Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Dyskusja o aktualnych wydarzeniach odnoszących się do typowych sytuacji życia codziennego. Informacje z pierwszej ręki obejmujące tematy przyciągające uwagę.

Topic author
Sernik
Posty: 170
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Sernik »

Witam ! Piszę w takiej oto sprawie: PSK dysponuje jednostkę OSP do zdarzenia, jest to jednostka, którą PSK dysponuje jako pierwszą i wprowadzono od nowego roku zasadę, że jeżeli ta jednostka (która jest alarmowana jako pierwsza i ma jechać jako pierwsza do zdarzenia) nie ma pełnej obsady na dany samochód to nie może wyjechać i (chyba) PSK dysponuje następną jednostkę do skutku (pełna obsada na wóz) i tak w koło macieju jak wyżej. Oczywiście jeżeli jednostka jest alarmowana jako druga lub kolejna (ktoś już jest na miejscu) to zastęp wyjeżdża w takim składzie jaki jest dostępny. Co o tej sprawie sądzicie, czy jest coś takiego u Was czy to tylko wewnętrzny przepis w mojej gminie ? Moim zdaniem pomysł zupełnie chory, ze szkodą dla ludzi tak naprawdę. A co jeżeli PSK zażyczy sobie dwóch samochodów do wyjazdu ? Mam mieć 10 osób bo inaczej nie wyjadę ? Proszę o opinię na ten temat jak to jest w innych jednostkach/gminach.

Pozdrawiam !

tomsi
Posty: 64
Rejestracja: śr 28 maja 2008, 23:15
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: tomsi »

??? PIerwsze słysze o czymś takim. Czyli co będzie się coś paliło albo będzie wypadek i OSP ma do zdarzenia 2km i nie wyjedzie bo nie ma pełnej obsady? Troche dziwne. A dyspozytor PSK co będzie wzywał jedna, drugą, trzecią OSP do zdarzenia? Alarmowanie każdej następnej OSP wraz ze zgłoszeniem (przeliczeniem ludzi, kto i w jakiej ilości się stawił) to powiedzmy 5 min. To już lepiej niech jadą dwie niepełne obsady z dwóch różnych OSP i na miejscu się uzupełnią.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Artur »

Witam!
Tak jak napisał "tomsi" jeszcze o takim czymś nie słyszałem. Jeśli wolno zapytać "Sernik" gdzie o tym mówiono lub pisano??? Bo jakoś trudno mi uwierzyć żeby ktoś wydał takie rozporządzenie. Jednostka OSP to nie PSP że jest obsada wozu przypisana przez dyżurnego na PSK. Jeżeli na alarm przybędzie 2 lub 3 strażaków to i tak wyjadą by ratować ludzkie życie lub dobytek.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Sernik »

Tak samo ja się zastanawiam co to się porobiło, dyspozytor PSK decyduje o wszystkim (wysłać czy nie wysłać ile kogo jak pełny skład czy nie pełny), przy zgłaszaniu się, że odebrałem alarm mam mu mówić, że mam pełny skład i wyjeżdżamy - ale to się mija z celem OSP. Rozpoczęło się płacenie za wyjazdy i podejrzewam, że jedyna jednostka KSRG w mojej gminie chce wyeliminować konkurencję. Może ktoś wie czy takie rozporządzenie jest zgodne z prawem ? Pozdrawiam

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: krzysztof siwek »

Koń by się uśmiał - kilka lat już nie widziałem pełnej obsady samochodu JRG z mojego powiatu, nie wiem jak jest u Was ale pewnie tak samo. W tym roku mieliśmy kilka pożarów w promieniu pół kilometra od remizy. Nasi mieszkańcy zjedli by nas z kopytami gdybyśmy nie wyjechali. Nic głupszego nie można było wymyśleć. Powiedzcie im, że postaracie się o pełne składy jeśli oni zrobią to samo.
Pozdrawiam Krzysiek.

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: PiotrG »

Witam
Niestety kol. Sernik chyba dobrze słyszał.
Wynika to z paragrafu 51 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.Nr180, poz. 1115) (http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 0081801115), które wejdzie w życie 11.01.2009 r.
Rozporządzenie to dotyczy też OSP.

a brzmi on tak:
" § 51.1. Pojazd pożarniczy dysponowany do akcji ratowniczej jako pierwszy lub samodzielny posiada pełną obsadę.
2. Pojazdy pożarnicze dysponowane do akcji za pierwszym pojazdem posiadają obsadę zapewniającą skuteczne i bezpieczne prowadzenie działań.
"

Sam jestem ciekaw jak ten obowiązek będzie egzekwowany nawet w PSP. W JRG też pojawią się takie problemy przy obsadzie zmiany 6 osobowej, w której jedna osoba to dyspozytor.
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Artur »

"PiotrG" napisałeś że to dotyczy OSP czytając ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 wrzeÊnia 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej napisane jest
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) obiektach przeznaczonych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej — rozumie się przez to strażnice i inne budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, w których pełnią służbę strażacy Państwowej Straży Pożarnej, oraz budowle stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami;obiektami tymi są również strażnice i inne budynki użytkowane przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej podczas pełnienia służby, należące do Ochotniczych Straży Pożarnych lub innych podmiotów, rozumiane jako czasowe posterunki;
I tyle znalazłem na temat OSP w całej tej ustawie.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Sernik »

Czyli jednak przepis się znalazł, ale teraz właśnie: czy dotyczy on tylko PSP (jak mowa w większości całego rozporządzenia) czy nas też obowiązuje. Zakładając najgorszy z możliwych scenariuszy (a nigdy nie wiadomo co może się zdarzyć), że żadna z jednostek w gminie nie ma pełnego składu do wyjazdu to nikt nie może wyjechać do zdarzenia puki na miejsce nie dojedzie pierwsza pełna sekcja - czyli PSP. Oznacza to że istnienie OSP mija się z celem.

Dojeżdżając na miejsce zdarzenia jako pierwszy określam czy dam sobie radę czy potrzebuje wsparcie, mogę wdrożyć już pierwsze procedury ratownicze na miejscu lub po prostu wycofać się do czasu przybycia kolejnych zastępów, a ten przepis to kompletna "blokada ratunkowa". Jest jeszcze jedna możliwość: wyjeżdżasz bez względu na rozkaz nie zgłaszasz wyjazdu tylko bierzesz odpowiedzialność za zastęp na siebie. Wywalczyliśmy ekwiwalent to teraz znowu czas na walkę z głupim przepisem ? Ciekawe czy rzeczywiście w praktyce będzie tak z tym pełnym składem na "pierwszy wyjazd".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Artur »

Moim zdanie ustawa ta dotyczy strażaków PSP. Ale u nich to chyba też będzie ciężko by na pierwszym wozie wyjazdowym był pełny skład jeżeli na zmianie jest 6 strażaków a samochodów w JRG jest np.6. Jestem już trochę w tej organizacji OSP i nie pamiętam by koledzy z JRG przejechali do akcji w pełnej obsadzie na samochodzie. Jeżeli jest mało strażaków na zmianie to w jaki sposób te rozporządzenie będzie miało sens. Koledzy z PSP zawsze mogą liczyć na druhów z OSP którzy rzucą swoje zajęcia i pojadą do akcji.
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

Topic author
Sernik
Posty: 170
Rejestracja: śr 31 sty 2007, 09:24
OSP (gm., woj.): woj. małopolskie
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Sernik »

Poświęcasz się, opuszczasz miejsce pracy na alarm żeby jak najszybciej wyjechać a on Ci powie że nie masz pełnego składu i nie wyjeżdżaj ? Zupełnie chory pomysł. Teraz trzeba się wziąć za zmianę przepisów odnośnie wieku strażaków OSP najlepszy wiek dostosowany do rozporządzenia to od 18 do 90 lat, będziesz miał więcej ludzi, więcej kierowców i o każdej porze dnia i nocy !! (Zupełnie głupie tak jak to rozporządzenie)

Pozdrawiam

fireman 998
Posty: 19
Rejestracja: śr 03 sty 2007, 20:53
Lokalizacja: Łubnice City
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: fireman 998 »

Koledzy jest dokładnie jak piszecie PSP także bedzie miało problemy z obsadą wozów,ale u nich jest jedno wyjście- można ewentualnie wcielić w szeregi strażaków PSP więcej ludzi,aby przynajmniej jeden lub dwa wozy miały zapewnioną pełną obsade,choć sam nie wierze w to co pisze :lol: ale zawsze jest to jakieś wyjście. A co z nami,Ochotnikami???????Chyba bedzię tak jak napisał któryś z kolegów ze OSP straci rację isnienia.I chyba znowu wynikną spory kłótnie i Bóg wie co jeszcze tak jak walczyliśmy o ekwiwalent.Pożyjemy zobaczymy...

PiotrG
Posty: 185
Rejestracja: sob 19 sie 2006, 14:20
Lokalizacja: pomorskie
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: PiotrG »

Artur pisze:
(...)I tyle znalazłem na temat OSP w całej tej ustawie.
Pozdrawiam
Witam
Nie jest to ustawa ale rozporządzenie i tu fakt - nie mówi się wprost o OSP.
Ale art. 29a ust. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 ze zmianami) http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 9910880400 stanowi, że: "Wymagania, o ktorych mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2 (a więc to rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej), mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu."

Tak więc dotyczy również strażaków ochotników (i nie tylko).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Artur
Posty: 702
Rejestracja: sob 11 lis 2006, 07:00
OSP (gm., woj.): Stary Brus, lubelskie
Lokalizacja: Stary Brus
Kontakt:
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: Artur »

Witam!
Kolejna ustawa czy rozporządzenie tak jak piszą wszyscy jest nie wykonywalna w PSP i o tym wszyscy wiedzą bo jak może pojechać pełny skład gdy na pododdziale jest 6 strażaków w JRG a samochodów posiadają ze 4 i co rozmnożą się ???
Akurat w mojej OSP nie ma problemu z tym by na samochodzie był pełny skład, a czasami część chłopaków nie jedzie bo nie ma miejsca.Przy niektórych wyjazdach alarmowych mam ludzi na 3 samochody.
Pozdrawiam
Komendant Gminny, Sekretarz Zarządu Powiatowego ZOSP RP
Zapraszam na: http://www.stary-brus.osp.org.pl/ i http://osp-starybrus.blog.onet.pl/

marcin_op
Posty: 526
Rejestracja: czw 07 lut 2008, 21:34
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: marcin_op »

Jest jeszcze jedna sprawa - że nie zawsze jest potrzebny cały skład.
Bo np. do ściągnięcie kota z drzewa nie potrzeba 6 osób, albo złamane drzewo gdzieś na bocznej drodze też nie trzeba 6, palący się mały śmietnik itp. można by wymieniać gdzie wystarczy jak wyjadą 3 osoby, no chyba że wyznajemy polską zasadę pracy - 3 się patrzy a 1 pracuje.

kunze
Posty: 1
Rejestracja: pt 09 sty 2009, 15:07
Status: Offline

Re: Wyjazd tylko z pełnym składem ??

Post autor: kunze »

Uprzejmie kolegów druhów informuję, że w nowym przepisie bhp dla strażaków PSP nie chodzi o wyłączanie kogokolwiek z udziału w działanich za sprawą par. 51, a jedynie o zapewnienie bezpieczeństwa strażaków ratujących, często z narażeniem własnego życia, mienie, zdrowie i życie innych ludzi. Proszę przeczytajcie wczesniejsze przepisy ogólne i następne dotyczące prowadzenia działań lub szkoleń i ćwiczeń, i zastanówcie się chwilę. Jak prawidłowo i bezpiecznie przeprowadzić działania z obowiązkowym od niedzieli kierowaniem do nich 2 strażaków i zapewnieniem im 2 do asekuracji? Proszę, pomyślcie, jak? Ratowanie czyjegoś zdrowia lub życia to nie zabawa. Nie wolno jechać i robić nic na hura. To nie pospolite ruszenie. Tym bardziej, że dla społeczeństwa nie jest ważne i nie rozpoznają oni, czy dane działania prowadzi strażak OSP, czy PSP. Ludzie widzą nas jako straż pożarną, i ochotników i zawodowców. Wszędzie są czarne owce, ale przynajmniej ja nie życzę sobie, aby one burzyły moją dobrą opinię w społeczeństwie. Nie chodzi o umniejszanie czyjekolwiek wartości, tylko o proste zasady. SWOIM POSTĘPOWANIEM DAWAJ PRZYKŁAD INNYM. Proste. Nie ma nic prostszego.
Wracając do tematu, bo niepotrzebnie przedłużam. Problem par. 51 dotyczy wszystkich strażaków - PSP, OSP, ZSP, ZSR, JWOP i każdego innego podmiotu ratwniczego, bowiem tak stanowi cytowany wyżej art. 29a ust. 4 ustawy o PSP. Dowódca ponosi wyłączną odpowiedzialność za swoich ludzi, a każdy z nich odpowida za siebie i za kolegę z roty. (do każdego działania co najmniej dwóch strażaków, wyznaczając spośród nich dowódcę). Takie same problemy będą miały OSP i PSP, bo raczej w zakładowych obsada jest wystarczająca, bo one są powołane do obrony konkretnych i namacalnych pieniędzy.
Ratowanie innego człowieka to ogromna odpowiedzialność, nie dla dzieci, zasady są też proste, nie dla dzieci.
Na tym kończę, nie miałem zamiaru nikomu ubliżyć, czy też kogokolwiek pouczać, ani lekceważyć.
Pozdrawiam.
Ska napędza umysł, ska raduje duszę, ska uzdrawia ciało.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat