kategoryzacja jednostek

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

kategoryzacja jednostek

Post autor: piotrkruk »

czy ktoś posiada lub wie gdzie są szczegółowe informacje o projekcie reformy systemu ratownictwa w Polsce. (kategoryzacja jednostek OSP)

dat
Posty: 21
Rejestracja: pn 06 gru 2004, 08:42
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: dat »

informacja pojawila sie na stronie ZOSP - ciekawe jestem co myslicie...
ja zastanawiam sie czy to wewnetrzny pomysl ZOSP RP? czy bedzie przygotowywana (jest przygotowana?) ustawa w tym zakresie - no ale chyba nie skoro ma to dotyczyc tylko jednostek zrzeszonych w Zwiazku -

ja sam nie wiem co o tym myslec do konca czy to po prostu nie bedzie kolejna biurokracja za ktora nie pojdzie nic wiecej?

i tak pierwsza uwaga np. normy osobowe roznia sie od tych ktore wymagane sa w KSRG -> my mamy podpisane porozumienie na 15 osob (do obsady 2 samochodow ktore posiadamy -> JOT ma miec minimum 20 (w 2giej kategorii) - czy ktos kto to tworzyl analizowal jakies srednie krajowe w jednostkach czy tak sobie napisal bo 20 ladnie wyglada :) i 30 tez :D
zapraszam na strazak.com - serwis ka¿dego stra¿aka :)

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

te normy osobowe to wg mnie totalna bzdura!! nawet w OSP w małych miasteczkach jest ciężko znaleźć 30 (pierwsza kategoria) osób dyspozycyjnych

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

a dlaczego sekcja ma liczyć koniecznie 10 osób?
Rozporządzenie MSWiA o KSRG mówi że sekcja liczy od 9 do 12.
W mojej JOT jest 22 druhów i co mam zrobić teraz? dwóm druhom podziękowac? Poprawcie to bo będzie to martwy przepis. Ja w kazdym bądź razie jako naczelnik OSP z KSRG nie będę tego honorował. Honoruje tylko mądre przepisy. Prosiłbym również o rozszerzenie punktu na temat wyszkolenia. Jakie kursy należy mieć aby prowadzić akcje ratownictwa np ekologicznego i kto je prowadzi?
Co do reszty - mam kilka pytań:
- Kto będzie prowadził kategoryzację jednostek wg tych wytycznych?
- Od kiedy zacznie to obowiązywać?
- Kto będzie nadzorował przestrzeganie regulaminu JOT w danej jednostce? (np. jak jakiś 60 latek pojedzie do pożaru - to co wtedy?)
- skąd ta górna granica 50 lat?
- co z komendantem gminnym Związku i jego obowiązkami?
- na co będzie miał wpływ podział na kategorie?
- skąd pieniądze na środki ochrony osobistej (u mnie akurat jest to przestrzegane, ale w innych jednostkach będzie bardzo ciężko, przecież NOMEX trochę kosztuje)?
- dlaczego nie ma nic o narmatywie szkoleń BHP dla ratowników OSP? przeciez to bardzo ważne :!: .
- w cechach osobistych można by dopisać coś o wysportowaniu.
- pierwsze słysze o czymś takim jak "dowódca załogi" - dotychczas nazywało się to "dowódca zastępu" - skąd ta zmiana?
- kary statutowe są też mało przemyślane - bo z czym się wiąże nagana to ja nie wiem - ja stosuję metodę stopniowania kar poprzez: upomnienie, degradacja, zawieszenie w czynnościach ratownika na jakiś czas (adekwatny do czynu), skreślenie z JOT, wniosek o skreślenie z OSP.
- Dział III p 3 "Zastepca naczelnika W JOT w sile plutonu pełni równocześnie funkcję dowódcy plutonu"; dział III p 5a "...zarząd OSP wybiera zastępcę naczelnika, który może być zarazem dowódcą plutonu". Pytanie: może czy musi zastępca pełnić tą funkcję?
- co z dowódcami rot? Za co oni odpowiadają?
Ostatnio zmieniony śr 19 sty 2005, 20:49 przez SenseY, łącznie zmieniany 1 raz.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Rzeczywiście obydwa dokumenty dotyczące kategoryzacji wyglądają jakby ktoś je napisał na kolanie w wolnej chwili. Nijak nie mają się do obowiązujących przepisów. Rozsądne przepisy dotyczące OSP są potrzebne, ale nie takie. Musi to być du prostsze i dostosowane do istniejącego prawa. Przykładem jest wspomniane wyżej bezsensowne zastapienie słowa zastęp - załogą. W ubiegłym roku skategoryzowano też samochody dla OSP (mam nadzieję, że sensowniej i w zgodzie z prawem) , poszukuję skąd to ściagnąć. A tak na marginesie informacja dla wszystkich, którzy czekali na nową ustawę o Krajowym Systemie Ratowniczym - 12 grudnia ub. roku na wniosek premiera sejm zaprzestał nad nią pracować. Nowoczesne przepisy ratownicze są priorytetem po każdej powodzi i nic z tego nie wynika.

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba »

krzysztof siwek pisze:Rzeczywiście obydwa dokumenty dotyczące kategoryzacji wyglądają jakby ktoś je napisał na kolanie w wolnej chwili. Nijak nie mają się do obowiązujących przepisów. Rozsądne przepisy dotyczące OSP są potrzebne, ale nie takie. Musi to być du prostsze i dostosowane do istniejącego prawa. Przykładem jest wspomniane wyżej bezsensowne zastapienie słowa zastęp - załogą. W ubiegłym roku skategoryzowano też samochody dla OSP (mam nadzieję, że sensowniej i w zgodzie z prawem) , poszukuję skąd to ściagnąć. A tak na marginesie informacja dla wszystkich, którzy czekali na nową ustawę o Krajowym Systemie Ratowniczym - 12 grudnia ub. roku na wniosek premiera sejm zaprzestał nad nią pracować. Nowoczesne przepisy ratownicze są priorytetem po każdej powodzi i nic z tego nie wynika.
Zwracam się z prośbą o kierowanie wszelkich uwag dotyczących kategoryzacji jednostek OSP na ręce Druha Stanisława Mikulaka
Biuro Zarządu Oddziału Wojewódzkiego
Związku OSP RP woj. warmińsko-mazurskiego
ul. Niepodległości 16
10-045 Olsztyn, e-mail: olsztyn@zosprp.pl

lub bezpośrednio do Biura Zarządu Głównego Związku OSP RP
ul. Oboźna 1
00-340 Warszawa
zg@zosprp.pl
Szamot

SenseY
Posty: 67
Rejestracja: ndz 20 lip 2003, 16:39
Status: Offline

Post autor: SenseY »

To po co jest to forum? Skoro każecie uwagi umieszczać na waszych skrzynkach pocztowych. Myślę że to forum napewno jest czytane przez druhów z ZG. Więc po co mam im jeszcze pisać e-maile, żyby dwa razy to samo czytali?
Ja nie napisałem tych uwag złośliwie, chcę żeby istniały jekieś regulaminy którą będą miały w jakiś sposób przyczynić się do zrobienia dobrych organizacji zarówno w jednostkach OSP jak i w ZOSP.
Twórzcie - tylko niech te regulaminy mają ręcę i nogi. A naprawde chcę żeby tak było. :?
Dopiszcie tez do regulaminu - kiedy strażak nie może brać udziału w akcjach ratowniczych. Bo z tego co wiem to druh który ma zwolnienie lekarskie L4 jeździć nie może.
Ostatnio zmieniony śr 19 sty 2005, 20:51 przez SenseY, łącznie zmieniany 3 razy.

Topic author
piotrkruk
Posty: 86
Rejestracja: pt 08 paź 2004, 17:30
Status: Offline

Post autor: piotrkruk »

SenseY pisze:To po ci jest to forum? Skoro każecie uwagi umieszczać na waszych skrzynkach pocztowych. Myślę że to forum napewno jest czytane przez druhów z ZG. Więc po co mam im jeszcze pisać e-maile, żyby dwa razy to samo czytali.
Ja nie napisałem tych uwag złośliwie, chcę żeby istniały jekieś regulaminy którą będą miały w jakiś sposób przyczynić się do zrobienia dobrych organizacji zarówno w jednostkach OSP jak i w ZOSP.
Twórzcie - tylko nie te regulaminy mają ręcę i nogi. A naprawde chcę żeby tak było. :?
Dopiszcie tez do regulaminu - kiedy strażak nie może brać udziału w akcjach ratowniczych. Bo z tego co wiem to druh który ma zwolnienie lekarskie L4 jeździć nie może.
Brawo !!!!
Sensey tak trzymaj. 100%
my sobie na forum a oni po cichu liczą na maile z uwagami
zróbmy coś z tą "reformą"
strażak ochotnik który skończy 50 lat nie będzie mógł jeździć do akcji a zawodowy wkrótce będzie mósiał pracować do 65 roku życia - gdzie jest sens ?????????????

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Wracam do mojej poprzedniej wypowiedzi, tym razem trochę szerzej:
Ja też uważam, że podobny dokument jest potrzebny, ale musi być prostszy i zgodny z prawem. Popieram myśl, że nasze wątpliwosci powinny być publikowane na forum aby każdy o tym mógł się dowiedzieć.
1. Zacznę od samej nazwy Jednostki Operacyjno - Technicznej. W nowych wzorach statutów opublikowanych na stronie internetowej ZG ZOSP RP nazwa JOT została zastąpiona nazwą „Zespół Ratowniczy” a członkowie czynni nazywają się zwyczajnymi. Myślę, że warto by było stosować w całym kraju jednolite nazewnictwo. To nowe lub stare. To sprawa drugorzedna. Nazwa "ratownik OSP" a może po prostu "strażak" Zauważcie, że w przepisach my w ogóle nie jesteśmy strażakami. Strażakami są zawodowcy z PSP i straży zakładowych, my jesteśmy „członkami OSP”.
2. Nazewnictwo pododdziałów jednostek wcielonych do KSRG zostało już ustalone w § 21 ust. 1 Rozporządzenia o KSRG, są tam wymienione kolejno: rota, zastęp, sekcja, pluton, kompania, batalion, brygada i specjalistyczna brygada ratownicza. Przepis ujednolica podział dla wszystkich typów jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu. W JOT nie ma rot, co na to np. regulamin zawodów sportowo-pożarniczych. Może dobrze by było zastosować ten podział do wszystkich OSP bez względu na przynależność do KSRG. Pewien problem będzie stanowić sklasyfikowanie jednostek bez samochodu.
3. Nie wiem czy wydaną uchwałę należy traktować jako niezobowiązujący wzór do swoich opracowań, czy też jest to prawo do ścisłego stosowania.
4. Następna sprawa budząca moją wątpliwość to duża ilość poziomów dowodzenia. Tu również warto zajrzeć do wymienionego rozporządzenia. W proponowanych rozwiązaniach jest bardzo dużo poziomów dowodzenia i trudno się w tym połapać. Oczywiście w JOT musimy jeszcze przemyśleć zasady dowodzenia poza KSRG oraz wewnątrz OSP gdy nie jestesmy w akcji.
5. Kolejny problem to czas dysponowania. W PSP stosowana jest norma dla OSP wynosząca 5 minut na wyjazd i 1,5 minuty na każdy przejechany kilometr. Może by przy tym zostać. Fakt, że nie znalazłem tego w żadnym przepisie.
6. Powoli dochodzimy do kategorii jednostek. Sama idea jest w porządku. Moja jednostka załapała się na II kategorię. Mamy jednego Jelcza GCBA 5/32 i samochód lekki ratowniczo-gaśniczy Mercedes. Ale jesteśmy też w odwodzie wojewódzkim, którego nasza kategoria nie przewiduje. Jak np. zakwalifikować często występującą OSP z jednym GBA lub z dwoma GBA włączoną do KSRG i będącą w odwodzie. Nie da się ? Kategorie muszą być bardziej elastyczne aby każda OSP mogła się w nie „wpasować. ”.
7. Wiek 50 lat, zdaniem większości naszych strażaków, to stanowczo za mało - proponujemy aby było to 60 lat.
8. Od kiedy to zastępcę naczelnika wybiera zarząd. Jest to normalny członek zarządu OSP i jest wybierany, jak każdy inny, na normalnych zasadach.
9. Ustawa o stowarzyszeniach nie przewiduje możliwości odmowy wstąpienia do stowarzyszenia osoby z niepełnym podstawowym wykształceniem. Strażaka powinno się oceniach po wynikach szkoleń pożarniczych i umiejętności pracowania podczas akcji.
10. Na podstawie przebogatych wymagań stawianych ratownikom niemal każdego można wyrzucić z JOT. Jak to mierzyć i oceniać. Wynająć psychologa ???
11. Moim zdaniem sprawa, być może najważniejsza. Stworzenie dobrze funkcjonującego systemu przygotowania kadr dla OSP. Obecny system kursów w PSP nie jest za dobry. Trzeba czegoś lepszego. Nic o tym nie ma w regulaminie JOT.
12. Na koniec prośba, czy ktoś ma dostęp do kategoryzacji samochodów pożarniczych dla OSP, wiem że przyjęto taką Uchwałą ZG ZOSP ale nigdzie jej nie ma.

Tomasz Poręba
Posty: 122
Rejestracja: czw 20 lis 2003, 15:10
Status: Offline

Post autor: Tomasz Poręba »

SenseY pisze:To po co jest to forum? Skoro każecie uwagi umieszczać na waszych skrzynkach pocztowych. Myślę że to forum napewno jest czytane przez druhów z ZG. Więc po co mam im jeszcze pisać e-maile, żyby dwa razy to samo czytali?
Ja nie napisałem tych uwag złośliwie, chcę żeby istniały jekieś regulaminy którą będą miały w jakiś sposób przyczynić się do zrobienia dobrych organizacji zarówno w jednostkach OSP jak i w ZOSP.
Twórzcie - tylko niech te regulaminy mają ręcę i nogi. A naprawde chcę żeby tak było. :?
Dopiszcie tez do regulaminu - kiedy strażak nie może brać udziału w akcjach ratowniczych. Bo z tego co wiem to druh który ma zwolnienie lekarskie L4 jeździć nie może.
Nikt Cię o złośliwość nie posądza, a zrobisz jak będziesz chciał.
Wysłanie dodatkowo jesze jednego e-maila z uwagami nic nie kosztuje.
Szamot

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

Może powoli część spraw się prostuje. Po wycofaniu z sejmu projektu ustawy o Krajowym Systemie Ratowniczym do parlamentu trafiła poprawka do ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W tekście zmiany ustawy jest między innymi określony obowiązek badań (a nie prawo) obowiązek posiadania kursu i wiek 18 - 60 lat.

Leon
Posty: 10
Rejestracja: śr 27 paź 2004, 12:10
Status: Offline

A może...

Post autor: Leon »

Szanowni Druhowie

Karegoryzcją zajmuje się Komisja Techniczno-Ratownicza ZG ZOSP RP to też prośba o przesyłanie uwag do Druha Stanisława Mikulaka zapewne była spowodowana tym, iż to właśnie Druh Mikulak Przewodniczy tej że Komisji.
Wiadomo, że kategoryzacja jak i inne zagadnienia jakie niebawem zapewne ujżą światło dzienne (są w trakcie opracowywania) budzą i będą budziły wiele kontrowersji ale jak już ktoś wcześniej wspomniał takie uregulowania są konieczne i nie łudźmy się że da się to zrobić bez kilku większych lub mniejszych błędów.
Na Forum wymieniamy poglądy i własne opinie, które napewno są czytane przez zainteresowane osoby ale przecież nikt nie posłuży się wpisem z Forum jako wnioskiem do Komisji...
Najlepiej więc (jeżeli oczywiście zależy nam na wprowadzeniu profesjonalizmu w OSP a nie tylko na wymianie własnych opini) zebrać te uwagi, przedyskutować i wystąpić piesemnie do Komisji lub ZG ZOSP RP
Pamiętajmy też, że idea powstania tych unormowań nie ma na celu wyłonienie "lepszych lub gorszych" a jedynie ich lepszą identyfikację co do posiadanego sprzętu i zakresu przeszkolenia.
///
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele Związku, KG PSP, CNBOP i jeszcze kilka osób... Dodatkowo owa Komisja może poszerzać swoje grono o specjalistów biegłych w opracowywanych tematach.
///

Pozdrawiam

Dietrich
Posty: 6
Rejestracja: pt 15 paź 2004, 17:27
Status: Offline

Post autor: Dietrich »

Tak prawdê mówi±c, nikt nie zada³ pytania, ani nie udzieli³ odpowiedzi - czemu ma s³u¿yæ kategoryzacja, bo je¶li tak jak mówi Leon
Pamiêtajmy te¿, ¿e idea powstania tych unormowañ nie ma na celu wy³onienie "lepszych lub gorszych" a jedynie ich lepsz± identyfikacjê co do posiadanego sprzêtu i zakresu przeszkolenia.
to ja siê zapytam - to co robiono do tej pory? Nie wiedziano kto jakim sprzêtem dysponuje? A czym¿e jest kategoryzacja, jak nie dzielenie na tych lepszych i gorszych? Có¿, ca³y czas mam prze¶wiadczenie, ¿e to kolejna rzecz, która bêdzie wygl±da³a tylko ³adnie na papierze, bo papier cierpliwy jest. Wszak¿e, kto bêdzie tego wszystkiego dogl±da³, sprawdza³, monitowa³ i sankcjonowa³? Potem w sprawozdaniu rocznym napisze siê ladnie, ¿e w Polsce dzia³a tyle i tyle jednostek takich i takich kategorii i bêdzie cycu¶. Wszystkie w±tpliwo¶ci moje, jakby moc± telepatii zawar³ w swoim po¶cie Krzysiek. Zmartwi³o mnie troszkê, przyznam siê szczerze, ¿e próbuje siê mnie pozbawiæ tej chwili, kiedy to pierwszyraz razem z pe³noletnim ju¿ synem, wyjedziemy do akcji :D , moze faktycznie bêdê ju¿ starym prykiem :shock:
No i jeszcze sprawa, na któr± nikt nie zwróci³ uwagi a dotyczy zapisu w wytycznych mówiacym o noszeniu przez cz³onków czynnych OSP powo³anych do JOT na umundurowaniu bojowym oznaczenie kategorii JOT. Moze jaki¶ wzór?!, bo jak s±dzê namno¿y siê znów pe³no radosnej twórczo¶ci. Pomijam zreszt± kwestie finansowe takiego "uszczê¶liwiania" na si³ê, bo wiem ile to kosztuje. Wyda³em kupê kasy za emblematy i co?, mam zakupywaæ nowe, bo jak mnie zawodowiec zobaczy, to nie bêdzie wiedzia³ z kim ma do czynienia? Pomijam fakt, ¿e w rejonie operacyjnym KP prawie wszyscy siê znaja i wiedz± kogo na co staæ.
Ech, chc±, niech pracuj± nad t± kategoryzacj±, bo widaæ, ¿e chcemy, czy nie to i tak j± bêdziemy mieli, tylko druhowie - z g³ow± i nie na hurra. Poczekajcie a¿ rozwi±¿e siê sprawa z KSR, ¿eby nie wychodziæ przed szereg, bo jak wiadomo powstaje wtedy nie³ad w szyku.

Krzysztof Kabała
Posty: 4
Rejestracja: pn 22 mar 2004, 19:17
Status: Offline

Kategoryzacja

Post autor: Krzysztof Kabała »

W artykule na temat kategoryzacji zawartym w "Stra¿aku" zawarta by³a pro¶ba o nadsy³anie dla Druha z Olsztyna materia³ów i uwag. Nawi±zali¶my kontak, ale po dwóch tygodniach okaza³o siê, ¿e s± ju¿ gotowe i zatwierdzone regulaminy. Konsternacja. :?: Co jest grane. Po co siê pytaæ skoro wszystko jest gotowe ?
Na zawarte w artykule tematy g³ówne tylko jeden nie jest przez nas opracowany i wdro¿ony. Pozosta³e funkcjonuj± na terenie powiatu Drawsko Pomorskie /Zachodniopomorskie/.
Odno¶nie g³ownego termatu - kategoryzacji zosta³o to rozwi±zane nastêpuj±co:

kat. I - jednostki OSP /KSRG/ maj±ce siedzibê w mie¶cie
kat. II - jednost OSP /KSRG/ dzia³aj±ce w siedzibie gminy
kat. III - pozosta³e jednostki OSP nale¿±ce do KSRG
kat. IV -pozosta³e jednosti OSP

Odno¶nie wymogów stawianych stra¿akowi, s± one rzeczywi¶cie wysokie.
Rodzi siê pytanie. Czy jednostki liniowe tzn. kat. I i II baez pomocy z zewn±trz s± w stanie zapewniæ dzia³alno¶æ operacyjn± z pe³nym poszanowaniem obowi±zuj±cego prawa.
Na nasze barki przerzucane s± coraz to nowe obowi±zki jednak nie wskazuje siê nam dróg i sposobów ich wykonania.
Np: Co zrobiæ je¿eli Gmina oci±ga siê ze skierowaniem stra¿aków na badania lekarskie. Czy z tego powodu wycofaæ jednostkê z podzia³u bojowego?

Odno¶nie ca³ego pomys³u.
Zdecydowanie popieram. Mimo, ¿e nara¿ê siê wielu Druhom, ale czas oddzieliæ jednostki operacyjne, które zaliczaj± po 100, 200 i wiêcej wyjazdów rocznie i bior± na swoje barki odpowiedzialno¶æ za 95 % prowadzonych akcji ratowniczych, od jednostek które wyje¼d¿aj± do 5 lub mniej razy w roku.

Krzysztof Kaba³a OSP Z³ocieniec

Dietrich
Posty: 6
Rejestracja: pt 15 paź 2004, 17:27
Status: Offline

Post autor: Dietrich »

He, he, he ... i co? Potwierdza siê moja obawa zawarta w ostatnim po¶cie. Kategoryzacja jak siê okazuje jest dzieleniem, no, moze nie na lepszych i gorszych, ale na "miastowych" i "wie¶niaków". Czekam na jaki¶ dobry argument potwierdzajacy, ¿e I kategoria jest w tym przypadku lepsza ni¿ II (no , bo chronologia tak to, jakby okre¶la). Ja generalnie zdajê siê wiem o co chodzi. Chodzi pewnie o jakie¶ ciche porozumienie ZOSP RP a KG PSP w sprawie likwidacji ma³ych JRG w ma³ych miastach i budowy nowej struktury na bazie OSP.
Znam OSP w miastach, które w roku wyje¿d¿aj± do 200 zdarzeñ, w tym 80% z nich to po¿ary ¶mietników. W my¶l regulaminu jednostka I kategorii bêdzie musia³a zdeklarowaæ specjalizacjê - gaszenie "katuchów" jest tu jak najbardziej na miejscu.
No i wymagania - ciekawe, kto to wszystko zrealizuje, bo zdaje sie w Zarz±dzie zapomnieli, ¿e nie pracuj± w "stra¿y" a w zwi±zku, który skupia ochotników. Kiedy zaczyna³em dzia³alno¶æ wiele lat temu, by³y oczywi¶cie inne wymagania, które wraz ze zmienuiaj±c± siê rzeczywisto¶ci± trzeba by³o weryfikowaæ. Ale panowie - ani czas prywatny, ani ¿ycie zawodowe nie jest z gumy i w dzisiejszych czasach nie da siê ich rozci±gaæ w nieskoñczono¶æ. Pomó¿cie najpierw ludziom, aby umo¿liwiæ realizacjê zadañ a dopiero potem w ramach tego opracowujcie ich zakres.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat