Ubezpieczenie członków OSP

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.
Awatar użytkownika

Topic author
JacekD
Posty: 12
https://dekodeco.com.pl/producent-mebli-na-wymiar-w-warszawie-nowoczesne-kuchnie/
Rejestracja: ndz 22 sty 2006, 23:23
Lokalizacja: OSP Karsy
Status: Offline

Ubezpieczenie członków OSP

Post autor: JacekD »

Proszę o informacje, czy ktoś spotkał się z sytuacją, gdzie po np. wypadku samochodu strażackiego lub wypadku podczas akcji strażackiej (lub podczas zawodów), ubezpieczyciel odżucił uznanie ubezpieczenia z powodu nie uregulowania składki członkowskiej ?
(dotyczy oczywiście członków czynnych OSP).

Pozdrawiam
JacekD
8)

kamil
Posty: 39
Rejestracja: wt 28 wrz 2004, 13:24
Lokalizacja: OSP Czy¿ew
Status: Offline

Post autor: kamil »

Kolego a co ma sk³adka cz³onkowska do ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest wypisywane na konkretne imiê i nazwisko stra¿aka i jest on ubezpieczony. P³aci sie sk³adke ubezpieczeniow± za niego i to koniec - delikwent jest ubezpieczony. A sk³adke cz³onkowska p³aci sie do ZG ZOSP RP w twoim województwie i p³aci to ka¿da OSP co roku, tak jest umnie.
królik

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

No właśnie. Jedno nie ma nic do drugiego. Składka członkowska jest powinnością statutową i nie powinna obchodzić ubezpieczyciela. Dla firmy ubezpieczeniowej ważne są warunki ubezpieczenia. Niektóre żądają spełnienia wymagań z ustawy (wiek i szkolenie) inne - nie. Jeżeli była zapłacona składka ubezpieczeniowa - nie powinni robić żadnej łaski. Nawet jeśli gmina nie ubezpieczyła członka OSP imiennie a spełnia on wszystkie wymogi do wyjazdu - to gmina ponosi ryzyko wypłaty odszkodowania. Bo ubezpieczenie imienne to właściwie ubezpieczenie ryzyka gminy a nie członka OSP. W ustawie jest zapisany obowiązek wypłaty odszkodowania przez gminy. Te które nie są w stanie lub nie chcą stworzyć specjalnych funduszy na ten cel - ubezpieczają strażaków imiennie. Warto powalczyć. Przepis jest tak skonstruowany, ze jeśli strażak spełnia wszystkie warunki do wyjazdu, wypadek nie jest skutkiem "wpływu" ani złamania dyscypliny, dowódca zastępu zrobił, co powinien, to odszkodowanie powinno być wypłacone bez względu na to czy poszkodowany był ubezpieczony, nie mówiąć już o składce. Napisz czy dostaliście jakieś możliwości odwoławcze i jak to się skończyło. Cześć Krzysiek

prezesbogdan
Posty: 26
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 10:51
Lokalizacja: OSP Ścinawka Dolna
Status: Offline

Ubezpieczenia

Post autor: prezesbogdan »

Ubezpieczenie strażaka od następstw nieszczęsliwych wypadków a wypłata jednostazoych odszkodowań w związku z wypadkiem w szczególnych okolicznościach to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku odszkodowanie się należy w zależności od sumy ubezpieczenia za powstały uszczerbek na zdrowiu. W drugim przypadku wypadek w szczególnych okolicznościach to zdarzenie powstałe podczas akcji ratowniczej. Musi być z tego sporządzony protokoł i dochodzenie powypadkowe takie samo jak w przypadku wypadku w zakładzie pracy. Całość dokumentacji przekazuje sie do ZUS. Komisja orzekająca określa uszczerbek na zdrowiu i może przyznać grupę inwalidzką . Odszkodowanie od gminy należy sie tylko w przypadku przyznania grupy inwalidzkiej i nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem. Wartość jednorazowego odszkodowania ustalana jest na podstawie wskaźników GUS do celów emerytalno rentowych. Przed wprowadzeniem przepisu nakładającego ten obowiązek na gminy należało to do PSP jako dysponenta OSP do działań.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek »

No to mamy niezgodność opinii. Bo co do rzeczy ma ZUS w przypadku strażaka ochotnika - osoby niezatrudnionej. W tej sytuacji uszczerbek na zdrowiu ustala komisja MSWiA. Świadczenia jednorazowe (odszkodowania) obciążają gminę a świadczenia stałe (np. renta) obciążają komendantów wojewódzkich PSP. Dochodzenie przeprowadza komisja powołana przez wójta/burmistrza, która składa się z prezesa OSP, gminnego BHP-owca i komendanta gminnego ochrony przecipożarowej. Zapraszam do dyskusji bo jak widać każdy ma na ten temat inne zdanie. A sprawa jest bardzo ważna.

prezesbogdan
Posty: 26
Rejestracja: pt 13 sty 2006, 10:51
Lokalizacja: OSP Ścinawka Dolna
Status: Offline

ubezpieczenia

Post autor: prezesbogdan »

taka sytuacja jak kolega Krzysztof przedstawia była do czasu gdy zminiono zapis w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Obowiązek wyplaty odszkodowania spoczywal na KW PSP. Po zmianie jest to obowiązek gminy.
Ma tu zastosowanie przepis Rozp. Rady Ministrów z dnia 16.09.97 r w sprawie świadczeń dla osób które uległy wypadkom w szczególnych okolicznościach.
Wcześniej całe dochodzenie powypadkowe prowadziła KP PSP a teraz należy do obowiazków gminy. Jestem w tych sprawach dobrze poinformowany bo przechodziłem całą tę procedurę osobiście jako osoba poszkodowana.

Krzyś
Posty: 80
Rejestracja: pt 29 kwie 2005, 22:16
Status: Offline

Re: Ubezpieczenie członków OSP

Post autor: Krzyś »

JacekD pisze:Proszę o informacje, czy ktoś spotkał się z sytuacją, gdzie po np. wypadku samochodu strażackiego lub wypadku podczas akcji strażackiej (lub podczas zawodów), ubezpieczyciel odżucił uznanie ubezpieczenia z powodu nie uregulowania składki członkowskiej ?
(dotyczy oczywiście członków czynnych OSP).

Pozdrawiam
JacekD
8)

Jest zbyt wiele niewiadomych w opisie sytuacji, którą przedstawiłęś.
Mogę Ci pomóc.
krzysztofciborowski@wp.pl

mareku
Posty: 406
Rejestracja: pt 13 sie 2021, 17:29
OSP (gm., woj.): Bitom Bitom Bitom
Status: Offline

Re: Ubezpieczenie członków OSP

Post autor: mareku »

:)
Ostatnio zmieniony pn 01 sie 2022, 20:12 przez mareku, łącznie zmieniany 1 raz.

Olek36
Posty: 300
Rejestracja: pn 17 sty 2022, 12:25
Status: Offline

Re: Ubezpieczenie członków OSP

Post autor: Olek36 »

Chyba w OSP takie ubezpieczenie powinno być czymś normalnym?

regina
Posty: 578
Rejestracja: sob 24 paź 2015, 20:54
Status: Offline

Re: Ubezpieczenie członków OSP

Post autor: regina »

Bezpieczeństwo to podstawowa kwestia, więc o ubezpieczenie trzeba zadbać. Kolejna kwestia to instrukcja bezpieczeństwa pożarowego i zapewnienie jej należy do obowiązku zarządcy czy właściciela obiektu. W tym celu polecam skontaktować się z firmą https://fumopoz.pl/service/instrukcja-b ... ozarowego/
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat