Prewencja i minimalizowanie wybuchów i pożarów?

Wczesna identyfikacja zagrożeń i działania mogąc im zapobiec.

Topic author
Bartosz82
Posty: 2
Rejestracja: pt 08 lip 2016, 15:21
Status: Offline

Prewencja i minimalizowanie wybuchów i pożarów?

Post autor: Bartosz82 » pt 08 lip 2016, 15:56

Witam wszystkim,

Mam następujące pytanie - czy uważacie, że Polski przemysł jest odpowiednio dostosowany do możliwych wypadków które się zdarzają? Mamy prężnie rozwijające się firmy, a regularnie w tv słyszy się o pożarze czy wypadkach w fabrykach. Duża część to ludzki błąd, ale myślicie, że wspieranie działań firm przez takie usługi jak tu http://www.tessa.eu/ (mówię o czujnikach optycznych, ciśnieniowych, butlach z czynnikiem gaszącym itp.) - są skuteczne? Jaka jest Państwa opinia, w domyśle niejako ekspertów w dziedzinie?

Pozdrawiam,
Grzesiek

Pueblo998
Posty: 64
Rejestracja: sob 18 maja 2013, 15:08
OSP (gm., woj.): OSP KSRG Służewo gmina Aleksandrów Kujawski powiat Aleksandrów Kujawski
Status: Offline

Re: Prewencja i minimalizowanie wybuchów i pożarów?

Post autor: Pueblo998 » ndz 24 lip 2016, 19:36

W PRL'u (pomimo mojego młodego wieku nadrabiam zainteresowaniem) Przy każdym zakładzie (prawie) była ZZSP (Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna) sprzęt i brak wystarczających badań i doświadczeń na temat zagrożeń w zakładach powodowały że niektóre awarie i katastrofy miały dosyć duży rozmiar. Ale jednak te ZZSP były i dysponowały jak na tamte czasy wysokowydajnymi działkami wodno pianowymi i dużą ilością specjalistycznych środków gaśniczych (DETEOR) :P . Dziś jest na odwrót. Duża część zakładów splajtowała, inne przejęły zagraniczne koncerny i się dalej rozwijają, lecz z biegiem lat ZSP znikały już z mapy Polski. Teraz jest ich już bardzo mało, w niektórych zakładach obsadę ZSP tworzą pracownicy z "doskoku" a w niektórych (Anwil Włocławek, ZSP Orlen, Lotos, Azoty Puławy i parę innych) są stałe obsady zmianowe. Właśnie w ostatnich wymienionych prewencja działa najprężniej, bo strażacy są przygotowani na wszystkie możliwości, ale w pozostałych no to każdy może sam sobie odpowiedzieć na to pytanie :) Reasumując każdy zakład powinien mieć taką ZSP, jakie zagrożenia w tych zakładach występują ale po co płacić kolejnym pracownikom jak się nic nie dzieje (do czasu....)

byjka7
Posty: 293
Rejestracja: pn 23 sty 2017, 21:35
OSP (gm., woj.): Gmina Mysłowice Śląsk
Status: Offline

Re: Prewencja i minimalizowanie wybuchów i pożarów?

Post autor: byjka7 » śr 20 cze 2018, 12:41

Dlatego w firmie, szczególnie przemysłowej powinny być spotkania ze strażakami. To właśnie strażacy powinni omawiać kwestie bezpieczeństwa, powinni uświadamiać pracowników i szefostwo, że dobranie odpowiedniego oleju przemysłowego http://onico-oil.pl/ , nie tylko poprawia pracę maszyny, a również poprawia kwestie bezpieczeństwa. Każda firma powinna zdawać sobie z tego sprawę.
ODPOWIEDZ