!!!

Wszelkie sprawy dotyczące Straży Pożarnych od strony prawnej.

Topic author
OSP Ryjewo
Posty: 10
Rejestracja: czw 21 lut 2008, 08:56
OSP (gm., woj.): OSP gmina Ryjewo
Lokalizacja: Pomorskie
Status: Offline

!!!

Post autor: OSP Ryjewo » czw 21 lut 2008, 19:19

!!!
Ostatnio zmieniony czw 18 wrz 2008, 06:01 przez OSP Ryjewo, łącznie zmieniany 1 raz.

straz.tk
Posty: 12
Rejestracja: pt 12 sie 2005, 21:20
Kontakt:
Status: Offline

Post autor: straz.tk » pt 22 lut 2008, 23:20

Skoro wszyscy inni są "za" to myślę, że można poprostu w trybie zebrania nadzwyczajnego odwołać zarząd...

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek » pn 25 lut 2008, 14:54

Nie wiem czy już macie za sobą roczne walne zebranie. Jeśli nie, to można zadanie pozyskania sztandaru "wcisnąć" zarządowi do realizacji w formie uzupełnienia rocznego planu działania lub nawet wolnych wniosków. Wtedy zarząd ma obowiązek takie zadanie realizować bo to decyzja walnego zebrania.
Jeśli się już odbyło to można poprosić o interwencję komisję rewizyjną. Jeśli to nic nie da to faktycznie pozostaje nadzwyczajne walne zebranie lub jakieś naciski nieformalne.
Nadzwyczajne walne zebranie może mieć za cel zmianę zarządu albo, na przykład, tylko sprawę nowego sztandaru.
W każdym bądź razie jeśli wcześniej było wiadomo o tym kłopocie to powinno to się stać przedmiotem obrad na normalnym sprawozdawczym walnym zebraniu.
Pozdrawiam Krzysiek.

Topic author
OSP Ryjewo
Posty: 10
Rejestracja: czw 21 lut 2008, 08:56
OSP (gm., woj.): OSP gmina Ryjewo
Lokalizacja: Pomorskie
Status: Offline

Post autor: OSP Ryjewo » wt 26 lut 2008, 18:10

w tym sęk że jest już po walnym zebraniu i to była gapa że nienapomnieliśmy nic na nim ani także niezagłosowaliśmy bo tak by to przeszło bez najmniejszych oporów,a wogóle nikt niewiedział że Zarząd się niezgodzi. Krzysiek a co dokładnie co ma Komisja Rewizyjna do sztandaru i co może?

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek » czw 28 lut 2008, 08:40

Komisja Rewizyjna może się wtrącić do wszystkiego, co jej zdaniem, jest nie tak. Przewodniczący powinien być zapraszany na posiedzenia zarządu z głosem doradczym, pozostali członkowie komisji też mają prawo uczestnictwa w posiedzeniach ale nie dostają zaproszenia (tak jest w naszym statucie). Komisja rewizyjna przedstawia zarządowi uwagi i wnioski dotyczące jego działalności. Spróbowałbym tej drogi. Niech komisja na posiedzeniu zarządu przedstawi pisemny wniosek o podjęcie problemu sztandaru, inaczej będzie to mocno rzutować na wynik kontroli i ewentualne postawienie wniosku na następnym walnym zebraniu o nieudzielenie absolutorium zarządowi. Może taki sposób wymuszenia się uda.
W przypadku odmowy komisja rewizyjna ma prawo zażądać od zarządu zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania. Zarząd nie ma możliwości odmówić wykonania takiego żądania. Bardzo uważnie trzeba przestudiować własny statut i ustawę o stowarzyszeniach. Jeżeli zarząd nie zechce realizować swoich obowiązków, należy się zwrócić do organu nadzoru nad stowarzyszeniami czyli do starosty.

Fredek
Posty: 95
Rejestracja: śr 29 cze 2005, 10:18
Status: Offline

Post autor: Fredek » pn 03 mar 2008, 15:55

Krzysztofie idziesz trochę w kierunku naginania statutu. Jeśli zarząd w sposób zgodny ze statutem (większością) odzrucił sprawę przyjęcia sztandaru, komisja rew. nic tu nie ma do roboty. Jeśli natomiast większość członków zarządu jest za, a sprawę blokuje prezes i jeszcze ktoś tam wtedy jest sprawa dla komisji (może sytuację przedstawić na kolejnym walnym zebraniu lub w przypadku rażących uchybień zarządać zwołania zebrania nadzwyczajnego, ). Ale to zarząd spośród siebie powołuje prezesa i tak samo może go odwołać. Jeśli natomiast podjęcie uchwały w sprawie sztandaru przerasta zarząd ( a jak widać trochę przerasta, bo to ważna inicjatywa i powinna być podjęta na walnym), najprościej zwołać nadwyczajne walne zebranie poświęcone tylko tej sprawie, jeśli większość członków jest za, to walne należy zwołać na ich wniosek, jeśli to wzorcowy statut to dopuszcza taka formę. Zarządu nie trzeba od razu odwoływać tylko podjąć uchwałę w sprawie sztandaru a zarząd powinien ja zrealizować. Prywatnie uważam, że lepiej zrobić mniej w zgodzie, niż dużo rozbijając organizację.

krzysztof siwek
Posty: 120
Rejestracja: pn 11 paź 2004, 18:38
Status: Offline

Post autor: krzysztof siwek » wt 04 mar 2008, 07:59

Może masz trochę racji chociaż nie było moją intencją naginanie prawa. Chciałem po prostu rzucić parę pomysłów bo uważam, że zarząd nie powinien działać w sprzeczności ze stanowiskiem ogółu strażaków, przynajmniej w takiej sprawie. Jakiś sposób musi się znaleźć.
Pozdrawiam Krzysiek.

dawid_a
Posty: 161
Rejestracja: ndz 26 sie 2007, 23:00
Lokalizacja: płn PL
Status: Offline

Post autor: dawid_a » wt 04 mar 2008, 21:20

dokladnie panowie - nadzwyczajne zebranie i wtedy myslec.

my spotykalismy sie chyba ze 4 razy (malo osób, pozniej cos nie tak) i po prawie 2 miesiącach udalo się nam rozwiązać część problemów
ODPOWIEDZ