Hydrant w garażu

Ciekawostki i nowości sprzętowe oraz problemy dotyczące sprzętu używanego w Strażach Pożarnych.
Awatar użytkownika

Topic author
artur_wyszonki
Posty: 272
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Hydrant w garażu

Post autor: artur_wyszonki »

Czołem Druhowie :) Budujemy sobie właśnie nowe garaże w OSP i w środku ma być hydrant. W związku z tym mam pytanie, jaki zawór w takim hydrancie byłby najbardziej odpowiedni? Czy może zwykły kulowy, czy raczej polecacie coś innego? Piszcie co macie u siebie i jak się sprawdza.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

OSP Grodzisk
Posty: 8
Rejestracja: sob 06 mar 2010, 15:17
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: OSP Grodzisk »

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów

§ 21. Wymogi dotyczące zaworów
1. Zawory 52 i zawory odcinające hydrantów wewnętrznych muszą być umieszczone na wysokości 1,35±0,1 m od poziomu podłogi.
2. Zawory 52 oraz zawory odcinające w hydrantach 52 powinny posiadać nasady tłoczne skierowane do dołu, usytuowane wraz z pokrętłem zaworu względem ścian lub obudowy w sposób umożliwiający łatwe przyłączanie węża tłocznego oraz otwieranie i zamykanie jego zaworu.
3. Zawory 52 lokalizowane w miejscach, w których mogą być narażone na uszkodzenie lub dewastację, umieszcza się w metalowych szafkach ochronnych zgodnych z wymaganiami Polskich Norm, z zamkiem zgodnym z Polskimi Normami otwieranym głowicą toporka strażackiego.
4. Przed hydrantem wewnętrznym lub zaworem 52 zapewnia się dostateczną przestrzeń do rozwinięcia linii gaśniczej.

XCerber
Posty: 421
Rejestracja: czw 31 maja 2012, 12:04
OSP (gm., woj.): Pinczyn, Zblewo, Pomorskie
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: XCerber »

artur_wyszonki pisze:Czołem Druhowie :) Budujemy sobie właśnie nowe garaże w OSP i w środku ma być hydrant. W związku z tym mam pytanie, jaki zawór w takim hydrancie byłby najbardziej odpowiedni? Czy może zwykły kulowy, czy raczej polecacie coś innego? Piszcie co macie u siebie i jak się sprawdza.
Z góry dzięki za odpowiedzi.
czy chodzilo o hydrant do tankowania zbiornika?
Awatar użytkownika

Topic author
artur_wyszonki
Posty: 272
Rejestracja: wt 10 sty 2012, 16:30
OSP (gm., woj.): OSP Wyszonki Kościelne (gm. Klukowo woj. podlaskie)
Lokalizacja: Wyszonki Kościelne (Podlaskie)
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: artur_wyszonki »

Tak, chodzi mi o hydrant do tankowania samochodu.

Daniell
Posty: 7
Rejestracja: śr 16 wrz 2015, 13:54
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Daniell »

Prawdopodobnie kulkowy, ale może zasięgnij porady w sklepie jakimś. Widziałem takie rzeczy na stronie http://bogdangil.pl/ mozesz zadzwonic i zapytać to będzie pewniej wtedy.

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: baxter »

Mieliśmy hydrant w remizie (dalej mamy) ale zalewał on posadzkę. Zrobiliśmy na zewnątrz i nie ma problemu.
Dodatkowo jakby był duży pożar na wsi to auta mogą na placu pod remiza się ustawić i tankować bez problemu.

Jak robicie wewnątrz remizy dobrze zaplanować gdzie nadmiar wody będzie wypływać jak ktoś niechcący otworzy zawór kulowy.

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Sylwek »

A jak macie to zabezpieczone przed zamarzaniem? Jak piszesz, że każdy może podjechać i się zatankować to by znaczyło, że zawór jest na zewnątrz przy trochę większym mrozie rozwali go.

baxter
Posty: 36
Rejestracja: ndz 19 sty 2014, 17:17
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: baxter »

To jest hydrant naziemny bezpośrednio wpięty do linii wodociągowej.
Co jak co, ale do hydrantu to na samochodzie strażackim powinien znaleźć się choć jeden klucz:)
I podpięcie W-75 - prosta sprawa

Sylwek
Posty: 684
Rejestracja: czw 14 kwie 2005, 08:26
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Sylwek »

No to macie dobry układ z wodociągami, że mogliście się w dowolnym miejscu wpiąć do sieci. Myślałem, że chodzi o tankowanie z instalacji wodnej remizy.
U nas jest (była przed rozbudową bo teraz znalazła się wewnątrz) nasada wystawiona za ścianę a zawór wewnątrz garażu właśnie ze względu na zabezpieczenie przed zamarzaniem, więc tylko my możemy go odkręcić.

Majkel90
Posty: 12
Rejestracja: wt 04 lip 2017, 02:28
OSP (gm., woj.): Katowice, śląskie
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Majkel90 »

Daniell a te zawory kulowe to sam sprawdzałeś, czy tylko widziałeś na stronce? Ja z kolei wpadłem na ofertę Te-Ha-Bud (http://www.zawory.com.pl/) i nie wiem w sumie która firma bardziej warta uwagi..

Miron23
Posty: 3
Rejestracja: śr 05 lip 2017, 07:37
Kontakt:
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Miron23 »

Ja myśle, że no własnie problem będzie z tym i zaworami, sprawdź jeszcze raz.
http://www.nzoz-krynica.pl/ niepubliczny szpital rehabilitacyjny.
Awatar użytkownika

PiotrPrezes
Posty: 47
Rejestracja: czw 12 sty 2012, 09:12
OSP (gm., woj.): Pomorskie Pomorskie
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: PiotrPrezes »

Kupcie normalne zawory kulowe , jest ich cała masa na rynku . Najlepiej PN30 z dobrym uszczelnieniem (nie chińskie) i macie spokój na lata . My wsadziliśmy 4" zawór do naszego Jelcza i służy nam już parę lat .

Techniczny
Posty: 3
Rejestracja: czw 30 wrz 2021, 14:50
Status: Offline

Re: Hydrant w garażu

Post autor: Techniczny »

baxter pisze: śr 30 lis 2016, 09:58 Mieliśmy hydrant w remizie (dalej mamy) ale zalewał on posadzkę. Zrobiliśmy na zewnątrz i nie ma problemu.
Dodatkowo jakby był duży pożar na wsi to auta mogą na placu pod remiza się ustawić i tankować bez problemu.

Jak robicie wewnątrz remizy dobrze zaplanować gdzie nadmiar wody będzie wypływać jak ktoś niechcący otworzy zawór kulowy.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie zaworów przed przypadkowym otwarciem, to w sklepie pneumat (https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe) są zawory z blokadą.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat