są durne przepisy i wytyczne,które oddychają od Osp ale ogólnie to Osp przeżywa teraz drugą młodość....
Piękniejszy od ciszy jest tylko dźwięk syreny

Topic author
naczelnikospmrocza
Posty: 116
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 19:17
OSP (gm., woj.): Mrocza , kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: naczelnikospmrocza »

Wczoraj dostaliśmy kolejny cios !!!!!! efekt nowego programu szkoleń. Ewidentnie widać , że jest to nakierowane na to , żeby zniszczyć OSP . o co chodzi: w najbliższą sobotę w PSP pod która podlegamy rozpoczyna się kurs , szkolenie podstawowe , pierwotnie miało w nim uczestniczyć z mojej jednostki 10 osób , odpadły 4 osoby jak się dowiedziały ile to bedzie trwało ( poprostu nie są w stanie poświęcic tylu sobót ) pomimo tego że bardzo chcą . Wczoraj dostałem informacje , że jest za dużo chętnych i mogę skierować tylko 3 osoby. co ja mam powiedzieć reszcie ? kogo mam wybrać na ten kurs ? to są ludzie którzy są u mnie kilk lat , zaczynali w MDP , w zeszłym roku na jesień miał być kurs ale się nie odbył i już wtedy byli zrezygnowani więc jak im teraz powiem że połowa z nich nie bedzie mogła iść na kurs to już ich więcej w jednostce nie zobacze pewnie :-( BRAWO władze !!!!! idealne posunięcie Organizatorzy szkolenia rozkładają ręce bo są związani przepisami .

akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: akbeg1899 »

Tak to właśnie wygląda. Bo teraz Komendy robią jedno szkolenie podstawowe (u nas od końcówki marca do połowy lipca) na którym są chętni ale nie poziom szkolenia jest lekko powiedziane żenujący (jeżeli chodzi o techniczne i wodne-raz każdy przeciął jeden element a na wodnym ani razu nie byli-uprawnienia mają). Powinny wrócić z prawdziwego zdarzenia szkolenia podstawowe, które obejmować będą podstawowe zasady gaszenia, sprawiania drabin, tworzenia linii gaśniczej, głównej, zasilającej. Takie szkolenia (30-40 godzin wraz z teorią) prowadzone minimum dwa razy w roku( w zależności od ilości chętnych) i dodatkowo jedno szkolenie ,,uzupełniające", które będzie nawiązywało do obecnego szkolenia podstawowego ( aparaty OUO, techniczne, wodne).
Po pierwsze! zwiększy się ilość przeszkolonych ludzi mogących nieść pomoc w czasie zagrożenia
Po drugie! nie byłoby problemu z zebraniem ludzi mogących uczestniczyć w akcjach
Po trzecie! nowi członkowie OSP nie będą rezygnowali ze szkoleń, które będą znacznie krótsze i mniej uciążliwe
Po czwarte! nie będą ,,zamykane-likwidowane" kolejne jednostki
Po piąte! będzie ,,powstawać' coraz więcej jednostek mogących brać udział w zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych

To takie podstawowe przemyślenia związane z tym co ostatnio się dzieje względem nas ze strony Komendy Głównej PSP!!!

Feniks
Posty: 146
Rejestracja: pt 09 sie 2013, 18:23
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: Feniks »

Na nowe szkolenia narzekam od 9 miesięcy, jak to miło słyszeć, że miałem rację w całej rozciągłości.

@naczelnikospmrocza - ciesz się, że i tak Ci przyjęli tyle osób. Mi powiedziano że ze względu na limity miejsc z 6 chętnych mogę wybrać max 2 osoby...

akbeg1899
Posty: 168
Rejestracja: pn 27 sty 2014, 09:43
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: akbeg1899 »

Ja również dawno narzekałem gdy tylko nowe przepisy wchodziły w życie tylko, że nikt nie chciał słuchać narzekań. Teraz fajnie, że nie jestem sam. Ale co dalej ??? Narzekamy, narzekamy a przepisy jakie były takie są nadal. Gdyby zjednoczyć siły może coś byśmy razem jako OSP ugrali ale to trzeba działać a nie tylko narzekać. Czekam na propozycje.

Topic author
naczelnikospmrocza
Posty: 116
Rejestracja: śr 16 paź 2013, 19:17
OSP (gm., woj.): Mrocza , kujawsko-pomorskie
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: naczelnikospmrocza »

pytanie czy nasze władze powiatowe , gminne czy też wojewódzkie nas poprą ? jestem pewien że nie , większość z nich to leśne dziadki , pierdzą w stołek i im się nie chce , ich samych te problemy nie dotykaja więc nie wierzę że będą chcieli nam pomóc . proponuje zaczać od tego że każdy w swojej gminie na szczeblu zarzadu gminnego zacznie rozmowy i uzyska stanowisko władz gminnych , jezeli władze nie bedą chciały się zaangażować możemy utworzyć nieformalny taki nasz " związek zawodowy " na szczeblach powiatowych i wojewódzkich i tam sie spotykać pozbierać wszytkie nasze postulaty i ruszamy na Warszawe rozmawiać . każdy powiat wybierze swoich przedstawicieli i w drogę na rozmowy, trzeba zacząć od rozmowy , jeżeli to nie poskutkuje wspólnie zastanowimy się co dalej ale podstawą jest jedność w pojedynke nic nie zdziałamy. musimy mówic jednym głosem . jestem gotów się w to bardzo zaangażować nawet od zaraz . pmiętajcie my to robimy dla ludzi dla społeczeństwa nie dla siebie , sami się poświecamy bezinteresownie więc nie możemy pozwolic na to żeby nas szmacono a już wogóle nie możemy pozwolić żeby jakakolwiek jednostka w Polsce została zlikwidowana. to jest tradycja , to jest nasze życie , w niektórych mniejszych miejscowościach to OSP początkują większość inicjatyw społecznych , historia tych miejscowości budowana jest na OSP , jak już coś się dzieje w takiej miejscowości to przeważnie przy udziale OSP . Ci z dużych miast tego nie rozumieją , tam jest tylko PSP . Ci wszyscy autorzy tych absurdalnych przepisów i wymogów , tych oszczędnosci siedzą we Warszawie i nawet nie mają pojęcia jak funkcjonują OSP . Chciałbym się dowiedzieć czy przy wprowadzaniu nowych przepisów były jakieś konsultacje z ochotnikami ?!!!!! jestem pewien że nie . Tu nie chodzi o bicie piany , o robienie szumu o nic, tu chodzi o naszą przyszłosć , pozdrawiam wszystkich i zachęcam do działania , ja już jutro mam zarząd gminny i bedę te sprawę tam poruszał i zobaczę czy władze nasze nas poprą . Pozdrawiam wszystkich .
Awatar użytkownika

niedzwiedz92
Posty: 4
Rejestracja: śr 19 paź 2016, 08:15
OSP (gm., woj.): Katowice, Śląskie
Kontakt:
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: niedzwiedz92 »

Witam,

U mnie można powiedzieć, że jest bardzo podobnie. Jednak my walczymy o ludzi po przez organizowanie dni otwartych remizy, zabawy dla dzieci, organizowanie pikników itd. Mimo to, ciężko zachęcić w erze internetu młodych ludzi do przychodzenia do OSP.

Piszę pracę magisterską OSP, jeżeli uważacie, że tego typu sytuacje mogą mieć coś współnego ze stereotypami zapraszam do mojego wątku :)
Niedźwiedź
---------------------------------------
Portfolio: http://www.facebook.com/xniedzwiedz

Ospxstrazak
Posty: 10
Rejestracja: ndz 20 gru 2015, 20:06
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: Ospxstrazak »

akbeg1899 pisze:Tak to właśnie wygląda. Bo teraz Komendy robią jedno szkolenie podstawowe (u nas od końcówki marca do połowy lipca) na którym są chętni ale nie poziom szkolenia jest lekko powiedziane żenujący (jeżeli chodzi o techniczne i wodne-raz każdy przeciął jeden element a na wodnym ani razu nie byli-uprawnienia mają). Powinny wrócić z prawdziwego zdarzenia szkolenia podstawowe, które obejmować będą podstawowe zasady gaszenia, sprawiania drabin, tworzenia linii gaśniczej, głównej, zasilającej. Takie szkolenia (30-40 godzin wraz z teorią) prowadzone minimum dwa razy w roku( w zależności od ilości chętnych) i dodatkowo jedno szkolenie ,,uzupełniające", które będzie nawiązywało do obecnego szkolenia podstawowego ( aparaty OUO, techniczne, wodne).
Po pierwsze! zwiększy się ilość przeszkolonych ludzi mogących nieść pomoc w czasie zagrożenia
Po drugie! nie byłoby problemu z zebraniem ludzi mogących uczestniczyć w akcjach
Po trzecie! nowi członkowie OSP nie będą rezygnowali ze szkoleń, które będą znacznie krótsze i mniej uciążliwe
Po czwarte! nie będą ,,zamykane-likwidowane" kolejne jednostki
Po piąte! będzie ,,powstawać' coraz więcej jednostek mogących brać udział w zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych

To takie podstawowe przemyślenia związane z tym co ostatnio się dzieje względem nas ze strony Komendy Głównej PSP!!!
Co do zmian w programie szkolenia w pełni się zgadzam, ale co do długości to w 30-40 godzin co najwyżej można się dobrze drabiny rozkładać i prowadzić po nich linie a nie przerobić cały zakres materiału. Moim zdaniem 126h na szkolenie podstawowe to znacznie za mało, dla porówniania w PSP samo szkolenie podstawowe trwa ponad 300h, nie wspominająć o podoficerskim i godzinach które spędzają na kształceniu przyszli aspiranci i oficerowie w szkołach pożarniczych. Pomimo tego, że jest wielu ochotników zapaleńców, którzy starają się te dysproporcje w poziomie wyszkolenia zmniejszać to wciąż jest wielu przeszkolonych strażaków, którzy stanowią zagrożenia na akcji dla siebie i dla osób ratowanych. Niestety taka jest prawda jest wielu ochotników którzy reprezentują wysoki poziom bo im zależy i się dokształcają, ale niestety są też wśród nich tacy ludzie, których bałbym się do pożaru śmietnika wysłać. Co do szkoleń to sam miałem przyjemność najpierw przejść szkolenia OSP a potem PSP i niestety muszę stwierdzić, że różnice są ogromne.

krystianl21
Posty: 28
Rejestracja: wt 08 kwie 2014, 19:07
OSP (gm., woj.): Cieszanów, podkarpackie
Status: Offline

Re: Co raz mniej społeczników

Post autor: krystianl21 »

Co do zmian w programie szkolenia w pełni się zgadzam, ale co do długości to w 30-40 godzin co najwyżej można się dobrze drabiny rozkładać i prowadzić po nich linie a nie przerobić cały zakres materiału. Moim zdaniem 126h na szkolenie podstawowe to znacznie za mało, dla porówniania w PSP samo szkolenie podstawowe trwa ponad 300h, nie wspominająć o podoficerskim i godzinach które spędzają na kształceniu przyszli aspiranci i oficerowie w szkołach pożarniczych. Pomimo tego, że jest wielu ochotników zapaleńców, którzy starają się te dysproporcje w poziomie wyszkolenia zmniejszać to wciąż jest wielu przeszkolonych strażaków, którzy stanowią zagrożenia na akcji dla siebie i dla osób ratowanych. Niestety taka jest prawda jest wielu ochotników którzy reprezentują wysoki poziom bo im zależy i się dokształcają, ale niestety są też wśród nich tacy ludzie, których bałbym się do pożaru śmietnika wysłać. Co do szkoleń to sam miałem przyjemność najpierw przejść szkolenia OSP a potem PSP i niestety muszę stwierdzić, że różnice są ogromne.[/quote]


Drogi kolego "Ospxstrazak" jeśli ochotnicy byliby wyszkoleni tak jak PSP stopnia podstawowego, aspiranci czy oficerowie to jaki byłby sens utrzymywania Państwowej Straży Pożarnej? Nikt z OSP z tego tytułu nie ma emerytur po 15 latach służby ani comiesięcznych wypłat.
Ludzie to robią z pasji, z zamiłowania, to ich styl życia. Nie można oczekiwać od strażaka ochotnika wyszkolenia takiego jakie ma strażak PSP po kursie podstawowym, gdyż to jego praca.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat